Jump to content
IGNORED

Pitanja u vezi preseljenja u nemacku


Recommended Posts

Pozdrav, izgleda da sam dobio ono za sta sam se borio dosta vremena, i sad samo treba da finisiram. E sad kako se sve to priblizava pocinjem da vidim vrlo jasno detalje i sitnice koje sam originalno previdjao.Aj lagano, redom. Ja sam po zanimanju programer sa oko 3 godine iskustva. Radim u Srbijici u i imam solidnu platicu (jedna tauzendka). Medjutim zeleo sam da probam da odem u inostranstvo, i posle milion mailova, slanja CV-a, pricanja sa head hunterima i sta sve ne, doslo je do dogovora sa jednom firmom iz nemacke, tacnije iz Dizeldorfa. Oni ce mi srediti papire i aranzirati sve, ja samo treba da se pojavim tamo i sve ce biti ok. Plata je dogovorena 2000e (neto). Sa mnom ce ici moja devojka, koja ce verovatno uskoro postati i zena. Ona nece imati radnu dozvolu barem u prvo vreme( cujem da se od valjda 1. Jula pusta na snagu plava karta koja bi mogla da promeni malo stvari).Znam da ima puno ljudi je u nemackoj, ali nekako kao da niko nema iskustva iz Dizeldorfa, pa mi je problem da se orijentisem. Mi ni ovde ne zivimo u nekom luksuzu, ne vozimo kola, idemo na najjeftinija letovanja, jedino na hranu obracamo paznju i trosimo malo vise od proseka.Devojka mi je profesor nemackog i ne znam kakav bi posao mogla da radi tamo u koliko ne nadje casove cak i kad i ako dobije radnu dozvolu.Moje pitanje je u osnovi da li je sve to odrzivo? Tj da li cemo movi da zivimo ona i ja sa 2000e tamo u Dizeldorfu ona i ja?Koliko mogu stanovi biti? Kontam i garsonjera je ok za neko vreme. Kako se zivi sa 2000e u nemackoj u odnosu na zivot sa 1000e u srbiji?I bilo sta jos ako imate da dodate, molim vas uradite to. Svaka informacija mi je dragocena.Unapred zahvalan.

Link to comment

Pa dobro nam doso, kao prvo :)mozete sasvim pristojno da zivite sa 2000 neto, ne brini. racunaj da mozes trecinu da das za stan (za te pare mozete naci pristojan manji dvosoban u dobrom kraju), od trecine cete moci lako da pokrijete hranu i kucnu hemiju i trecina da ostane za ostale troskove, kojih ce biti itekako, narocito u pocetku.koristan sajt za trazenje jeftinih stanova, zgodan zato jer ti daje tzv, warm miete, ukljucuje odmah u cenu i komunalije i skoro nikad nema provizije. drugi i najveci sajt te vrste je ovaj. tu pazi na proviziju i slicno. komunalije znaju otici u nebo ako zgrada ima lift, cesto izbegavaju da tu uracunaju i grejanje, nekad cak i namerno stave male komunalije, pa ti onda na kraju godine posalju obracun od par hiljada evra za doplatu...vazno, svi ce ti traziti nekakvu garanciju da ces biti u stanju da to placas, potvrdu o prihodima, izvod iz banke za poslednjih 6 meseci i slicno. naravno, ne bi smeli to da rade, ali rade. posto tako nesto naravno nemas, vidi da dobijes od firme nesto tog tipa, neka ti napisu nekakvo garantno pismo ili tako nesto. napravi i kopiju ugovora pa nosi sa sobom i slicno. uobicajena kaucija je 3 stanarine, bez komunalija. npr. za stan koji warm kosta 650€, nebenkosten (komunalije) su oko 150, znaci kaucija ce ti biti 1500€. e sad, ne poznajem previse Düsseldorf, ali meni se cini da su pristojni krajevi oko Volksgartena, ali nemoj me drzati za rec. raspitacu se pa cu ti reci kasnije. u svakom slucaju gledaj da zivis negde gde imas U-bahn, autobuski prevoz zna biti i iznenadjujuci, tipa neke linije ne idu subotom i nedeljom, neke idu samo od 07 - 17h i slicne budalastine. ako znas adresu firme, gledaj da zivis negde gde ti nece trebati da menjas pet prevoza do posla, a ni do grada. mada, s druge strane, svuda se moze i biciklom bez problema.pitaj sta god ti jos padne na pamet.e sad, pitas

