Jump to content
IGNORED

Now cooking!


yolo

Recommended Posts

4 minutes ago, Skyhighatrist said:

Daj malo detaljnije, prošle godine sam pravio, al' se nije stego kako treba...

Pojelo se bez obzira, kako je govorio moj tast, "za dobru svinju nema loših pomija" :piggy:

Evo recept sa važnim detaljima:

 

Dunje (ali ne i dunjci, nikako dunjci, jer neće da se stegnu) zrele oprati i očistiti od one njihove "prašine". Iseći na kriške (4-6), odstraniti obavezno semenke i tvrdi kameni deo oko semenki kao i sve što ne bi pojeli. Koru obavezno ostaviti, jer se u njoj nalazi pektin koji je neophodan da se kitnikes stegne kao sir nakon hlađenja.

 

Isečene dunje odmah (da ne bi oksidirale - potamnele pa će i kitnikes imati tamnu nijansu) staviti u šerpu sa vodom (ne mora ona u kojoj se kasnije kuva kitnikes), vode taman toliko da sve kriške-komadi dunje budu prekriveni. Kuvati ~10 minuta nakon ključanja vode, odnosno kad komadi dunje budu mekani. Izvaditi kriške dunje (ocediti od vode) i staviti u blender da se dobije kaša odnosno pire. Može i štapnim mikserom da se usitni tokom kuvanja, ali nemam taj mikser, a blender radi odličan posao.

 

Nakon stavljanja pirea od dunje u šerpu za kuvanje dodati šećer, moj odnos je 0.75-0.80kg šećera na 1kg neto očišćenih dunja. Šerpa treba da bude što šira sa što debljim dnom da smanji verovatnoću da dunja i šećer ne zagore.

Nakon ~15minuta dodati ceđen sok od 1/2 limuna (na 1kg neto dunja). Ovako kuvati na slaboj "vatri" toliko da smeša potamni do neke narandžaste boje, a dobar znak da ste pri kraju kada nakon 75 minuta prevučete pri mešanju ravnom varljačom po dnu šerpe i vidite jasno dno šerpe. Tada dodati sitnoseckan (najbolje ručno seckan) nikako iz blendera, orah ~150-200g na 1kg neto dunja. Dodati i cimet, pola kafene kašičice. Mešati tako oko 15-20minuta. 

 

Jača "vatra" traži vrlo često mešanje, praktično na svakih 30 sekundi, a ključanjem vam kitnikes uneridi sve oko šporeta, slaba vatra omogućava da mešate na bar 2 minuta. Ja kuvam kitnikes na propan-butanu (plin) na najnižoj vatri oko 100 minuta.

 

Kada je kraj, odnosno kada povlačenjem varljače po dnu šerpe jasno vidite dno šerpe bar na pola sekunde kuvanje je gotovo.

 

Ako odmah krenete da sipate kitnikez u pripremljene kalupe biće lakše, ali se valja paziti da se ne opečete. Ako sačekate da se smeša ohladi, biće teže smeštanje u kalupe.

 

Kitnikes u kalupima valja sušiti bar 3 dana (i više), na mestu gde ima strujanja vazduha, u početku je lepljiv, nakon 7 dana ne bi trebao da bude lepljiv, a tada je najukusniji.

 

Trajnost: prošlogodišnji kitnikes u starinskoj metalnoj kutiji obložen papirom za pečenjem mi je trajao 11 meseci (poslednji komad) i nije bilo tragova da se ukvario, samo je otvrdnuo.

 

Pa prijatno!

 

P.S. Imam negde video klip sa telefona kada varljačom vučem po dnu šerpe da vidim dno, a da se oceni kad je kraj, taj trenutak je najosetljiviji za uspešan kitnikes. Pa kad ovladam slanjem klipova, poslaću ako neko bude tražio.

  • +1 3
  • Hvala 2
Link to comment

Pecem zacinjen karfiol (mulje, b.luk granule, dimljena paprika, kari, so, biber, m.dusica). Odlicno je i parmezan dodati, ali sam zaboravila.

80de85658b8ea1a98538f2f66d76f353.jpg

A posle cu kesten na malo drugaciji nacin, drugaciji bar za mene. Prvo se kratko zarezan prokuva, pa pece u rerni. Da probam i to.


  • +1 6
Link to comment

Meso juneće, ovčije, ja sam uzeo rozbratnu, uvaljaš u brašno pa prepržiš na vrelom ulju da ga zatvoriš

Na tom ulju prepržiš četiri glavice cluka, dva čeka bluka, pa dodaš dve šargarepe krupno seckane

Meso staviš u lonac, zemlj, staklo, šta već imaš, preko toga istreseš luk i šadgarepu, dodaš krupno sečeno par krompira crvenih, malo graška, malo bamije, zaliješ paradajzom i pivom

So, bibera dosta, preko svega krupni listovi kupusa

Zatvoriš lonac, u rernu, nekih 180°C tri sata

  • +1 4
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...