Jump to content
IGNORED

Sloboda volje


Bakemono

Recommended Posts

Nije samo stvar u braku, ali OK. Dakle, amoralan si ako krsis neku moralnu normu (u ovom slucaju vernost). Dobro, zasto vernost u braku moralnom normom? Eto, neko smatra da je moralna norma ulaziti nevin u brak, posebno se to odnosilo na zene. So?
pitas nas sta mislimo o predbracnom seksu? ne razumem.
Link to comment
  • Replies 658
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    150

  • jolanda.kirschner

    148

  • Bakemono

    92

  • bergasa19

    56

Mislim da sam bila prilicno jasna. Nisam ja kriva sto neko ne moze ili nece da shvati.Zasto je sex van braka/veze nesto lose, a pre braka je OK?
kaze ko? ti? ili pitas nas?ja mislim da nisi jasna vec pokusavas da izvedes neki dokaz. mogla bi jednostavno da kazes sta mislis o tome.
Link to comment

amoralan = bezmoralan - onaj kome nedostaje osećanje morala, ko ne zna za moral. (prefiks a- označava odsustvo nečega)nemoralan - koji gazi moral, koji je poročan (prefiks ne- stvara negaciju)

Link to comment
Mislim da sam bila prilicno jasna. Nisam ja kriva sto neko ne moze ili nece da shvati.Zasto je sex van braka/veze nesto lose, a pre braka je OK?
Opet problemi sa citanjem. Pitala si ovo:
Evo jos jednog primera (kada je vec pomenuta ljubav):Zasto se prevara (preljuba kako kazu vernici) partnera ako partner ne zna za taj dogadjaj smatra za amoralan cin? Kako se time neko povredjuje (ako se to uzme da je to merilo amoralnosti)?
Pa kad si dobila odgovor krenula si sa pitanjem moralnosti seksa pre braka.
Link to comment
Ne postoji društveni konsenzus i društvena validacija kod pojma kategorički imperativ. To je nešto što je svetlosnim godinama daleko od onoga što Kant smatra pravim moralom i izvorom moralnih normi. Bila bi to socijalna etika a takva se u Kantovom sistemu ne smatra pravom etikom. Izvor moralnosti je kod Kanta uvek individualan, funkcija je uma i svesti. Univerzalnost imperativa se crpi iz logičke normiranosti koja je imanentna umu. Jezgro čoveka je logičko pa su tako i norme univerzalne koje izviru iz njega.Uradio sam jedan mali copy-paste sa neta i podvukao bitne momente.
Hvala na odgovoru, ali moracu da se ne slozim sa ovim dole. Ti, verovatno, imas razloga sto citiras bas Kanta, ali meni je ovo objasnjenje suvise mehanicisticko. Stvar uverenja/ubedjenja.Univerzalnost imperativa se crpi iz logičke normiranosti koja je imanentna umu. Jezgro čoveka je logičko pa su tako i norme univerzalne koje izviru iz njega.
Link to comment

Ajde ovako, ko smatra da je varanje partnera van njegovog znanja cin koji je los/krsenje morala mora to i da dokazuje, a ne ja. Samo molim da se obrati paznja da ne bude 'tako se smatra' jer ja isto tako mogu da je i sex van braka nemoralan cin, tako se smatra.