Kako se zivi sa 2000e u nemackoj u odnosu na zivot sa 1000e u srbiji?
pa, otprilike isto, ako si i u srbiji morao da placas stan, i zivelo je vas dvoje od toga. bitna razlika je samo sto imas neku perspektivu da ce biti bolje, narocito ako i tvoja zena pocne da radi i zaradjuje. Edited by aram
Link to comment

Mnogo hvala na tako opsirnom i brzom odgovoru. Citam ovih dana po netu jako puno o nemackoj i nailazim na jako puno protivrecnih informacija. Ove tvoje su iz prve ruke, a i prilicno su ohrabrujuce pa ti hvala na tome. Hvala i na linkovima i na okvirnim cenama.

Link to comment

nema na cemu, pitaj slobodno sve sto ti padne na pamet, ja sam jos relativno nov ovde (od 2006.) pa se jos secam svih sranja koja su me cekala na pocetku. ti imas i veliku prednost u odnosu na mene ako ti devojka govori nemacki, ja i moja zena nismo znali ni rec kad smo dosli, pola ugovora koje smo potpisali nismo nista razumeli :Dinace, köln ti je na 20 minuta od düsseldorfa, vozovi idu svakih pola sata, tako da vas ocekujemo bar na kafi :)

Link to comment
Pozdrav, izgleda da sam dobio ono za sta sam se borio dosta vremena, i sad samo treba da finisiram. E sad kako se sve to priblizava pocinjem da vidim vrlo jasno detalje i sitnice koje sam originalno previdjao.Aj lagano, redom. Ja sam po zanimanju programer sa oko 3 godine iskustva. Radim u Srbijici u i imam solidnu platicu (jedna tauzendka). Medjutim zeleo sam da probam da odem u inostranstvo, i posle milion mailova, slanja CV-a, pricanja sa head hunterima i sta sve ne, doslo je do dogovora sa jednom firmom iz nemacke, tacnije iz Dizeldorfa. Oni ce mi srediti papire i aranzirati sve, ja samo treba da se pojavim tamo i sve ce biti ok. Plata je dogovorena 2000e (neto). Sa mnom ce ici moja devojka, koja ce verovatno uskoro postati i zena. Ona nece imati radnu dozvolu barem u prvo vreme( cujem da se od valjda 1. Jula pusta na snagu plava karta koja bi mogla da promeni malo stvari).Znam da ima puno ljudi je u nemackoj, ali nekako kao da niko nema iskustva iz Dizeldorfa, pa mi je problem da se orijentisem. Mi ni ovde ne zivimo u nekom luksuzu, ne vozimo kola, idemo na najjeftinija letovanja, jedino na hranu obracamo paznju i trosimo malo vise od proseka.Devojka mi je profesor nemackog i ne znam kakav bi posao mogla da radi tamo u koliko ne nadje casove cak i kad i ako dobije radnu dozvolu.Moje pitanje je u osnovi da li je sve to odrzivo? Tj da li cemo movi da zivimo ona i ja sa 2000e tamo u Dizeldorfu ona i ja?Koliko mogu stanovi biti? Kontam i garsonjera je ok za neko vreme. Kako se zivi sa 2000e u nemackoj u odnosu na zivot sa 1000e u srbiji?I bilo sta jos ako imate da dodate, molim vas uradite to. Svaka informacija mi je dragocena.Unapred zahvalan.
Zeznuli su te za pare, cenim. Ako vec imas 3 godine iskustva mogao si da iskamcis 2500 evra. Ali dobro, kakav ti je ugovor? Koliko ti traje probni rad?E da kada se ozenis skocice ti plata 300 evra :lol:
Link to comment
Zeznuli su te za pare, cenim. Ako vec imas 3 godine iskustva mogao si da iskamcis 2500 evra. Ali dobro, kakav ti je ugovor? Koliko ti traje probni rad?E da kada se ozenis skocice ti plata 300 evra :lol:
ali gledaj da se zenis u decembru da ti vrate kompletan porez za 2012. :)najbolje je da pogledas na odresku prve plate koliko ti ode na porez. ako je vise od 300€ onda cekaj do decembra. :lol:EDIT: kako to mislis da si se dogovorio za neto platu?! valjda za bruto, pa ti onda ispalo na 2000€ neto? Edited by Ros
Link to comment
nema na cemu, pitaj slobodno sve sto ti padne na pamet, ja sam jos relativno nov ovde (od 2006.) pa se jos secam svih sranja koja su me cekala na pocetku. ti imas i veliku prednost u odnosu na mene ako ti devojka govori nemacki, ja i moja zena nismo znali ni rec kad smo dosli, pola ugovora koje smo potpisali nismo nista razumeli :Dinace, köln ti je na 20 minuta od düsseldorfa, vozovi idu svakih pola sata, tako da vas ocekujemo bar na kafi :)
Devojka mi rastura :). Vec je prevodila par knjiga sa nemackog a bogume i na nemacki. Dogovoreno za kafu :)
Zeznuli su te za pare, cenim. Ako vec imas 3 godine iskustva mogao si da iskamcis 2500 evra. Ali dobro, kakav ti je ugovor? Koliko ti traje probni rad?E da kada se ozenis skocice ti plata 300 evra :lol:
Pa sta znam jedan moj kolega koji ima 9 godina iskustva je jedva izvukao 2300 U Becu, pa sam kontao da i nisam tako lose prosao. Ne znam jos detalje, tj koliko traje probni rad, tek treba neke stvari da dogovorim.
ali gledaj da se zenis u decembru da ti vrate kompletan porez za 2012. :)najbolje je da pogledas na odresku prve plate koliko ti ode na porez. ako je vise od 300€ onda cekaj do decembra. :lol:EDIT: kako to mislis da si se dogovorio za neto platu?! valjda za bruto, pa ti onda ispalo na 2000€ neto?
Pa da dogovarao sam se za bruto tako da ispadne 2000e neto :)
Link to comment

