Jump to content
IGNORED

softver u naucne svrhe


betty

Recommended Posts

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • betty

    23

  • Indy

    23

  • BraveMargot

    16

  • Prospero

    6

Top Posters In This Topic

ima cika donders, bas onako bezobrazno mnogo. ali ne gadim se ja ni na druge programe, koji bi mi izbacili vektorski format grafika (to mi trazi casopis). moze i neko R resenje - imam ga, koristila sam ga pre matlaba kao i svako posteno celjade. zapravo mi je to backup opcija, posto imam druga koji je napisao tutorial 'plotting with R' za amsterdamske studente, kapiram da bi on znao da mi kaze i za tufne i sve.

Link to comment

ja pruge udaram u powerpointu posto exportujem eps iz matlaba. u powerpointu je to lako, cenim da i sama znas pa mi je glupo da objasnjavam. cujem da novi matlab ima mnogo dobar interaktivni ploting ali ga jos nisam probala pa ne znam da li se to odnosi samo na fitting funkcija ili i na estetiku (prugice i tufne za bar plot).

Link to comment
Ja bih htela da podelim svoje iskustvo sa matematickim i statistickim softverima....Moj zakljucak je da treba kombinovati softvere. Ja vrlo cesto se pripomazem i Excelom kad ustreba za data sorting.
kakav je ovo post mejdejko?Podsecas me na crnogorca koji daje oglas u novine: "Ne treba mi nista, samo se hvalim!"
Da se javi jos 1 djetic, a u stvari i ne bas, ovo je priprema terena™ za buduca pitanja, ako ih bude bilo.U proslosti sam najvise koristio StatSoft Statistica i SPSS (razne verzije). Nekad pre toga sam (now to the djetic part) pravio svoje statisticke programe u MS Basicu, pa Visual Basicu. To je bilo jos u vreme kad nije bilo statistickih programa za mikroracunala (u SFRJ), pa zato.E, sad... posto mi je bitno da radim s necim besplatnim, a istovremeno legalnim (iz razloga, ovaj, legalnosti), presao sam na R. Tj. prelazim. Koga zanima, a nalazi se u slicnoj nezavisnoj (nefundiranoj) situaciji, a verujem da takvih ima u majcici, da obavestim da je kompletna (koliko znam) Use R! biblioteka - miloscu bozijom, i ko zna cijom - pristupacna za besplatni download sa onog sto se nekad zvalo gigapedia (a sad se zove malo drugacije... gugl vam je prijatelj). To su knjizice zuto crvene, sa godinama izdanja 2010/2011 (!) kao sto je ova:Bayesian-Computation-with-R-9780387713847.jpgA ima i onih sa zaista egzoticnim namenama (bliskim onima cemu ce meni, tj. mojim klijentima, koristiti), nemalo sam se odusevio kad nadjoh npr.9781441977618.jpgI unutra je objasnjen R od pocetkovih pocetka, tako da ga petogodisnjak razume... Uvek verujte nama shumarima. s_d.gifGledam jos u neki Spatial Statistics and Modeling i Exploratory Multivariate Analysis by Example Using R (najvise Principal Component Analysis sa R dodatkom FactoMineR.)Toliko za ovo javljanje, do sledece prilike... s_dj.gif Edited by Indy
Link to comment
Bayesian-Computation-with-R-9780387713847.jpg
a ko zeli da se igra bejzijanski bez da mora da programira i razume bas svaki detalj u kalkulacijama, moze da skine besplatan program po imenu WinBUGS, koji je tesno povezan sa R. na netu postoji i besplatan prirucnik. krece s neba pa u rebra, ali odmah posle prvog poglavlja spusta loptu.meni nije bio bas po volji jer volim da znam sta se dogadja, statisticki govoreci, umesto da mi program odradjuje nekakvu magiju. ali mnogima to nije potrebno u zivotu, a knjiga je puna razlicitih primera kako da se zakljuci nesto bez previse zadiranja u teoriju.edit: kad smo vec kod bajesa, samo da kazem da mi je savage-dickey test najsmesnije ime statistickog testa ikad! Edited by Ljilja Srpkinja
Link to comment

