Jump to content
IGNORED

Blog o bašti, plus permakultura


Recommended Posts

Postavio sam više zbog onih koji se pitaju vredi li kupovati, i da li komposter donosi neke prednosti. Znači, nećete dobiti nešto posebno ako ga koristite kontinuinirano samo kao mesto za odlaganje otpada. Ovo kažem iz nekog svog iskustva. Imam neki sličan ovom iz lidla i koristim ga na sledeći način: Kasno u jesen napunim lišćem, posle u njega bacam otpatke od povrća, u proleće dodajem košenu travu i neko stajsko đubrivo (može i strugotina, karton). Tada prestajem sa dodavanjem, povremeno kvašenje i mešanje narednih 6 meseci. Taman u jesen ga praznim i krećem sa novim procesom. Ne ubacujem nikakva ulja, leti ništa od voća (alkoholno vrenje), a ni travu jer tada već stvara seme. I da, nemojte na kraju očekivati neku značajnu količinu komposta :)

 

evo i još nekih trava koje možete dodavati u masu a koje su bogate hranivima https://permaculture.rs/najbolje-biljke-za-kompostiranje/

  • +1 2
Link to comment
2 hours ago, variola said:

Postavio sam više zbog onih koji se pitaju vredi li kupovati, i da li komposter donosi neke prednosti. Znači, nećete dobiti nešto posebno ako ga koristite kontinuinirano samo kao mesto za odlaganje otpada. Ovo kažem iz nekog svog iskustva. Imam neki sličan ovom iz lidla i koristim ga na sledeći način: Kasno u jesen napunim lišćem, posle u njega bacam otpatke od povrća, u proleće dodajem košenu travu i neko stajsko đubrivo (može i strugotina, karton). Tada prestajem sa dodavanjem, povremeno kvašenje i mešanje narednih 6 meseci. Taman u jesen ga praznim i krećem sa novim procesom. Ne ubacujem nikakva ulja, leti ništa od voća (alkoholno vrenje), a ni travu jer tada već stvara seme. I da, nemojte na kraju očekivati neku značajnu količinu komposta :)

Stajnjak (koji donosi azot u gomilu) je bolji za jesen kad ima puno suvog lišća (bogatog ugljenikom). Stajnjak + trava = višak azota a to sporije previre i hoće da smrdi

 

Inače, ja stavljam i otpadno voće/povrće i nemam problema s njim

Link to comment

Stajnjaka dodajem malo. Lišće je skupljeno u kasnu jesen i preko zime se nije raspalo. Njega je svakako najviše u celoj toj gomili, trave i povrtnog otpada dosta manje. 

  • +1 1
Link to comment
  • 3 weeks later...
1 minute ago, Skyhighatrist said:

Ja bi volela, al' teško da će to da mi se ostvari.

Ima lik, Ričard Perkins, Brit koji je u Švedskoj kupio imanje (Ridgedale Farm) i ubija sa regenerativnom poljoprivredom, al' gledam sad ovo dvoje i baš se mislim, matori smo mi za to, jbg, taj voz je otplovio :sad:

 

Ne znam dal je otplovio, al to je posao od 25h dnevno. ja bih isto volela, a ne mogu da se nakanim godinama da sredim dvoriste. Glavno da imam vremena da lupam ovde :dry: Lancia, bog lenjosti.

  • +1 2
Link to comment
19 minutes ago, jms_uk said:

Valjda je ovo pravo mesto da pitam.

 

Da li u BG ima negde da se uzme zemlja i djubrivo online da isporucuju na kucu?

 

Plaćanje karticom?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...