Jump to content
IGNORED

Sloboda volje


Bakemono

Recommended Posts

Zato što se za razliku od tebe ja držim charity principle-a i verujem da iza tvoje lavine pitanja ipak stoji smislena pozicija sa kojom vredi raspravljati.

Edited by Syme
Link to comment
  • Replies 658
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    150

  • jolanda.kirschner

    148

  • Bakemono

    92

  • bergasa19

    56

I sta, to verovanje traje vec 30 stranica? Kakav granit. Nema nikakve veze tvoja zelja da me ubedis da si ti u pravu? Zasto si mi napisao 'nedokaze', sta sam nedokazana pored toga sto sam neiskrena?

Link to comment

Pa naravno da želim da te ubedim i to argumentima, što samo znači da te smatram razumnim bićem koje uvažava iste.Ne sećam se da sam te igde optužio da si neiskrena, a nedokazana jesi.

Link to comment

Mislis da sam nedokazana, dobro. Da te pitam nesto, da li postoji nesto sto sam ja napisala na ovoj temi, sto ti smatras da je u redu, ili se mozda slazes?

Link to comment

Lepo je cuti neku pohvalu na rastanku. Ipak, to ne menja cinjenice, a one su na mojoj strani. Moral je izmisljan tokom evolucije u stilu 'moramo da saradjujemo da bi smo preziveli'. Pa ipak, ljudi su generacijama i generacijama prezivljavali neretko gazeci pravila koja su sami donosili. Dakle, imamo genetiku i vaspitanje koje su favorizovali 'nemoral'. Moral nije prirodan, ta pravila nisu prirodna jer je jedino prirodno ono 'jaci opstaju, slabiji propadaju'. Syme, moze ceo univerzum da postoji i da bude pun zivota, bez tvojih cula za tebe nista ne bi postojalo. Bez vida, sluha ili mirisa, dodira ti bi sasvim opravdano mislio da ne postoji spoljni svet. Ili da si u pecini? Ti bi samo znao za prostor pecine i nista izvan. Zato je subjektivizam tako cool, i objasnjava stvari. Relativizam mozda nije tacan, jer nista nije potvrdjeno, ali je legitimna opcija. Covek je prirodna masina, skup predispozicija i uticaja sredine, ako iskljucimo vanmaterijalno. Nestabilna kao jezgra sa poremecajem srazmere elementarnih cestica, unistava ili svoj ili tudje zivote.Ne treba biti doktor filozofije da bi znali ove stvari.

Link to comment
Moral je izmisljan tokom evolucije u stilu 'moramo da saradjujemo da bi smo preziveli'. Pa ipak, ljudi su generacijama i generacijama prezivljavali neretko gazeci pravila koja su sami donosili. Dakle, imamo genetiku i vaspitanje koje su favorizovali 'nemoral'. Moral nije prirodan, ta pravila nisu prirodna jer je jedino prirodno ono 'jaci opstaju, slabiji propadaju'.
Jolanda, ako je moral nastao evolucijom, onda jeste prirodan, a takođe i genetski. Uzgred, baci pogled na ovaj tekst.
Syme, moze ceo univerzum da postoji i da bude pun zivota, bez tvojih cula za tebe nista ne bi postojalo. Bez vida, sluha ili mirisa, dodira ti bi sasvim opravdano mislio da ne postoji spoljni svet. Ili da si u pecini? Ti bi samo znao za prostor pecine i nista izvan. Zato je subjektivizam tako cool, i objasnjava stvari.
Šta objašnjava?
Link to comment

izvinjavam se sto se jos jednom mesam ali sticem utisak da ti mislis da je neko "protiv tebe" jolanda. ja sam iskreno citajuci bila zapanjena koliko blagonaklono si tretirana od strane mnogih, makar na ovom topicu. ali sto su oni pokazivali vise strpljenja, kucali carsave objasnjenja i tutorisali te, to su tvoji komentari postajali ostriji i u neku ruku bezobrazniji. nekoliko puta si skliznula i u ciste uvrede, nicimizazvana.zasto je bitno naglasiti da su cinjenice na tvojoj strani? da li mogu biti na obe strane? kako to uklapas sa stanovistem da je sve subjektivno ?

Moral je izmisljan tokom evolucije u stilu 'moramo da saradjujemo da bi smo preziveli'. Pa ipak, ljudi su generacijama i generacijama prezivljavali neretko gazeci pravila koja su sami donosili. Dakle, imamo genetiku i vaspitanje koje su favorizovali 'nemoral'. Moral nije prirodan, ta pravila nisu prirodna jer je jedino prirodno ono 'jaci opstaju, slabiji propadaju'.
sta si htela ovim pasusom, ima nekoliko nejasnih ideja, a zaista me zanima sta si zelela da saopstis. krenes od toga da je moral izmisljen da bi smo preziveli, a onda sledi da (dakle? ) genetika i vaspitanje favorizuju nemoral (?). pojelo ti deo posta ili :unsure:inace, strategija moramo da saradjujemo da bi preziveli je prisutna i kod organizama bez svesti (a i nizih struktura organizacije zivih bica) i nema dodira sa moralom. saradjujemo da bi preziveli cak moze da bude cesto u koliziji sa moralom. kao sto i sama primecujes da su mnogi u najmanju ruku prezivljavali (a mnogi bi rekli i okoristili se) gazenjem morala.po cemu to genetika favorizuje nemoral? mislis da se on nasledjuje?ostatak posta ti je pun srednjoskolskih recidiva - platonova pecina (III razred filosofije? ), darvinova teorija (osmi osnovne? ako nije izbacena jos u doba kostunice :lol:) and a pinch of insults. Edited by lostfanforever
Link to comment

