Jump to content
IGNORED

Endarkenment


Indy

Recommended Posts

Ako Indy na ovoj temi vedri, onda na mene doso red da mracim malo :Dhttp://www.economist.com/blogs/babbage/2012/06/rising-sea-levels

Rising sea levelsDifference Engine: Canute's courtiers Jun 29th 2012, 14:53 by N.V. | LOS ANGELES ONE should applaud the leaders of North Carolina’s coastal community for bringing a little light relief to these dismal days. Aghast at a state commission’s scientific findings about the local sea level rising 39 inches (or one metre, as it is known to the rest of the world) by 2100, coastal business leaders and property developers pressured the state's legislators into banning all sea-level projections based on climate-change data. As a result, House Bill 819 would require future projections to use only historical data. “N.C. considers making sea-level rise illegal,” joked Stephen Colbert, a popular television comedian.Like King Canute's sycophantic courtiers, who suggested their monarch was so powerful he could command the rising tide to retreat, the bill’s backers would annul the laws of nature. By ignoring climate change, they reckon the increase will be eight inches at most. A sea-level rise of 39 inches “could quite frankly kill development on the coast”, a business leader admitted. A rise that high would threaten 2,000 square miles of desirable coastline, sending property values plummeting and insurance rates sky high. Ocean views can account for as much as 60% of the value of beach-front property. The News & Observer of Raleigh labelled House Bill 819 “a burst of legislative folly”. Having become the laughing-stock of the country, North Carolina's legislature is now reworking the bill, inserting the “need for additional studies” that will take three to four years to complete. That should get embarrassed law-makers off the hook for the time being. Nevertheless, a moratorium is to be slapped on the 39-inch figure.Whether North Carolina’s officials approve or not, though, there can be no denying that sea levels around the world are rising rapidly, especially along the Atlantic coast of America. In the past century, the global climate has warmed by about 1ºC. And as the Earth has become warmer, the sea level has risen by one or two millimetres a year.
Ostatak clanka je vrlo informativan, no nije za ovu temu...
Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Malko je offtopic, ali mislim da moze da se udene i ovde.

James Joyce naših danaBoris Dežulović | 16/08/2012Postoji nekoliko teorija o tome kad je i gdje zapravo počelo dvadeseto stoljeće. Po nekima, na primjer, započelo je u Dublinu, u četvrtak, 16. lipnja 1904. godine u osam sati ujutro, kada se niz stubište stare kule Martello spustio debeli Buck Mulligan noseći svoju zdjelicu za brijanje. Tada i tako počinje, naravno, slavni “Uliks” velikoga Jamesa Joycea, u sljedećih stotinu godina kanoniziran kao najvažniji roman dvadesetog vijeka.To je dvadeseto stoljeće završilo pak u subotu, 4. kolovoza ove godine, kad je velikan svjetske self-help beletristike Paulo Coelho u intervjuu brazilskom dnevniku Folha de Sao Paulo uz skromnu ceremoniju i nekoliko prigodnih riječi konačno pokopao Jamesa Joycea.“Današnji pisci pišu da impresioniraju druge pisce“, rekao je Coelho objašnjavajući uredniku Folhe kako suvremena književnost robuje formi ispražnjenoj svakog sadržaja. “Jedna od knjiga koje su izazvale najveću štetu svakako je Joyceov ‘Uliks’, koja je čisti stil. Tu nema ničega. Ogoljen od stila, ‘Uliks’ je budalaština.“Dvadeset prvi vijek, stoljeće mediokriteta, dobilo je tako svoga Jamesa Joycea, pisca taman po svojoj mjeri. Bilo je, dakako, i prije koeljadi, bilo ih je otkako čovjek piše i zapisuje, bilo ih je i kad je prije devedeset godina Joyce konačno u Parizu objavio svoj najslavniji roman. Ali nikad prije, u svih dvadeset stoljeća do ovoga, nije koeljad imala ambiciju da postane kanon.Dvadeset prvi vijek, era globalnog zatupljenja i “vladavine idiota“, njihovo je dugo čekano vrijeme: zlatno doba prosječnih, marginalizirane većine koja je konačno dobila povijesnu priliku da je se čuje i da sudi. Stoljećima pritisnuta nametnutim stidom, danas je slobodna da konačno javno kaže kako je Joyce kompliciran i nerazumljiv, kao što je komplicirano i nerazumljivo sve složenije od forme – i, nota bene, sadržaja – statusa na Facebooku.Nedavno sam u knjižari sa zanimanjem prelistao novo djelo Paula Coelha, Jamesa Joycea jackass-civilizacije, i šokiran otkrio da je šarena knjiga pretenciozno nazvana “Promjene“ zapravo – rokovnik.Dobrom, starom rokovniku, kakve su nam tate i mame nekad donosili s posla, s logotipom Brodosplita ili Jugoplastike – planeru sa tri stotine šezdeset pet datuma i prostorom za zaspisivanje kratkih podsjetnika, velikih planova, zgodnih ideja ili jednostavnih dnevničkih upisa – Paulo Coelho dodao je u dnu svake stranice po jednu od svojih glasovitih mudroserica iz gimnazijskih spomenara, zapakirao ga kao roman i dao mu kratak i efektan naslov, pa stavio u izloge knjižara za stotinu i deset kuna.Nije, naravno, riječ o novcu – mada je James Joyce našeg glupog stoljeća stavio u džep pokoji novi milijun raznih svjetskih novaca – već o konceptu, cijelom u duhu svog doba: Coelhov rokovnik za 2013. godinu zapravo je bianco-roman kojega će svaki kupac napisati sam, ali pod imenom Paula Coelha. Svi smo mi Paulo Coelho, ali samo jedan ima žiro-račun.Elitistička će književna kritika, doduše, sarkastično ocijeniti kako su Coelhove “Promjene“ čisti stil, forma u prilično doslovnom smislu ispražnjena svakog sadržaja, ali ko je jebe.Naše je mlado stoljeće dobilo svog Uliksa i svog Leopolda Blooma.Slobodna Dalmacija, 15.08.2012.Peščanik.net, 16.08.2012.
Link to comment
Malko je offtopic, ali mislim da moze da se udene i ovde.
Svi smo mi Paulo Coelho, ali samo jedan ima žiro-račun.
:lol:... a posle se ne slazes sa mnom na topicima o umetnosti XXI veka
Link to comment
:lol:... a posle se ne slazes sa mnom na topicima o umetnosti XXI veka
Pa u toj raspravi upravo ti nastupaš sa koeljovske pozicije.
“Današnji pisci pišu da impresioniraju druge pisce“, rekao je Coelho objašnjavajući uredniku Folhe kako suvremena književnost robuje formi ispražnjenoj svakog sadržaja. “Jedna od knjiga koje su izazvale najveću štetu svakako je Joyceov ‘Uliks’, koja je čisti stil. Tu nema ničega. Ogoljen od stila, ‘Uliks’ je budalaština.“
Nema peripetije, nema melodije, ergo - budalaština. Edited by Syme
Link to comment
Svi smo mi Paulo Coelho, ali samo jedan ima žiro-račun.
... a posle se ne slazes sa mnom na topicima o umetnosti XXI veka
Ali staviti ovo ime1 i umetnost u istu recenicu :cry:1 Paulo Coelho
Link to comment
Pa u toj raspravi upravo ti nastupaš sa koeljovske pozicije.
:isuse: jasno, ja se palim na zlatno govno i jeftinu simboliku tipa pranje kostiju. Pa Koeljo je (uz Pavica i ostale pisce za domacice) izmislio instant knjizevnost. Eno ti i u Dezulovicevom tekstu abramovicevksi koncept: rokovnik kao knjizevnost. Ima li sta slicnije savremenoj umetnosti od takve idiotarije?Svi smo mi Marina, ali ima samo jedan ziro-racun :D Edited by CowBoy
Link to comment

