Jump to content
IGNORED

zašto imati decu?


dekss

Recommended Posts

Fora je u tome što osobe koje su bile namerno životno ugrožene od neke druge osobe najčešće ne stigneš da upoznaš. 

 

Koliki je beše ono body count ratova u ex-yu?

Link to comment

Da li si baš jako siguran u to da drugim vrstama ne preti opasnost od pripadnika sopstvene vrste kao što preti ljudima? Primera radi, poznata je pojava da odrasli mačori dave male mačiće da bi njihove majke dobile ranije teranje i oni mogli da se pare sa njima. Ima vrsta u kojima je kanibalizam među članovima vrste sasvim uobičajen (siguran sam za krokodile i ribe, ima ih još siguran), ili da mužjaci ubijaju jedni druge da bi se parili sa ženkama ili da jači mladunci otimaju hranu slabijima dok ovi ne umru od gladi ili da se slabiji članovi čopora oteraju u smrt, itd. Sa druge strane, nije situacija među ljudima tako drastična, barem ne u modernim zapadnim društvima - ja za svojih 40 godina ne upoznah osobu koja je bila namerno životno ugrožena od neke druge osobe, a znam sigurno više stotina ljudi.

 

Stoga, ova argumentacija je u najmanju ruku tanka, da ne kažem nešto jače...

 

Napisao sam ni približno, ne da uopšte ne oprati opasnost. 

 

Ne misli se naravno bukvalno da su ljudi ugroženi na isti način kao druge životinje, i naravno ne samo iz ugla modernog zapada (mada klanica iz prve polovine XX veka i to negira), nego na mnogobrojne forme koje ta ugroženost poprima kroz istoriju. Lepo piše u tekstu:

 

Homo sapiens is the most destructive species, and vast amounts of this destruction are wreaked on other humans. Humans have killed one another since the origin of the species, but the scale (not rate) of killing has expanded (not least because there are now so many more humans to kill than there were for most of human history). The means by which many millions of humans have been killed have been dismally diverse. They include stabbing, hacking, slashing, hanging, gassing, poisoning, drowning, and bombing. Humans also visit other horrors on their fellows, including persecuting, oppressing, beating, branding, maiming, tormenting, torturing, raping, kidnapping, and enslaving.

 

Ovo što mi sad pišemo ovde je omogućeno time što neko na drugim krajevima planete živi u besmislenoj bedi svakog mogućeg oblika. Niko ne može da tvrdi šta bi u stvarnoj situaciji uradio pa tako ni ja, ali da živim u takvim ili u uslovima npr. industrijske Engleske XIX veka, ne bih bio daleko od toga da sebi oduzmem život, ako me pre toga ti uslovi ne bi doveli do smrti. Nemoj da misliš da nisi umešan zato što je ta beda sklonjena od očiju svakodnevice i što si, kao i verovatno svi članovi ovog foruma, dobio na lutriji rođenja i rođen u iole normalnom delu sveta, što ti omogućava rentu od državljanstva od koje najviše zavisi nejednakost u kvalitetu života. 

Link to comment

 

Napisao sam ni približno, ne da uopšte ne oprati opasnost. 

 

Ne misli se naravno bukvalno da su ljudi ugroženi na isti način kao druge životinje, i naravno ne samo iz ugla modernog zapada (mada klanica iz prve polovine XX veka i to negira), nego na mnogobrojne forme koje ta ugroženost poprima kroz istoriju. Lepo piše u tekstu:

 

Homo sapiens is the most destructive species, and vast amounts of this destruction are wreaked on other humans. Humans have killed one another since the origin of the species, but the scale (not rate) of killing has expanded (not least because there are now so many more humans to kill than there were for most of human history). The means by which many millions of humans have been killed have been dismally diverse. They include stabbing, hacking, slashing, hanging, gassing, poisoning, drowning, and bombing. Humans also visit other horrors on their fellows, including persecuting, oppressing, beating, branding, maiming, tormenting, torturing, raping, kidnapping, and enslaving.

 

Ovo što mi sad pišemo ovde je omogućeno time što neko na drugim krajevima planete živi u besmislenoj bedi svakog mogućeg oblika. Niko ne može da tvrdi šta bi u stvarnoj situaciji uradio pa tako ni ja, ali da živim u takvim ili u uslovima npr. industrijske Engleske XIX veka, ne bih bio daleko od toga da sebi oduzmem život, ako me pre toga ti uslovi ne bi doveli do smrti. Nemoj da misliš da nisi umešan zato što je ta beda sklonjena od očiju svakodnevice i što si, kao i verovatno svi članovi ovog foruma, dobio na lutriji rođenja i rođen u iole normalnom delu sveta, što ti omogućava rentu od državljanstva od koje najviše zavisi nejednakost u kvalitetu života. 