Evo nekoga ko je blato i travuljinu u Dizeldorfu gazio. Od gradskih oblasti Pempelfort i Derendorf severno od Altštata, Unterbilk i Oberbilk južnije - ako uspeš da uhvatiš, to bi trebalo da bude dobro. Možda i Oberkassel sa druge strane reke nije loš. Tu ćeš verovatno ići u bioskop u Cinestar multipleks (imaju dosta filmova u originalu i sneak preview sredom ako se ne varam). Ako ispadne da tu ne možeš lako i brzo da nađeš, onda ti dođe svejedno gde za prvu stepenicu.Stan ne računaj da ćeš brzo po svom ukusu naći, osim ako se ne ugrizeš za usnu i budeš spreman na kompromis. Pošto kao i mi nekad najverovatnije dolaziš sa dva kofera, računaj da će ti trebati sve - i peškir da se obrišeš posle kupanja i posteljina u kojoj ćeš da spavaš i šerpa u kojoj ćeš da kuvaš. Sa tim parama ne možeš te sve stvari da uzmeš brzo i moraš da ekonomišeš. Možda nije loša ideja da za prvu ruku uzmeš namešten stančić kao odskočnu dasku, prosto da se preseliš i ne lupaš glavu hoćeš li da spavaš na podu ili u kadi. Namešteni stanovi ne bi trebalo da budu nešto skuplji, a omogućavaju ti da iz njega baciš udicu i tražiš stan za sebe na miru. Za to vreme ćeš malo upoznati grad, videti prema svom ukusu šta tražiš, proći će ti i taj probezeit. Vodi računa da si nov na poslu, da ćeš se morati dokazati tokom tog probnog perioda, novi u firmi neretko ostaju dobrano prekovremeno da bi upili što više informacija (iako firma računa da treba da prođe 3-4 meseca pre nego što postaneš produktivan). Sa prekovremenim radom, završavanjem papirologije i ostalog nećeš u početku imati previše vremena da švrljaš.Kredu za sve te stvari ti ionako neće niko dati odmah u početku, jer nemaš nikakvu kreditnu istoriju. Eventualno bi se mogla Ikea isprsiti i dati ti family card sa nekim limitom. Ostali će te sumnjičavo gledati. Banka ti verovatno u početku neće dati ni kreditnu karticu, nego tek nakon nekog vremena kad vide da ti plata redovno leže na račun i da nisi odmah skiknuo u minus.Što pre, ali bukvalno što pre sredi sve papire, od prijave u Einwohnermeldeamtu do prijave za vozačku itd. Neke stvari moraš u roku od dve nedelje da središ, neke imaš rok od 6 meseci po ulasku u zemlju da regulišeš. Firma i onako ne može da te zaposli ako zvanično nemaš račun u banci, nisi prijavljen u socijalnom (dobiješ malu karticu u koju nalepiš sliku, tu ti je praktično samo broj socijalnog) i nemaš izabranu neku kasu za zdravstveno osiguranje - AOK Rheinland/Hamburg ti verovatno ne gine. Alternativa koja je ok je TK (Technikerkasse). To jest, firma može da te i zaposli bez te tri stvari, ali ne može da ti obračuna i isplati platu. Kad smo kod