Jump to content
IGNORED

Sloboda volje


Bakemono

Recommended Posts

Aha, znaci ono robovlasnitvo u Starom Rimu u kojem su, da te podsetim, robovi ginuli u neljudskim uslovima na brodu i gde su se prodavali na pijaci tebi nije amoralno?
Ne, baš mi je super. Kad sam gledao Spartaka, ja sam navijao za robovlasnike.
Link to comment
  • Replies 658
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    150

  • jolanda.kirschner

    148

  • Bakemono

    92

  • bergasa19

    56

Ne, baš mi je super. Kad sam gledao Spartaka, ja sam navijao za robovlasnike.
Pa ipak, ko smo mi da sudimo onima koji su ih nabijali na one krstove, zar ne?EDIT: Da polako zatvorimo radnju, tj. da se slozimo da se ne slazemo, a Syme? Mislim, ako jos malo potraje rasprava bojim se da ces zvati sanitet da me odvede u ludnicu. Edited by jolanda.kirschner
Link to comment

Uopste mi nije jasno sta zelis da saznas ili sta zelis da dokazes. Koje je tvoje misljenje o univerzalnom moralu. Napisi ga i ne boj se da nisi u pravu. Kada covek shvati da nije u pravu onda pocinje da uci. Postavljanje pitanja je u redu kao i potpitanja u okviru teme. Ali od kise pitanja nemas nikakve koristi.

Link to comment
Uopste mi nije jasno sta zelis da saznas ili sta zelis da dokazes. Koje je tvoje misljenje o univerzalnom moralu. Napisi ga i ne boj se da nisi u pravu. Kada covek shvati da nije u pravu onda pocinje da uci. Postavljanje pitanja je u redu kao i potpitanja u okviru teme. Ali od kise pitanja nemas nikakve koristi.
Pa ja sam rekla, po meni univerzalni moral kao pojam nema smisla. Mi mozemo tumaciti iz svoje vizure (genetike i vaspitanja) sta nam je moralno, a sta ne, ali ne mozemo imati univerzalna moralna pravila koja bi vazila i za Papuance i za one koji su rodjeni na zapadu.
Link to comment
Pa ja sam rekla, po meni univerzalni moral kao pojam nema smisla. Mi mozemo tumaciti iz svoje vizure (genetike i vaspitanja) sta nam je moralno, a sta ne, ali ne mozemo imati univerzalna moralna pravila koja bi vazila i za Papuance i za one koji su rodjeni na zapadu.
Da bi neku stvar analizirala i pokusala da je shvatis prvo moras da joj das ime. Kada joj das ime pocnes da pises knjige da bi shvatio covekovu prirodu. Onda neko tom imenovanom problemu pridje sa druge strane neko sa trece. Tako se razvija ljudska misao, a samim tim i drustvo.
Link to comment

Kada smo vec kod 'univerzalnog morala', zanimljivo pitanje je pitanje smisla drzanja nekih moralnih normi. Ako u zivotu bolje prolaze oni koji zaobilaze neka pravila, zbog kog razloga treba 'biti moralan' ako ce to podrazumevati odustajanje od standarda/kvaliteta zivota/radnog mesta itd. Na primer, mozda neko smatra izdaju za amoralan postupak, ali sta ako postoji velika konkurencija na poslu, a sef ceni kada mu se prijavljuje nerad i javasluk (cak i ako je izmisljen)? Sta ako neko ima veliki broj clanova porodice koju mora da prehrani, nema para, a moze lako da ukrade nekome iz tasne koju je zaboravio nekoliko hiljada evra ili dolara?Zbog cega se drzati moralnih pravila, zbog umirenja sopstvene savesti ili?

