Jump to content
IGNORED

The Limits to Growth


Bakemono

Recommended Posts

Kako se vi nosite sa ovim mislima?
Pazi, model predvidja kolaps, ali ne i kraj civilizacije. Nije dakle sve tako crno. Da li je kolaps bas neminovan?Ljudi uglavnom ne zele da promene njihov zivota, pa je bez diktature, neke vrste ekoloskog fasizma koji bi odredjivao maltene sve, od dozvoljenog broja dece po porodici do toga sta ce se i koliko proizvoditi, veoma tesko preusmeriti covecanstvo dovoljno brzo da bi se izbegle posledice icrpljivanja resursa, zagadjenja, globalnog zagrevanja itd. A do takve diktature, nadam se, nece doci, jer mi cak i kraj civilizacije izgleda pozeljnije.Medjutim, ja verujem kao i Vasa, bez cvrstog osnova, dakle sto bi Dekss rekao, malo religijski, da ce nauka i tehnologija ublaziti, ako ne i potupno izbeci taj kolaps i da ce se ljudska vrsta vec nekako prilagoditi. U globalu, ne zamaram se sa tim preterano, jer ionako nista ne mogu da uradim (osim da sa svoje strane smanjim konzumaciju: ne vozim kola, ne jedem meso itd.). Edited by Radagast
Link to comment
  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cmrlj

    19

  • dekss

    13

  • dig_chohano

    8

  • Bakemono

    8

i ranije je bilo katastrofalnih predvidjanja (ova knjiga, na primer), bice ih jos, neka manje, neka vise tacna/znacajna.
ovo bi se moglo prevesti ovako:it cannot happen because it wasn't happened beforehm. to je veoma jak argument
svet ce se potpuno posvetiti problemu kad shit really hits the fan.
da to je PRAVO vreme da se posveti tom "problemčiću"
moze se desiti da do toga nikad i ne dodje, da nas zvekne kamencina iz svemira i svima nam pokaze koliko smo nebitni.
:blink::isuse: p.s.cmrlj, nemoj da pomisliš da imam nešto lično protiv tebe. nemam nikakvog razloga za to. samo pišeš tipične izjave pa...
Medjutim, ja verujem kao i Vasa, bez cvrstog osnova, dakle sto bi Dekss rekao, malo religijski, da ce nauka i tehnologija ublaziti, ako ne i potupno izbeci taj kolaps i da ce se ljudska vrsta vec nekako prilagoditi. U globalu, ne zamaram se sa tim preterano, jer ionako nista ne mogu da uradim (osim da sa svoje strane smanjim konzumaciju: ne vozim kola, ne jedem meso itd.).
kolaps je samo jedan od ishoda. možda malo više loš os ostalihuostalom, šta je zapravo kolaps?recimo: to je kriza koja se dešava brzo. "spora" (a dugotrajna) kriza je bolja "opcija", ali meni se ni ta ne svidja- busines as usual nije opcija uopšte. - beskonačn rast privrede (tj ovakav ili sličan) standard života i blagostanje do kraja naših života takodje nije opcija. Edited by dekss
Link to comment
ovo bi se moglo prevesti ovako:it cannot happen because it wasn't happened beforehm. to je veoma jak argument
moglo bi (gramaticki neispravno, doduse). samo ja to nisam koristila kao argument, pisala sam o sopstvenom osecanju straha kad se suocim sa katastrofalnim prognozama. isto nisam napisala sta mislim o tacnosti tih predvidjanja.
da to je PRAVO vreme da se posveti tom "problemčiću"
nisam se vrednosno odredila prema vremenu, rekla sam da ce doci trenutak kad nece biti odlaganja. da li ce tad biti dovoljno vremena za resavanje problema, opet, nisam napisala.
:blink::isuse:
a ovo je jak argument :D
p.s.cmrlj, nemoj da pomisliš da imam nešto lično protiv tebe.
a možeš i na desanku, pa se skidaj kolko oćeš. možda tamo budeš imala nešto pametno da (po)kažeš
naravno da ne. poruku da raskrecim noge na odgovarajucem topiku pa cu mozda imati nesto korisno da doprinesem, ne shvatam licno uopste. Edited by cmrlj
Link to comment

