Jump to content
IGNORED

Blog o bašti, plus permakultura


Recommended Posts

Mene druga stvar zeza sa paradajzom. Retko koji cvet predje u plod. Ukupno 7 plodova na 4 biljke plus desetine cvetova koji su se osusili i otpali. Sumnjam da insekti zabusavaju.

Link to comment

Moji bas sporo sazrevaju. Verovatno im fali sunca.

 

pored 4 klasicna imam i jedan cudan. Prodali su mi ga kao zuti ceri ali sam pretpostavio da je ipak obican kada je narastao ko blesav. Mislio sam da ceri raste samo na onim patuljastim biljkama al mi jedan seljak koji se bas bavi prodajom paradajza rece da moze da raste i na velikim biljkama. Sad je bas pogledao prve plodove na ovome i kaze da jeste ceri i to neki duguljasti. Ne kapiram kako to moze da vidi na tek izaslim kuglicama :)

 

bilo bi super da ispadne ovo

 

http://bonnieplants.com/product/yellow-pear-heirloom-cherry-tomato/

 

biljka je definitivno drugacija od ova 4 obicna. Jako debelo glavno stablo koje se podelilo na dva i sad oba kraka divljaju za sebe. Na ovom obicnom idu po 4 cveta/ploda po vrezi dok ovaj ima 6-8.

 

edit: stvarno nesto duguljasto

paradajz.jpg

Edited by katamaran
Link to comment

mozda je talijanski san marzano, on je duguljast a mali.  kupila bila tati seme u italiji pre 4 godine, iz zezanja, super bio rodio.. sigurno ga ima i ovde

 

nije klasik cheri, a on itekako raste u bastama ko ostali mu rodjaci

(sad mi se otvorio tvoj link, ipak vise lichi na to, neki krushkasti oblik)

Link to comment

pojela vecheras svoj prvi paradajz, ovaj sa slike, sochan i mirisljav 

 

attachicon.gifIMAG48581.jpg

:zavis:

 

divna stabla, divan paradajz

 

moj još nije ni blizu da sazori, mada ima velikih plodova

ali ima ih nekako samo pri dnu, gore slabije

a tek pritke kakve su mi, totalna improvizacija, sramota me i da slikam posle ove lepote

Link to comment

:zavis:

 

divna stabla, divan paradajz

 

moj još nije ni blizu da sazori, mada ima velikih plodova

ali ima ih nekako samo pri dnu, gore slabije

a tek pritke kakve su mi, totalna improvizacija, sramota me i da slikam posle ove lepote

 

pa zavisi od sorte, meni zasad zri samo u ovom jednom redu, do sada ih ima 5-6 zrelih. u drugom redu je sorta koja sazreva kasnije.

 

mala je basta (20 pritki paradajza, i malo krastavca)  pa nije tesko za odrzavanje:) jedino sto tu dozivljavam kao uspeh je da zasad odolevam prskanju (a to je zasluga pradajza a ne moja :))

Link to comment
  • 4 weeks later...

poceo da mi se susi poneki paradajz, valjda plamenjaca :(

ima neko alternativno resenje (da nije prskanje)?

Gledam friski video mog dobavljaca papricica pa se setih ovoga

 

0:55

 

Znaci u provetravanju je fora...

 

Ja u jednoj saksiji imam 4 struka i lisce im je jezivo a plodovi uglavnom mali. Interesantno da im prosle godine nije smetalo.

 

Par metara dalje neki samonikli (odjednom mi se pojavio pored neke cili papricice pa sam ga posle  presadio u dvoriste) raste sam u saksiji i on nema nikakvih problema. Vec je presisao ova 4 po visini al nikako da krene sa cvetanjem. Pitanje je sta ce i od njega da ispadne jer ta saksija ima nesto manje sunca.

Link to comment
  • 3 weeks later...

 

 

0:55

 

Znaci u provetravanju je fora...

 

 

 

 on govori o gajenjju u zatvorenim uslovima, nema u bashti problem provetravanja. plamenjaca je srecom ostala samo na pretnji, proslo bez posledica 'samo do sebe', al od pre nedelju dana neka druga poshast se nadvila nad mojim milim paradajzom

 

obuzeo 1/3 ukupnog ploda, odvratno izgleda:

 

IMAG52701.jpg

Link to comment

Ne znam...

 

Neka 4 komada sam gusto posadio i to mi je plamenjaca (pretpostavljam) poprilicno sredila. Tek posle 15-ak dana nekog stanja bez vecine lisca i sitnih grancica poceli su da se oporavljaju. Cenim da im je prijalo bolje strujanje vazduha.

 

Plodovi jako sitni al preukusni.

Link to comment

ovo tvoje je Blossom-end rot

 

Blossom_End_Rot_of_Tomato1478.jpg

 

An early symptom of blossom-end rot is a light tan patch on the blossom end of the green fruit. Over time the area turns dark brown or black and may become sunken or leathery. Fruit that is one-third to one-half developed is most commonly affected. Sometimes an internal black rot will develop in the center of the fruit with little or no external symptoms. Some varieties of tomato (such as, some Roma-type tomatoes) are more prone to blossom-end rot than others.

Look-alikes: Catfacing, soft rot from sitting on the ground, internal black mold due to anthracnose or infected growth cracks

 

http://www.missouribotanicalgarden.org/gardens-gardening/your-garden/help-for-the-home-gardener/advice-tips-resources/visual-guides/tomato-fruit-problems.aspx

Link to comment

Izguglah ovo. Kazu da nije bolest vec nedostatak kalcijuma u zemljistu. Znam za foru sa ubacivanjem izmrvljenih ljuski od kokosijih jaja al je tu apsorpcija dosta spora. 

Link to comment

hvala! vidi ti to. a deluje bash ko neka bolest. 

juche mi satima pod prozorom bio neki kamion italijansko organsko djubrivo iz hrtkovaca i na kraju zaboravih da zapishem telefon, videcu kako to da reshim i ubuduce da sprechim

Link to comment

Ne znam...

 

Neka 4 komada sam gusto posadio i to mi je plamenjaca (pretpostavljam) poprilicno sredila. Tek posle 15-ak dana nekog stanja bez vecine lisca i sitnih grancica poceli su da se oporavljaju. Cenim da im je prijalo bolje strujanje vazduha.

 

Plodovi jako sitni al preukusni.

 

Moje iskustvo - posadila 5 sadnica, krupni i kvalitetni plodovi, predupredila plamenjaču prskanjem 3-4 puta u sezoni vodom u koju sam prethodnog dana potopila koprivu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...