Jump to content
IGNORED

Sloboda volje


Bakemono

Recommended Posts

a destrukcija drugih u cilju odbrane trecih koji su, recimo, nevini i nemocni sebe da brane?
Pa hajde sad da obrnemo još jedan krug. Naravno da mogu postojati situacije u kojima se neki moralni razlozi outwighed nekim drugim moralnim razlozima. E sad, da li to nemoralne činove čini moralnim, ili se pre radi o situaciji tragičnog izbora, u kojoj uvek ostane neki moralni ostatak koji predstavlja razlog za kajanje, posebna je tema. Vidi pod Jim and the Indians.Edit: Primeti dakle, da je čin uništavanje drugih po sebi nemoralan, i da ga tek neke specifične okolnosti mogu učiniti opravdanim u određenoj situaciji (mada možda opet ne i ispravnim, samo najboljim mogućim). S druge strane - autodestruktivnost je sama po sebi moralno neutralna - ne spada u domen morala, koji se tiče našeg odnosa sa drugima, već samo u domen etika, odnosno teorije dobrog života - osim u specifičnim okolnostima, kada postoje neke obaveze prema drugima koje smo preuzeli na sebe i koje nećemo moći da ostvarimo ukoliko se nastavimo sa autodestruktivnim ponašanje (think about the children!, itsl.) Edited by Syme
Link to comment
  • Replies 658
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    150

