Jump to content
IGNORED

WARNING - Topik za nepropuštanje retko prikazivanih filmova na tv


April

Recommended Posts

Nikako se ne bih složio da je Black Sunday B produkcija. Ipak je to režirao Frankenheimer, a producirao Robet Evans (u to vrijeme jedan od najprestižnijih producenata), u okviru Paramounta.Možda podsjeća na B produkciju zbog izbora nekih lokacija, i prije svega, zbog manjka velikih zvijezda tog doba. Naročito je neobično što je teret akcionog junaka spao na tada već vremešnog Roberta Shawa. Bio je to veoma zanimljiv glumac, rekao bih i podcijenjen, sa sjajnom filmografijom (10-ak nosećih uloga u veoma dobrim i odličnim filmovima tokom 60-tih i 70-tih) ali ja sam ga više navikao gledati u ulogama negativaca (u čemu je bio jedan od najboljih u to doba). Negativci su Marthe Keller (praktično je ovde uskočila odmah posle Marathon Mana, s tim što mi ovde bolje izgleda) i Bruce Dern, u to vrijeme jedan od često viđenih karakternih glumaca, najčešće negativaca i neurotičara (i ovde je dobar kao neurotičar, kad se rasplače tu već nije ubjedljiv). Ostale uloge tumače neke poznate face - Fritz Weaver kao agent FBI (i praktično Shawov sidekick kroz drugi dio filma), Michael V. Gazzo (Frank Pentangelo iz Kum II) kao sumnjivi turski trgovac, te Walter Gottell (general Gogolj iz Bond serijala) kao viši agent CIA. Naročito je zanimljiva pojava Bekima Fehmiua koji igra praktično vođu Crnog septembra (odgovornog za masakr u Minhenu). Fehmiu ima bitnu i zapaženu epizodu, i zapravo čitavu ima čitavu dionicu unutar filma. Nije sinhronizovan - prepoznao sam njegov glas. Sve u svemu, razrada likova, prvenstveno negativnih (pozitivci su nešto slabije razvijeni), izdiže ovaj film iznad B produkcije.Ideja izvršenja masovnog ubistva je intrigantna, a meni je najefektnija scena generalne probe i smrti lika koji je ispao kolateralna šteta, za razliku od scene likvidacije jednog potencijalnog svjedoka koja je nevješto realizovana. Inače, film ima poveći body count, naročito među policajcima i nedužnim likovima, što je po meni minus. Ipak, najveći minus je apriori stajanje na izraelsku stranu nasuprot Palestinaca, ali to je bilo opšte pravilo u američkim filmovima tog doba. Sama završnica je uzbudljiva, ali za moj ukus i previše spektakularna (maltene bondovska).Sve u svemu, Black Sunday je solidan i zanimljiv triler i komercijalno veoma uspješan film u svoje vrijeme, a naravno da ima i boljih trilera iz tog perioda. Sigurno je da ne spada u recimo top 3 filma iz Frankehheimorovog opusa.
Link to comment

A osim pomenutih, u najjezivije scene domaćeg filma bih dodao i:- Ljubav i bijes: kad Viktoru Starčiću počne oko da šeta po čitavoj glavi- Leptirica: prvi susret sa likom čudovišta (mada je neprijatna i scena kada crna dlakava ruka prebira po brašnu) Gadne su i scene iz Banović Strahinje (nabijanje Šerbedžije na kolac) i Već viđeno (naročito kad Mustafa odsiječe Mandi šaku), a strašan mi je bio i kompletan Izbavitelj.Kod izbora najgadnije scene domaće TV produkcije prvo mi na pamet pada serija Nepokoreni grad i scena sa štakorom Karlom. U pitanju je epizoda Crna kožna torba koja i dan danas izgleda genijalno. Kompletnu seriju sam ispratio na HRT pretprošle godine.H8 sam gledao prije 8-9 godina i oduševio se. To što je star ko biblija mu daje dodatnu draž, a glas naratora daje šmek crno-bijelih (i ujedno najboljih) epizoda Zone sumraka. Prije par godina bilo je nekakvih najava rimejka u hrvatsko-srpskoj koprodukciji, ali se na tome stalo. komodno bi i u Holivudu mogli snimiti film koji bio baziran na ideji H8 - ne mora biti autobus, može i neko drugo prevozno sredstvo. Treba li napomenuti da je Fabijan i ovde pokidao.Inače, filmovi koji se na HRT1 daju petkom oko 9 budu posle reprizirani u toku noći, takođe na HRT1, negdje između 1 posle ponoći. Tako sam pretprošlog petka i odgledao Lude dane sa fenomenalnim Zvonkom Lepetićem.