administracije, dobro, ali dobro proveri dok si još dole dve stvari: 1. koliko ja znam, ne možeš da menjaš status ulaska. Barem je tako bilo kad sam ja dolazio - ja sam došao po staaaarom zakonu, iako se tada pričalo da će 2000. uvesti greencard program. Poenta je da ako uđeš po jednom osnovu, onda moraš po tom zakonu da pratiš pravila dok ne budeš u stanju da dobiješ drugi status. Tako nisam mogao da "pređem" na greencard, jer sam ušao po starom zakonu. I morao svako malo da radim obnovu radne i boravišne dozvole, koje su bile pune ograničenja (te samo u ovoj branši smem da radim, samo za ovu firmu itd). Dakle, bukvalno nisam smeo firmu da promenim, jer mi je u arbeitserlaubnisu tako pisalo. Druga stvar, moja žena nije smela da radi prve dve godine. Prve dve najčupavije godine sa jednom platom mi nisu bile baš mačiji kašljić (pogotovo što sam neplanirano imao troškove u vidu kompletne auto škole, jer mi vozačka nije bila priznata itd). Proveri dakle po kojem osnovu ulaziš, da li je to plava karta ili ne, i ako ne da li će te trefiti benefiti tog programa kad stupi na snagu.2. proveri status tvoje devojke. Nisam skoro proveravao, ali potpuno su različiti bili modusi kada ide kao tvoja žena, kao tvoja saputnica iz "građanskog braka" ili ti je prosto devojka. Nekad se tražila sasvim različita papirologija, rokovi i ostalo. Ako tu namirišeš probleme, možda je najjednostavnije da zakonski deo obavite dok ste još dole. A ne kad vidiš da to škripi i da se oteglo, da onda putuješ za BG naknadno, venčate se, pa podnosiš papire o spajanju familije, pa da te ovi opet zezaju što menjaš osnov po kojem povlačiš i nju. Što se njenog posla tiče, neka proveri još iz BG šta je potrebno za nostrifikaciju diplome, pa da te stvari (od strane sudskog tumača overen plan i program studiranja, preporuke profesora itd) uzme dok ste još dole. Generalno filolozi imaju malo problema, jer Filološki BU-a nema pandan ovamo (moja žena je završila anglistiku i to je bio pakao). Ovde ako hoće neko da radi kao predavač, nastavnik jezika itd, ide da završi Lehramt (nešto kao učiteljski), a ne klasični fakultet i bez toga je probelm naći posao u obrazovanju. Osim ako neće da daje privatno časove (a to i nije neka kinta) ili radi neko prevođenje, kod kojeg će takođe imati problem saplitanja bez nostrifikacije, jer su Švabe opasni formalisti. To može biti urađeno direktno na nekom od univerziteta ovde, nekad bundesland (putem arbeitsamta) može da uradi priznanje diplome, a ako nemaju baš ništa ni slično da bi priznali, onda ima neki bundesagentur koji radi "ocenu" diplome. Dobro pogledajte to dok još možete po BG da jurite potrebne papire.

