Jump to content
IGNORED

Pitanja u vezi preseljenja u nemacku


Recommended Posts

A u kom je gradu devojka, pošto je meni Frankfurt najviše u opticaju. Zanima me zbog naziva ustanove koju pohadja.
A, moja greška, uopšte nije u Nemačkoj - govorio sam generalno - u Atini
Link to comment
Što ti je dosta knjige? Nema lepše stvari na svetu od učenja.
učenja nečeg korisnog, a ko god je kod mene na fakultetu zna kolike i kakve budalastine učimo koje nam nikad, ali u bukvalnom smislu te reči zatrebati neće. Kod nas je toliko naopako da ti za salterskog radnika traze fakultetsku diplomu (govorim o banci) a onda te po sistematizaciji rangiraju kao radno mesto sa srednjom skolom...
Link to comment
Da, povecali su kvotu nedavno, ranije je bilo 90 dana godisnje:Prvih 400 evra se ne oporezuje, mada mislim da je neoporeziv godisnji prihod do 9k, ali za to vec nisam siguran. Cak i ako se oporezuje, mnogo je manji porez nego na vece plate.Auh, kako gresis.. Po cenu da zvucim kao dzandrizavi matorac, kakav inace jesam, od kolevke pa do groba... imaces ceo zivot da radis... biraj sama pogovorku.Evo ti nekoliko razloga da nas poslusas:1) Zavrsila si ekonomiju u Srbiji, dakle nemas potrebne diplome i znanja da se uspesno probijas kroz karijeru. Stici ce te kad tad.2) Nema sanse da nadjes dovoljno placeni posao da bi dobila vizu.3) Nemci su generalno slabo obrazovani i inertni. Nije lako naci drustvo zanimljivih interesovanja/voljnih da istrazuju/putuju. Studiranje ti je odlicna sansa za to, jer koliko god prosecan Nemac bio dosadni kobasicar, toliko medju studentima ima impresivnih ljudi. Na poslu ces tesko naci OK ljude za druzenje, posebno medju bankarima i ekonomistima.4) Kad zavrsis master ovde, imas 9 meseci fore da trazis posao iz Nemacke.Mecki na rupu :s_c:
hvala na detaljnom obrazlaganju ZA i PROTIV, a sto se tiče mečke pitala sam da bih možda dobila malo više info o samoj ustanovi, jer smo ista struka i misleći da je u Nemačkoj. Inače sam pilence... daleko od mečke! :-)
Link to comment
Prvih 400 evra se ne oporezuje, mada mislim da je neoporeziv godisnji prihod do 9k, ali za to vec nisam siguran. Cak i ako se oporezuje, mnogo je manji porez nego na vece plate.
Mislim da se te kvote po mesecu, godini i horoskopskom znaku razlikuju u zavisnosti od toga kako si se registrovao (ako si se registrovao) - da li si selbstständiger, freiberufler, unternehmer itd. Tu onda dolaze i one šeme sa paušalom.
Link to comment

Nemojte da plašite đete, znam ja par ljdi koji sa diplomom madrfakin Megatrenda šljakaju ovde u RBS, UPS i Master cardu u finansijama. Do duše, Belgija je to, možda su ovde spremniji da udome bašibozluk i nesoj. Evo npr. mene.

Link to comment
Mislim da se te kvote po mesecu, godini i horoskopskom znaku razlikuju u zavisnosti od toga kako si se registrovao (ako si se registrovao) - da li si selbstständiger, freiberufler, unternehmer itd. Tu onda dolaze i one šeme sa paušalom.
Tacno, ta granica na neplacanje poreza do valjda ~8k se odnosi (izmedju ostalog) na ljude koji rade freelance, tj. selbständig. Studenti, tj. konkretno mi i ostali van EU, ni nemaju prava na tako nesto. Za studente je realnost tzv. minjob, gde je granica 400, tj. sad 450 evra. Do toga nema oporezivanja, a moze i da se odustane od placanja penzionom fondu. Relativno je smorno sto propisa ima mnogo, a i non stop nesto menjaju, pa ima dosta zastarelih informacija. Npr. sad su skoro digli ovu granicu na 450e, ali svi i dalje govore "auf 400 euro basis".Kazem da je to za studente uglavnom realnost, jer to sigurno nisu fantasticno placeni poslovi, a kakav je sistem studija danas, nema se bas mnogo vremena za posao. Ne mislim da je ranije studiranje bilo walk in the park, ali danas fleksibilnosti skoro i da nema. Prakticno svake nedelje postoji nesto da se preda, bez cega uopste nema izlaska na ispit itsl.I za kraj, treba voditi racuna o tome sta tacno pise na vizi i po kom je osnovu dodeljena. Moja prva viza nije bila klasicna studentska i zbog toga nisu mogli ni da je produze, niti sam mogao da radim. Dobro je sto uvek pise po kom clanu zakona je odobrena viza, tj. za koju namenu i to onda moze da se izgugla, sta i kako. Ili najbolje da se pita direktno. Oni su ljudi birokrate, znaju samo da kazu kako jeste; nista drugo ih ne zanima.
Link to comment
I za kraj, treba voditi racuna o tome sta tacno pise na vizi i po kom je osnovu dodeljena. Moja prva viza nije bila klasicna studentska i zbog toga nisu mogli ni da je produze, niti sam mogao da radim. Dobro je sto uvek pise po kom clanu zakona je odobrena viza, tj. za koju namenu i to onda moze da se izgugla, sta i kako. Ili najbolje da se pita direktno. Oni su ljudi birokrate, znaju samo da kazu kako jeste; nista drugo ih ne zanima.
ovde bih samo napomenula da je moguće i da se zajebumeni su npr jednom dali radnu vizu umesto studentske (čini mi se da je bio član 18 umesto člana 16), pa posle koleginica iz istog odeljenja za strance rekla "hm, iskreno rečeno, dobili ste član 18 jer se kolega zajebao", međutim posle su mi neki ljudi (Srbi) iz nekih drugih gradova rekli da je u tom gradu opšti zajeb i da je zapravo trebalo svo vreme da imam radnu vizu a ne studentsku, i da bi trebalo da uzmem advokata i isteram to i tražim i neku stalnu vizu itd itd (što naravno nisam uradila no to je sasvim druga priča)
Link to comment
  • 4 months later...
Nemojte da plašite đete, znam ja par ljdi koji sa diplomom madrfakin Megatrenda šljakaju ovde u RBS, UPS i Master cardu u finansijama. Do duše, Belgija je to, možda su ovde spremniji da udome bašibozluk i nesoj. Evo npr. mene.
A na koju foru to, bas bi voleo da znam ako nije problem, imaju/te neke fensi-napucane-inostrane mastere, mislim nesto pored iznad tih meda-sega diploma ili su/ste samo krenuli odavde preko nekih firmi ...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...