Jump to content
IGNORED

WARNING - Topik za nepropuštanje retko prikazivanih filmova na tv


April

Recommended Posts

Uzgred, dok ste sinoć gledali otvaranje Olimpijade, na HRT 1 išao fantastični Hadžićev policier 'Druga strana medalje' iz 1965., sa Radetom Markovićem, Vojom Mirićem, Karlom Bulićem i mladim Fabijanom i Vanjom Drahom. Kakav film, jebote! Kakav fenomenalan zaplet, noir fotografija, sitne interne prozivke kroz spominjanje Vjesnika u sredu i 'zaraze na rajskom ostrvu socijalizma', free Miljenka Prohaske u pozadini, Rijeka koju smo voleli onoliko...takav se masterpis danas ne može snimiti sa ovim govnima od producenata i limitima koje postavljaju. Kakvo vreme...kakva ekipa...kakav carski film.
Gledao ga u repriznom terminu. Veoma zanimljiv film. Slažem se da je poprilično u duhu noira. Odlična crno bijela fotografija. Rijeka kao ambijent vrlo interesantna i ne mnogo korištena na filmu. Prohaskina muzika je u funkciji priče, mada mislim da je tema na najavnoj špici promašena. Glumačka podjela je interesantna, Glavna junakinja je meni nepoznata slovenačka glumica Judita Han. Njenog muža igra Rade Marković čija uloga je vrlo kompleksna i predstavlja odstupanje od dvije linije uloga koje je najčešće igrao u tom periodu - junake tragične sudbine ili pak hladnokrvne dijabolične zlikovce. ova uloga je još jedan dragulj u njegovoj zaista bogatoj karijeri. Zanimljivo da je pravi protagonista - policijski inspektor koji vodi istragu, nedavno preminuli novosadski glumac Toma Jovanović. Zanimljivo da je on u tim godinama najčešće igrao pozitvce, iako je posle rata odležao robiju zbog antikomunističkog djelovanja. Međutim, on ovde djeluje uvjerljivo, prvenstveno fizičkom pojavom. I treći srpski glumac Voja Mirić ovde ima vrlo markantnu pojavu. Ono što se svoj trojici može zamjeriti je da im se povremeno omakne ekavica. Tu su i dvije glumice čija je popularnost tada već bila u silaznoj putanji (kao i fizički izgled) - Sonja Hlebš i Hermina Pipinić, kao i dva tada već afirmisana hrvatska glumca čija slava još nije bila došla do zenita - Vanja Drah i Fabijan Šovagović. Ovaj drugi ima dvostruku ulogu i sjajan je kao i uvijek. Uloga Karla Bulića je mala - tek jedna scena.Scenario je odličan i možda se iz njega moglo i više izvući. Ipak, konačan rezultat je sasvim solidan film koji svakako trebaju pogledati čak i oni koji nisu ljubitelji ex-yu konematografije. Edited by colonelo
Link to comment
Gledao ga u repriznom terminu. Veoma zanimljiv film. Slažem se da je poprilično u duhu noira. Odlična crno bijela fotografija. Rijeka kao ambijent vrlo interesantna i ne mnogo korištena na filmu. Prohaskina muzika je u funkciji priče, mada mislim da je tema na najavnoj špici promašena. Glumačka podjela je interesantna, Glavna junakinja je meni nepoznata slovenačka glumica Judita Han. Njenog muža igra Rade Marković čija uloga je vrlo kompleksna i predstavlja odstupanje od dvije linije uloga koje je najčešće igrao u tom periodu - junake tragične sudbine ili pak hladnokrvne dijabolične zlikovce. ova uloga je još jedan dragulj u njegovoj zaista bogatoj karijeri. Zanimljivo da je pravi protagonista - policijski inspektor koji vodi istragu, nedavno preminuli novosadski glumac Toma Jovanović. Zanimljivo da je on u tim godinama najčešće igrao pozitvce, iako je posle rata odležao robiju zbog antikomunističkog djelovanja. Međutim, on ovde djeluje uvjerljivo, prvenstveno fizičkom pojavom. I treći srpski glumac Voja Mirić ovde ima vrlo markantnu pojavu. Ono što se svoj trojici može zamjeriti je da im se povremeno omakne ekavica. Tu su i dvije glumice čija je popularnost tada već bila u silaznoj putanji (kao i fizički izgled) - Sonja Hlebš i Hermina Pipinić, kao i dva tada već afirmisana hrvatska glumca čija slava još nije bila došla do zenita - Vanja Drah i Fabijan Šovagović. Ovaj drugi ima dvostruku ulogu i sjajan je kao i uvijek. Uloga Karla Bulića je mala - tek jedna scena.Scenario je odličan i možda se iz njega moglo i više izvući. Ipak, konačan rezultat je sasvim solidan film koji svakako trebaju pogledati čak i oni koji nisu ljubitelji ex-yu konematografije.
Fadila Hadzica sam ja uredno preskakao na konto junacki pateticnih patriotskih naslova koje je tokom karijere snimao od vremena do vremena. Opak propust. Covek zasluzuje da ga stave u filmsku lektiru.Inace, u petak HRT1 Rafelsonov 5 lakih komada sa mladim Nikolsonom i Karen Blek. Obavesteni ste na vreme, zalbe ne primamo.
Link to comment
Fadila Hadzica sam ja uredno preskakao na konto junacki pateticnih patriotskih naslova koje je tokom karijere snimao od vremena do vremena. Opak propust. Covek zasluzuje da ga stave u filmsku lektiru.
Onda svakako treba da pogledaš njegove kritički nastrojene filmove (redoslijed je onakav kako ih ja rangiram):1. Lov na jelene2. Protest3. Novinar4. AmbasadorA tu je i vrlo napeti (rekao bih hičkokovski) triler smješten u doba II svjetskog rata - Abeceda straha.
Link to comment
Onda svakako treba da pogledaš njegove kritički nastrojene filmove (redoslijed je onakav kako ih ja rangiram):1. Lov na jelene2. Protest3. Novinar4. AmbasadorA tu je i vrlo napeti (rekao bih hičkokovski) triler smješten u doba II svjetskog rata - Abeceda straha.
Mislim da cu krenuti od Abecede straha. Priznajem da mi je c/b film uvek favorit...
Link to comment