Link to comment
A osim pomenutih, u najjezivije scene domaćeg filma bih dodao i:- Ljubav i bijes: kad Viktoru Starčiću počne oko da šeta po čitavoj glavi- Leptirica: prvi susret sa likom čudovišta (mada je neprijatna i scena kada crna dlakava ruka prebira po brašnu) Gadne su i scene iz Banović Strahinje (nabijanje Šerbedžije na kolac) i Već viđeno (naročito kad Mustafa odsiječe Mandi šaku), a strašan mi je bio i kompletan Izbavitelj.Kod izbora najgadnije scene domaće TV produkcije prvo mi na pamet pada serija Nepokoreni grad i scena sa štakorom Karlom. U pitanju je epizoda Crna kožna torba koja i dan danas izgleda genijalno. Kompletnu seriju sam ispratio na HRT pretprošle godine.H8 sam gledao prije 8-9 godina i oduševio se. To što je star ko biblija mu daje dodatnu draž, a glas naratora daje šmek crno-bijelih (i ujedno najboljih) epizoda Zone sumraka. Prije par godina bilo je nekakvih najava rimejka u hrvatsko-srpskoj koprodukciji, ali se na tome stalo. komodno bi i u Holivudu mogli snimiti film koji bio baziran na ideji H8 - ne mora biti autobus, može i neko drugo prevozno sredstvo. Treba li napomenuti da je Fabijan i ovde pokidao.Inače, filmovi koji se na HRT1 daju petkom oko 9 budu posle reprizirani u toku noći, takođe na HRT1, negdje između 1 posle ponoći. Tako sam pretprošlog petka i odgledao Lude dane sa fenomenalnim Zvonkom Lepetićem.
:Hail: za izbor scena, spešli za Izbavitelja i Leptiricu.
Link to comment
  • 2 weeks later...

Upravo završen. "Carevo novo ruho" Ante Babaje. Vrlo interesantan HRTov ciklus petkom, sjajni stari, domaći (?) filmovi. Nadam se da će Ivan Karl tako nešto napraviti i na RTS.

Link to comment

Pa puštao je Karl već nekoliko puta cikluse domaćih filmova - nekoliko puta od početka njegovog mandata smo mogli odgledati skoro kompletan serijal Ludih godina zaključno sa Suludim godinama. Jedino nije emitovan poslednji nastavak - Žikina ženidba. Tu je valjda zapelo nešto oko prava. Zbog prava ne emituje serijal Tesna koža, i neke od nastavaka serijala Sekula i njegove žene. Ili drži neki kriterijim pa ne emituje filmove snimljene elektronskom kamerom. Zbog toga su gledaoci RTS-a ostali uskraćeni i za 3. i 4. nastavak drugog Čalićevog serijala - Ćao inspektore (Svemirci su krivi za sve i Dama koja ubija). Srećom nisu ostali uskraćeni za serijal Hajde da se volimo - sva 3 nastavka, čak su dobili i bonus u vidu još jednog Breninog filma - Nema problema.Od relativno novijih filmova par puta godišnje u prime-time-u budu prikazani Underground i Lepa sela lepo gore, kao i Mrtav ladan, Potera za Srećkom, Guča, Pad u raj, Jagoda u supermarketu i možda još poneki koji sam zaboravio.

Edited by colonelo
Link to comment

Četvrtak 18.15 AvalaSretna Nova '49, film Stoleta popova iz, mislim, 1986. Fantastični Meto Jovanovski i hmmm mlada Vladica Milosavljević, boginja seksa osamdesetih.Repriza, petak 10.00

Link to comment

Ne propustiti: VERTIGO - RTS 1, 23.40Hičkokov ciklus, sa Džejms Stjuartom i Kim NovakUzgred, dok ste sinoć gledali otvaranje Olimpijade, na HRT 1 išao fantastični Hadžićev policier 'Druga strana medalje' iz 1965., sa Radetom Markovićem, Vojom Mirićem, Karlom Bulićem i mladim Fabijanom i Vanjom Drahom. Kakav film, jebote! Kakav fenomenalan zaplet, noir fotografija, sitne interne prozivke kroz spominjanje Vjesnika u sredu i 'zaraze na rajskom ostrvu socijalizma', free Miljenka Prohaske u pozadini, Rijeka koju smo voleli onoliko...takav se masterpis danas ne može snimiti sa ovim govnima od producenata i limitima koje postavljaju. Kakvo vreme...kakva ekipa...kakav carski film.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...