Jump to content

Recommended Posts

Host

Dobio sam ponudu za posao u Becu, pa mi treba nekoliko informacija. Koliki je porez u Austriji (ukljucujuci ponziono i zdravstveno)? Na netu nalazim oprecne informacije, plus su sve sa nekim 13. i 14. platama. Radio bih kao kontraktor sa ugovorenom dnevnicom, pa ne znam kako da izracunam cifru. Ako bi plata bila, lupam, ukupno 100k godisnje, koliko bi to bilo u neto godisnjem iznosu? Koliko dana odmora je uobicajeno uzeti?Stanovi - nadam se da bi mi firma platila stan, ali to jos uvek ne znam. Koliko kosta 50-60 kvadrata na Vracaru? Kolike su agencijske provizije i da li ima stanova bez haraca? Koliko kirija je uobicajeni depozit?Kakve su cene u poredjenju sa Nemackom?

bags
Dobio sam ponudu za posao u Becu, pa mi treba nekoliko informacija. Koliki je porez u Austriji (ukljucujuci ponziono i zdravstveno)? Na netu nalazim oprecne informacije, plus su sve sa nekim 13. i 14. platama. Radio bih kao kontraktor sa ugovorenom dnevnicom, pa ne znam kako da izracunam cifru. Ako bi plata bila, lupam, ukupno 100k godisnje, koliko bi to bilo u neto godisnjem iznosu? Koliko dana odmora je uobicajeno uzeti?
Uh zavisi dosta od toga kako bi radio kao kontraktor. Ako bi ti radio kao nesamostalan,tj. preko neke firme onda ti je situacija otrpilike sledeca:podeli 100.000 € sa 14. Znaci 7142 €. E sad to unesi kao brutto iznos na stranici http://bruttonetto.akwien.at/ . Gore na vrhu izaberi Angestellte kao Arbeitsverhältnis. Znaci dobijao bi nekih 4039, i jos dodatno 13. platu (obicno krajem maja)u iznosu 5604 i 14. platu u iznosu od 6500(obicno krajem novembra). Sve ukupno je to nekih 60500 Netto godisnje. Ako bi radio kao samostalan, onda je prica dosta drugacija u zavisnosti kako se registrovan.
Stanovi - nadam se da bi mi firma platila stan, ali to jos uvek ne znam. Koliko kosta 50-60 kvadrata na Vracaru? Kolike su agencijske provizije i da li ima stanova bez haraca? Koliko kirija je uobicajeni depozit?
Takav stan znaci pri centru i ako je noviji (ovde je novogradnja sve posle 2 svetskog) je nekih 650-850€. Mozes naci mozda i za manje ali su onda u pitanju daleko losijeg kvaliteta nego sto bi verovao da postoje u EU. ;)Mislim da je trenutno pravilo 3 kirije za kauciju i 2 kirije za proviziju.
Kakve su cene u poredjenju sa Nemackom?
Posto ja zivim u Becu, a najbolji frend je u Manhajmu dosta smo poredili stvari. Generalno je na kraju meseca slicno ali postoje velike razlike.Hrana u Nemackoj je jeftinija 10-15% i stanovi su jeftniji isto (poredili smo Minhen i Bec). U Becu su medjutim puno jefitnije rezije (mob telefon najeftiniji u EU , tipa tarife 10e sa 1000 SMS, 1000 min u sve mreze i 1GB), Internet , prevoz ( koji je odlican a godisnja je trenutno samo 365 €), izlasci...