@lostfan, izvinjavam se zbog greske, ako si mislila na tri puta napisan isti post. Zelela sam da ti ukazem da se vec drugi put cudis zbog 'tolerancije' koju primenjuju ostali forumasi prema meni i da te pitam, sta tebe ne bi cudilo? Da me posalju dodjavola, da me vredjaju, samo reci sta je po tebi prirodna reakcija drugih kada odgovaraju na ono sto ja napisem? Mene to ne dotice, ali me cudi taj senzacionalizam kod tebe.pozz

Edited by jolanda.kirschner
Link to comment
Jolanda, ako je moral nastao evolucijom, onda jeste prirodan, a takođe i genetski. Uzgred, baci pogled na ovaj tekst.
Evolucijom je nastao kada su evolucijom nastajale svest o sebi, inteligencija a paralelno nestajale sposobnosti koje su imale druge zivotinje. Bez razvijene inteligencije nema ni morala, sve se svodi na prirodni instikt, sto se svodi na 'jaci opstaju, slabiji nestaju'. Procitala sam tekst, pogledaj recimo ovaj deo:
Perhaps it is just me, but I am wary of anyone whose belief system is the only thing standing between them and repulsive behavior. Why not assume that our humanity, including the self-control needed for livable societies, is built into us? Does anyone truly believe that our ancestors lacked social norms before they had religion? Did they never assist others in need, or complain about an unfair deal? Humans must have worried about the functioning of their communities well before the current religions arose, which is only a few thousand years ago. Not that religion is irrelevant — I will get to this — but it is an add-on rather than the wellspring of morality.
Ovo prosto nije tacno, u svim ljudskim, naglasavam ljudskim, drustvima u istoriji je postojao neki vid organizovane religije. Cak su i neandertalci sahranjivali svoje preminule clanove.
Šta objašnjava?
Stvarnost, svet oko tebe. Subjektivizam je u prednosti jer se zasniva na logici i nasem znanju o tome kako mozak funkcionise.
Link to comment
izvinjavam se sto se jos jednom mesam ali sticem utisak da ti mislis da je neko "protiv tebe" jolanda. ja sam iskreno citajuci bila zapanjena koliko blagonaklono si tretirana od strane mnogih, makar na ovom topicu. ali sto su oni pokazivali vise strpljenja, kucali carsave objasnjenja i tutorisali te, to su tvoji komentari postajali ostriji i u neku ruku bezobrazniji. nekoliko puta si skliznula i u ciste uvrede, nicimizazvana.
Naravno da imam utisak da je neko 'protiv mene' ako imamo suprotna gledista, ali u pozitivnom smislu. Da te pitam, ti cesto vidis stvari koje ne postoje? O kakvim uvredama ti pricas? Ako pricamo o malo ostrijem jeziku koji sam koristila, on je itekako posledica ponasanja drugih diskutanata prema meni na ovoj temi.
zasto je bitno naglasiti da su cinjenice na tvojoj strani? da li mogu biti na obe strane? kako to uklapas sa stanovistem da je sve subjektivno ?
Ako su gledista suprotna, onda ne, cinjenice ne mogu biti na obe strane. Zasto je bitno naglasiti da iza nekog stava stoje cinjenice? Da ne bi dosli u situaciju 'ja mislim jedno, a ti drugo, i sve je OK'. Zasto uopste raspravljamo onda? Sve je subjektivno na visem nivou logike, na nizem nije.
sta si htela ovim pasusom, ima nekoliko nejasnih ideja, a zaista me zanima sta si zelela da saopstis. krenes od toga da je moral izmisljen da bi smo preziveli, a onda sledi da (dakle? ) genetika i vaspitanje favorizuju nemoral (?). pojelo ti deo posta ili
Ako imas dete, i kazes mu da ne treba da radi neke stvari samo zato sto 'tako treba', onda postoji velika verovatnoca da te nece poslusati uvek.
inace, strategija moramo da saradjujemo da bi preziveli je prisutna i kod organizama bez svesti (a i nizih struktura organizacije zivih bica) i nema dodira sa moralom. saradjujemo da bi preziveli cak moze da bude cesto u koliziji sa moralom. kao sto i sama primecujes da su mnogi u najmanju ruku prezivljavali (a mnogi bi rekli i okoristili se) gazenjem morala.po cemu to genetika favorizuje nemoral? mislis da se on nasledjuje?
Volim te logicke fazone, iz 'moramo da saradjujemo da bismo preziveli' nastaju moralna pravila, ali i udruzivanje lopova koji hoce da opljackaju banku. Naravno da se osobine prenose iz generacije u generaciju, ponovi malo gradivo biologije iz 8. razreda osnovne skole.
ostatak posta ti je pun srednjoskolskih recidiva - platonova pecina (III razred filosofije? ), darvinova teorija (osmi osnovne? ako nije izbacena jos u doba kostunice :lol:) and a pinch of insults.
Dobro, pa sta?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...