Link to comment
Kada smo vec kod 'univerzalnog morala', zanimljivo pitanje je pitanje smisla drzanja nekih moralnih normi. Ako u zivotu bolje prolaze oni koji zaobilaze neka pravila, zbog kog razloga treba 'biti moralan' ako ce to podrazumevati odustajanje od standarda/kvaliteta zivota/radnog mesta itd. Na primer, mozda neko smatra izdaju za amoralan postupak, ali sta ako postoji velika konkurencija na poslu, a sef ceni kada mu se prijavljuje nerad i javasluk (cak i ako je izmisljen)? Sta ako neko ima veliki broj clanova porodice koju mora da prehrani, nema para, a moze lako da ukrade nekome iz tasne koju je zaboravio nekoliko hiljada evra ili dolara?Zbog cega se drzati moralnih pravila, zbog umirenja sopstvene savesti ili?
Uopštavanja tipa "u životu bolje prolaze oni..." itd, promašuju metu. Dobre institucije treba da olakšaju sleđenje moralnih normi. Zato se pitanje morala ne može svesti samo na pitanje individualnih odluka, već mora uključiti i pitanje pravedno ustrojenih institucija (koje, recimo, neće dozvoliti da ičija deca umiru od gladi). Već sam na ovom topiku kačio Nusbaumkin članak na tu temu, pa ako te zanima, pogledaj.
Officer Smith was a very zealous officer; she boasted to me of the dangerous felons she had apprehended, the high-stakes chases she had conducted with aplomb. But she also had a sense of tragedy. And she saw these criminals not as a breed apart, but as members of her own community and her own race, who deserved a chance to exercise basic human agency, and therefore deserved the basic support to make that possible. Most who lose that support are like Philoctetes, good people hammered by circumstances, and it is--or at least it should be--easy to sympathize with them. But some get pushed harder and earlier, and don't resist the temptation to commit a crime. She did not deny that the mugger was responsible for his act. But she thought it was a humanly comprehensible act, an act many of us would have committed had we faced similar pressures. She saw my assailant as both victim and agent: someone trying to get a job, to support a family, someone hit hard by all kinds of circumstances, from the welfare cuts to unemployment to the harshness of the Chicago winter. She said in effect, see how hard it is to be good, with adversities like these. Now Queenola Smith didn't think we should stop arresting these criminals--as I say, she was proud of her work. But, she argued, we should think hard about our own responsibility in creating a situation in which some people so unequally face poverty and closed doors, and also, therefore, the temptation to do wrong. That's what it would mean to take their human agency seriously, and not to treat them as animals who could not help being bad.
Edited by Syme
Link to comment
  • 2 weeks later...
To, "univerzalni moral", to je bre savest. I ista je u svim krajevima sveta.
Kako ista, kada u razlicitim kulturama razlicito gledaju na potpuno iste odluke? Da li autodestruktivni potez predstavlja amoralan ili moralan cin, Syme?
Link to comment
Kako ista, kada u razlicitim kulturama razlicito gledaju na potpuno iste odluke? Da li autodestruktivni potez predstavlja amoralan ili moralan cin, Syme?
Savest nije isto što i univerzalni moral, ali jeste osnova moralnosti - ona pokazuje da nam je stalo do da učinimo pravu stvar, mada možemo pogrešno identifikovati tu pravu stvar.Autodestruktivnost je sama po sebi moralno neutralna, ali u praksi često nije, jer ako smo autodestruktivni u situaciji u kojoj drugi ljudi zavise od nas, to onda može biti ogrešenje o obaveze prema njima (na primer, roditelji koji se drogiraju ili na neki drugi način dovode sebe u opasnost).
Link to comment
a sta nije samo po sebi moralno neutralno?
Sasvim slucajno sam bas pre pola sata procitala ovo ispod kvotovano, pa mi se boldovana recenica ucinila kao savrsen, ili bar najsazetiji, odgovor na pitanje sta nije moralno neutralno.
Some might argue that economists should stick to their knitting—and a discussion of morals takes them beyond their arena of competence. We shouldremember that Adam Smith was a professor of moral philosophy. The discipline of economics is concerned with how we make decisions about the use ofresources—and about how those decisions affect others. Any inquiry into actions that have impacts on others quickly brings us into a moral discourse. Any inquiry into actions that have impacts on others quickly brings us into a moral discourse.
Super tema btw, mnogo zabavna. Sorry za upadicu. Edited by sailorman
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...