Jump to content
IGNORED

Pojmovnik


Minimoog

Recommended Posts

Kazu da ekonomiju treba uciti, prvenstveno, da ne bismo bili obmanuti od ekonomista.Ekonomska nauka, kao ni jedna druga, poseduje sklonost ka terminoloskoj i konceptualnoj mistifikaciji sopstvenih sadrzaja. Mnogi ekonomisti u teznji da intelektualizuju svoj profesionalni govor postaju organski nesposobni da se izraze na jednostavan i direktan nacin. Ovo se u velikom broju slucajeva pretvorilo u samo-karikiranje dostojno Kisonovog pera.Svako od nas imao priliku da se bar jednom susretne sa nekim kvazi-intelektualcem koji se razbacuje pojmovima i konceptima i jedva ceka da nam na ovaj ili onaj nacin kaze 'crkni' onda kada se usudimo da ga pitamo za objasnjenje. Oni koji se cesto srecu sa ekonomistima su, verujem, imali prilike da se sa ovakvom vrstom kretena sretnu vise od jedanput.Takodje, primecujem da srpski jezik ne raspolaze odgovarajucim, naglasavam - standardizovanim, prevodima engleskih ekonomskih pojmova.Zbog toga postavljam ovaj topic na kome bi se moglo raspravljati o znacenju pojmova i koncepata, kao i o prevodima istih na srpski, hrvatski, crnogorski, bosanski, ili koji god ex-yu jezik... Za pocetak: moze li neko da mi objasni razliku izmedju pojmova 'ekonomika' i 'ekonomija'?Razmisljao sam da pisem neku tezu na temu inovacija pa me zanima da li je tu skolu misljenja koja dolazi od Marksa i Sumpetera ispravnije nazvati Ekonomika Inovacija ili Ekonomija Inovacija?

Edited by Minimoog
Link to comment
...Za pocetak: moze li neko da mi objasni razliku izmedju pojmova 'ekonomika' i 'ekonomija'?Razmisljao sam da pisem neku tezu na temu inovacija pa me zanima da li je tu skolu misljenja koja dolazi od Marksa i Sumpetera ispravnije nazvati Ekonomika Inovacija ili Ekonomija Inovacija?
Nisam ekonomista ali volim ekonomiju.Jos iz srednje skole se secam da to znaci (ekonomija) "Oikos nomos", pravilno gazdovanje.Ekonomika je mikro plan, domacinstva ili male organizacije, kako sta trosi i kako raspolaze sredstvima.Ekonomija je siri plan koji uzima sire okruzenje.Na primer, mozes da imas domcinstvo na farmi koje je u poljoprivrednoj ekonomiji.Ekonimika bi bila sta oni interno trose i kupuju u samoj kuci. Ekonomija bi bila sta i kako oni rade sa svojim proizvodima sa sirim okruzenjem. Recimo, mlekari i velika firma koja otkupljuje njihovo mleko.Za inovacije, ekonomika bi mogla da bude kako firme koje se tim bave imaju svoju ekonomiku (visestruko koriscenje istih resursa za razlicite eksperimente, nedupliranje troskova). Tu bi onda ekonomija inovacija bila celo okruzenje koje ih podstice.Kao na primer, Silicon Valley u Americi.Mesto puno "venture capitalists" koji cine tu ekonomiju i daju pare malim firmama da razvijaju. Unutar toga, te (start-up) firme imaju svoju ekonomiku kako prave, testiraju i razvijaju svoje proizvode i paze na svoje troskove.
Link to comment

Hvala puno..Znaci, ako bih hteo da govorim o makroekonomskoj teoriji privrednog razvoja, ekonomskoj skoli koja se zasniva na ideji da inovacije predstavljaju osnovni pokretac ekonomskog razvoja (nasuprot i Fridmenovom i Kejnsovom ucenju) onda bi pravilno bilo reci da govorimo o Ekonomiji Inovacija.

