Jump to content
IGNORED

Now cooking!


yolo

Recommended Posts

starter vrlo jednostavno, malo sam proucavala, napravise nauku od toga, ja sebi olaksala, jednaku kolicinu brasna i vode pomesas u tegli il casi il necemu da ima mesta za rast i za jos testa jer ces dodavati, labavo poklopis, tako da udje bakterija a da se ne skori smesa. sutra dodas to isto, i tako nedelju dana. prva dva-tri dana ces se pitati da l ce da radi i cemu sve to, onda ce posle malo da smrdi, pa ce biti okej. posle nedelju dana bi trebalo da radi. ja nista nisam pola bacala, pa dodavala kao sto kazu (pre svega sto me dusa boli kad bacam), samo sam dodavala. kad ga koristis za hleb, treba da je u fazi rasta.  ako ne koristis, u frizider, skroz zatvoris. brasno/vodu dodajes jednom nedeljno. za prvi sam se nesto drzala rasporeda i brasna, za drugi sam shvatila da je to i moja baba znala, a baba nije bila neka kuvarica, nisam ni merila, ni brojala, okej je, radi  

  • Hvala 1
Link to comment
 
evo novi, kiselo testo, jednake kolicine integralnog, belog, spelte i razi. vezbam i dalje. 
62228071_krruhdrugi.thumb.jpg.71e655ea3d91705bcc89a24d5c556961.jpg
Meni izgleda nekako gnjecavo ova korica [emoji12]

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment
On 4.1.2021. at 11:10, renne said:

20210104_110840.jpg

 

 

 

Ajde ubaci taj tvoj recept među izdvojene recepte (ima ga negde na PDF-u, ili ponovo napiši), ja sam po tvom receptu pravio i bio je sjajan.

 

Kad smo već kod toga, zašto ne ubacuješ sopstvene recepte na one izdvojene, ima ih sjajnih.

Link to comment

Čak sam ga i snimio onomad kao txt na kompjuter:

Quote

 

Ako ćeš čorbast pasulj onda ide najklasičinija varijanta

 

Na 5l vode 300g pasulja koji se potopi preko noći, opere, pa se prokuva i ta voda baci.

 

Naliješ pet litara vode, isečep na kockice ili kvadrove dve glavice luka, tri čena bluka, dve šargarepe, jednu papriku, dva lista lovora, oko pola kg rebara, kostiju, slanine, kožure slanine i kobaje. Jako malo posoliš, meso je već dovoljno slano, i pobiberiš.

 

Krčkaš oko 2,5 do 3 sata u zavisnosti od vrste pasulja, najbolji je beli, ili još bolje pasuljica.

 

Pred sam kraj kuvanja napraviš klasičnu zapršku od dve-tri kašike brašna na malo masti ili ulja, dodaš kašičicu aleve paprike (može i ljuta tucana sudžuk paprika), dva čena sitno seckanog belog luka.

 

Istreseš zapršku u pasulj i kuvaš još pet minuta

 

 

Bio sam se iznenadio koliko tu vode ide.

 

Sutra ću ladno da ga pravim.

Edited by Anonymous
Link to comment

bude kiseo, moguce da se zato zove kiselo testo.  je l ne treba da bude kiselo? radi, ukusno je, ako zelis drugacije, moze, ima milion tutorijala, ja rekla kako ja pravim.

opsesija ovim hlebom na netu je dosta olaksala stvari kad su mere u pitanju, ima procenat, zovu je pekarska mera, jer je brasno osnovna jedinica.

100% brasna

70-80% vode (manje je lakse, 80 je sveti gral, to treba da se slaze i preslaze i nuna i zadrzava, mnogo je vode, da se postici, ali treba vezbe. zato vezbam :D)

15-20% startera

2% soli

ovo su mere za belo brasno, za druga brasna malo procenat vode je verovatno visi, al nije roket sajens nego hleb, ima necega i u pokusajima i pogreskama. 

  • +1 3
Link to comment

pa sto ga duze drzis to bude kiseliji,zato se odvaja pola i baca jer manje starog startera znaci i manja kiselost..

ali da,bacanje je i mene nerviralo pa nikad nisam radila taj pravi starter od 7dana nego ,,mali,, od dva dana koji sam onda ceo koristila za hleb...

 

a mogla bih sad praviti i taj :D

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...