Jump to content
IGNORED

zašto imati decu?


dekss

Recommended Posts

a kako se to utvrdjuje ko je stvoren, a ko nije za ulogu roditelja?
a kako se to utvrdjuje ko je stvoren, a ko nije za fudbalera/pekara/pevacicu/politicara, itd.? Postavljati pitanje 'zasto hocete da imate decu?' je isto kao i postaviti pitanje 'zasto volite da pecate?' ili 'zasto bacate pare za odlazak na more?' ili 'zasto kupujete diskove sa klasicnom muzikom?' ili 'zasto ste ozenjeni kada ne morate nista da delite sa drugim?' To je subjektivni osecaj, kao sto neko voli da zivi, a neko ne, pa ga onda pita zasto se ne ubije? Nadam se da je jasna poenta.
Link to comment
a kako se to utvrdjuje ko je stvoren, a ko nije za fudbalera/pekara/pevacicu/politicara, itd.?
Pa probaš da pikaš loptu, da pevaš, pečeš kifle itd, pa ako ti ne ide, a ti onda ostaviš/radiš nešto treće. Kod roditeljstva je to malo teže :)
Link to comment
Postavljati pitanje 'zasto hocete da imate decu?' je isto kao i postaviti pitanje 'zasto volite da pecate?' ili 'zasto bacate pare za odlazak na more?' ili 'zasto kupujete diskove sa klasicnom muzikom?' ili 'zasto ste ozenjeni kada ne morate nista da delite sa drugim?'
previdjas nekih 3.8 milijardi godina evolucije koje su nam impregnirale gene jednostavnom porukom: "razmnozavaj se"
Link to comment
Pa probaš da pikaš loptu, da pevaš, pečeš kifle itd, pa ako ti ne ide, a ti onda ostaviš/radiš nešto treće. Kod roditeljstva je to malo teže :)
Naprotiv, jednostavno je. Za roditeljstvo su potrebne dve stvari, odgovornost i nesebicnost. Ako to nemas, nemoj ni biti roditelj, krajnje jednostavno.
previdjas nekih 3.8 milijardi godina evolucije koje su nam impregnirale gene jednostavnom porukom: "razmnozavaj se"
U stilu: 'Radjajte se i mnozite se, i napunite zemlju'? Zaboravljas na jednu sitnicu, razvijen neokorteks, pa ne moras uvek da slusas svoje nagone vec mozes i da ih odbacis, plasticno govoreci.
Link to comment
Naprotiv, jednostavno je. Za roditeljstvo su potrebne dve stvari, odgovornost i nesebicnost. Ako to nemas, nemoj ni biti roditelj, krajnje jednostavno.
Pa nije baš jednostavno!Sve što si nabrojala i poredila sa roditeljstvom može najpre malo da se proba kao što reče Time Crisis, pa ako ne ide odustaneš. A pre nego što dobiješ dete nemaš predstavu šta te čeka, a kad ga dobiješ, nema odustajanja. U stvari ima, ali ne govorimo o tom slučaju.odgovornost i nesebičnost, nije nego. gde se meri to i koliko toga treba da imaš?
U stilu: 'Radjajte se i mnozite se, i napunite zemlju'? Zaboravljas na jednu sitnicu, razvijen neokorteks, pa ne moras uvek da slusas svoje nagone vec mozes i da ih odbacis, plasticno govoreci.
možeš da odbaciš, ali svejedno taj nagon postoji. zato sam i pitao zašto? dal je presudan nagon ili racio?
Link to comment
Hm... ne znam, zamisli da neko može da upozna svog pretka od pre 200 godina, koliku bi bliskost osećao? Bili bi dva potpuna stranca, verovatno bi veću bliskost osećao sa prodavcem u pekari gde svaki dan kupuje hleb :)
Apsolutno se ne slažem. Zašto da ne osećam ništa prema čoveku koji je možda i glavni razlog što ja postojim jer je u vreme kada je svet bio jedno jako ružno mesto za život pravio decu i uzgajao ih kada je bilo najteže? Đed ili Askurđel, isto mu dođe, samo koje koleno dalje. :P
Link to comment
Apsolutno se ne slažem. Zašto da ne osećam ništa prema čoveku koji je možda i glavni razlog što ja postojim jer je u vreme kada je svet bio jedno jako ružno mesto za život pravio decu i uzgajao ih kada je bilo najteže? Đed ili Askurđel, isto mu dođe, samo koje koleno dalje. :P
Razumno objašjenje
Link to comment
U stilu: 'Radjajte se i mnozite se, i napunite zemlju'? Zaboravljas na jednu sitnicu, razvijen neokorteks, pa ne moras uvek da slusas svoje nagone vec mozes i da ih odbacis, plasticno govoreci.
vise u stilu "razmnozavajte se efikasnije nego sto vas predatori zderu, bolesti satiru i glad mori, inace vas nece biti za par generacija"te koji uspeju da odbace nagon za reprodukcijom, evolucija automatski brise iz genetskog skupa. greska koja se (u identicnom slucaju) nece ponoviti niti dalje siriti.usput, lepo je mastati o tom fascinantnom razumu koji ljudi poseduju, dok ne otvoris oci i pogledas na sta lici svet kojim upravljaju silni ljudi koji ne prate svoje nagone i koji koriste mozak <_<
Link to comment
Apsolutno se ne slažem. Zašto da ne osećam ništa prema čoveku koji je možda i glavni razlog što ja postojim jer je u vreme kada je svet bio jedno jako ružno mesto za život pravio decu i uzgajao ih kada je bilo najteže? Đed ili Askurđel, isto mu dođe, samo koje koleno dalje. :P
Šta znam, danas ima koliko hoćeš ljudi koji ne razgovaraju/nemaju vremena/ne mogu da vide očima najbližu rodbinu, mogu misliti koliko bi tek marili za neke daleke pretke, ali nebitno, ionako je bilo samo hipotetički :)
Link to comment
ja moram da priznam da nemam taj osecaj da roditeljstvo bogznakako oplemenjuje ljude. :blush:
Obzirom da su punoletni ljudi u ogromnoj vecini roditelji, a takodje obzirom nasta nam planeta lici, nekako mi ta teza o oplemenjivanju ne drzi vodu (osim ako se ne ide na objasnjenje baziranom na onim oksicitinima, dopaminima, itd, o cemu bi ti nesto znala... znaci, na percepciji oplemenjenosti).EDIT. Gramatika Edited by Indy
Link to comment
Pa to ne znači da je to normalno, jel?
Normalno ili ne, nije neuobičajeno. Elem, sad će bar potomci moći da pretražuju internet i forume u budućnosti, mogu i da se dopišu ovde jednog dana :P
Link to comment

