Jump to content
IGNORED

zašto imati decu?


dekss

Recommended Posts

Naravno, opet promašaj. Izbor imati ili nemati decu, nije izbor sebičnost vs altruizam. Prosto je potpuno pogrešno tako postavljati problem.Vrlo, vrlo ukratko, ali stvarno ne mogu da se suzdržim, jer ovo već metastazira. Bakemono i Jolanda, vaš problem je u toj pubertetskoj (tražio sam drugu reč, ali nema bolje) slici sveta Scott Pilgrim Jolanda Kirschner Bakemono individua vs the world. Iz ove slike onda izlaze raznorazna čudesa, poput privatnog jezika (Bakemono o definicijama) privatnih vrednosti, itd. Dakle jedna nadrealna vera u subjekta koji sam sebe stvara ni iz čega. A pošto se, što rek'o Georg Fridrih, zdrav razum stalno sudara sa protivrečnostima, sa druge strane ovog novčića nalazi se priča o subjektivnosti kao iluziji.Gde nastaje ovaj kratak spoj? Vama kao da nije jasno da subjekt postaje subjekt tek u društvu, da je u stanju sa drugima da razgovara i raspravlja se samo zato što već sa njima deli jezik, vrednosti, pa ako hoćete i svet. U suprotnom, uopšte ne bi bilo moguće formulisati neslaganja. Takav subjekt onda poseduju onu weak agency o kojem je već na drugom mestu govorio Kim.Ali pošto je vaša slika zapravo ona parodija individualizma kakvu slikaju na desničarskim sajtovima, onda vam je subjekt istovremeno i iluzija i mera svih stvari. Drugim rečima, nesrećna svest.
Interesantno, a sta bi to bilo objektivno? Kako bi to definisao, ako ne kroz subjektivan pogled na stvari?
Link to comment
Just answer the damn question. Na pitanja koja nemaju veze sa temom necu ni da odgovaram.
A bre, dete, pre par dana smo se detaljno bavili ovom temom. Stvarno ne znam u čemu je tvoj problem, ali počinjem da razumem one koji te smatraju botom.
Link to comment
A bre, dete, pre par dana smo se detaljno bavili ovom temom. Stvarno ne znam u čemu je tvoj problem, ali počinjem da razumem one koji te smatraju botom.
Koliko mi se cini, odgovorio si da postoji nekakav drustveni koncenzus oko toga sta je prihvatljivo, a sta ne. Zar to nije onda skup vecine pojedinacnih subjektivnih gledista? Prosto, sta je odbrana tvoje pozicije (~postoje objektivne stvari).
...
Sta te buni? Nisam ja krenula da pisem o subjektivnosti ovde. Edited by jolanda.kirschner
Link to comment
Koliko mi se cini, odgovorio si da postoji nekakav drustveni koncenzus oko toga sta je prihvatljivo, a sta ne. Zar to nije onda skup vecine pojedinacnih subjektivnih gledista? Prosto, sta je odbrana tvoje pozicije (~postoje objektivne stvari).
A šta je odbrana tvoje pozicije da postoje samo subjektivne stvari.
Link to comment

Pa to je to - sve je subjektivno zapravo znači da nema nikakve obaveze da se brani ili obrazlaže svoje stanovište. To je stav koji unapred obesmišljava svaku diskusiju, kao što se uostalom i iz priloženog da videti.

Edited by Syme
Link to comment
A šta je odbrana tvoje pozicije da postoje samo subjektivne stvari.
A mozemo li za promenu da vidimo odbranu stava 'postoji nesto objektivno'? Prosto da vidimo kud ce nas to odvesti.
Link to comment
A mozemo li za promenu da vidimo odbranu stava 'postoji nesto objektivno'? Prosto da vidimo kud ce nas to odvesti.
Za promenu od čega? Ti svoj stav ne samo da nisi branila, nego ne prepoznaješ ni da mu treba odbrana.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...