Edited by Razzmatazz
Link to comment

e, da, sve sto pomislis da bi moglo zatrebati, prevedi na nemacki u bg-u, kod ovlascenog prevodioca (kapiram da bi tvoja devojka, ako vec sama nema pecat, mogla bar ponekog poznavati ko ima). inace ce te ovde odrati za to...

Link to comment

Još par mini saveta, dosta sam se selio po nemačkoj tako da imam iskustva oko toga :)Ako ti trebaju neke stvari za stan kao npr mašina za veš i slično, imaš sajt: http://kleinanzeigen.ebay.de/anzeigen/s-duesseldorf/l2068 Tu možeš naći sve i svašta, od jeftinih kreveta u odličnom stanju pa sve do poklopca za zadnji levi zvučnik VW Golfa iz 1994e godine. Reč je o malim oglasima gde se kupovina može obaviti prilično brzo i nekomplikovano. Transport bi obavio taksijem ukoliko je nešto veće (naravno pre toga nazovem taksi udruženje, objasnim im zašta mi treba taksi i naručim jedan kombi-taksi.Svakodnevne nabavke, tu nemaš šta da brineš manje više svi supermarketi imaju robu solidnog kvaliteta, razlika je u ponudi a ide ovako:REWE, Kaisers - cene su više od proseka, roba je uglavnom boljeg kvaliteta. Ove radnje često imaju mesaru/pekaru u sklopu iste.Netto - zlatna sredina u odnosu cene / ponudaAldi, Lidl, Penny Markt - cene su povoljne, izbor robe je nešto slabiji. Bez mesare u okviru radnje, tu i tamo imaju i pekara. Ovo se posebno odnosi na Aldi.Tehnička roba: bolje kupovati preko interneta, sve što se može naći u Saturn/Mediamarkt često košta mnogo više nego što se može nabaviti recimo na amazon.de (posebno se odnosi na skuplju robu gde razlika u ceni može biti i +100 €)IMO najbolje je imati račun ili kod Sparkasse ili kod Postbank. Obe banke imaju ogromnu mrežu bankomata gde možeš bez provizije da uzimaš keš, sparkasse nastupa pod svojim brendom dok Postbank kartice mogu koristiti bez provizije na svim automatima CashGroup.Mobilna telefonija, naćićeš milion (sub)operatera sa dosta povoljnim cenama, međutim svi oni koriste mreže četiri najveća operatera a to su: Telekom, Vodafone (oba imaju odličnu mrežu, posebno za mobilni internet ali su i najskuplji), O2 (Odlična mreža za mobilni internet i telefoniju u urbanim sredinama), E-Plus (ubedljivo najjeftiniji ali mreža je teški prosek, posebno loša mreža za mobilni internet). Tako ako ti posao zavisi od mobilnog interneta, taži nekog operatera koji radi u okviru mreža od Telekoma ili Vodafone-a.Još jedan koristan sajt: http://www.verivox.de/ ovde možeš da upoređuješ cene za komunalije/telefon/mobilni itd itd... uglavnom imaš fin pregled opcija.Informacije o SVIM vezama javnog gradskog prevoza u De možeš naći ovde: http://reiseauskunft.bahn.de/bin/query.exe/dIako je reč o sajtu nemačkih železnica, njihova baza podataka je ogromna. Tu možeš praktično da upišeš ulicu i broj zgrade gde živiš i finalnu destinaciju bilo gde u nemačkoj (stanicu/ulicu/grad svejedno), i izbaciće ti sve opcije kako da dođeš do te destinacije. Ovo važi i za unutargradske destinacije javnog prevoza u Dizeldorfu.I za kraj, TV toranj u Dü je samo zbog toga napravljen kako bi stanovnici Düssseldorfa mogli da vide katedralu u Kelnu :P