Što se tiče sretanja askurđela, meni bi bilo ap-so-lut-no svejedno. Nije on pravio decu zbog nekog drugog, nego isključivo zbog sebe, kao i svi drugi. A i ko zna kakav je čovek, možda je bio ubica, silovatelj, lopov, korumpirani žandar. U svakom slučaju se ne bismo ni razumeli zbog kulturoloških razlika. 1000 puta više bih želeo da se upoznam s Dostojevskim, npr.

Link to comment
Što se tiče sretanja askurđela, meni bi bilo ap-so-lut-no svejedno. Nije on pravio decu zbog nekog drugog, nego isključivo zbog sebe, kao i svi drugi. A i ko zna kakav je čovek, možda je bio ubica, silovatelj, lopov, korumpirani žandar. U svakom slučaju se ne bismo ni razumeli zbog kulturoloških razlika. 1000 puta više bih želeo da se upoznam s Dostojevskim, npr.
I ja bi pre upoznao Michael Jordana ali to nije poenta. Meni iskreno nije najnormalnije da ti bude svejedno zbog susreta sa tvojim direktnim pretkom, i da prema njemu ne osećaš baš ništa.
Link to comment

@Glas, meni su takve kategorije (krv, loza, nacija, preci) prosto smešne i neozbiljne. Doduše, nije da nikad nisam razmišljao na takav način, ali tad sam bio mali. :) Poštovanje se mora zaslužiti na druge načine.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...