Jump to content
IGNORED

Festivali


Duci Simonovic

Recommended Posts

ja sam ranije kupovao u prodavnici srbijasuma u njegosevoj, oni su dobijali odlicne komade - plecka, but, laks kare, filemislim da jedna od onih mesara u dnu bajlonija povremeno dobija, treba pitati

Link to comment

meso od mange iz Univera preskočiti.oni ga nabavljaju iz svoje mesne industrije Bačka, koja manglicu gaji na jaslama (jel se tako kaže?) odnosno unutra, u boxu, na koncentratima, kao i svaku drugu svinju.pravi kvalitet dobrog mesa od mangulice dolazi od ekstenzivne proizvodnje, odnosno gajenja napolju. svinja u pokretu, jede žirove i travu, prihranjuje se delimično kukuruzom, itd... samo tako ima smisla, ali onda je i prirast spor i meso skupo.

Link to comment

nije uopšte lako gajiti mangulicu.pričali mi neki izBosne što su videli neko uzgajalište.. zapravo to nije uzgajalište, to je baš veliko područje ograđeno žicom, valjda zahvata i šumu, tako nekako.e sad, fora je u tome što ograda mora da ide i 1m u zemlju, jer sve što je pliće nije zapreka jer mange rove i tako mogu da uteknu, daleko bilo :s_d:

Link to comment
nije uopšte lako gajiti mangulicu.pričali mi neki izBosne što su videli neko uzgajalište.. zapravo to nije uzgajalište, to je baš veliko područje ograđeno žicom, valjda zahvata i šumu, tako nekako.e sad, fora je u tome što ograda mora da ide i 1m u zemlju, jer sve što je pliće nije zapreka jer mange rove i tako mogu da uteknu, daleko bilo :s_d:
Niko nije ni rekao da je lako...Jos je i teze jer je sve sto se tice zivotnog prostora koji ona zahteva, ako ce da se gaji kako banatjanin rece, promenjeno i odavno napusteno...
Link to comment

pa eno vam u bojcinskoj sumi - ogradjeno par kvadratnih kilometara, svinje slobodno setaju hrastovom sumom, jedu zir i tako. kad hoce, vrate se nazad, zimi ih dohranjuju ali to rade kvalitetno.

Link to comment
  • 6 months later...

Cekao sam godinu dana da najavim popravni, da ispravim gresku i ovog puta odem na mundijadu, na parkingu me zakacen za staklo saceka letak - mundijada 2013. Na letku umesto muda od bika ili cija god vec dominira petak 07 juna Riblja Corba, armagedon bend i jos neke nakaze., mislim se jebte se i vi i corba nakaza., ali u subotu 08 juna na prvom mestu stoji - takmicenje u kuvanju gulasa u kotlicu sa dodatkom belih bubrega!! Posle toga stoji i misa blizanac, neizbezni trubaci, razna kud i ostalo, porasli i ovi, hoce da zaseru i ovo, letak, retrovizor, bora corba, jebte se al pored svega ja idem da jedem ovo i tacka., pa cemo videti sta ce biti - subota 08 jun, stadion fudbalskog kluba borac u Sajkasu - Mundijada 2013. Ko hoce da ide da pase muda nek se javi, jer ako zaseru kao sa ovim letkom mozemo da im rasturimo manifestaciju posteno.Ali danas se desio obrt- nije kome je nudjeno vec kome je sudjeno.Prolazio danas kroz rakovac, ono pokraj puta vidim tezgice i natpis - al se nekad dobro jelo., gledao sam na razglednicama pre par dana da ce biti ovaj vikend al potpuno zaboravio a eto bas se potrefilo da sam danas morao vozati tuda, ok brzo se vracam pa u povratku stajem da osmotrim izbliza. Kad sam krenuo natrag, na putu vidim trubace potrpane u matoru korsu, dodah gasa da mogu natenane probrati nesto za poneti. Kad sam stigao ono se vec skupilo dovoljno ljudi da zakrce nekih 7 tezgica koje se smestile pored puta, tezgice su ispred jedne kuce, pretpostavljam da je to neka kafanica ili mz, nebitno, u kuci isto nekih 6-8 stolova sa rucnim radovima, miljeima, domacim vinima, kuglofima i strudlama. Napolju je bilo bolje, bolji izbor, pored miljea i tanjira, na par tezgica se prodavali domaci kolaci, mekike i krofne. Krofna - 30 din, pite sa sirom, krompirom, visnjama, jabukama i bundevare 30din/kom., sitni kolaci - padobranci razni, oni sa kokusom dobri, neki cokoladni, oblatne, susam stanglice u seceru, vanilice, ruske kape, rolati razni - 10din/kom !!! ---trpaj! Daj po od svakog da mi zasedne rucak, ako majku mu. Dok je zena pakovala pocelo nadolaziti mladih u nosnjama, eno i trubaci se uparkiravaju, vreme za bezanje, dosta je bilo, uzelo se sta je trebalo a i zurim., iako rucak tek sledi, tradicionalni vojvodjanski- supa, kuvano meso, sos uh majku mu, i kontam da neb kostalo vise od 300din za komplet, jebiga.A padobranci i pite su odlicne, praaaave domace, pogotovo ova sa visnjama.

