Jump to content
IGNORED

Priča o pesmi


April

Recommended Posts

da ova stvar ima potencijala da bude drugačija, sveža, pa što ne reći i bolja, a da ne izgubi esenciju, pokazala je tina turner na svom albumu acid queen. u tininoj izvedbi, pesma je potopljena u soul, malo usporena, sa atmosferom zadimljenog noćnog kluba. bio je to njen poslednji album sa Ikeom, i tina peva kao da je ovo zaista bilo njihovo poslednje veče zajedno. poslušajmo...
Moco, moram da kvotujem ovaj deo jer se radi o neverovatnoj, antologijskoj ploči Acid Queen iz 1975., koja taj status nikad nije imala, valjda zbog velikog broja obrada, kao i prilično nedefinisanog statusa Ajk Tarnera na njoj; zvanično, to je solo album Tine Tarner(drugi), ali je konce još uvek držao zli crni kapetan. Pored moćne obrade Let's spend the night together i još jednog RS klasika Under my tumb, uradili su sigurno najbolju obradu Whole lotta love ikad, što bi ti rekao potopljenu u soul, ali do grla. Uradili su i dve obrade The who, jer je Acid Queen ionako bila soundtrack za Tommy. Uz sve to, Ajk joj je dodao i 4 svoje sjajne pesme, među ostalim i Baby, get it on o kojoj sam nešto pisao ranije; tako je ceo album postao njihova labudova pesma. Zato je valjda i Let's spend the night together cover oduvao sve slične pokušaje.
Link to comment

U srećnim sedamdesetim, Che je još uvek bio popularan kao Zdravko Čolić; smešio se sa postera na vratima, fototapeta i tatua; devojčice su ga sanjale koliko i Morisona. Tek će pank stvarno ubiti Če Gevaru u SFRJ i svesti njegov simbol samo na clip art.Sad znamo da te generacije crvenih hipija u stvari nisu imale pojma. Titov kreditni rejting je pacifikovao Balkance poput velikog debelog džokavca i ritualna podrška naprednim pokretima Latinske Amerike bila je iskrena koliko i ljubav prema čehinjama na Makarskoj rivijeri.Evo, prošlo je 40 godina: biće ipak da su oni videli dalje. Borba protiv divlje lavine kapitala bez kontrole polako prelazi okeane, još uvek slaba i nevidljiva, romantični vetrić daleko od oluje. Romantika, međutim, nije loš početak: Y venceremos!'Venceremos' bio je bojni poklič Čeovih ustanika gde god da je argentinski vetropir raznosio otrovno seme revolucije. Preuzet je od imena republikanskih novina iz španskog građanskog rata:23ql.jpgi sa njim su latino idealisti ginuli osvajajući slobodu po širokim pampasima; šezdesetih, Venceremos je postao levičarski allahuakbar. Slavno vreme, slavni ljudi.Tako će, redom, Venceremos pečatiti svoj crveni poljubac prvo kao dnevne novine na Kubi, pa kao Venceremos brigade za radne akcije na Kubi, sastavljene od mladih levičara istočnog bloka(meni ovo deluje najromantičnije:u moje vreme smo se već uveliko sprdali sa tzv.akcijašima i njihovim Borovo patikama, a sad mi se dva meseca krampovanja među devicama komunizma čini kao Božiji poklon); pa kao Venceremos politički pokret čikano manjine u Kaliforniji(o, da i hipi Amerika imala je svoje crvene, San Francisko je kolevka raznih čuda); onda je došao Aljende.w516.jpgAljende nije bio revolucija, vlast je osvojio na izborima a plamičak u suvu drenovinu tradicionalnog čileanskog establišmenta unela je Ortegina koračnica u izvođenju Viktora Hare:http://youtu.be/uGazscDbUkI

