Jump to content
IGNORED

Kultura zivljenja, kvalitet zivota i sl.


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Molim da se uzme u obzir da cu zarad lakse diskusije generalizovati neke stvari. Da od pravila postoje izuzetci se podrazumeva (i sam sam izuzetak od nekih stvari koje cu opisati). U ovoj zemlji se puno pije. Ne pije se, loce se. Sasvim svakidasnja je slika na ulicama petkom i subotom gde covek moze da sretne gomilu uneredjenog naroda. To su oni isti koji koji se ponedeljkom uredni i radni pojave na poslu kao da se nista nije desilo, kao da nisu cetvoronoske puzali na trotoaru ili javno vrsili nuzdu. Tim istima ako pomenes casu vina uz neku finu veceru usred nedelje popreko te pogledaju kao da cinis veliki prestup. Malne pa te ne pitaju jel? imas problem sa alkoholom :) Znaci, vikendom je sve dozvoljeno. Drzava ima monopol na alkohol te se sva alkoholna pica prodaju u lancu prodavnica Systembolaget. S? obzirom na to kako ih drma narodna bolest (pijancenje) nije ni cudno. Ko zeli spontano da izadje i kupi flasu vina u subotu moz? samo da zaboravi! Tu vrstu spontanosti moras ovde da planiras ... Meni su se ucenici (15-16) hvalili kako su se proteklog vikenda oblejali. To oni dozivljavaju s ponosom kao ulazak u svet odraslih. U moje doba (tamo daleko) to nije bilo tako. Mi smo zurke pravili a da i ne pomislimo na kap alkohola. Promenila se vremena i podneblje ...Drugim recima, ljudi ne piju sa uzivanjem nego piju da se napiju. I sve to prema redu voznje - vikendom. Skandinavske zemlje in general imaju tu (ne)kulturu pijenja. Za to postoje razlicita (istorijska i klimatska) objasnjenja. Kako je po tim pitanjima tamo kod vas? Dakle, o razlicitim trendovima, nacinima ... slicnostima i razlikama ... o onome sto vam se (ne) svidja ... generalno!Bilo bi interesantno upoznati vas deo sveta ...