Ove sedmice na HRT1 ciklus američkih filmova iz 70-tih godina (doduše uglavnom ne tako rijetko prikazivanih) negdje između 22 i 23 h:ponedeljak: Taxi Driverutorak: One Flew Over the Cuckoo's Nestsrijeda: American Graffitičetvrtak: Days of Heavenpetak: MASHA i narednih sedmica će biti zanimljivi i kvalitetni ciklusi u istom terminu.

Link to comment
Nisam gledao Days of Heaven, kakav je?
Gledao sam ga prije otprilike četvrt vijeka - jedno subotnje veče, posle Boljeg života.Tad sam još bio osnovac i film mi je bio ''onako''.Ako stignem pogledaću ga sutra uveče, premda nisam neki ljubitelj Malika. A ni Gira, Tu mi je jedino Šepard zanimljiv lik.Ipak mislim da ovaj film nije ni približno slavan i značajan kao ostala 4 iz ciklusa.
Link to comment
Nisam gledao Days of Heaven, kakav je?
Za razliku od colonela ja mnogo volim Malika, njegovi filmovi su vizuelna savršenstva. Days of Heaven je jedan od najlepše snimljenih filmova ikada.
Link to comment
zaslugom nestora almendrosa.
Naravno.Coppola je imao Storara, John Ford je imao Tolanda, Bergman je imao Nykvista, Mizoguchi je imao Miyagawu, Hitchcock je imao Burksa, Kubrick je imao Alcotta, Orson Welles je imao Tolanda, Tarkovsky je imao Yusova... Kad veliki režiser nađe dobrog kamermana, to je brak za ceo život.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...