  • jolanda.kirschner

    148

  • Bakemono

    92

  • bergasa19

    56

Drugi, malo drugačiji pristup kaže da je za slobodu delanja (ne slobodu volje) potrebno da smo u stanju da se ponašamo u skladu sa svojim second-order desires.
... sto me podseti na neke daaavne razgovore gde se (mestimicno) par nas slozilo u zakljucku da je sloboda (a odatle dela slobodna volja) svest o mojim ogranicenjima u odnosu na svet koji me okruzuje.Odatle, neslobodan covek je onaj koji tumara po mraku lomeci noge i saplicuci se o Demone i njihove kvrgave repove.Sa druge strane, slobodan covek vesto i graciozno po dnevnom svetlu zaobilazi prepreke (ispostavlja se da to nisu demoni i njihovi kvrgavi repovi vec stolice i stolovi razbacani po terasi letnjikovca).Moze da se desi da je zatvorenik u samici subjektivno slobodniji od nekog magnata u penthausu, sa poslom koji dobro ide, zenom, dvoje slatke decice i ridjokosom ljubavnicom koja ga obozava. Jer, magnat se upravo sprema da skoci sa terase i oslobodi se neslobode (samoubistvo kao poslednji izbor neslobodnog coveka)Hocu reci, nije do broja mogucih izbora vec do svesti o svojim ogranicenjima. Sto si svesniji svojih ogranicenja i pomireniji sa njima to si slobodniji.. Edited by CowBoy
Link to comment
... sto me podseti na neke daaavne razgovore gde se (mestimicno) par nas slozilo u zakljucku da je sloboda (a odatle dela slobodna volja) svest o mojim ogranicenjima u odnosu na svet koji me okruzuje.Odatle, neslobodan covek je onaj koji tumara po mraku lomeci noge i saplicuci se o Demone i njihove kvrgave repove.Sa druge strane, slobodan covek vesto i graciozno po dnevnom svetlu zaobilazi prepreke (ispostavlja se da to nisu demoni i njihovi kvrgavi repovi vec stolice i stolovi razbacani po terasi letnjikovca).Moze da se desi da je zatvorenik u samici subjektivno slobodniji od nekog magnata u penthausu, sa poslom koji dobro ide, zenom, dvoje slatke decice i ridjokosom ljubavnicom koja ga obozava. Jer, magnat se upravo sprema da skoci sa terase i oslobodi se neslobode (samoubistvo kao poslednji izbor neslobodnog coveka)Hocu reci, nije do broja mogucih izbora vec do svesti o svojim ogranicenjima. Sto si svesniji svojih ogranicenja i pomireniji sa njima to si slobodniji..
Meni je problem sa ovom slobodom kao spoznatom nužnošću u tome što očigledno obesmišljava sve što inače smatramo slobodom, a politički je naravno čista reakcija. Nemate para? Posao? Mogućnost da steknete pristojno obrazovanje? Samo se pomirite sa svojim ograničenjima i bićete najslobodniji čovek na svetu!Ne bih rekao da treba da se mirimo sa svim ograničenjima, niti da nas to mirenje čini slobodnijima. Rob koji se pomirio sa svojim ropskim položajem nije slobodniji od svog gospodara (mada možda može biti smireniji, spokojniji, itd). Bojim se da ovde koristiti reč sloboda znači zamagljivati neke značajne aspekte njenog značenja.Jedna je stvar prilagoditi svoje želje u skladu sa sopstvenom kritičkom refleksijom, sasvim druga prilagoditi svoje želje svom potčinjenom i obespravljenom položaju.
Link to comment
Meni je problem sa ovom slobodom kao spoznatom nužnošću u tome što očigledno obesmišljava sve što inače smatramo slobodom, a politički je naravno čista reakcija. Nemate para? Posao? Mogućnost da steknete pristojno obrazovanje? Samo se pomirite sa svojim ograničenjima i bićete najslobodniji čovek na svetu!
Nisam rekao da je sloboda svest o mom racunu u banci vec svest o mojim ogranicenjima.Svestan sam da nisam ptica i ne mogu da letim + svestan sam da na odredjeni nacin, uz odredjene alate i materijale mogu da napravim spravu za letenje.Razlika u bauljanju coveka po mraku i kretanju coveka po svetlu, uz zaobilazenje prepreka bez posledica.Ili ako obrnemo stvar, koja ti je zena slobodnija: ona koja je u sezdeset i petoj svesna svog prirodnog starenja odnosno nema problem sa svojim izgledom ili ona koja zeli da pobedi starenje i puni se silikonom i botoksom? Da ga jbm, obe se sa staroscu bore na svoj nacin ali meni je slobodnija ova prva koja je na sustinskiji i dublji nacin svesna ogranicenja.edit: Kim zatvorio topik :D to je otprilike to. Edited by CowBoy
Link to comment
... sto me podseti na neke daaavne razgovore gde se (mestimicno) par nas slozilo u zakljucku da je sloboda (a odatle dela slobodna volja) svest o mojim ogranicenjima u odnosu na svet koji me okruzuje.Odatle, neslobodan covek je onaj koji tumara po mraku lomeci noge i saplicuci se o Demone i njihove kvrgave repove.Sa druge strane, slobodan covek vesto i graciozno po dnevnom svetlu zaobilazi prepreke (ispostavlja se da to nisu demoni i njihovi kvrgavi repovi vec stolice i stolovi razbacani po terasi letnjikovca).Moze da se desi da je zatvorenik u samici subjektivno slobodniji od nekog magnata u penthausu, sa poslom koji dobro ide, zenom, dvoje slatke decice i ridjokosom ljubavnicom koja ga obozava. Jer, magnat se upravo sprema da skoci sa terase i oslobodi se neslobode (samoubistvo kao poslednji izbor neslobodnog coveka)Hocu reci, nije do broja mogucih izbora vec do svesti o svojim ogranicenjima. Sto si svesniji svojih ogranicenja i pomireniji sa njima to si slobodniji.
Nisam rekao da je sloboda svest o mom racunu u banci vec svest o mojim ogranicenjima.Svestan sam da nisam ptica i ne mogu da letim + svestan sam da na odredjeni nacin, uz odredjene alate i materijale mogu da napravim spravu za letenje.Razlika u bauljanju coveka po mraku i kretanju coveka po svetlu, uz zaobilazenje prepreka bez posledica.Ili ako obrnemo stvar, koja ti je zena slobodnija: ona koja je u sezdeset i petoj svesna svog prirodnog starenja odnosno nema problem sa svojim izgledom ili ona koja zeli da pobedi starenje i puni se silikonom i botoksom? Da ga jbm, obe se sa staroscu bore na svoj nacin ali meni je slobodnija ova prva koja je na sustinskiji i dublji nacin svesna ogranicenja.edit: Kim zatvorio topik :D to je otprilike to
Ako je odsustvo zelja odraz apsolutne slobode, onda je smrt oslobadjanje, zar ne? Onda bi i samoubistvo bio visokoslobodan cin.
Link to comment

Pa ono i jeste jedan izraz slobode, što je i razlog što pokušavaju da ga proskribuju (recimo, u religijama).Anyway... sloboda je beskonačna tema za filozofiranje, može da se rasteže kao žvakaća guma.

