Jump to content
IGNORED

The Limits to Growth


Bakemono

Recommended Posts

"stručna javnost je davno odbacila..."
mlogo ovo stručno i nerazumljivo zvuči. ja bih to preveo..."što je babi milo to joj se i snilo"e, ovako je mlogo bolje :D
pa nema tu sta, predikcije su se pokazale dosta tacnim i pokazuju da ce za 40 godina verovatno uslediti krah ekvilibrijuma, ukoliko se u medjuvremenu ne ostvari znacajan tehnoloski napredak. posto ce se taj napredak svakako ostvariti, nema razloga za brigu. ljudi nisu vrsta koja sedi dokono i mirno gleda svoju propast. ...
šta sam ja rekao nekada davno, pre dan dva? vera. najobičnija vera. jel tako, bakemono i ostali svedoci? evo ti, pa edukuj ove vernike...ljudska vrsta je jedan vickasta vrsta, sedi dokono skrštenih ruku i za*ebava se četres godina, a onda će u par godinica da nadje magično rešenje. Obzirom da se sa stručnom javnošću nije lepo za*ebavati, od sad ćemo ozbiljno (i do sad je bilo ozbiljno, doduše malčice kroz šalu):stručna javnost je demantovala grafikon iz prvog posta, alternativnim grafikonom. jel tako? to se očekuje od ozbiljne stručne javnosti. lepo crno na belo (može i u boji na belo). zato ćemo mi da vidimo taj alternativni kontra grafikon u nekom od sledećih postova. u suprotnom izjave io stručnoj javnosti će biti nešto slično onoj narondnoj: "trla baba lan da joj prodje dan".dakle videćemo taj kontragrafikon, jel da?i videćemo kako zapravo linije "treba" da idu?EDIT:
ja se secam da je evro do sada, recimo, trebao da nestane, a da SAD budu na putu da postanu ekonomija treceg sveta. nista od toga.
ovo sam posebno morao da izdvojimajde osveži i nama sećanje: gde to piše da je euro trebao do sada da nestane? u knjizi: "limits to growth"?naravno i: gde piše/pisalo da su SAd trebale da postanu ekonomija trećeg sveta?ajd da dodam i ovo:
mozda ce te iznenaditi, ali od sedamdesetih, kad je knjiga napisana, mnoge su nam nove tehnologije. i da te utesim, sve je vec trebalo da se obistini, tako da smo vec na konju
od 70ih pojavile se mnogo nove tehnologije??tačno!i?linije i dalje idu istim tokom kojim su projektovane 70-te. hm. je*eš te nove tehnologije. a šta je to trebalo da se obistini? da podsetim: "obistiniti" je svršeni oblik glagola. nesvršeni je: obistinjivati (valjda)dakle šta je to trebalo da se završi do sad?grafikon je funkcija vremena. on traje Edited by dekss
Link to comment
  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cmrlj

    19

  • dekss

    13

  • dig_chohano

    8

  • Bakemono

    8

Baš htedoh da ga pomenem. Majkl Rupert je hrabro načeo neke teme, ali ipak ostajemo bez odgovora na krucijalno pitanje - zašto baš DiTePer vakcina? Mislim, meni je bar to apsolutno pitanje svih pitanja.
joj, nemojte samo ludaka rupreta da uvodite u temu.
Link to comment

onda nista. u pravu si. skini se.edit. ajde da budem dobra, za promenu. strucna javnost nije napravila alternativni grafikon, ali je napisala predgovor/pogovor knjige. imas je na nasem jeziku.

Edited by cmrlj
Link to comment

e i ja nasla da budem dobra, a nije mi u prirodi. meni malo glupavo da prepricavam knjigu, a da polemisem o njoj necu, jer: a. to sam vec polagala; b. sagovornici je nisu citali.

Edited by cmrlj
Link to comment

ništa onda. možeš da nastaviš da troluješ. to je tvoje pravoa možeš i na desanku, pa se skidaj kolko oćeš. možda tamo budeš imala nešto pametno da (po)kažeš

Edited by dekss
Link to comment
nije
Pa jesu napisali da ce rezerve zive u najboljem mogucem slucaju (ako se pretpostavi da su rezerve pet puta vece od tada poznatih) biti potpuno iscrpljene za 41 godinu, dakle oko 2013. Sada se procenjuje da dostupne zive u prirodi ima jos oko 600 000 tona, dok je godisnja proizvodnja oko 8000 tona, s tim sto potraznja opada (vec se smanjila za 50% u odnosu na 80-te godine). Medjutim, to je tek jedan detalj koji ne dovodi u pitanje tacnost modela. Njihov cilj nije bio da predvide tacno godinu kada ce necega nestati - to je uostalom nemoguce, cega su oni kao naucnici bili svesni, i to su i napisali - nego da opisu "putanju" covecanstva u narednih 100 godina. Do sada nisam video da je neko uspeo da argumentovano pobije njihove zakljucke. Edited by Radagast
Link to comment

upravo tako. pobedonosno pominjati živu kao "argument" koji obara čitav model, a ignorisati poziv da se prezentuje alternativni kontramodel/grafikon je najblaže rečeno - smešnočoveku sa mrvicom zdravog razume je jasno da model mora biti principijelno tačan.šta ovo znači? posebno ako se apstrahuju konkretni brojevi.sutina se može opisati u jednoj rečenici:nije moguć beskonačno dugo trošenje ograničenih (neobnovljivih) resursa.ja ne znam šta bilo kome u ovoj tvrdnji može biti nejasno?ako se ovom doda: tvrdnja da je je neophodan rast privrede sa nekom pozitivnom stopom godišnjepozitovna stopa rasta bilo čega pa i GDP-a predstavlja eksponencijalnu funkciju. eksponencijalan rast privrede koji kao posledicu ima ekspoencijalno trošenje resursa jednostavno ne može da traje beskonačno. jednom se mora doći do granice!apsolutno nikakva nauka i tehnologija to ne može da promeni!

Link to comment

@Radagast, tako i ja mislim. Imajući to u vidu, zar ovo nije goruća tema od koje nema ozbiljnije i pored koje predsednicki izbori u Srbistanu deluju kao nešto apsolutno irelevantno? Danas čitam u novinama naslov: Džordž Soroš - "Kriza ulazi u smrtonosniju fazu". Negde sam iskopao da on ima neke veze sa Rimskim klubom na čiju se valjda inicijativu odradio ovaj projekat, tj. istraživanje. Kako se vi nosite sa ovim mislima?

Link to comment

@ bakemono ja nemam straha. i ranije je bilo katastrofalnih predvidjanja (ova knjiga, na primer), bice ih jos, neka manje, neka vise tacna/znacajna. svet ce se potpuno posvetiti problemu kad shit really hits the fan. moze se desiti da do toga nikad i ne dodje, da nas zvekne kamencina iz svemira i svima nam pokaze koliko smo nebitni.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...