Edited by cyberwor/L/d
Link to comment
Kako je po tim pitanjima tamo kod vas? Dakle, o razlicitim trendovima, nacinima ... slicnostima i razlikama ... o onome sto vam se (ne) svidja ... generalno!Bilo bi interesantno upoznati vas deo sveta ...
Alkohol... istochna i zapadna obala ga umereno konzumiraju. Midwest/South lochu, pogotovu South. Manji univerzitetski gradovi uglavnom troshe pivo i vutru. Nedeljom uglavnom nigde ne mozhe da se kupi u radnjama zhestoko pice, ali mozhe pivo i vino. U nekim drzhavama su prodavnice alkohola (tj zhestokih pica) u vlasnishtvu drzhave. Retko mozhe da se nadje (ali josh uvek postoje) opshtine gde se uopshte ne prodaje alkohol, a da bi ushao u kafanu koja ga sluzhi morash da budesh clan nekog kluba, valjda alkoholichara. Ili da te uvede neko ko ima chlansku kartu. Kafane se uglavnom zatvaraju u dva, mada ima drzhava gde su otvorene i do 4. A bogami ima i mesta gde rade non stop, kao Francuska Chetvrt u Nju Orleansu.
Link to comment
ovde se pije svaki dan, radnim danom od 4-5, vikendom od 11-12. svi se ponose svojim pijanim avanturama, a predmet hvale je da te privede murija zato sto si nekoga isprebijao.
A kako gledaju na one koji piju vokendom i posle 12:00?
Link to comment
Molim da se uzme u obzir da cu zarad lakse diskusije generalizovati neke stvari. Da od pravila postoje izuzetci se podrazumeva (i sam sam izuzetak od nekih stvari koje cu opisati). U ovoj zemlji se puno pije. Ne pije se, loce se. Sasvim svakidasnja je slika na ulicama petkom i subotom gde covek moze da sretne gomilu uneredjenog naroda. To su oni isti koji koji se ponedeljkom uredni i radni pojave na poslu kao da se nista nije desilo, kao da nisu cetvoronoske puzali na trotoaru ili javno vrsili nuzdu. Tim istima ako pomenes casu vina uz neku finu veceru usred nedelje popreko te pogledaju kao da cinis veliki prestup. Malne pa te ne pitaju jel? imas problem sa alkoholom :) Znaci, vikendom je sve dozvoljeno. Drzava ima monopol na alkohol te se sva alkoholna pica prodaju u lancu prodavnica Systembolaget. S? obzirom na to kako ih drma narodna bolest (pijancenje) nije ni cudno. Ko zeli spontano da izadje i kupi flasu vina u subotu moz? samo da zaboravi! Tu vrstu spontanosti moras ovde da planiras ... Meni su se ucenici (15-16) hvalili kako su se proteklog vikenda oblejali. To oni dozivljavaju s ponosom kao ulazak u svet odraslih. U moje doba (tamo daleko) to nije bilo tako. Mi smo zurke pravili a da i ne pomislimo na kap alkohola. Promenila se vremena i podneblje ...Drugim recima, ljudi ne piju sa uzivanjem nego piju da se napiju. I sve to prema redu voznje - vikendom. Skandinavske zemlje in general imaju tu (ne)kulturu pijenja. Za to postoje razlicita (istorijska i klimatska) objasnjenja. Kako je po tim pitanjima tamo kod vas? Dakle, o razlicitim trendovima, nacinima ... slicnostima i razlikama ... o onome sto vam se (ne) svidja ... generalno!Bilo bi interesantno upoznati vas deo sveta ...
Zanimljivo, zivimo u istom gradu a ja to tako ne dozivljavam <_< ... mozda se ne krecemo na istom mjestu :wink: Ovo mi bas lici na generealizovanje jedne nacije zbog jedne grupe lokadzija! Promjeni Aveniju i njene barove sa KoncertHuset :wink: U svakom slucaju, svi moji Svedski poznanici nisu bas neke pijanice, ako se popije, popije se u nekim granicama. Znaci, treba samo birati mijesta.A i za to "dole" se bas ne slazem sa tobom! Ili bolje receno u mom krugu su svi pili i to jos od malih nogu i to svi sa ponosom! Cak je vecini tata i bilo drago da im sinovi piju i puse. A pilo se i pusilo se od cim se izaslo iz kolica.... Danas, na godisnjim odmorima, vidim da se nista nije promjenilo .... cak sta vise :(
Link to comment

Uf bre Ninja ko da ne znas da Svedjani locu! Pa naraFski da ni meni nije tako u krugu prijatelja ali jes? gledo vesti veceras? Alarmantno. Sve statistike kazu lepo kako stvari stoje. Sad? valjda kao posledica ravnopravnosti i zene su pristigle muskarce u kolicini ispijenog alkohola nedeljno. Na Aveniji sve to mozes lepo da vidis, prosetaj samo. A Konsertkuset mi je milija, priznajem. Takav sam tip. :)

Link to comment
Zanimljivo, zivimo u istom gradu a ja to tako ne dozivljavam <_< ... mozda se ne krecemo na istom mjestu :wink: Ovo mi bas lici na generealizovanje jedne nacije zbog jedne grupe lokadzija! Promjeni Aveniju i njene barove sa KoncertHuset :wink:
Ovde se ne radi o tome ko kako licno dozivljava. Ni ja ne preskacem pijane petkom i subotom. L?ngedrag je miran kraj. Ali fakat je da ova nacija pije puno. Ovo je zemlja usamljenih, znas ti koliko njih sedi u cetiri zida i loce? Kao sto vec rekoh sve statistike govore jasnim jezikom. A sta tek rade Svedjani po Spanijama i Grckama? Jes? gledo? Edited by cyberwor/L/d
Link to comment
Drugim recima, ljudi ne piju sa uzivanjem nego piju da se napiju. I sve to prema redu voznje - vikendom. Skandinavske zemlje in general imaju tu (ne)kulturu pijenja. Za to postoje razlicita (istorijska i klimatska) objasnjenja.
За Амере немам појма, ретко сам се задесио у прилици, лоче се тзв. "пиво" и ту и тамо вино. Први виски сам попио након четири године овде. Да сам срео неког пијаног - нисам, али се и не крећем ноћу по граду. Оно пар пута кад сам се баш задесио напољу, нисам срео никог, ни пијаног ни трезног. По вожњи се можда може приметити, по ходу не.Него ме ово подсетило на путовање у СССР крајем седамдесетих - тј у Лењинград. Хотел Финландија је био свако вече пун Финаца, који су долазили да се ождеру. Пили су пар-непар; сваки други је имао дужност да остане на ногама да одвуче свог пара до собе, а сутра дан би се мењали. Већ око 19:30 сам виђао клинце од 16-17 година како једва погађају пишоар. Причао сам мало са келнерима (отуд и знам шта се догађало), кажу да им нису зарачунавали датум, пошто уме да буде и ситан, него пенџетирање ципела, јер то не уме да наручи по туру, него свако наручује за себе. Edited by расејан
Link to comment