Link to comment
Ako je odsustvo zelja odraz apsolutne slobode, onda je smrt oslobadjanje, zar ne? Onda bi i samoubistvo bio visokoslobodan cin.
Neverovatno je da tako neprecizno pisem: i ti i Indy i Syme ste iskrivili znacenje posta odozgo.Da ponovim/uprostim:ako imam zelju da budem ptica, necu se osloboditi. (nemam svest o svojim ogranicenjima)Ako pak imam zelju da letim, to cu uciniti mogucim (imam svest o svojim ogranicenjima, ne mogu da budem ptica ali cu naci nacin da poletim)Sta je tu nejasno, gde je tu odsustvo zelje (naprotiv!) i gde nadje samoubistvo kad bas gore napisah da su to poslednja vrata kroz koja a/slobodni covek moze da prodje. Edited by CowBoy
Link to comment
Meni tu ništa nije jasno, sorry. Nije ni bitno, doduše.
Jer™ izlazis kroz vrata ili pokusavas kroz zid? Ako je mrak, ako nemas svest o ogranicenjima (ne znas gde su vrata) obicno se lupas o zid. Ako znas gde su vrata (svestan si ogranicenja odnosno zida, dakle i prestanka ogranicenja odnosno vrata), ti si slobodan covek.Znam da ni sad nije jasno al jbg, nije ni bitno. Edited by CowBoy
Link to comment
Neverovatno je da tako neprecizno pisem: i ti i Indy i Syme ste iskrivili znacenje posta odozgo.Da ponovim/uprostim:ako imam zelju da budem ptica, necu se osloboditi. (nemam svest o svojim ogranicenjima)Ako pak imam zelju da letim, to cu uciniti mogucim (imam svest o svojim ogranicenjima, ne mogu da budem ptica ali cu naci nacin da poletim)Sta je tu nejasno, gde je tu odsustvo zelje (naprotiv!) i gde nadje samoubistvo kad bas gore napisah da su to poslednja vrata kroz koja a/slobodni covek moze da prodje.
Neverovatno je da tako neprecizno pisem: i ti i Indy i Syme ste iskrivili znacenje posta odozgo.Da ponovim/uprostim:ako imam zelju da budem ptica, necu se osloboditi. (nemam svest o svojim ogranicenjima)Ako pak imam zelju da letim, to cu uciniti mogucim (imam svest o svojim ogranicenjima, ne mogu da budem ptica ali cu naci nacin da poletim)Sta je tu nejasno, gde je tu odsustvo zelje (naprotiv!) i gde nadje samoubistvo kad bas gore napisah da su to poslednja vrata kroz koja a/slobodni covek moze da prodje.
Ja ne mogu da citam nicije misli, zato hajde da pogadjam:Kada imas neku zelju, onda je ostvarujes (ako mozes) ili odustajes od nje (ako ne mozes da je ostvaris). Jesam u pravu?
Link to comment
Jer™ izlazis kroz vrata ili pokusavas kroz zid? Ako je mrak, ako nemas svest o ogranicenjima (ne znas gde su vrata) obicno se lupas o zid. Ako znas gde su vrata (svestan si ogranicenja odnosno zida, dakle i prestanka ogranicenja odnosno vrata), ti si slobodan covek.Znam da ni sad nije jasno al jbg, nije ni bitno.
Jasno mi je ovo za vrata i zid, mada neretko odvalim u zid, ali ne kapiram kakve veze to ima sa slobodom volje (što je valjda tema).
Link to comment
  • 3 weeks later...

Syme, da nastavimo. Recimo, ako nisi vegetarijanac, da li se smatras moralno odgovornim zbog ubijanja zivotinja koje kasnije zavrse na tvom stolu? Zasto smatras da je kanibalizam moralno neprihvatljiv postupak, a konzumiranje svinjetine ili nosenje cipela od krokodilske koze nije?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...