Link to comment

Victor Jara bio je čileanski Visocki; pozorišni režiser, pesnik, kompozitor i komunista. Teško je reći u čemu je bio slavniji, da li kao utemeljivač nacionalne teatarske scene, da li kao osnivač pokreta folk muzičara Nueva Canción Chilena, da li kao vesnik političkog proleća. Pa ipak, vrata istorije otvoriće mu primitivizam Pinočeovih falangi: nije bilo dovoljno da ga uhapse, nije bilo dovoljno da ga muče, niti da ga ubiju; ne, njihov orgastički maltret završio se tek kad su izbacili truplo na ulice sirotinjske četvrti Santjaga. Momentalno, postao je ikona. http://youtu.be/QrtUomCFWUsNe samo Čile: Peru, Bolivija, Salvador, Argentina, Venecuela sa godinama samo dopisuju legendu o istinskom narodnom heroju, toliko drugačijem od heroja projektovanim u političkim kuhinjama. Resitali i koncerti u slavu Hare danas su tačka spajanja, solidarnosti i novog zajedničkog nasleđa naroda Latinske Amerike.http://youtu.be/oIHw-mPW2WUVenceremos, venceremos,mil cadenas habrá que romper,venceremos, venceremos,la miseria sabremos vencerTako je Viktor pobedio...ali Venceremos nije tu stao. Desetak godina kasnije, kao posvetu palom poeti potpuno novu pesmu Venceremos snimiće jazz pop grupa Working Week.

Link to comment

Working week nastao je iz benda Weekend, važnog po najmanje dva osnova: skicirali su templejt novog popa sa kojim će St.Ettiene i čitava gama sličnih sastava završiti dekadu i ostavili prvi trajan zapis Simon Booth-a i Larry Stabins-a. U sledećem koraku, novi tim će formirati Working week. Prvi singl bio je Stella marina, izvrstan, ali manje poznat. Drugi je bio Venceremos.Prvo je izdat dvanaestinčni singl, u superstar postavi Working Week featuring Robert Wyatt/Tracey Thorn/Claudia Figueroa. Bio je to punokrvni jazz dance da postavi nove standarde:http://youtu.be/mtcaeEQV06ADeset minuta umetnosti. Tu, međutim, nije ostalo previše mesta za Venceremos i Viktora Haru. Nailazio je album, bilo je vremena za fina podešavanja.Album Working nights je verovatno najbolji jazz pop album osamdesetih, sa mnogo manje pretencioznom orkestracijom i novom pevačicom Julie Roberts. Imam osećaj da su se jednostavno zatvorili u studio i skoncentrisali. U album je ušla intima i otvorila ga prema soulu i važnim temama:Una nación que respiraDe ciudades a camposDe hogar en hogarLa vida en suspensoUn respiro fraganteDe calor y amistadDurmiendo como amantesCompañeros encubiertosLograremos un gran finalNo nos moveránSabiendo que vamos a vencerY venceremosY venceremos......i spavaćemo kao ljubavnici...kompanjerosi...praviti bolji kraj...pokrenuti se...i pobediti...Y venceremoshttp://www.youtube.com/watch?v=gz7hnl00dQ0&feature=shareI meni je ostalo još dva sata do aviona...imao sam 18 godina, odlazio u vojsku, prvi put iz Beograda na petnaest meseci. Nisam se plašio, nisam se zatvarao za novo, samo me preplavio osećaj da stvari više neće biti iste, i da se neću vratiti kao dečak. Tako je i bilo, uz Venceremos sam otišao među odrasle, bio je to moj ispraćaj u nove i grublje igre i Venceremos je bio pravi izbor za kraj. Tako je ostao deo mene, dostupan tek izabranima.

Link to comment

pricao mi kum da je jednom, davno pre medijsko-hipsterske pomame za gucom, tamo sreo jednog od ove dvojice iz working week. rekao mu je da dolazi vec treci put. hteo je da dovede sledece godine i julie roberts, ali nije se pojavio ni on...

Link to comment
pricao mi kum da je jednom, davno pre medijsko-hipsterske pomame za gucom, tamo sreo jednog od ove dvojice iz working week. rekao mu je da dolazi vec treci put. hteo je da dovede sledece godine i julie roberts, ali nije se pojavio ni on...
Kako ih je prepoznao? Sad sam shvatio da ih toliko slušam, a pojma nemam kako izgledaju.
Link to comment
Viktor Jara je bijo car :heart: neverovatno kako je zavrsio.......
pominju ga i the clash u svojoj pesmi "washington bullets" sa sandiniste.As every cell in Chile will tellThe cries of the tortured menRemember Allende, and the days before,Before the army camePlease remember Victor Jara,In the Santiago Stadium,Es verdad - those Washington Bullets again
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...