Jump to content
IGNORED

Da li je religija stetna ili korisna za ljudsko drustvo?


jolanda.kirschner

Prevazidjenost religije  

48 members have voted

  1. 1. Organizovanu religiju bi trebalo

    • Zakonom zabraniti
    • Suzbijati argumentima njen uticaj
    • Ignorisati
    • Siriti i podrzavati


Recommended Posts

Zasto bi bilo ko komentarisao neke linkove? Takvih ludaka koliko hoces, ja pitam kakve bi posledice bile kada bi se usvojio 'materijalisticki' pogled na svet i zivot?
Ne znam za materijalizam, ali logika would be nice.
Link to comment
  • 2 months later...
  • Replies 443
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bakemono

    71

  • billadni

    53

  • bergasa19

    45

  • braca

    40

Interesantna tema. I sam sam u dilemi i menjam svoje misljenje. Istina je da je ogroman broj ljudi ubijen zbog religije, ili zloupotrebe religije, ali istina je da je religija postavila i neke moralne norme koje vaze i danas kao i pre vise hiljada godina, bez kojih ne znam kako bi se uopste formirala moderna drustva.Kako bi se bez religije uspeo da se uspostavi neki red pre nekoliko hiljada godina, na koji bi nacin bilo ko mogao da bude neki autoritet. Albanija je bila valjda jedina zemlja u kojoj se proterala religija, pa se posle 40 godina vratila religija u drustvo vrlo lako.Pitanje religije je pitanje duhovnosti, rekao bih cak i kod ateista, tako da ne verujem da je moguce da se ikada iskoreni, ili bar do onog trenutka kada se dodje do dokaza da Bog ne postoji, cime bi religija postala besmislena sama po sebi.

Link to comment

korisna je. kad filozofija postavi pitanje, „zašto postoji nešto a ne ništa“ i ne daje odgovor, nastaje velika frustracija (nekreativna). kada religija filozofira, te frustracije nema i ljudsko drustvo nastavlja potragu (kreativno misli) na postavljno/na pitanje/a filozofiji.(i jeste da drustva postaju religiozna)

Link to comment
Posledice smo vec videli u bivsim komunistickim zemljama ( a i u onim sto jos uvek nisu bivse).
Kakve to veze ima? Te drzave su propale jer je propao ekonomski sistem koji je tamo bio prisutan.
Link to comment

Ekonomski sistem je propadao u stotinama drzava, pa one nisu propale, tako da se ne moze tako pojednostaviti propast komunistickih drzava, i ako cak nismo ni definisali sta to znaci da je drzava propala. Vecina tih drzava je samo promenila politicko uredjenje i daleko od toga da su propale. To sto je nasa bivsa drzava propala najmanje ima veze sa propascu ekonomskog sistema, jer taj sistem ekonomski nije nikada ni imao priliku da propadne.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...