Kelt

Hm, ladno nemamo topik o Austriji. Šta videti u Gracu za par sati čekanja na voz, a šta u Klagenfurtu za malo duže vreme?

fonTelefon
Hm, ladno nemamo topik o Austriji. Šta videti u Gracu za par sati čekanja na voz, a šta u Klagenfurtu za malo duže vreme?
Pokloni se senima Joerga Haidera.

steins

imam problem - za dva meseca bi trebalo da idem za Beč na nedelju dana, ima neko usavršavanje. E sad, ja se panično plašim aviona, pa mi ta opcija za put propada. Znači ostaje mi kopno - ne znam da li će nas biti dovoljno za automobil, a meni se nešto svidela ideja da idemo vozom, mada za to opet nemam društvo pošto su svi u fazonu da je taj beč otprilike nešto izmedju Mad Maxa i Divljeg Zapada. 

Ima neko neku ideju kako najkomotnije i najbolje da stignem do Beča a da to nije avion? 

Mos

Noćni Fudeks, povratna karta 40 evra. Najbolje od ponudjenih buseva. Ima i kombija ali nisu nešto specijalno komotniji a duplo su skuplji. 

nbg4ever

Vozom je lepo od Peste do Beca, ali od BGa do Peste je smaranje. Ne znam koliko vozi Fudeks, ali prva varijanta znaci 8.5h + cekanje na Keletiju + 3h do Banhofa. Cena 26e + 29e + rezervacije 2x3e (i dalje nisam nacisto da li su bile potrebne)

steins

jeste, al meni treba nešto iz Srbije odnosno Beograda.

Vozom je lepo od Peste do Beca, ali od BGa do Peste je smaranje. Ne znam koliko vozi Fudeks, ali prva varijanta znaci 8.5h + cekanje na Keletiju + 3h do Banhofa. Cena 26e + 29e + rezervacije 2x3e (i dalje nisam nacisto da li su bile potrebne)

da meni več tri dana prodaju priče kako po tim vozovima haraju horde provalnika i kriminalaca koje jedva čekaju da te opelješe i obeščaste. :unsure:

nbg4ever

Ma kakvi. Mozda u onim nocnim, ali danju nema sumnjivih likova

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Timmy

jeste, al meni treba nešto iz Srbije odnosno Beograda.

da meni več tri dana prodaju priče kako po tim vozovima haraju horde provalnika i kriminalaca koje jedva čekaju da te opelješe i obeščaste. :unsure:

Gluposti. Toga je bilo nekad, al prica ostala.

Ok je voz, samo sto ide 8h BG-BUD. U tom slucaju mozes i da provedes nekoliko sati i u Budimpesti, jer vozovi za Bec idu na svaka 2h, pa ako krenes onim ujutru stizes u Pestu do 15h. I onda imas vozove za Bec u 15.10, 17.10. 19.10...

Dagmar

Isli smo vozom pre jedno 4-5 godina. Sve je ovako kako i drugi kazu, do Budimpeste kilavo, posle ok. Nikakvih cudaka nije bilo, sve savrseno (sem sto je voz iz stanice uBGu polazio nekih 2 sata, i sto smo negde na pola Vojvodine hteli da iskocimo izadjemo i malo trcimo pored voza i prestignemo ga.

Kampokei

Hehe, nocni voz Bec-Beograd 90-tih. Kad ti jos u Becu kondukter da debeli lanac da se dodatno obezbedis. A tek price o uspavljujucem spreju koji koriste lopovi. Mislim, sad mi smesno, evo grohotom se smejem, ali onomad nije bilo prijatno, tek negde oko Kiskunhalasa bih se usudio da spavam.

Dagmar

Hehe, nocni voz Bec-Beograd 90-tih. Kad ti jos u Becu kondukter da debeli lanac da se dodatno obezbedis. A tek price o uspavljujucem spreju koji koriste lopovi. Mislim, sad mi smesno, evo grohotom se smejem, ali onomad nije bilo prijatno, tek negde oko Kiskunhalasa bih se usudio da spavam.

Pa ima taj sprej, sto price?

ToniAdams

meni isto poznanica, ozbiljna starija zena, pricala kako su je tako opljackali.

mislim da postoji jedno sto tisuca sprejova koji bi se mogli koristiti u te svrhe.