Edited by Boycie
Link to comment
koliko vam je trebalo da naučite pristojan njemački? imaste li neko predznanje?
Ja sam poceo februar-mart-april 2010. ali nisam tada imao vremena, tako da prakticno nista nisam naucio u tom periodu, osim nekih najbanalnijih stvari. Nisam imao dakle nikakvo predznanje. Posle sam ucio svakodnevno od oktobra do jula 2011. i polozio DSH da mogu da studiram. Ali tesko je stvarno reci sta je pristojno. Kao sto rekoh nisam imao ama bas nikakav kontakt s nemackim pre toga i cak i danas se cesto susrecem sa stvarima koje ne znam. A juce sam titlovao neki film, pa ti vidi :lol: . Kod mene su u skoli govorili da su neophodna u principu 3 semestra. Pocetni nivo (A1/A2/B1), srednji (B2) i napredni (C1/C2). To je medjutim prosek, a mozes da zamislis da je nekom iz Azije nemacki daleko tezi nego nekom kome je srpski maternji. Ja sam B2 komplet preskocio, a poceo sam sa A1. Zavisi i od toga gde si; naravno da je lakse kada se nalazis na nemackom govornom podrucju. Sve u svemu, za godinu dana sam se nekako snasao, ali nisam bas siguran da sam se tako dobro sporazumevao. Realno jeste bar godinu i po dana.
Link to comment
koliko vam je trebalo da naučite pristojan njemački? imaste li neko predznanje?
meni je trebalo godinu i po dana od bukvalne nule do studiranja na nemackom. intenzivni kurs pohadjao, tadasnji DSH.
Link to comment

Meni se Dizeldorf iz nekog razloga više sviđao nego Keln, iako sam dosta vremena proboravio u oba grada. Ne umem da objasnim, jednostavno je tako.Ah da, još jedna napomena: čuvaj sve račune koje imaš oko selidbe u DE, od avionskih karti pa nadalje. To ćeš na kraju godine priložiti kad budeš tražio povraćaj poreza, a država treba da ti vrati porez za sve troškove oko selidbe ako se seliš zbogradi posla.Meni je za nemački trebalo više, sigurno dve godine, a možda i malo više. Nisam imao bukvalno nikakvo predznanje i kad sam stigao, bio je gas do daske, prekovremeno svaki dan i ja za bilo kakav kurs nisam imao vremena. Mada moram da priznam da me odvuklo i to što su tada 90% klijenata firme bili u inostranstvu i zvanični projektni jezik, jezik za dopise, dokumentaciju itd je bio engleski. To me teralo da koristim engleski, a ne nemački u toj meri (koji mi jeste trebao za radnju, apoteku i svakodnevni život van firme). I nakon te dve, dve i po godine se jasno se razlikovale oblasti - najtečnije i najveći rečnik je bio onaj oko posla i u toj IT branši. A da krene priča o ribolovu ili nekoj grani medicine, uzmeš da zviždućeš i gledaš u plafon. BTW, koncerata ima i u D'dorfu, uglavnom u Philipshalle.BBTW, u knajpetu tražiš od piva da piješ Alt. Ako čuješ da neko naručuje Kölsch, okolina će imati razumevanja (čak štaviše, od tebe se to očekuje) da tu osobu zvekneš kriglom.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...