Jump to content
IGNORED

Da li je religija stetna ili korisna za ljudsko drustvo?


jolanda.kirschner

Prevazidjenost religije  

48 members have voted

  1. 1. Organizovanu religiju bi trebalo

    • Zakonom zabraniti
    • Suzbijati argumentima njen uticaj
    • Ignorisati
    • Siriti i podrzavati


Recommended Posts

"Materijalisticka dijalektika" ima naprimer istu funkciju -objasnjava funkcionisanje sveta tako da i neko slabo obrazovan moze da ga ukopca u osnovnim crtama i ukazuje mu sta valja ciniti.
Primetio si, verujem, da je diamat davno otišao u istoriju.Novi sveobjašnjavalačko-utešni princip je genetika.
Link to comment
  • Replies 443
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bakemono

    71

  • billadni

    53

  • bergasa19

    45

  • braca

    40

Nema, moglo bi se reći, ali je ljudi tako koriste:Sve ti je to genetika=Sve je to Božja volja=Sve je to rezultat nužnog istorijskog razvoja.Sve su to, uglavnom, prazna objašnjenja.

Edited by Bujodrag
Link to comment
Zabrane su (skoro) uvek pomagale religijama.Edukacija je jedino ispravno sredstvo u borbi protiv religije.Čak, religija nije problem, pa ni organizovana religija.Problem su slepa dogma i zatucanost.Dakle, prva zapovest antireligije:Edukuj se.Druga zapovest: edukuj bližnjeg svog.
:lol: ateista da educira vernike. Edited by billadni
Link to comment
:lol: ateista da educira vernike.
Naravno da ne. "Vernici" ne žele da se edukuju, samo štap pomaže. Žali bože izgubljenog vremena na edukaciju. Uostalom, kao što vernici kažu, batina je iz raja izašla. :wub:
zakonom zabranitiWorld_religions_pie_chart.pngreče 2.32% svetskih ateista. Šalite se, jel tako?
Vidiš, možemo to i drugačije. Najpre se svi razračunajte među sobom, pa kad onaj najispravniji božijom pomoću potamani sve ostale, onda na red dolazimo mi, pa kom obojci kom opanci. Mislim, čisto da znamo ko je taj najpravičniji. Edited by Filipenko
Link to comment
:lol: ateista da educira vernike.
Eh, i Kolakovski smatra da vernik i ateista nemaju o čemu da raspravljaju(napisao je, pored ostalig, i odličnu knjižicu po imenu "Religija").Ja nisam baš siguran.To važi za ubedjene vernike/ateiste.Većina ljudi nije baš jasno opredeljena.
Link to comment

Primer sa Al-Gazalijem i muslimanskim svetom mi ne izgleda ubedljivo. Pojava nekog tipa sa novim vidjenjem doktrine tesko da moze sama po sebi da prouzrokuje velike drustvene promene i uspori progres. Svaka velika religija ima u svakom trenutku vise varijanti, od kojih su neke konzervativnije a neke liberalnije. Ponuda je dakle manje-vise konstatna, a uspeh ove ili one verzije zavisi uglavnom od promene u potraznji za "duhovnim dobrima". Pravi uzrok intelektualnog zastoja muslimanskog sveta u tom periodu trebalo bi dakle traziti u onome sto je dovelo do popularnosti radikalnih doktrina poput Al-Gazalijeve. Sta bi to moglo da bude? Ne znam, znam da su pojedini istoricari objasnjavali naprimer da su u tom periodu muslimani privremeno izgubili prevlast na Mediteranu, te da je to dovelo do zastoja trgovine, sto je opet sa svoje strane imalo raznorazne negativne posledice.

Edited by Radagast
Link to comment
Jesi li 100% siguran da u dinastiji Qin baš niko nije bio religiozan? Stvar je u tome što se svi ti "izgovori" (nacizam, kultovi ličnosti itd.) zasnivaju na istim principima kao organizovane avramske religije, i to nije nikakav argument u njihovu odbranu. Jednostavno treba svim tim sektašenjima stati na put i bilo bi mnogo bolje.
Hteo sam da kažem da njihovi postupci nisu bili religiozno motivisani. Nemam pojma da li je pri tom neko bio religiozan, ali religija u Kini u to vreme ionako nije bila ono što se danas smatra religijom, tako da celo pitanje i nema nekog smisla :) Avramske religije nisu uvele koncept kulta ličnosti, postojao je i pre njih i nezavisno od njih, tako da ne vidim čemu takva generalizacija :)
Link to comment
Primetio si, verujem, da je diamat davno otišao u istoriju.Novi sveobjašnjavalačko-utešni princip je genetika.
Pa ima i toga. Pre je svrha zivota bila zasluziti raj, sada je to za neke postati alpha male (ili female). Mada mislim da je pre nacionalizam taj koji danas uz religiju vrsi funkciju pojednostavljivanja sveta za siromasne i slabo obrazovane. Edited by Radagast
Link to comment
Hteo sam da kažem da njihovi postupci nisu bili religiozno motivisani. Nemam pojma da li je pri tom neko bio religiozan, ali religija u Kini u to vreme ionako nije bila ono što se danas smatra religijom, tako da celo pitanje i nema nekog smisla :) Avramske religije nisu uvele koncept kulta ličnosti, postojao je i pre njih i nezavisno od njih, tako da ne vidim čemu takva generalizacija :)
Nisu ga uvele, ali to je argument za... šta tačno? :) Samo zato što avramske religije nisu jedina loša stvar na planeti, ne znači ni da su dobre, zar ne?
Link to comment
Nisu ga uvele, ali to je argument za... šta tačno? :) Samo zato što avramske religije nisu jedina loša stvar na planeti, ne znači ni da su dobre, zar ne?
Pa ti si povezao avramske religije sa kultom ličnosti, kao da je jedno posledica drugog, a uopšte nije tako. :)
Link to comment
Pa ti si povezao avramske religije sa kultom ličnosti, kao da je jedno posledica drugog, a uopšte nije tako. :)
Ovaj... mi se nešto gadno nismo razumeli. :huh:
Link to comment
Samo da napomenem da religiju krivim za smrt svoje rodbine i svoju sopstvenu, jer bismo do sada odavno uplovili u doba besmrtnosti. :fantom:
Ovo je najveća pohvala religiji do sada. -_-

Ništa lično, da ne bude zabune.

Link to comment
Ovo je najveća pohvala religiji do sada. -_-

Ništa lično, da ne bude zabune.

Jesi li čitao The Deadly Mission Of Phineas Snodgrass pd Frederika Pola - mislim da ima audio na www.sffaudio.comili Drugo Detinjstvo od Kliforda Simaka ?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...