Jump to content
IGNORED

Festivali


Duci Simonovic

Recommended Posts

vise sam mislio na prezderavanja, al udrite i sa tim.Gledao sam reportazu sa prosle pasuljijade i odusevio se., ove godine se takmici 300 ekipa iz 12 zemalja, a uvek je tu i bogat kulturno-zabavni program.

Edited by Duci Simonovic
Link to comment

Skembijada je pocetkom septembra, skembici su mi nekako najjaci za ove manifestacije, jer, kontam pasulja mos pojesti porciju-dve, eventualno tri i to je to, slicno i sa ribljim corbama, al skembice mos jesti satima, i bar se potruditi da okusis dobar deo ponudjenog, na nos da izadju a kuci da me dovezu, a usput i svrate do urgentnog da me povrate.To je provod. Tako da skembijada u mom kalendaru obelezena crvenim slovom.Danas se eto potrefilo da procitam da se u Sijarinjskoj banji, gde god to bilo, odrzava Zlatni kotlic gejzira, kasno da se saznaju detaljnije inf., a mislim da je sutra kod Zlija Strudlafest. Nekako mi glupavo da se vozim do mitre da bih zdrao strudle, al ako se gospodin ponudi da nas ugosti mozda bih se i nakanio.

Edited by Duci Simonovic
Link to comment

Mislis klonjara? Pa pretpostavljam da ima, al ja cu to zadovoljstvo ostaviti za kucu i svoju solju, nesto mi bas nije provod da ucestvujem u kolektivnom kenjanju. Ako si mislio na konjaru sto ja ne znam sta je, onda sam ja opet ispao seljak.Ko se jos nije odlucio da ide na pasuljijadu, evo nesto da gi prelomi:http://www.youtube.com/watch?v=8b006b-czfY&feature=relmfu

Edited by Duci Simonovic
Link to comment

to je vec najmanje treca mudijada za koju cujem, ispade neopevano popularno. najstarija je ona u ovcar banji i ima ona kod gornjeg milanovca (mood fest), ovo:http://www.ballcup.com/edit: i nisu muNdijada nego mudRijada, barem ove dve uzesrpske

Edited by gazza1
Link to comment

pardoniram se, nisam shvatio da je ta ovcar banja kod gornjeg milanovca, obicno reklamiraju neko drugo ime, sad sam gledao. znaci ipak samo dve mudijade.

Link to comment

evo slika sa sajta. ja sam iskreno iznenadjen da pernata zivina uopste ima muda vredna akanja i spremanjacuran.jpgto je neko selo u okolini Milana. taman da u povratku, posto se napasemo muda, svratimo i do svinger kluba u selu sa druge strane brda. kazu da je to najstariji svingerski klub na balkanu. mislim, ne po godini osnivanja, vec po starosnom dobu clanova.