ovde, daklem amerika...pije se, prosao sam kroz mnogo college parties sto po manjim skolama, kucama, univerzitetima, mislim da im je ovde problem starosna granica(bar mladjima) jer meni sa 21-22 vec mi je bilo malo dosta alkoholisanja, moze, ali ne toliko cesto, cini mi se da se ovde svi pumpaju (ko neki balon) do 21 a onda kad dodju do te 21 pucaju i onda se unistava od alkohola, ali kako ovde , tako i kuci (srbija) doziveo sam grozote da recimo vidim zensku osobu toliko pijanu da se umokrila, ali sam zato video i ostale grozote tipova engleza/skota i iraca (ne bih u detalje). takodje droge ima na sve strane cox-a pogotovu, cak ponekad vise nego vutre. u zadnje vreme se krecem onako po finijim mestima,barovima/klubovima i ne mogu bas da se vide osobe koje se mantaju po ulici. ono sto sam skoro video je da barovi prave zurke za "corporate ameriku" svaki dan od 5-9 uvece, idu specials itd, tu vec ima i onih koji se usljamce i preko nedelje. situacija: sreda uvece, ja propustio voz do mesta gde zivim , reko cekam sledeci pa da popijem po jedno na stanici ... nabacivanje od srednjovecne menadzerke ne znam ni ja cega je usledilo u roku od 10 min. posto sam seo(i to ne jednom)...tako da pijane zene koje cekaju mlado meso i pale se na akcenat su neizbezne i nekako imam osecaj da zenske osobe (citaj amerikanke) vise takoreci divljaju od tipova (mozda zato sto na njih vise obracam paznju?)...a sto se tice pijenja izmedju 4 zida...i ja to radim, sam preko nedelje, pivo ili 2...ako sam bas u daunu padne i koji viski...

Link to comment
Него ме ово подсетило на путовање у СССР крајем седамдесетих - тј у Лењинград. Хотел Финландија је био свако вече пун Финаца, који су долазили да се ождеру. Пили су пар-непар; сваки други је имао дужност да остане на ногама да одвуче свог пара до собе, а сутра дан би се мењали. Већ око 19:30 сам виђао клинце од 16-17 година како једва погађају пишоар. Причао сам мало са келнерима (отуд и знам шта се догађало), кажу да им нису зарачунавали датум, пошто уме да буде и ситан, него пенџетирање ципела, јер то не уме да наручи по туру, него свако наручује за себе.
He-he, jedino Finci sisaju Svedjane kada je u pitanju pijenje. I naravno, svako placa svoje to sa turama je retko.
Link to comment
ovde, daklem amerika...pije se, prosao sam kroz mnogo college parties sto po manjim skolama, kucama, univerzitetima, mislim da im je ovde problem starosna granica(bar mladjima)
I ovde je starosna granica ali klinci se snalaze. Il? nadju nekog starijeg da im kupi il? kupuju na crno (i toga ovde ima). Edited by cyberwor/L/d
Link to comment
Uf bre Ninja ko da ne znas da Svedjani locu! Pa naraFski da ni meni nije tako u krugu prijatelja ali jes? gledo vesti veceras? Alarmantno. Sve statistike kazu lepo kako stvari stoje. Sad? valjda kao posledica ravnopravnosti i zene su pristigle muskarce u kolicini ispijenog alkohola nedeljno. Na Aveniji sve to mozes lepo da vidis, prosetaj samo. A Konsertkuset mi je milija, priznajem. Takav sam tip. :)
Epa sad bas locu!? Ako izadjes petkom ili subotom na udarno mjesto, gdje je puno diskoteka, pubova restorana i mjesta za festanje onda ti je OGROMNA vjerovatnoca da ces naletiti na pijane! To vazi za sve jednu zemlju u svijetu, a ne samo za Svedsku!A statistika je alataka u rukama ljudi i sa njom se moze sve pokazati kao tacno ili alarmantno! Specijalno ako je Aftonbladet/TV3/TV5... izvor informacija. Pitaj profesore a ne novinare. Oni uvijek od svega naprave NAJ!Isto se pise da je kriminal u ogromnom porastu, ubistva, pljacke .... a kad se malo dublje udje primjeti se da je otprilike isti broj kao sto je bio i pre 20-30 godina.Moc medija je cudna stvar! Posebno ako se slijepo vjeruje.p.s. U "predhodnom" radnom zivoru sam radio po takvim mjestima tako da pricam iz iskustva. Ljudi piju ali ne bi se slozio da su vece pijanice od Njemaca, Engleza, nas i Francuza (iz iskustva). p.s.2. A, ako do sada nisi bila u koncerthuset onda 29ti februar je idealna sansa ;-)http://www.gso.se/index.cfm?id=6409
Link to comment

