Jump to content

Veliki uspesi malih zemalja

Delija67

Recommended Posts

• Replies 257
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Carolostadien

46

• Feindouno

45

• Delija67

21

• Concord

20

Nemam pojma koliko je realno, ali ovdje se nadaju da bi i rvac Mrvaljevic mogao do medalje [valjda je srebrni sa EP ili tako nesto]. Tako da potencijalno 3, ali realno, ako bude i jedna to ce biti spektakularno.
srdjan mrvaljevic je dzudista, sin srecka mrvaljevica dugogodisnjeg trenera jk rakovica (posle rekord-rakovica, sponzorisan od zorana lilica u to vreme direktora rekorda )koji je za lilicevog vakta bio preuzeo i reprezentaciju i savez po politicko zamljackoj liniji, kad je pao sloba pao je i srecko i zbog toga je resio da raskrsti sa jss, da predje u crnu goru i da sina odvede da nastupa za cg, ja ga se secam (srdjana)tamo sa pocetka devedesetih kao mrsavog klempavog klinca koji nije bas obecavao, al tezak rad nadoknadjuje talenat :) dragomir becanovic je najbolji primer za to...sad odgledah par borbi na jutubu, nije los al nisam siguran da je materijal za olimpijsku medalju, daj boze da gresim.. Edited by Takanohana
Ne znam za boksere ali u Bocvana ima 2 veoma jaka kandidata za medalje u atletici.Najvece sanse svakako ima Amantle Montsho koja je drugi favorit iza Sanje Ricards a ja mislim da ce ici jako i do samog kraja. Drugi je klinac, Nijel Amos, 94. godiste koji trci 800 metara i samo Rudisha ima bolji rezultat od njega ove godine.Trenutno se takmici na SP zaz juniore pa cemo tu vidjeti koliko je ozbiljan.
Svjetski juniorski prvak 1:43:80, novi rekord sampionata :Hail:
Carolostadien

Jeeee :) Moj omiljeni (dragutin) topic! :)Što se tiče zemalja koje još nikada nisu osvojile olimpijsku medalju, u prvi plan svakako upadaju već spomenute Crna Gora s nekoliko prilika da to ostvare u Londonu te Botswana s atletičarima, a uz njih je tu i Albanija sa aktualnom svjetskom prvakinjom u džudu Majlindom Kelmendi. Tu je svakako i Grenada sa svjetskim prvakom na 400 metara Kirani Jamesom.Inače, bit će zanimljivo vidjeti hoće li se napokon ispuniti želja organizatora da baš sve države nastupe - u Pekingu prije 4 godine od 205 olimpijskih odbora nije nastupio samo Brunei. U Londonu Brunei nastupa, ali zasad tri zemlje nisu prijavile sudionike iako se očekuje da će ipak to napraviti - glasoviti trojac je Ekvatorijalna Gvineja, Sao Tome i Principe te Mauritanija. Broj olimpijskih odbora u odnosu na Peking se zapravo smanjio na 204 jer je ugašen odbor Nizozemskih Antila no u Londonu će sportaši iz te (bivše) zemlje još nastupiti pod olimpijskom zastavom.

Edited by Carolostadien
Carolostadien

Od ostalih, ovako na prvi pogled do prve medalje bi ipak mogli i: 1. ovaj puta vrlo malobrojni Bosanci s druge strane imaju dosad možda i ponajbolju šansu za medalju (europski prvak u džudu Amel Mekić), 2. Bahrein ima kontingent kupljenih atletičara i atletičarki, nisu baš u prvom planu ali nisu ni loši...3. teško, ali nadati se mogu i žitelji Antigue&Barbude s brončanim sa svjetskog dvoranskog prvenstva na 100 metara Baileyem.4. slično vrijedi za Kajmanske Otoke i sprinterku Cydoniu Mothersill5. Cipar ima srebrnog skakača u vis sa svjetskog prvenstva Kyriakosa Ioannoua, a možda poludi i Baghdatis :)6. Daba Modibo Keita je u Pekingu bio velika nada za Mali u taekwondou, no nije uspio. Sad će pokušati opet. Dvostruki svjetski prvak iz 2007. i 2009., no u zalasku karijere7. Svi ostali :) Možda ima netko za koga još i ne znamo...a od onih koje vrijedi spomenuti iako nisu baš među favoritima za medalje su brojni vrlo solidni dizači utega malih pacifičkih nacija kao što su Nauru, Samoa, Papua Nova Gvineja (koja ima i vrlo dobrog plivača Pinija na 100 delfin), solidnu delegaciju šalje jedina ex-sovjetska država koja nikada nije osvojila medalju - Turkmenistan, možda polude nogometaši Hondurasa, možda poludi Stephanie Vogt (Lihtenštajn ima zimsku olimpijsku medalju, ljetnu ne), možda opet neku ludu utrku istrči Collins za St. Kitts and NevisOd zemalja koje su osvajale olimpijska odličja, ali nikada nisu osvojile zlato, najveći favorit ste zapravo vi jer samostalno još nemate zlatnu :)

