Jump to content
IGNORED

Blog o bašti, plus permakultura


Recommended Posts

Ja ću tu napravu da kupim. Već mi je dovoljna korist što imam gde da bacam pokošenu travu, još i đubrivo dobijem. Nekad smo kopali rupe u zemlji za to.

Link to comment
3 hours ago, dùda said:

hvala vam, nisam ni planirala ovo za grad već za selo, pa ću umesto da nosim kućni organski otpad u šumu, lepo da ga strpam u ovo pa da posle đubrim voćke

 

eto to mi je namera :)

Imam sličan, dobro radi posao. Obavezno stavi sitnu metalnu mrežu ispod , da ne ulaze glodari, i nikako ne bacaj životinjske otpatke u njega (neće pokvariti kompost, ali ćeš navući pacove). Jedini izuzetak koji pravim su ljuske od jaja. Odlične su za zemlju a ne privlače repate drugare

 

Edit: ko sto neko reče - ne mora ovakav ako se ima malo više mesta u dvorištu. kompost gomila radi posao. Zapravo, ovaj je premali za svu travu iz poveceg dvorišta

Edited by Zverilla
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
5 minutes ago, Anonymous said:

Ja ću tu napravu da kupim. Već mi je dovoljna korist što imam gde da bacam pokošenu travu, još i đubrivo dobijem. Nekad smo kopali rupe u zemlji za to.

Kopaj rupu i dalje, ili ogradi ~kubik sa tri strane, već si uštedeo za vile i tarp, a imaćeš gomilu odličnog komposta umesto fensi divajsakoji će da ti lapi...

Link to comment

Ako imaš tako veliko dvorište i planiras da kompostiras travu i lišće, onda ti ovaj mali ne radi posao. 

 

Ovaj Australijanac je napravio dobar sistem za veće količine (kompostu treba kiseonika da bi brže prevreo i da ne počne da smrdi -anaerobno vrenje kadi), a i generalno je zabavan za gledanje

 

  • +1 1
Link to comment
On 8.3.2021. at 8:59, Zverilla said:

Ako imaš tako veliko dvorište i planiras da kompostiras travu i lišće, onda ti ovaj mali ne radi posao. 

 

Ovaj Australijanac je napravio dobar sistem za veće količine (kompostu treba kiseonika da bi brže prevreo i da ne počne da smrdi -anaerobno vrenje kadi), a i generalno je zabavan za gledanje

 

Super je čova <3

Link to comment

Zabavan je Mark, fakat, al' mu je pristup malo skup za naše uslove (pre svega mislim na ove gredice što mi kažemo, njegove gredice su visoke metar), plus gaji u australijskoj klimi.

 

Što se kompostiranja (a i baštovanstva generalno tiče) moj apsolutni favorit je Charles Dowding.

Charles je rodonačelnik takozvanog no dig metoda, i gaji praktično isključivo u tankom sloju komposta, na zemlji koju prethodno nije  nikako obrađivao i tretirao, osim što ju je pokrio slojem kartona. Ako se interesujete za baštovanstvo, Charles je blago!

 

 

Edit: sad vidim da smo na Lindi, moderacija bi mogla da prebaci ovo negde odgovarajuće ako imamo temu, a imamo garant...

Edited by Skyhighatrist
  • +1 2
  • Wub 1
Link to comment
25 minutes ago, Skyhighatrist said:

Zabavan je Mark, fakat, al' mu je pristup malo skup za naše uslove (pre svega mislim na ove gredice što mi kažemo, njegove gredice su visoke metar), plus gaji u australijskoj klimi.

 

Što se kompostiranja (a i baštovanstva generalno tiče) moj apsolutni favorit je Charles Dowding.

Charles je rodonačelnik takozvanog no dig metoda, i gaji praktično isključivo u tankom sloju komposta, na zemlji koju prethodno nije  nikako obrađivao i tretirao, osim što ju je pokrio slojem kartona. Ako se interesujete za baštovanstvo, Charles je blago!

 

 

Edit: sad vidim da smo na Lindi, moderacija bi mogla da prebaci ovo negde odgovarajuće ako imamo temu, a imamo garant...

 

Ima baštovanski topik (koji je neveselo krenuo) te molim moderaciju da prebaci ovo i Zverillu tamo.
Jedva čekam da završim sa karantinom pa da sklopim par raised beds i da počnem da se igram sa zemljom i sadnjom. Nemam nikakvog iskustva pa ću da pratim jutjub, skripte i intuiciju a vi pišite šta radite u svojim baštama, oživite topik:
 

 

  • +1 1
Link to comment
On 11.3.2021. at 20:36, Skyhighatrist said:

Zabavan je Mark, fakat, al' mu je pristup malo skup za naše uslove (pre svega mislim na ove gredice što mi kažemo, njegove gredice su visoke metar), plus gaji u australijskoj klimi.

 

Što se kompostiranja (a i baštovanstva generalno tiče) moj apsolutni favorit je Charles Dowding.

Charles je rodonačelnik takozvanog no dig metoda, i gaji praktično isključivo u tankom sloju komposta, na zemlji koju prethodno nije  nikako obrađivao i tretirao, osim što ju je pokrio slojem kartona. Ako se interesujete za baštovanstvo, Charles je blago!

 

 

Pogledah šta ovaj čika radi - pa ja sam to ne znajući otkrio prošle sezone. Nisam imao dovoljno komposta sa visoke raised beds, pa sam skovao neke od 12cm dasaka i napunio. Jedino što nisam stavio karton ispod a i prekopao sam. Bili ok rezultati, a sad znam šta mi (ne) činiti ove godine

 

A sviđa mi se, vidi se da zna šta radi i ne priča gluposti/za click bait 

Link to comment

Charles je blago, veruj mi, bla-go. Od metode (niks kopanje) preko minimalnog plevljenja, do organizacije vremena i vrsta, od semena do berbe i čuvanja (on ima market garden ipak, pa to treba imati u vidu) - sve nesebično objašnjava, plus je skroz prijatan lik. Super su mu segmentirane teme, ima godišnje preglede i revizije metoda, načina, komposta u kojem gaji, ma fantastičan resurs, čak i za dugogodišnje/višedecenijske baštovane.

 

Trivia: da bi mu bašta izgledala i prinosila onoliko, ima ih petoro: on, dva stalna i dva povremena radnika.

Link to comment

Linda, 400 kinti, 4 kom. Nema rupe za drenažu jer je samo za klijanje al mogu da se naprave. A može i da se iskombinuje sa kadicama za rasad koje su u stalnoj ponudi u našim radnjama (pašu one od 45 rupa ako se iseku na 3x5).

345050_70.jpg

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, variola said:

Evo još malo o kompostiranju. Kako bi se dobilo nešto korisno biljkama, a ne samo raspadnuti truli otpad, potrebno je o nečemu povesti računa.

 

Kul, al sistem sa tri gomile je čini mi se najpraktičniji.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...