Jump to content
IGNORED

Šta ste prvo samostalno spravili u životu?


Amelija

Recommended Posts

Lepo ja rekoh pre par strana da mi treba tema ''kulinarstvo za duduke''. :(
treba ti nežna ruka da te vodi ? :Dpostoji samo jedno pravilo, uvek pojedi ono što napraviš, ukoliko nije baš loše po zdravlje :), to je i najbolji nauk :)sjećam se, kao juče da je bilo, moji otišli na more, sestra na selu a ja na gajbi, sam, mlad, u naponu snage, i rešim da kuvam neki gulaš, izvadim slow cooker, onaj sa keramičkom zdelom, iseckam meso na kocke, uturim ti više od po kile luka, ono meso, još ostalog povrća, šta sve ne, i stavim na low (100w), i odem, zaglavim u gradu, kada sam se vratio, posle dvadeset sati, čitav sprat je mirisao na kantinu kakvog soc preduzeća, a u keramici...tamno mrka tekućina, sve se istopilo u čorbu, i meso i povrće i sve, ni jedno vlakno ni jedno zrno nije ostalo celo, i grunem ja tu pavlaku, i hasam fino uz salatu par dana. Za dobru svinju nema loših pomija. Ali od tih par dana što sam jeo ovo sam taman ušteko da uzmem jedno pile sa ražnja na pijaci (mada su zlikovci punili piliće šijama da bi ih otežali, eto još jedan nauk), ih, to je bila gozba, pojeo sam ga in one sitting. a glede jaja, ne volem jaja na oko, kajgana mi uvek ispadne sitna, i polijem je sa dosta kuvanog paradajza da bi je pojeo, a omlet, e to lepo može da se napravi i hasa, staviš tek tek ulja i onda baciš slaninu i kobasicu, i kada ono pusti svu mast i postane hrskavo, izvadiš, a gruneš umućeno jaje sa jogurtom, mlekom, solju, zelenišem, i svime što je ostalo u frižideru a da ne smeta, može i sir, napraviš palačinku praktično i kada se skoro potpuno stvrdne gore, staviš one kobasice i slanine i preklopiš. Mhmhm...Doduše, sada kad razmislim, nisam jeo omlet sedam godina, ni jaje na oko ni kajganu, jedva kuvana jedem, i to kada su ukusna, nekada su baš odvratna. Nego, niko da spomene kuvana jaja i viršle, to je onomad važilo za pravi momački doručak i većina mojih ortaka je "kuvanje" as in spremanje hrane termičkom obradom počela upravo ovom kombinacijom, nemožeš da pogrešiš, osim ako nisi ja, pošto smatram da su viršle gotove tek kada pukne folija, a ako ih zaboravim onda i one puknu i rascvetaju se cele, pa ih ljuštiš sa folije i umačeš u loše skuvana jaja s' salmonelom :isuse: .
Link to comment
treba ti nežna ruka da te vodi ? :D
Nije da ne volim miris kantina soc preduzeća. :blush:Jedem ja sve što napravim, ma koliko da je zagorelo/ukuvano/tvrdo/dopisati sve ono loše čovek čini hrani. I nije da ne ulazim brzo u štos kad spremam klopu, nego je fora što taman kad uđem u taj štos i prestanem da cvikam od nepoznavanja savršenih mera i proporcija, materije, miomirisnih upozorenja, taman se malo opustim oko svega toga i šta? Ne spremam klopu narednih 100 godina (usled ovih ili onih okolnosti). I sve zaboravim. Biće bolje, mora bit' (sramota živa, sutra da me zgazi nešto i odem bogu na istinu, a da ne znam dobru čorbu da napravim, nema smisla). (Dok sam ja ovo kuckala, Italijani su imali 3 šanse i gol iz ofsajda.)
Nego, niko da spomene kuvana jaja i viršle, to je onomad važilo za pravi momački doručak i većina mojih ortaka je "kuvanje" as in spremanje hrane termičkom obradom počela upravo ovom kombinacijom, nemožeš da pogrešiš, osim ako nisi ja, pošto smatram da su viršle gotove tek kada pukne folija, a ako ih zaboravim onda i one puknu i rascvetaju se cele, pa ih ljuštiš sa folije i umačeš u loše skuvana jaja s' salmonelom
:lol:
Link to comment

imam najintelektualnije prvo jelo...u udžbeniku za francuski bio je tekst o francuskim jelima i kao neki isečak iz kuvara, recept za kroasane...dakle, prevela, umesila, ispekla i moglo je da se jede na ponos cele familije. od tad valjda govore, idu joj jezici.

Link to comment

Pocelo je lagano sa omletima, zatim spagete i sl. dok mi nije dosadilo, mesa kojekakva, suljpa, grasak, musaka... uglavnom sam koristio zdrav razum :lol: a kad nisam siguran iscimam majku na telefon pa mi ona objasni.Malo mi dosadilo sve, sad me bas mrzi da kuvam.

Link to comment

Palačinke, to mi je kao klincu bila omiljena poslastica. Sa Eurokremom naravno.Najpre nisam znao da umesim testo ali sam znao da stojim pored šporeta i okrećem, što je kevu uvek mrzelo. angry.gif Ubrzo sam, logično, naučio i kako se pravi testo.Mislim da je sve to bilo prilično rano, sećam se da smo mi klinci dok sam za vreme rata živeo u Hrvatskoj samostalno pravili palačinke, a tamo sam živeo do svoje 10. godine.

Link to comment
ja sad shvatih da jos nikad nisam pravio pomfrit :blink:
plus jedan
ja se ne sećam.
plus jedanedit: vapad objasnjava na topiku. Edited by pacey defender
Link to comment

pržene viršle (7 g.), ubrzo su krenuli i omleti, ali bih najčešće zaboravila na jaja u kuhinji dok se igram u dnevnoj sobi, sve dok ne osetim miris paljevine. ti omleti su bili crni/ugljenisani sa jedne strane, savršeni sa druge.puding sa oko 8/9 g., prvu tortu (korice su piškote natopljene mlekom, fil - voće i puding, preko toga šlag) i palačinke sa 14 g.prvo "komplikovano" jelo po receptu iz kuvara sa 19 g. :D izabrah laku pripremu, misleći da će biti lako i brzo. počeh da čitam recept, a za to vreme požurujem sestru koja je išla sa drugaricama na adu da se vrate što pre kako se još nenapravljeni kroketi ne bi ohladili. vratile su se sa ade za 3 sata, a ja sam još uvek bila u kuhinji valjajući kugle od riže i psujući sve "laka priprema" recepte po spisku. <_<

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...