Edited by Carolostadien
Carolostadien

I još malo trivije:1. Odličje nije nikada osvojilo 80 zemalja2. Zlato nije nikada, uz tih 80 naravno, osvojilo još 37 zemalja3. Najveća država koja nikada nije osvojila olimpijsku medalju je Bangladeš (158 milijuna stanovnika)4. Zemlja s najviše medalja, ali bez zlata, su Filipini - imaju dva srebra i sedam bronci5. Nepal i Jordan nemaju niti jednu službenu olimpijsku medalju, ali su obje zemlje osvojile po broncu u taekwondou na igrama u Seulu 1988. kada je taekwondo imao status demonstracijskog sporta i medalje se nisu uvrštavale u službenu listu6. Zemlja s najviše nastupa na olimpijskim igrama a bez osvojene medalje je Monako - 26. Slijede San Marino s 20, Andora s 19, Bolivija i Cipar sa 17...7. Najmanja zemlja s osvojenom olimpijskom medaljom u povijesti: Lihtenštajn (35 tisuća, čak 9 medalja, dvije zlatne, sve na zimskim igrama)8. Najmanja zemlja s osvojenom olimpijskom medaljom na ljetnim igrama: Bermuda (65 tisuća, bronca, boks 1976)9. Jedina ex-SSSR država bez medalje je Turkmenistan, a jedina južnoamerička - Bolivija.

Edited by Carolostadien
Carolostadien

Ja dolazim samo na Olimpijade i Afrički Kup Nacija :)(doduše zadnje Afrikance sam propustio)

Edited by Carolostadien
a uz njih je tu i Albanija sa aktualnom svjetskom prvakinjom u džudu Majlindom Kelmendi.
Juniorska svetska šampionka, tačnije, mada ne aktuelna. Majlinda je inače sa Kosova, ali nije uspela da dobije dozvolu od MOK-a da nastupa kao kosovski predstavnik (kao što na SP u džudou može), pa je ekspresno dobila albansko državljanstvo i nastupaće u Londonu za Albaniju.

Da upravo sam slusao njenog trenera na radiju koji je rekao da je on bio na spisku za Olimpijadu 1992; ali da su ga odstranili iz srpskog tima zato sto je albanac.Tesko mi je poverovati u to ali ajde.

Edited by Concord
Da upravo sam slusao njenog trenera na radiju koji je rekao da je on bio na spisku za Olimpijadu 1992; ali da su ga odstranili iz srpskog tima zato sto je albanac.Tesko mi je poverovati u to ali ajde.
spisak za olimpijadu :lol: ispunio normu i nisu mu dali da ucestvuje? 1992 srj (independent olympic participants) nije ni imala predstavnika u dzudou, zapravo sada pokusavam da se setim jednog reprezentativca ili bar potencijalnog sa kosova iz tog vremena i jok.
Shooter Jasna Šekarić (1965) is the first Serbian athlete to participate at her seventh Olympics (1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012).
A ja sam mislio da je Dragutin Topic lik sa 6 komada u izgledu...
A ja sam mislio da je Dragutin Topic lik sa 6 komada u izgledu...
on je prvi atleticar kol'ko sa skapirao..
Carolostadien

Eto, kako sada stvari stoje izgleda da će u Londonu baš svi nacionalni olimpijski odbori imati predstavnika (ne kažem sve zemlje jer neke međunarodno priznate zemlje nemaju još svoj olimpijski odbor poput Južnog Sudana, a nastupit će Nizozemski Antili iako više ne postoje - doduše nastupaju pod olimpijskom zastavom).I po prvi puta u povijesti Saudijska Arabija, Katar i Brunei, jedine zemlje koje to do sad nisu učinile, šalju sportašice na OI.

• Create New...