Link to comment
  • 4 years later...

Jedno kratko izvešće sa Street Food Festival Romania - Timisoara edition. 


Već neko vreme pratim ovaj festival online, putem fejsbuka, pa se konačno ukazala prilika da ga posetim. Festival je mlad, krenuo je pre nekoliko godina u Cluj-Napoca, ako se ne varam, i veoma brzo je postao mobilni festival - održava se nekoliko puta godišnje u različitim gradovima i to je jedan od glavnih razloga njegove atraktivnosti. . Traje 4 dana vikenda a lokacije su uglavnom parkovi pa je festival family friendly, a takav mu je i propratni program. Doduše ako idete sa malom decom računajte da ćete provesti 3h max na festivalu u jednom cugu.
Na festivalu se služi uglavnom modern fast food, u većini slučajeva iz food truckova ili prikolica, tezgi i drvenih kućica u manjem broju. Roštilj, rebarca, burgeri, paste, riba i morski plodovi, kobasice, girosi, vegetarijanska hrana, suši, sladoledi, kolači i ostali slatkiši... nije bilo mnogo kraft piva u ovoj epizodi, točeni staropramen, veliki izbor vina, koktel tezga, ceđeni sokovi i smutiji da se ekipa osveži. kids zone nije na nekom visokom nivou bio ovoga puta, tako da je tamo bilo moguće zabaviti dečurliju na kratko, al tu je park sa dečijim igralištima pa to nije stvaralo problem. Muzički program se sastoji od live svirki na bini koja se nalazi u središtu festivalske lokacije i dj kombija kod ulaza na festival. Muzički program na bini je sasvim solidan za ovu vrstu događaja, bar ono što sam čuo u popodnevnim časovima, uveče ne znam kako je to izgledalo ali video sam u line upu i Anu Ćurčin da je nastupala prve ili druge večeri. DJ program je fenomenalan - soul, jazz, funk, boogie, latin i ostali muzički rođaci sa vinila. Veče je peak time ali nisam bio prisutan, odlučili smo da provedemo dva popodneva tamo pre ili posle šetnji po parkovima i gradu. Stolovi i klupe za obedovanje su postavljeni ispred bine, veći deo je pod tendom ali i tamo je bilo vruće u ova dva sunčana dana. Lazy bagovi su razbacani u hladovini drveća ali ih je bio mali broj za ovoliku posetu. Retko ko prima kartice tako da u 80% slučajeva se mora koristiti keš.  
Slike će reći više od mog naklapanja, uglavnom, zaključak je da je ovo super iskustvo i dobar povod za vikend trip za porodicu ili društvance - super klopa uz solidan mjuz plus lutanje po nekom novom gradu. Imam malih zamerki al to je zanemarljivo. Većinu fotki je škljocnula ćera a bolji kvalitet možete naći na linkovima festivala ispod:

https://streetfoodfestival.ro/
https://www.facebook.com/StreetFoodFestivalRomania/
https://www.instagram.com/streetfoodfestivalromania/
 

 

 


 

IMG_0349.thumb.JPG.ab1c47356472195b64cfe49c62e791fd.JPG

 IMG_20180511_151641.jpgpanorama.jpg

 

 

 


O Temišvaru...zapanjen sam koliko imaju parkova i zelenih površina. Svi parkovi i parkići su super uređeni sa pregršt zanimacija za decu. Kanal Begeja je odličan za šetnju/trčanje/bicikl. Velika pešačka zona se proteže kroz nekoliko ulica sa 4-5 ogromnih trgova. 
Ukoliko postoji interesovanje, možda bi moderator mogao da ovo prebaci u nov topik. Kod nas nema festivala ovog tipa za sada, u nsu postoje dva neinteresantna prevarantska festivala hrane, ali ono što mi se dopada i zanima me su mali seoski festivali poput kobasicijada, kulenijada, pihtijade, dani sarme, pasulja koječega, i slično. Na forumu uvek kasno vidim datume dešavanja istih pa mislim da bi bilo super da imamo jedno mesto gde bi svako od nas kačio datume i interesantne predloge na tu temu.

 

 

 

Edited by maheem
Link to comment
2 minutes ago, Host said:

Ima ovaj stari topitj iz vremena kad je Duci bio rad da hasa muda, pa mozda moze tamo da se prebaci ili da se otvori nova tema sa tvojim uvodnim poustom.

 

Uskoro je kulenijada (3. juna u Erdeviku), Haralampije je javio na nekoj temi.

 

Ja sam sinoc bio na Vrteski, festivalu kraftverskog piva, sto je zanimljivo zato sto uglavnom ne pijem pivo. Bilo je i klope, zrenjaninski hipsteri su doterali kombi sa raznim vrstama kobasica i burgera, a Holly Smoke je sluzio rastrganu prasad i briskete. Bio je veliki izbor piva, nisam brojao ali mislim da je bilo bar 50 stranih kraftverskih piva razlicitih stilova: od pilseva, ejlova, belgijskih, bezglutenskih, ki$elih do dezertnih portera i stauta. Sve u svemu, ubio sam se iz zasede i nisam otisao na YLT :isuse: 

 

 

ok brt

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...