Jump to content
IGNORED

Afrika


Feindouno

Recommended Posts

Dobio Kamerun 2-1 golom u 90+4 ali su se Zelenortska Ostrva kvalifikovala prvi put u istoriji :Hail:Etiopija se plasirala na CAN prvi put u posljednjih 30 godina a zanimljivo je da su ga i osvojili jednom, prije cca 50 godina, naravno kao domacini.

Edited by Feindouno
Link to comment

Danas je odigrano preostalih 8 utakmica. Bilo je potpuno ludilo uz nekoliko velikih iznenadjenja.Angola 2-0 Zimbabve (Angola se kvalifikovala zahvaljujuci postignutom golu u gostima, ukupno 3-3)Ovde je vec nakon 7 minuta bilo sve gotovo. Manucho je dao golova u 5. i 7. minutu i Angola je rutinski privela mec kraju. Gledao sam 15-ak minuta i za to vrijeme Zimbabve nije ni prisao golu sto me ne cudi uopste. Ostaje nejasno kako su dali 3 gola u prvoj utakmici.Kamerun 2-1 Zelenortska Ostrva (Zelenorcani™ se kvalifikovali ukupnim rezultatom 3-2 :hail)Ovo je naravno ogromno iznenadjenje posto je Kamerun vratio sve zvijezde i ocekivalo se da prodju uprkos 0-2 u prvom mecu. Gosti su poveli rano, vec u 12. minutu lijepim golom Heldona Ramosa zvanog Nhuck (Maritimo) iz slobodnjaka do kog su dosli nakon kretenskog faula u potpuno bezazlenoj situaciji 1 na 3. Emana je izjednacio nakon odlicne akcije vec u 22. minutu ali ni u jednom momentu nije izgledalo da Kamerun moze do 4-1 iako su imali nekoliko dobrih sansi i situacija u kojima im je mogao biti sudjen penal. 16-godisnji Fabrice Olinga :wub: je dao gol za pobjedu u 94. minutu koji je sigurno vise znacio Nikoli, meni i jos par optimista koji su se kladili na keca™ nego bilo kome u Kamerunu.Niger 2-0 Gvineja (Niger se kvalifikovao ukupnim rezultatom 2-1 :()Tuzna Gvineja. Golove su dali Mohamed u 74. i Garba u 85. i tako donijeli Nigeru drugi uzastopni plasman na CAN. Nisam gledao posto je potok™ bio nesto najgore sto sam u zivotu vidio tako da ne znam sta se desavalo ali razocaran sam ovako losim izdanjem Gvineje.Etiopija 2-0 Sudan (Etiopija se kvalifikovala zahvaljujuci cak 3 postignuta gola u gostima, ukupno 5-5 :Hail:)Jedva gledljiva utakmica, uzasan fudbal zaista. Etiopija je povela u 61. minutu golom Grme koji je dao njihov treci gol u Sudanu a na CAN ih je, naravno, odveo bog fudbala Saladin Said koji nije bio dovoljno dobar Partizanovoj struci™. Sta reci za Sudan, sve im se srusilo u samo nekoliko dana, prvo su im oteli pobjedu protiv Zambije u kvalifikacijama za SP a onda ovo... a taman je izgledalo da im je krenulo.Alzir 2-0 Libija (Alzir se kvalifikovao ukupnim rezultatom 3-0)Ovo je uz Mali najrutinskiji™ odradjen dvomec. Alzir je vec u sedmom minutu poveo 2-0 a do kraja su vjerovatno sjedili i pili caj cekajuci da istekne vrijeme. Soudani i Simani su dali golove. Bravo za Vahu™.Ekvatorijalna Gvineja 2-1 DR Kongo (DR Kongo se kvalifikovao ukupnim rezultatom 5-2)Balboa i Konate su dali golove za Ekvatorijalce™ koji su se ponadali da mogu do ogromnog iznenadjenja ali je Mputu golom u 43. minutu otklonio sve dileme.Togo 2-1 Gabon (Togo se kvalifikovao ukupnim rezultatom 3-2)Drago mi je sto ce Togo ponovo igrati CAN nakon svih sranja koja su im se izdesavala u prethodnih nekoliko godina. Danas su poveli golom Womea u 35. minutu, Adebayor je udvostrucio™ prednost a Cousin smanjio na 2-1. Gabonci ce da odmore nakon 2 uzastopna ucesca.Burkina Faso 3-1 Centralnoafricka Republika (Burkina se kvalifikovala ukupnim rezultatom 3-2 :Hail:)Ukljucio sam se tek oko 20. minuta a tad je vec bilo 1-1 nakon sto su gosti golom vecini znanog Mange. Alain Traore iz Lorienta koji je dao nekoliko sjajnih golova ove sezone je izjednacio a Dagano iz sumnjivog penala donosi prednost Burkini u 40. minutu. U drugom poluvremenu je vidjena 1 dominacija Burkine ali bez golova sve do 96. minuta (trebao je da produzi jedno 15 minuta koliko su se gosti valjali). Alain Traore :ziga: je svojim drugim golom na utakmici donio ogromnu radost Burkinjanima™ koji su to proslavili preskakanjem ograde i utrcavanjem u teren nakon posljednjeg sudijskog zvizduka™ a radovao sam se i ja s njima posto sam se kladio da ce proci :lol:

Link to comment

Dakle, konacan spisak ucesnika je:Juznoafricka Republika domacin nakon sto je Libija odustala od domacinstva, sampioni 1996. godineGana, cetvorostruki osvajac, posljednji put prije tacno 30 godinaMali, cetvrto uzastopno ucesceZambija, peto uzastopno ucesce, aktuelni sampioni i jedini tim koji se kvalifikovao nakon izvodjenja penala.Nigerija, dvostruki osvajac, posljednji put 1994.Tunis, 11. uzastopno ucesce, sampioni 2004. godineObala Slonovace, peto uzastopno ucesce, sampioni 1992. godine i ovogodisnji finalistiMaroko, 8. uzastopno ucesce, sampioni 1976. godineEtiopija, prvo ucesce u posljednjih 30 godina, sampioni 1962.Zelenortska Ostrva, prvo ucesceAngola, peto uzastopno ucesceNiger, drugo (uzastopno) ucesceTogo, sedmo ucesceDR Kongo, dvostruki osvajac, povratak na CAN nakon 3 propustenaBurkina Faso, trece uzastopno ucesceAlzir, sampioni 1990. godineZdrijeb™ ce biti odrzan 24. oktobra u Durbanu. 16 timova ce biti podijeljeni u 4 grupe.

Link to comment

Egipcani su odradili neuspjesnu smjenu generacija, uz to im 90% reprezentativaca (ne)igra u domacim klubovima. Prvenstvo se odavno ne igra tako da je i forma tih igraca blago receno sumnjiva. Meni njihov neuspjeh ovaj put nije ni najmanje iznenadjenje niti bi njihovo ucesce ucinilo CAN imalo boljim. Vrijeme Egipta je proslo i to je to.Sad sam trazio nesto po kamerunjanskim™ sajtovima i naidjoh na 1 analizu jucerasnjeg debakla. Zanimljivo je da su im krivi Kameni i njegov zivi zid u kom su bili preniski igraci od ~170 cm a ne i Song od 184, uz to kepeci™ nisu ni skocili itd.... evo i jedna slika tog kobnog slobodnjaka. Lopta je isla preko zida uz desnu stativu.coup-franc-2-60cef.jpg

Link to comment
  • 3 weeks later...

Sa malim zakasnjenjem... grupe za CAN 2013:Grupa AJARAngolaMarokoZelenortska ostrvaGrupa BGanaMaliNigerDR KongoGrupa CZambijaNigerijaBurkina FasoEtiopijaGrupa DObala SlonovaceTunisAlzirTogoDosta ujednacene grupe, ne bih se usudio da prognoziram ko ide dalje.Po 2 prvoplasirane ekipe idu u cetvrtfinale.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Danas je zavrseno jubilarno deseto prvenstvo Afrike za zene (igra se svake 2 godine)Do sad su samo 2 reprezentacije osvajale titule: Nigerija 8 puta i Ekvatorijalna Gvineja 2008. godine,Ekvatorijalna Gvineja (domacin) je surovo izdominirala i osvojila titulu ostvarivsi svih 5 pobjeda uz gol razliku 18-0 :Hail:Danas su u finalu pregazile Juznu Afriku 4-0 a prije toga su redom padale u grupi J.Afrika 1-0, DR Kongo 6-0, Senegal 5-0 i u polufinalu Kamerun 2-0.Kamerun je pobjedom nad Nigerijom osvojio trece mjesto i ovo je prvi put da Nigerija nije medju prve tri reprezentacije.Ovo prvenstvo je pokazalo da je vrijeme nigerijske dominacije proslo i ja ocekujem da E.Gvineja osvaja titule u narednih 10-ak godina.Njihove najbolje igracice imaju oko 25-26 godina i pred njima su jos bar 2-3 prvenstva a vec sada imaju dosta iskustva posto su ucestvovale i na SP 2011. godine.Najbolja igracica ovog tima je Genoveva Anonma koja igra u njemackom velikanu, ekipi Turbine Potsdam i prosle godine je bila prvi strijelac Bundeslige. Na ovom prvenstvu je dala gol na svakoj sem prve utakmice a danas je uz gol imala i 2 sjajne asistencije :Hail:

Link to comment
  • 2 weeks later...

Afrička fudbalska konfederacija saopštila je imena petorice igrača koji konkurišu za najboljeg fudbalera Afrike u 2012. godini.Nominovani su reprezentativac Senegala i član Njukasla, Demba Ba, zatim Marokanac Junes Belanda iz Monpeljea, Didije Drogba (Obala Slonovače, Peking), Kristofer Katongo (Zambija, Henan) i Jaja Ture (Obala Slonovače, Mančester Siti). Ime laureata biće saopšteno 17. decembra. Najbolji fudbaler Afrike za prošlu godinu bio je reprezentativac Gane i napadač Olimpika iz Marseja, Andre Aju. Od nominovanih za ovu godinu nagradu je već dobijao Didije Drogba 2009. godine

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...