amoralan = bezmoralan - onaj kome nedostaje osećanje morala, ko ne zna za moral. (prefiks a- označava odsustvo nečega)nemoralan - koji gazi moral, koji je poročan (prefiks ne- stvara negaciju)
Formalno si u pravu, ali zar nije amoralan = nemoralan, a ovo drugo je protivmoralan? Ne znam sta kaze lingvistika?
Link to comment
Ajde ovako, ko smatra da je varanje partnera van njegovog znanja cin koji je los/krsenje morala mora to i da dokazuje, a ne ja. Samo molim da se obrati paznja da ne bude 'tako se smatra' jer ja isto tako mogu da je i sex van braka nemoralan cin, tako se smatra.
Brak je ugovor dvoje ljudi koji na to pristaju dobrovoljno i pri tom se zakunu na vernost i to potpisu. Ako ne vidis razliku izmedju prevare u braku i seksa pre primisli na brak ne znam sta bi to jos trebalo da ti objasnjavam.
Link to comment
Ajde ovako, ko smatra da je varanje partnera van njegovog znanja cin koji je los/krsenje morala mora to i da dokazuje, a ne ja. Samo molim da se obrati paznja da ne bude 'tako se smatra' jer ja isto tako mogu da je i sex van braka nemoralan cin, tako se smatra.Formalno si u pravu, ali zar nije amoralan = nemoralan, a ovo drugo je protivmoralan? Ne znam sta kaze lingvistika?
ne, na tebi je da izlozis svoj stav. nesto s cim imas prilicno problema.opet ti postavljam pitanje: ko smatra? kakav seks? kakav brak?i zasto bi iko dokazivao moralnost predbracnog seksa?
Link to comment
Ajde ovako, ko smatra da je varanje partnera van njegovog znanja cin koji je los/krsenje morala mora to i da dokazuje, a ne ja. Samo molim da se obrati paznja da ne bude 'tako se smatra' jer ja isto tako mogu da je i sex van braka nemoralan cin, tako se smatra.Formalno si u pravu, ali zar nije amoralan = nemoralan, a ovo drugo je protivmoralan? Ne znam sta kaze lingvistika?
Pa, to kaze lingvistika. Citirala sam. Amoralan=bezmoralan, ali nije isto sto i nemoralan. Amoralna osoba nema svest o moralnim normama, tako da ne vidi nista lose u tome sto cini. Nemoralna osoba ima svest da je to sto cini "prekrsaj" i zbog toga se moze osecati lose, a moze se sa tom cinjenicom "boriti" na razne nacine. Moze probati da racionalizuje svoje ponasanje i na taj nacin da umiri svoju savest. Hiljadu ljudi, hiljadu cudi.Tvoja pitanja su suvise siroka.. zavisi koga pitas, kakve su moralne norme drustva u kome zivi i u kojoj meri ih je on prihvatio i drzi ih za svoje licne (interiorizovao ih je).
Link to comment

@kim & @bergassa Sta ja treba da ucinim pa da mi odgovorite na jedno prosto pitanje? Ako ja prevarim svog partnera bez njegovog znanja zasto cinim nesto lose? Da li ste glupi, funkcionalno nepismeni ili vam nisam simpaticna pa me zamajavate?@brokoli, po tebi je amoralnost = sociopatija?

Link to comment
@kim & @bergassa Sta ja treba da ucinim pa da mi odgovorite na jedno prosto pitanje? Ako ja prevarim svog partnera bez njegovog znanja zasto cinim nesto lose? Da li ste glupi, funkcionalno nepismeni ili vam nisam simpaticna pa me zamajavate?
Sada klizis polako ali sigurno ka bezobrazluku.
Link to comment

malecka, jako je lepo sto imas interesovanja kakva imas, no zapamti, interesovanja bez zakljucaka jednaka su nuli.zato bolje iscitaj sta ti ljudi pisu, sve su ti vise puta odgovorili. ovo ti pisem najdobronamernije :)

Link to comment
@kim & @bergassa Sta ja treba da ucinim pa da mi odgovorite na jedno prosto pitanje? Ako ja prevarim svog partnera bez njegovog znanja zasto cinim nesto lose? Da li ste glupi, funkcionalno nepismeni ili vam nisam simpaticna pa me zamajavate?@brokoli, po tebi je amoralnost = sociopatija?
u kom smislu lose? sta za tebe tacno znaci to 'lose'? kako ga definises?niko te ne zavitlava. ovo je jedan sokratovski tretman teme. idemo korenima.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment

ja se vama iskreno divim. ovolika doza strpljenja i takta odavno nije vidjena na forumu. pomalo me podseca na situaciju u kojoj sam svojoj tek punoletnoj sestri morala da objasnim zasto ona mora da ima licnu kartu. to je otprilike taj neki ton :s_w:inace, ne citam vas redovno, ali sam fan. volim da prebrojim koliko znakova pitanja ima po jolandinom 2-lineru.

Edited by lostfanforever
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...