Jump to content
IGNORED

Priča o pesmi


April

Recommended Posts

molim neostvarene pisce da napišu priču o pesmi "teci, teci, ibar vodo". ajmo, ajmo, malo istraživanja, malo opšte informisanosti, malo patriotizma i etnologije.

želim da čitam. poslušaću i interpretacije, ma koliko mučne bile... zar nije briljantna ideja :D

Link to comment
21 minutes ago, pbg12345 said:

ja priznajem samo verziju harmonikasa iz kafane pored ivanjicke autobuske stanice

halt, halt, iber wasser....

 

 

u srece pogadja!

zašto na nemačkom?

imao je jedan bend đorđa đurička baš verziju na nemačkom. nisam mogla da je nađem na jutjubu.

Link to comment
16 hours ago, slepa živana said:

zašto na nemačkom?

imao je jedan bend đorđa đurička baš verziju na nemačkom. nisam mogla da je nađem na jutjubu.

a gde bi znao, nego mi se urezao u secanje taj harmonikas, davno to bilo

 

nego sad tek videh ovo teci, teci, zbunjen sam

jel to ista pesma? ili ima vise verzija pa ibar nedje tece, nedje stoji? :O

 

Link to comment
2 minutes ago, pbg12345 said:

a gde bi znao, nego mi se urezao u secanje taj harmonikas, davno to bilo

 

nego sad tek videh ovo teci, teci, zbunjen sam

jel to ista pesma? ili ima vise verzija pa ibar nedje tece, nedje stoji? :O

 

:lol: jeste ista nego sam ja pobrkala radnje

Link to comment
  • 2 months later...

Amlapura, sa Tin Machine II  (David Bowie & Reeves Gabrels)

 

 

Premda Tin Machine II nisu poznati kao najkreativniji period u životu Davida Bowiea (a sam je sebi postavio - blago rečeno - prilično visok standard u tom pogledu), Amlapura je pesma koja zaslužuje malo više pažnje.

 

amlapura.jpg

 

Bowie je jako voleo Bali (Indonesia), gde su 2016. i bili razasuti njegovi ashes (to ashes). U Amlapuri se nalaze ostaci kraljevskih palata u kojima je značajna kolekcija slika (uključujući i holandske slikare - nekad su bili holandska kolonija). Tu je takođe i stari hram (Pura Besakih) koji je nekako uspeo da preživi erupciju vulkana iz 1963.

 

Hey-hey it's the tall sail on / On a beach reach for Java
Make way for to Java / Watching for Boogies
Hey-hey it's a dreaming / I would burn you if you should die
Hey-hey I would burn too / If you should lie upon that bamboo pyre

 

I dream of Amlapura / Never saw in all my life
a more shining jewel / I dream of Amlapura
Of an ocean or dream of a princess / in stone

 

Hey-hey golden roses around / A rajah's mouth
Hey-hey all the dead children / buried standing
A flying Dutchman / Smoking gun and spice wind

 

DB je prvi put posetio Amlapuru 1989, posle turneje sa prvom postavom Tin Machine. Pesma koju je negde u to doba napisao odjekuje kolonijalnim temama (letećim holanđaninom  tj. brodom duhova, jedrima, mirisom začina, pominju se lokalni pomorski trgovci ili Bugis - u pesmi kao Boogies). Ne samo zato što je očito iz teksta pesme, melodijom dominira nešto bliže snu nego javi. Iz ove perspektive, znajući gde je njegov pepeo rasut, stihovi (posebno iz prve strofe) su dirljivi. Pesma daje osećaj kao da je taj san uznemiren1 nečim, možda u nekoj vezi sa pomenutom umrlom decom i oružjem (a moguće je da se radi i o vulkanu).

 

Jedna od zanimljivosti koje nisu promakle onima sa oštrim sluhom, vokalnu deonicu je David Bowie otpevao za poluton niže od onoga gde bi "trebalo" da bude melodija. Ova blaga disonanca zvuči ponešto setno (što nije retko kod DB.) Ritam sekcija je namerno potisnuta, a pesmu nose tri akustične gitare (koje sviraju Bowie, Gabrels i Kevin Armstrong). (Akustične gitare - možda nenamerno - asociraju na Space Oddity period.) Pesma daje osećaj kao da se ne završava, nego nastavlja da lebdi negde u pozadini. Tin Machine II, ovim projektom, kao da se unekoliko nadovezuju na Lodger period1 sa svojim temama apatridskog lutanja 1 bledog džentlmena.

 

amlapura.jpg

 

Pesma je snimljena u Sidneju 1989. Postoji i verzija u kojoj David Bowie peva na indonežanskom (tj. balineškom). Naravno, indonežanska verzija tek zvuči sasvim egzotično.

 

 

Bali još nisam posetio (premda je za mene "samo" 6 sati leta)... mora da ima tamo nešto kada je i nekadašnjeg zvezdanog čoveka toliko privuklo...:)

 

bowie-sarong.jpg

 

 

______

1 Ovaj blog sam puno koristio u sastavljanju ove "priče". Blog je i inače sjajan.

Link to comment
  • 2 months later...
  • 1 year later...

I Fought The Law - rokokenrol klasik iz 60-ih o momku koji je imao pištolj ali nije imao pare pa je rešio da dođe do njih pa sad tuca kamen u zatvoru i mašta o svojoj bejbi.

 

Dok sam guglao o pesmi naišao sam na ovu obradu, ceo ugođaj je presmešan. Ova je i na Bilbordovoj listi...

 

 

 

Do mene je došla preko pank obradi, Najpopularnija je Klešova. Kad su vatali Norijegu, puštali su je, uz druge bendove, glasno preko razglasa da ga razdražuju opkoljenog. Pored vile su napravili i heliodrom :D

 

Meni najdraža obrada od Kenedisa sa satiričnim tekstom - Den Vajt, bivši supervisor (koja je reč na sprskom?) San Franciska je ubio gradonačelnika i čoveka koji je došao na njegovo mesto. Odslužio je 5 godina za dvostruko ubistvo, jer hej, čovek je ipak bio bivši vatrogas, policajac, borio se u Vijetnamu...

I Fought the Law and I won

I am the Law so I won

 

stigla je i do reklame za Pepsi premijerno emitovane za Superbowl

 

 

Edited by čekmeže
Link to comment
24 minutes ago, čekmeže said:

Meni najdraža obrada od Kenedisa sa satiričnim tekstom - Den Vajt, bivši supervisor (koja je reč na sprskom?) San Franciska je ubio gradonačelnika i čoveka koji je došao na njegovo mesto. Odslužio je 5 godina za dvostruko ubistvo, jer hej, čovek je ipak bio bivši vatrogas, policajac, borio se u Vijetnamu...

I Fought the Law and I won

I am the Law so I won

:ohmy:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...