Jump to content
IGNORED

Now cooking!


yolo

Recommended Posts

On 9.10.2021. at 14:07, Jumanji said:

Ima i u Lidlu ovcije, bas je dobro.
Ima i od bivoljeg mleka, oba u tegli od 500g.

Ja to bivolje kupujem deci, obožavaju ga. Bugarsko je. 

  • +1 1
Link to comment
56 minutes ago, Haralampije said:

888.jpg

Ako te ne bude mrzelo, daj malo kasnije recept detaljno. Jednom sam pravila kiflice u životu i ispale su bile super ali sam zaboravila kako a s testima sam na Vi pa ne umem da improvizujem. 

  • +1 1
Link to comment

@Valkyrie

dok Haralampije reši da li ga mrzi, evo mog recepta. pri ruci mi je jer sam ga slao mejlom kolegi:


500gr brašna
1 kašičica soli
pola kocke svežeg kvasca ili jedna kesica suvog, aktivirana u sledeća dva sastojka
2 kašičice šećera
250ml mleka

75ml ulja
1 jaje

 

u fil stavim obično:

200gr feta sira, 100gr rikote i 1 umućeno belance (žumance ostaviti za premazivanje). ponekad dodam i peršun, orahe, beli luk, ... kako mi naidje.

 

testo umesiti dok ne postane glatko, pa pustiti jedno 45 minuta da naraste. nabrašnjaviti površinu za rad, testo onda podeliti na 5 loptica (od toga će izaći 40 kiflica, bitno za računanje mesta na plehu). svaku lopticu malo rastanjiti rukama, zatim razvaljati oklagijom na 2-3mm pa iseći na 8 delova. jedan po jedan komad još malo razvući rukama, kiflice su lepše što su umotanije, pa staviti malo fila. onda prvo zaviti dva gornja ćoška na unutra, da fil dobije kao nekakav svoj džep, da ne curi, pa urolati. poredjati sve na pleh (na papir za pečenje, jasno) pa staviti na šporet i pokriti krpom da raste dok se rerna greje na 180°C. žumance razmutiti sa kašikom mleka i 4-5 kapi ulja. kad su kiflice malo narasle premazati svaku. posuti po želji susamom, kimom, čurekotom...
 

sad deo koji se mnogima neće dopasti, ali je zaista neophodan - margarin. probao sam sa puterom, ne valja. mislim, jestivo je, ali nije to to. probao sam bez ičega, ok su dok su baš tople, posle ne. dakle - jebi ga. 125gr margarina ili iseckati na listiće i poslagati preko i izmedju kiflica ili prvo staviti u zamrzivač pa narendati preko. 20-25 minuta u rernu, onda izvaditi i ostaviti 2-3 minuta na plehu da upiju sav margarin pa premestiti na neku rešetku za hladjenje još kojih 5 minuta (ako stignu dotle :D).


e, jako važno - nemoj da te mrzi da proseješ brašno. mali posao a veliki efekat. to se ne radi zbog bubica i sl., radi se da vazduh uđe u brašno i da ono već tu krene da radi.

 

  • +1 6
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Valkyrie said:

Ako te ne bude mrzelo, daj malo kasnije recept detaljno. Jednom sam pravila kiflice u životu i ispale su bile super ali sam zaboravila kako a s testima sam na Vi pa ne umem da improvizujem. 

 850 gr brasna tip 400 ostro

2 kk soli

1 supena k secera

1 ziv kvasac

250 ml toplog mleka

250 ml mlake vode

125 ulja

U mleko stavi kvasac i secer, kad nadodje dodati vodu, ulje i brasno kome je pre toga dodata so. Umesiti i neka stoji bar 1/2 sata pokriveno da raste.. Podeliti na 4 dela i razvuci kruzno, od svakog dela iseci po 8 trouglova koje pre uvijanja treba namazati uljem a jos bolje svinjskom mascu. Pre pecenja premazati zumancetom i posuti susam/kim

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment

Pa moze i tako al ce biti male :) Elem, evo i avram ce da potvrdi, ako vam prvi put ne ispadnu savrsene, nemoj da se nervirate, izgleda prosto ali oce da ispadne mimo ocekivanja, desava se i domacicama koje su mesile kifle 1000 puta. Dovoljno je da je mleko malo toplije ili malo hladnije, kvasac mator ili ste nedobog drmusali testo dok je raslo..i eto moguceg belaja. Ali opet ce biti ok

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Hvala obojici, super zvuče recepti. Ubio me bog gde sam zaturila taj što sam imala, znam samo da je išao kvasac iz kesice pošto je živi kvasac moj kriptonit. 

@aram

Brašno prosejavam uvek za sve, čak i palačinke. Čak i prašak za pecivo, šećer itd, sve što ide zajedno s brašnom. 

Link to comment

Potvrdjujem da je ovaj aramov recept odličan, podelio ga tamo na kriznoj kujni za vreme karantina i nestašice kvasca. Mislim, kako bi mi inače palo na pamet da probam napraviti kiflice. :D

  • Haha 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...