ti si sada uzeo celu savremenu umetnost i izjednacio je za Koeljovim banalnim merkantilizmom? srecno sa tom pozicijom, mislim da te ceka duga i teska rasprava

Link to comment
ti si sada uzeo celu savremenu umetnost
nikada celu, vec neke njene aspekte&delove.Ne daj boze da je cela koeljovski plitka i user friendly, pa onda ne bi imali razlog da zivimo. Edited by CowBoy
Link to comment
  • 2 months later...
U ostalim Endarkenment vestima... srednjevekovni rat protiv nauke u Italiji rezultirao 6-godisnjim robijama za seizmologe.Samo da jos uvedu spaljivanje na lomaci za naucnike sa pogresnim "predvidjanjima", i sve ce biti kompletno.
meni je zanimljivo sto je potpuno suprotno od uobicajne postmodernisticke kritike naucnog pozitivizma (sve je narativ...). ovde je zapravo na delu uverenje u svemoc nauke. sto je zapravo potpuno nenaucno.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
meni je zanimljivo sto je potpuno suprotno od uobicajne postmodernisticke kritike naucnog pozitivizma (sve je narativ...). ovde je zapravo na delu uverenje u svemoc nauke. sto je zapravo potpuno nenaucno.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Ali to uverenje nije s neba palo.
Link to comment

Tacno. To uverenje je rezultat jednog masivnog neznanja i nerazumevanja.Instrukcije nisu komplikovane, i pristupacne su svakome (recimo, Google search od 10 sekundi: http://www.thehumani..._feb/Galef.html )Problem lezi (najverovatnije) u supljem obrazovnom sistemu koji proizvodi ljude sa nekakvim diplomama kojima nedostaju ovi bazicni elementi razumevanja.EDIT. Pazi, nisam ni procitao do kraja link koji sam postavio, kad ono zakljucak skoro isti kao moj:

It also may simply be unrealistic to expect the media to be able to communicate the fundamental principles of the scientific method and epistemology to a public that didn’t learn them in school. “If the question is, how do you get the mainstream scientific position across, then you have to say, ‘These are the arguments for and against,’ and hope they understand how science works… There’s no getting around that,” argues Wiseman. “The answer is improve your science education. If you want to be fair about it, that’s the only way forward.” Palca agrees: “Without the base of a better education system, there is a feeling of pushing this boulder up the hill and then pushing it back up all over again,” he sighs. “I wish I could say, well, I told people correlation doesn’t equal causation back in 1989, so I don’t have to say it again.”
Bold moj. Edited by Indy
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...