dekss opet zapao u apokaliptično raspoloženje :D- nema mesta panici kada stvarno zagusti izvućiće se iz fioke spasonosno rešenje, do tada će se cediti naftu i sve vezano za nju kao marko kraljević suvu drenovinu- takva je ljudska priroda postojeća tehnologija se zamenjuje boljom tek kada prestane da donosi masan profit on topic bila je danas emisija na ng, uhvatio sam samo zadnjih 5 min angry.gif, kao zaključak pitanja šta bi moglo da zameni mrtvu floru i faunu za dobijanje struje odbačene su vetrenjače i solarna energija jer su nepouzdane i umesto toga predložena geotermalna energija po ugledu na island, navodno ostvaren je napredak u tehnici bušenja na velikim dubinama i eto elegantnog rešenja za dobijanje vodene pare koja će pokretati elektrane....

Link to comment
moglo bi (gramaticki neispravno, doduse). samo ja to nisam koristila kao argument, pisala sam o sopstvenom osecanju straha kad se suocim sa katastrofalnim prognozama. isto nisam napisala sta mislim o tacnosti tih predvidjanja.
ma važno je da se razumemo :P
nisam se vrednosno odredila prema vremenu, rekla sam da ce doci trenutak kad nece biti odlaganja. da li ce tad biti dovoljno vremena za resavanje problema, opet, nisam napisala.
dobro de. ne moraš se opravdavati. obzirom da si kao iz topa počela da objašnjavaš kako je knjiga shit, očekivao sam da ćeš nam na jednostavan način objasniti šta to s njom i njenim predvidjanjima nije u redu. a i slika bi bila dobrodošla
a ovo je jak argument :D
nije argument. to je kreveljenje. a šta drugo da čovek "napiše" na pominjanje kamenčine iz svemira
naravno da ne. poruku da raskrecim noge na odgovarajucem topiku pa cu mozda imati nesto korisno da doprinesem, ne shvatam licno uopste.
kakvo crno raskrečivanje nogu. ja sam mislio na umetnostuostalom ti si prva pominjala skidanje.
Link to comment
dekss opet zapao u apokaliptično raspoloženje :D- nema mesta panici kada stvarno zagusti izvućiće se iz fioke spasonosno rešenje, do tada će se cediti naftu i sve vezano za nju kao marko kraljević suvu drenovinu- takva je ljudska priroda postojeća tehnologija se zamenjuje boljom tek kada prestane da donosi masan profit on topic bila je danas emisija na ng, uhvatio sam samo zadnjih 5 min angry.gif, kao zaključak pitanja šta bi moglo da zameni mrtvu floru i faunu za dobijanje struje odbačene su vetrenjače i solarna energija jer su nepouzdane i umesto toga predložena geotermalna energija po ugledu na island, navodno ostvaren je napredak u tehnici bušenja na velikim dubinama i eto elegantnog rešenja za dobijanje vodene pare koja će pokretati elektrane....
jbga provališe me cool.gif šta sad?? :unsure:a sad ozbiljno: pitam se zašto svi pomisle na apokalipsu kad se pominju ovakva predvidjanja.pa čak i da je u igri neka vrsta kolapsa (a to je manje verovatna opcija), što bi to bila ikakava apokalipsa - kraj sveta ili čega li već. nema tu nikakvog kraja. ima da traje šta god to bilo. Edited by dekss
Link to comment

