Jump to content
IGNORED

Blog o bašti, plus permakultura


Recommended Posts

Ovo je bila manja kajsija, postoji još jedna, ali dvorište je malo, ne mogu dovoljno da se izmaknem, ni da odlebdim u vazduh, a nemam objektive koji bi sve obuhvatili:Velikasasavijenimgranama.jpgSAvija grane Visokakajsija.jpgNo, imamo mi svega, grožđe:DSC04044.jpgNisam stigao da slikam, ali negde se kajsija ispreplela sa lozom, pa izgleda da iz loze rastu rumene kajsije :). Inače, grožđe je neka moravska sorta, ne zahteva nikakvu posebnu negu, prskanja i tako to, izdržava ovu klimu i pravo je stono. Inače, pristalica sam u svemu autohtonih sorti bilo šta da se radi, jer samo one su prilagođene gomili faktora, klimatskih, zemljištu, štetočinama, itd

Link to comment
au maistore :Hail: jel ovo u BG?
Jeste, Beograd, Zvezdara, blizu Olimpa. Ovu gušću sam ja sadio i negovao, nije ona velika, ali je sadržajna™. Imao sam i višnje, ali su već u zamrzivaču i desetolitarskom balončetu, uz šećer i rakiju ;). Ove godine je sve buknulo, samo travnjak izdiše zbog sunca i ilovačaste zemlje u tom delu - kad sam kopao podrum, majstore mrzelo da odvezu jedan kamion i poravnali najgori sloj. To ću morati na jesen da prekopam i pustim da izmrzne tokom zime, a na proleće da pospem nekom crnicom. Inače, kajsija iz nekog razloga generalno traži blizinu kuće, i tad najbolje uspeva. Rod ide naizmenično, sa adekvatnom veličinom u odnosu na gustinu - prošle godine su bile ogromne, kao veće jabuke, ali ih je bilo malo, sad obrnuto. Na jesen ide opet orezivanje, ovaj put ću biti još brutalniji. Ima teorija da se mogu orezivati dva puta godišnje, odmah posle berbe, i posle, neposredno pred sneg.
Čekaj, jel' si ti deda kome kojot krade kajsije? :P
Nisam taj, dajem deci kad traže, ako pošalju mame :wicked:
Link to comment
  • 1 month later...

I došlo vreme da se uživa u plodovima rada:vinja.jpggroenastolu.jpgDakle, ima četiri produkta, nedostaju smokve, šljive i začionsko bilje, bez cveća.Gore su grožđe i višnjevača, dole slatko od kajsija i pekmez. Pa malo li je? Zalihe nisu male, berba grožđa je tek počela, a višnjevača je samo malo otočena iz balončeta, nešto je i razdeljeno.Izvinjavam se zbog lošeg kvaliteta slika, ružnih senki, fotografisao sam sa oldtimerom kompaktne digitalije sa displejom od 1. cm, nemam vremena da razvijam film

Edited by kapetanm
Link to comment
  • 9 months later...

ne znam de chu ovo.. joj mlogo mi se svidza i zelim ga u chose svog bekjarda.... imam sve kamenje osim ovog najogromnijog......... i osim vremena :(sfp1b.jpgsfp2.jpg

Link to comment
  • 3 months later...

Да не одговарам на поруке од пре две године... мање више радим исто што и Макса (макца?) са упрошћеном идеологијом (на челу имам урезану Индијеву паролу "жена прави планове, ја носим ствари"). Дакле без икакве хемије, али и без окопавања, ово је башта за ленчуге. Систем је да се праве укопане стазе ширине два ашова, и уздигнуте леје ширине метар и четврт. На леје се набаци слој сламе од око 10цм, а сади се тако што избушиш рупу у томе и забодеш шта имаш. Сламу треба обнављати сваке године или две, јер поједу глисте или напросто иструли. Сламу узимам од комшије, ону из доњег реда, напола већ трулу, коју би морао да носи ван села да баци, овако има само 100м.Други добитак од те сламе је што чува влагу. Земља испод ње је шупљикава, мека и растресита, и у време најгоре суше. Развукли смо наводњавање на капаљке, али само на четврт баште, остало је воћњак (или будући воћњак). Имам доста да косим (тримером) јер иако коров не пробија кроз сламу, по стазама расте ко блесав. То изгледа отприлике овако:jMtcP7UyicIew.jpgКромпир... мрка капа, извучемо отприлике двапут више него што туримо (и још толико сиће оставимо где је био, као семе за идућу годину - је ли то та пермакултура?), јер супротно Максиној логици, нема везе да ли по комшилуку има још кромпира и златице или нема, златица ће да дође где год га има и да се размножи колико може. Пробали смо да их таманимо усисивачем, и то ради, али не мош' стићи колико њих има. Онда смо сложили неку смешу од биљака (нана, лишће од младог лука и још понешто, гугао нам нашао рецепт), и то је исто добро радило док није наишло пет кишних дана. Ал' киша ти спере и природу и хемију, а златици не смета.Такође, нешто нам редовно поједе купус, броколи и пар сличних биљака док су још младе. Жена направи вишка расада па сади по три четири пута док једном не утрефи да ти пужеви/ровци/пацови/андраци нису гладни.Лука, сто кила из једне леје од 20м. Прескочени комади остану у земљи и крену као младилук - јели смо тог зимског младог лука цео фебруар-април. Бели лук величине мандарине. Редовни младилук... види:jfAuEk5qZujDe.jpg...мада је било и већих, ал' не могу да нађем фотку.