Kultura zivljenja ili konzumacija alkohola? sta je tema?ako je alkohol onda izvestaj odavde kaze: sigurna sam da ovde ljudi mnogo vise piju nego bilo gde drugde a statistike to i pokazuju

Drink upJun 12th 2007From Economist.comLUXEMBOURG glugs more than 15.5 litres of alcohol per person in a year, more than any other country. One explanation is that the duty on alcohol is relatively cheap in the tiny nation, encouraging booze tourism from its more heavily taxed neighbours. No such explanation for the Irish, however, who quaff 13.7 litres a year, according to the World Health Organisation. European countries, with their cultural acceptance of alcohol, tend to dominate the top places. In America, where stricter minumum-age requirements apply, the average person drinks 8.6 litres a year. .
Drink3.jpgInteresantno je to da na ulici retko kad moze da se vidi pijan covek - pije se od jutra do sutra ali po malo pa jedna po jedna i dodjosmo do 17 litaraStatistika malo laze jer puno litara alkohola ode van granica zemlje. Holandjani, i pogranicne komsije dolaze redovno u kupovinu - porez/akcize na alkohol i VAT (najnizi u EU) daje kao rezultat da su na primer francuska vina znatno jeftinija u Luxembourg-u nego kad se kupe od proizvodjacau Francuskoj. Edited by msmodesty
Link to comment

Pa gde je sad Svedska na ovoj listi? :unsure: Kakva je ovo statistika?Kod mene lepo i kulurno locu. Vole da locu ali ne preteruju. Osim studentarije koja cetvrtkom povraca po ulicama a petkom popodne ide roditeljima da leci mamurluk. Mada i to ce da promene, evo savesni gradjani su poceli da se bune protiv nereda na ulicama. I kao svi savesni i nemajupojmovajuci gradjani, uspeli su da u paranoicnim izjavama povezu red light district i mladjahne studente. Missim, thumbs up <_<

Link to comment
Kultura zivljenja ili konzumacija alkohola? sta je tema?
Pa ja reko ice i pice spadaju u kulturu zivljenja ... a moze i druge stvari ...
Interesantno je to da na ulici retko kad moze da se vidi pijan covek - pije se od jutra do sutra ali po malo pa jedna po jedna i dodjosmo do 17 litaraStatistika malo laze jer puno litara alkohola ode van granica zemlje. Holandjani, i pogranicne komsije dolaze redovno u kupovinu - porez/akcize na alkohol i VAT (najnizi u EU) daje kao rezultat da su na primer francuska vina znatno jeftinija u Luxembourg-u nego kad se kupe od proizvodjacau Francuskoj.
Vidis, kao sto kazes ljudi piju od jutra do sutra po malo pa se dejstvo alkohola razvodeni. Ovde se pije vikendom. Tako da efekat bude mnogo veci. Postoji jedna specificna (ne)kultura pijenja. Svedjani stariji od 15 godina piju po glavi stanovnika 10,2 litra cistog alkohola (100%) godisnje. To je ono sto drzava koja ima monopol na prodaju pa moze da se preracuna jer znaju koliko flasa prodaju. Tu treba imati u vidu prodaju pica na crno i mogucnost da se u zemlju iz druge EU zemlje unese po osobi: 10 litara zestokog pica10 litara jaceg vina90 litara vina110 litara pivaZnaci u opticaju su i velike kolicine alkohola van kontrole drzave.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...