Link to comment
Hvala puno..Znaci, ako bih hteo da govorim o makroekonomskoj teoriji privrednog razvoja, ekonomskoj skoli koja se zasniva na ideji da inovacije predstavljaju osnovni pokretac ekonomskog razvoja (nasuprot i Fridmenovom i Kejnsovom ucenju) onda bi pravilno bilo reci da govorimo o Ekonomiji Inovacija.
Tako bih ja rekao.Evo primer iz Indije, "economy of frugal inovations". Tamo poznate stvari prave za 5% ili 1% cene. Citava ekonomija pa i dublje se oslanja na kojekakve trikove i dosetke koji rade samo najvazniju stvar od svega sto mnogo skuplje naprave mogu. Ultrazvuk skener, masina koja po bolnicama ima svoju prostoriju, u Indiji je tipovi voze pozadi na biciklu i, kao nekad "pooopravljamo kisobraneee" stane i za 50 centi odredi pol deteta kod trudnice. Masina "just works" bez lampica, ekrana, windows GUI.TATA "Nano", auto za 3,000$.
Link to comment
Ultrazvuk skener, masina koja po bolnicama ima svoju prostoriju, u Indiji je tipovi voze pozadi na biciklu i, kao nekad "pooopravljamo kisobraneee" stane i za 50 centi odredi pol deteta kod trudnice. Masina "just works" bez lampica, ekrana, windows GUI.
Kul, i onda pletacu iglu u ruke, malo zagrebes, ispade devojcica ko da si iscedio bubuljicu. Besprekorno. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Kul, i onda pletacu iglu u ruke, malo zagrebes, ispade devojcica ko da si iscedio bubuljicu. Besprekorno.
Pa da, to je dobro, kao da si sve objasnio. I cuo si sta je ekonomija, znas, postoji ta ljudska delatnost. Vidi malo okolo.
Link to comment

Čuo sam da u Japanu ultrazvuk sad pakuju u mobilne i to funkcioniše besprekorno. Prema people with disabilities nema symphaty, oni moraju na ATM. Necitizenima se i dalje viče u pičku.

Link to comment
Čuo sam da u Japanu ultrazvuk sad pakuju u mobilne i to funkcioniše besprekorno. Prema people with disabilities nema symphaty, oni moraju na ATM. Necitizenima se i dalje viče u pičku.
Ne nego tipovi kao ti idu u geta gde ni policija ne sme da udje. Tamo, na social security, kao, nekoga leche. I jos si ljubomoran da su tvoji servisi u Japanu za novcice, ne za neke pare. Samo da ne budu besplatni. Pricaj nekome da si bio na Zapadu. Sta kazu tvoji? Posete te? ikad? Smes li da im uopste kazes gde si otisao? U Kakav Zapad? Smes li da pokazes u kakvoj govnari zivis?Da dok jedes sendvic neko u beloj nosnji ti prebacuje da je Ramazan?Nije to zivot vredan "za otici iz Srbije".Nastavi da me mrzis.
Link to comment

Baš sam danas razmišljao o tome kad me prolaznik pitao koliko ima sati, na šta sam ga ja odmah skembao u gepek, odveo u kliniku za ultrazvuk sačinjenu od 18 prostorija i uzeo mu ATM za tu uslugu. Sve su to sa turističkog dabl-dekera posmatrale i snimale porodice Japanaca, koji su ovde u potrezi za zemljom u koju pobeći kad dođe do neizbežnog kraha japanse ekonomije, i moram priznati da im se izgleda dopalo sve što su videli. Seo sam u svoj oklopni transporter i dok je pratnja nemilice sipala olovo ka belim nošnjama setih se da treba da svratim do ATM-a da podignem socijalnu pomoć. Uz prethodnu artiljerijsku pripremu terena zaustavih se na trgu ružnijem od Slavije i naredih prolazniku kvadriplegičaru da mi nosom ukuca PIN. Kad mi je zubima dodao novce očinski sam ga pomilovao po akumulatoru kolica i pustio suzu što nisam u Japanu gde se drka na nacrtanu decu i živi besprekorno.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...