Svidja mi se R... a posebno fakt da cak i kad znas vrlo malo, to malo je korisno. Nije kao da moras da savladas neki big giant prirucnik da bi mogao da uradis bilo sta. R je nesto iz novijeg doba (za mene), nije stvar moje generacije (koreni su mu iz 1996.)Zanimljivo je kako "ugrozava" tradicionalne (proprietary) softverske pakete. Nisam ni bio svestan koliko se R puno koristi tamo gde se prave ozbiljne pare (recimo u Googleu)... A interesantno je i kako marketing SAS-a (isti link) pokusava da umanji znacaj R-a (kazu, "srecni smo sto se free software ne koristi na avionima, posebno kad letimo njima"). S druge strane, Pfizer ovde kaze da mora da koristi SAS za klinicke studije, da im rezultati ne bi bili dovodjeni u pitanje (inace bi koristili R).BTW. poslednja verzija Statistice dolazi sa podrskom za R (moze da tera native R kod direktno - samo treba da se plate 1000-e dolara da bi se sa te skupe platforme vozio besplatni Rmellow.gif... pretpostavljam da je smisao toga da StatSoft© moze da se, kao respektabilan™, navede u metodologiji, a ne tamo neki open sors R).R_With_STATISTICA-Visual-Basic.png

Link to comment

Ne znam da l' se ko igrao sa ovim (u tom slucaju nek' prenese iskustva). Izgleda zanimljivo, a plus je i GPL (="free") & slovenacko.

Orange is a component-based data mining and machine learning software suite, featuring friendly yet powerful and flexible visual programming front-end for explorative data analysis and visualization, and Python bindings and libraries for scripting. It includes comprehensive set of components for data preprocessing, feature scoring and filtering, modeling, model evaluation, and exploration techniques.
snp-freeviz.png Edited by Indy
Link to comment

da pitam: recimo imam grafik 'nacrtan' u pdf-u, sa oznacenom x i y osom, a hocu podatke sa grafika u tabelarnoj formi. koji softver (po mogucnosti besplatan) to radi?za slucaj da nisam dobro objasnila sta hocu: recimo u excelu unesem podatke, pa mi excel nacrta grafik, ono sto mi treba je softver koji ce da uradi obrnuto, prvo digitalizuje sliku grafika i onda ekstrahuje podatke u tabelarnu formu.jel zna neko za nesto takvo?

Link to comment
  • 2 weeks later...

EDIT: nasla. glupi glupi program.EndNoteumesto pune reference, dobijem ovo, nezavisno od izabranog stila: {Grill-Spector, 2006 #792}. ako uradim insert reference u nekom drugom dokumentu, dobijem normalnu referencu. wtf? iskustva?

Edited by Ljilja Srpkinja
Link to comment

Ne znam nista o tome, ali sam izguglao ovo: When Instant Formatting is disabled or turned off, a temporary citation displays. It generally includes the first author’s last name, the year of publication, and the record number for that reference: {Brown, 2004#7}. The curly brackets indicate a temporary citation.

Link to comment

ubit ce me matlab :frust:ima li neko ideju zasto sve osim poslednjeg reda radi?set(gca,'XTickLabel',['0';' ';'1';' ';' ';' ';' ';'2';' ';' ';' ';' ';'3']) set(gca,'XTickLabel',['a';' ';'b';' ';' ';' ';' ';'c';' ';' ';' ';' ';'d']) set(gca,'XTickLabel',['0';' ';'b';' ';' ';' ';' ';'c';' ';' ';' ';' ';'d']) set(gca,'XTickLabel',['-0.2';' ';'0';' ';' ';' ';' ';'0.5';' ';' ';' ';' ';'1']) ideja je da na osi duzine od 0.2 do 1 obelezi cetiri mesta. ovo izmedju su ruzni spejsovi, koji treba da naglase koja mesta na osi da se preskoce pri stavljanju lejblza. ja bih da obelezim osu brojkama, i to brojkama koje ja hocu. setovano je sve na manual sto se setovati moze. i pise u instrukcijama da obratim paznju da se radi o stringovima, tj. da su svi labels stringovi. i matlab svejedno nece s brojkama koje su meni drage.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...