 

 

Praktično sve to navedeno se može opisati onom narodnom izrekom "Bolje da umrem nego da mi se nešto (loše) desi". :)

Link to comment

Covek je glavni uzrok nesrece na ovoj planeti (ostavimo za trenutak sta cinimo jedni drugima i samo se setimo infernalnih uslova u kojima zive jadne zivotinje kojima se hranimo), a sam je mozda i najnesrecniji od svih buduci da ne pati samo fizicki vec i moralno, i sposoban je da pojmi i amplifikuje u sebi sve sto mu se desava. Samo ne znam kakve to veze ima s temom iskreno. Da li bi ostalim zivim bicima na ovoj planeti laknulo kad ne bi bilo coveka? Verovatno da. Da li bi to bilo bolje za nas ljude? Pa naravno da ne. Uostalom, Zemlja ce jednog dana nestati, Sunce ce nestati, galaksija ce nestati, dakle ni interesi Zemlje nisu toliko bitni na duze staze.

Link to comment

A tek dinosaurusi... koliko je biljnog sveta stradalo od tih predimenzioniranih proždrljivih monstruma, a takođe brontosaurusima i brahiosaurusima nije bilo svejedno kad ih dohvati i raskomada neki tiranosaurus. nije čudo da su tako završili, kao ljudi.

Link to comment

A tek dinosaurusi... koliko je biljnog sveta stradalo od tih predimenzioniranih proždrljivih monstruma, a takođe brontosaurusima i brahiosaurusima nije bilo svejedno kad ih dohvati i raskomada neki tiranosaurus. nije čudo da su tako završili, kao ljudi.

kapiram da je i medju dinosaurusima bilo tih koji su bili vrlo samokriticni i zazivali kometu da ih spici, posto su najgroznija bica ikada. i onda je jednog dana kometa zaista dosla :O

Link to comment

A tek dinosaurusi... koliko je biljnog sveta stradalo od tih predimenzioniranih proždrljivih monstruma, a takođe brontosaurusima i brahiosaurusima nije bilo svejedno kad ih dohvati i raskomada neki tiranosaurus. nije čudo da su tako završili, kao ljudi.

 

Nije isto, pre svega nemamo indicije da biljke ista osecaju, a kao drugo nije isto uloviti zivotinju i muciti je u toku celog njenog postojanja kao sto se radi na modernim farmama.

Link to comment

Nije isto, pre svega nemamo indicije da biljke ista osecaju, a kao drugo nije isto uloviti zivotinju i muciti je u toku celog njenog postojanja kao sto se radi na modernim farmama.

 

Ne mislim na osećanja, nego na prekomernu eksploataciju resursa zarad svog opstanka. Šta misliš koliko su ti monstrumi tamanili zelenila?

Link to comment

Nije isto, pre svega nemamo indicije da biljke ista osecaju, a kao drugo nije isto uloviti zivotinju i muciti je u toku celog njenog postojanja kao sto se radi na modernim farmama.

 

U svakom slučaju ako ni biljke ni životinje ne bi postojale, možemo sa sigurnošću reći da se ne bi ni mučile.

Link to comment

Ne mislim na osećanja, nego na prekomernu eksploataciju resursa zarad svog opstanka. Šta misliš koliko su ti monstrumi tamanili zelenila?

 

Tek je to neuporedivo, verovatno u toku svog postojanja nisu unistili toliko suma koliko covek u toku jedne godine. Jer da jesu ne bi potrajali ni hiljadu godina.

Link to comment

U svakom slučaju ako ni biljke ni životinje ne bi postojale, možemo sa sigurnošću reći da se ne bi ni mučile.

 

Pa to je budisticka skola misljenja. :)

 

Ali mislim da to nije izbor, odnosno to sto ti pises predstavlja karikiranje izbora. Ako umres nemas ama bas nista. Zato se cak i najnesrecniji ljudi najcesce grcevito hvataju za zivot, a samo retki se odluce na suicid. Ali to ne moze biti argument za bilo sta jer se pravo pitanje sastoji u tome da li treba produzavati ljudsku vrstu (ako ja vas ispravno citam), a ne da li treba kolektivno da se samoubijemo mi koji smo vec rodjeni.

Link to comment

jer se pravo pitanje sastoji u tome da li treba produzavati ljudsku vrstu (ako ja vas ispravno citam)

 

 

A kako se to rešava? Nekim dekretom se ukine jebavanje ljudskih hetero parova bez vađenja?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...