Edited by sherman
Link to comment
to je vec najmanje treca mudijada za koju cujem, ispade neopevano popularno. najstarija je ona u ovcar banji i ima ona kod gornjeg milanovca (mood fest), ovo:http://www.ballcup.com/edit: i nisu muNdijada nego mudRijada, barem ove dve uzesrpske
MuNdijada je u Šajkašu.MUNDIJADA_SAJKAS_mundijada%20sajkas.jpgsajkas4708.jpg
Šajkaš. Selo bogate istorije i junačke prošlosti ugnezdilo se u titelskoj opštini, živeći mirnim životom svojih 4.500 žitelja, uglavnom srpske nacionalnosti. Ipak, subotnji dan u ovom mestu osvanuo je u netipičnoj atmosferi za predvidljivu i tromu periodiku ruralnog života. Od samog jutra sjatilo se preko hiljadu duša, zaposedajući najbolja mesta na centralnoj agori. Razlog: tradicionalna gurmanska manifestacija – Mundijada. Pod tom "politički" korektnom rečju, gde se ubačenim slovom n prilagodilo značenje i za najzagriženije moraliste, krije se turističko-gurmansko-takmičarska priredba, u kojoj se ukrštaju kutlače najboljih kotlić-majstora u spremanju gulaša s goveđim belim bubrezima. A taj se događaj, objašnjavaju sladokusci, jednostavno ne propušta.Šajkaška Mundijada je od pre tri godine postala obavezna stavka u rasporedu svih kuvara koji iole drže do sebe.MondijalnoZbog toga i ne čudi što se ove godine prijavilo rekordnih 65 ekipa, pristiglih iz Beograda, Novog Sada, Subotice, ali i iz okolnih mesta poput Kovilja, Titela, Mošorina, Vilova... Uz kotizaciju od ne baš malih 4.000 dinara, svaka ekipa dobila je kilogram i po svinjskog i isto toliko goveđeg mesa, kao i oko dva kilograma junećih belih bubrega, najvažnijeg sastojka i osnove čitave ove manifestacije. S obzirom na to da se takmičarski deo odvijao u samom centru sela, oivičenom ringišpilima i šarenim tendama tipičnih za vašarski štimung, umesto na vatri, specijalitet od muškosti bika spravljao se na plinskim skalamerijama, čiju je funkcionalnost nadgledala lokalna vatrogasna ekipa. Mondijalizam Mundijade ogledao se i u tome što je najprodavaniji artikal bio američki šešir, dok očekivane šajkače nije bilo ni za lek. Konačno, oko 15 sati upaljeni su breneri. Mundijada je i zvanično počela.– Sve je počela zaista slučajno. Pošto sam po profesiji veterinar, koji je u svom životu nebrojeno puta štrojio, imao sam prilike da spremam raznorazna jela od belih bubrega. Nakon nekoliko intimnih druženja, gde smo taj specijalitet kuvali u lokalnom restoranu, došli smo na ideju da malo popularizujemo čitavu stvar. A da smo u tome uspeli, dovoljno govori i činjenica da svake godine imamo sve više takmičara. Takođe, sve je više i posmatrača kojima je jelo od ovog sastojka, bogato hormonom testosterona, postalo bliže i pristupačnije – rekao nam je Novica Marković, osnivač i predsednik organizacionog odbora šajkaške Mundijade.Momci iz VilovaMajstori su lagano ubrzavali tempo, dok je na centralnoj bini predstavljen prigodan program, uobličen u nastupima lokalnih orkestara i kulturno-umetničkih društava. Tradicionalni lek protiv nesnosne vrućine – pivo i rakija, trošio se nemilice, tako da je atmosfera lagano klizila ka delirijumskom raspletu. Simptomi u vidu crvenih i očiju i zamućenog pogleda, uz lagano gubljenje koordinacije, širili su se poput galopirajuće epidemije. Najveseliji su, ipak, bili momci iz Vilova, večiti favoriti ovih i sličnih manifestacija.– I ovog puta smo malo prekršili pravila jer smo od kuće doneli malo dodatnog mesa. Pa ne možemo mi da se ograničimo na dodeljene količine, jer time ne bismo uspeli da nahranimo sve naše navijače i goste. A vidite i sami koliko ih ima – kaže Srđan Ćurčić, ubacujući neke tajne začine u kotlić.Kontru zvaničnom programu davao je trubački orkestar iz Šida, koji je obilazio stolove ekipa u zavisnosti od broja ponuđenih crvenih novčanica. U jednom trenutku su ih "angažovali" momci u crnim majicama, zbog čijih bi obeležja i naručivanog repertora Nataša Kandić zasigurno dobila fras. Ipak, muzičari su nakon nekoliko udarnih pesama dobili "voljno" te se na kraju sve opet vratilo i osnovnoj svrsi manifestacije – kuvanju.Pax in domusO belim bubrezima ispričano je mnogo priča, a najstariji članovi tamošnjeg lovačkog društva "Zec" tvrde da oni poseduju i neke afrodizijačke moći. Priča se da upravo zbog toga i šajkaške snajke tolerišu ovakav vid zabave, jer se nakon degustacije "magičnog" gulaša u dužem periodu vraća preko potrebni mir u kući. Jedina nevolja je u tome što Mundijada pada u vreme seoskih slava i što se pozitivni učinci belih bubrega anuliraju nakon litre popijene rakije. A to se u junačkom Šajkašu ne može zabraniti.Od jela do bičaPo rečima mesara Đoke Ćurčića, jednog od članova vilovačke ekipe, junad se štroji na liniji klanja. Tada se beli bubrezi obavezno moraju očistiti od spoljne sluze jer u suprotnom nisu za upotrebu. Od njih se, tvrdi majstor Đoka, prave najukusnija jela.– Od prosečnog bika dobije se oko kilogram belih bubrega. Znači, dva komada od po pola kile. Ostali deo "aparata" nije jestiv i služi prevashodno za pravljenje bičeva – objašnjava nam Đoka Ćurčić.
Edited by Buck Naked
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...