Jump to content
IGNORED

Now cooking!


yolo

Recommended Posts

Video sam da i Super Vero kaže za favu da je žuti grašak, tako da nemam šta da dodam na tu temu.

Enivej, 1 šolju fave sam najpre ostavio sat-dva u hladnoj vodi, potom ocedio, nalio sa 3 šolje hladne vode, dobro posolio, dodao jednu srednju glavicu luka (celu, bez kore) i kuvao na srednje jakoj vatri skidajući penu, sve dok fava ne omekne. Okvirno 30 min. Za to vreme ispari i upije se gotovo sav višak vode.

Po kuvanju sam favu bez ceđenja ostavio preko noći, a blendirao naredni dan uz dodatak maslinovog ulja i bibera.

Na kraju još malo maslinovog odozgo.

Blendirao sam do fine paste, poput humusa, što je naravno opciono.

Izbor začina takođe je stvar ukusa: peršun, origano, bosiljak, paprika, čili, sveži ili suvi začini, beli luk, svež, ili zagrejan na klot ulju, ili pak sa tucanon paprikom, ili čilijem, ....mnoštvo dobrih opcija!

Moja je fava ostala blago začinjena, uz malo limuna pri konzumiranju jer sam jeo:

- najpre sa tostiranim hlebom i miksom sitno seckanog paradajza i crnog luka (so biber, mulje, čili flekice),

- sada ću sve isto sa grilovanim tikvicama (belli luk) i ovčijim kis mlekom

 

  • +1 4
Link to comment

kuvam socivo i jedva cekam da navalim. nije fazon u socivu nego u suvoj jarcevini. naime, poslala ujna iz hercegovine preko proksija par ovecih komada suve jarcevine za koju se ispostavilo da je i premasna i preslana za naseckati i meziti. debeli slojevi loja isprekidani retkim crtama mesa, presuseno, preslano i definitivno nejestivo. ujna kupila prosle zime i drzala u spajzu pa eto...

 

ali ali ali! ispostavilo se da je dovoljno nekoliko tankih reznjeva tog cuda da svako jelo oplemeni. od klasicnog sociva pravi vrhunsko jelo.

 

prvo sam, kad sam probao, bio bas razocaran. umalo bacio sve u djubre al mi bilo zao pa odlucio da ipak ostavim za kuvanje. mislio sam da ce to cudo zauzimati mesto u frizideru jedno godinu dana dok definitivno ne odlucim da je za bacanje al sam ipak odlucio da ga ostavim. i tako pre par nedelja ubacih malo, tanko i oprezno u suljpa i otvorishe se novi vidici. suljpa ispao genijalno. sad mi se cini da bih ladno u slast izeo vodu od strokavih krpa kad bih u nju ubacio nekoliko reznjeva ove divote. fenomenalna ujdurma.

 

uz socivo imam kupus salatu u koju sam dodao tanko seckan praziluk i rendanu cveklu i mrkvu + taze leba s hrskavom koricom iz fine pekare. huktacu i brektacu do prekosutra.

 

 

  • +1 6
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...