Link to comment

Što ne stavi neku slikovitiju fotografiju leje?Ovo sa slamom bi trebalo da prenesem mojim matorcima, ja ih grdio što ne možeš travku da nađeš u leji.Oni leje rade malo konvencionalnije, starija fotka:SDC15942.JPGNa leji je inspekcija, ne pomagači.Kasnije to izgleda uglavnom ovako:SDC16543.JPGPaprika ode prilično u visinu i dobro rodi.SDC16544.JPGNajbolje rodi grašak i može da se ubere čak i 2-3 puta, zatim beli luk. Crni i kupus - onako, krompir nikako.Paradajz isto odlično, i opet jedna fotka visine paradajza u odnosu na visinu ćaleta:DSC_0012.jpgIpak, šampion je ljuta paprika, raznih vrsta. Ona ljubičasta iz druge teme sada izgleda ovako:DSC_0001.jpg

Link to comment
Izgleda da će biti. Ne znam da li je u duhu tradicionalnih teorija, ali čuo sam da se ne mogu dve berbe ponoviti po kvalitetu, kao da idu naizmenično. Prošle godine, kajsije su baš zatajile, a ove, baš posle one polarne hladnoće, eksplodirale su. MAlo su i prodisale posle jednočetvrtinskog kresanja, sad samo da ne zvekne neki iznenadni grad. Višnja, standardno dobra.Moje dvorište je malo, oko 2 ara slobodno, veći deo travnjak i jelke, a ima i puno cveća, ja to volim da donesem s pijace, pa sadim kad me uhvati nervoza.Edit: smokva je podbacila, nije joj prijala zima
I evo, posle godinu dana, da izreferišem. Kao što sam pisao u gornjoj poruci, kajsije ne mogu, ili ove moje ne umeju, da ponove dobar rod dve godine uzastopno. Iako ovaj put nije bilo suše ni većih problema, potpuno su omanule kao retko kada, obe, samo nekoliko plodova. S druge strane, ovaj put smokva je dobra, a grožđe standardno uspešno, pa je u proseku ok.
Link to comment
Što ne stavi neku slikovitiju fotografiju leje?
Зато што их већ неко време нисам сликао тако сликовито... ево ово је од 16. маја, кад је никао само кромпир (скроз десно) и невен. Исечено лишће на левој леји је блитва.jwVci8i8gUieG.jpgЛук, онај пермакултурни, је негде лево међу воћем, а онај главни, негде иза леђа.
I evo, posle godinu dana, da izreferišem. Kao što sam pisao u gornjoj poruci, kajsije ne mogu, ili ove moje ne umeju, da ponove dobar rod dve godine uzastopno. Iako ovaj put nije bilo suše ni većih problema, potpuno su omanule kao retko kada, obe, samo nekoliko plodova.
Прошло пролеће је било килаво, вратио се мраз и измрзао је цвет, осим ко је имао среће да су му кајсије у некаквој заветрини. Ове године је пролеће каснило неколико недеља, јбт пао снег 27. марта, кајсијама је нормално да цветају око 20 (фотка није из баште него из авлије, ал' иста песма). Снег се отопио, оно наставило да цвета, ал' је било толико хладно да пчеле нису излазиле. Тек две недеље касније, за последње цветове, се нешто оплодило. Ми смо са десетак дрвета, углавном младих, обрали две канте.jbbyxMHiV2HPuN.jpg
Link to comment
  • 1 month later...
Ih!U subotu bilo i svežih jagoda, a bogami i divljih šampinjona.
Јагоде? На коју фору? Да није требало да завирим, можда су и код нас родиле?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...