Argument sa živom nije valjan, zato što je upotreba žive i jedinjenja žive zabranjena ili ograničena.Na tržištu hemikalija koje direktno zavise od prirodnih resursa je prisutan trend rasta cena, iako za sada nije katastrofalan, a najviše iz dva razloga - nešto manje potražnje, i pronalaženja zamena, što adekvatnih, što neadekvatnih.EDIT: tek sad primetih typo

Edited by Zugurosh
Link to comment
Argument sa živom nije valjan, zato što je upotreba žive i jedinjenja žive zabranjena ili ograničena.
Poenta pesimistickih predvidjanja nije samo u iscrpljivanju resursa, vec i u pretpostavci da ne postoje adekvatne zamene za njih. Ni peak oil ne bi bio strasan kad bi vec sada imali isplativo alternativno gorivo. Primer sa zivom pokazuje da to sto trenutno nemamo zamene za pojedine resurse ne znaci da ih u bliskoj buducnosti necemo otkriti. Posmatran zasebno, to je dokaz da predvidjanja te vrste znaju da budu veoma nepouzdana i da postoji sansa da su i druge projekcije mozda pogresne iz slicnih razloga. Avaj, verovatnoca da su sve projekcije pogresne istovremeno - verovatnoca da ce u nekom razumnom roku biti nadjene zamene za sve kljucne resurse i da ce pri tom biti zaustavljeno zagadjivanje i emitovanje greenhouse gasova i da ce biti resen problem prenaseljenosti i obradivih povrsina- nije bas velika.
Link to comment
Poenta pesimistickih predvidjanja nije samo u iscrpljivanju resursa, vec i u pretpostavci da ne postoje adekvatne zamene za njih. Ni peak oil ne bi bio strasan kad bi vec sada imali isplativo alternativno gorivo. Primer sa zivom pokazuje da to sto trenutno nemamo zamene za pojedine resurse ne znaci da ih u bliskoj buducnosti necemo otkriti. Posmatran zasebno, to je dokaz da predvidjanja te vrste znaju da budu veoma nepouzdana i da postoji sansa da su i druge projekcije mozda pogresne iz slicnih razloga. Avaj, verovatnoca da su sve projekcije pogresne istovremeno - verovatnoca da ce u nekom razumnom roku biti nadjene zamene za sve kljucne resurse i da ce pri tom biti zaustavljeno zagadjivanje i emitovanje greenhouse gasova i da ce biti resen problem prenaseljenosti i obradivih povrsina- nije bas velika.
Ne bunim se ja mnogo. Činjenica je da su mnogi resursi već danas problem, to viđam skoro svaki dan. Iz današnje perspektive vidim popriličan broj proizvoda kojih ću se, ako poživim, sećati sa setom. Samo, oni me ne brinu toliko. Više me brine to što nemamo stvarnu sliku, prvenstveno gledano iz ugla nekoga ko živi na tlu resursima siromašne Evrope.
Link to comment

Ne znam, nisam skoro gledao šta se sve sada troši u poljoprivredi od herbicida, pesticida, đubriva i sličnih neophodnosti, da bih znao šta je sve potrebno od sirovina za proizvodnju toga.

Link to comment
Ne znam, nisam skoro gledao šta se sve sada troši u poljoprivredi od herbicida, pesticida, đubriva i sličnih neophodnosti, da bih znao šta je sve potrebno od sirovina za proizvodnju toga.
ti i ja imamo potpuno drugacije shvatanje neophodnosti :D
Link to comment

Video sam svojevremeno neke njive gde je primenjeno ništa pored njiva gde je primenjeno svašta. Ove gde je primenjeno ništa mogu da hrane mnogo malo ljudi, ali ih hrane zdravo. Tako da to ubrajam u neophodnost, bar dok ne vidim drugi način da se proizvede dovoljno da jedu svi.

Link to comment

ideja o organski gajenoj hrani je duboko ne-ekoloska. takva hrana trazi suvise prostora i rada i dostupna je samo imucnim jedinkama. to je savremeni ekvivalent jedenja paunovih jezika.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...