Jump to content
IGNORED

Diktatura vs Demokratija


Bakemono

  

31 members have voted

  1. 1. Koji je najbolji oblik vladavine?

    • Diktatura
      10
    • Demokratija
      13
    • Anarhija
      8


Recommended Posts

Pa to mi i nije jasno, kako to da je pametnih malo a naroda mnogo, a ko god zine na temu naroda vs pametnih ispada da je on taj pametni. Mozda ne bi bilo lose neki pool da se napravi na forumu, jeste li pametni ili ste narod?
Upravo. Carski. Osnovna greška i egomanija takvog argumenta.I ja to uvek ponavljam (da, jesam gore napisao "naravno da je narod glup...", ali to beše ironično) Edited by Buck Naked
Link to comment

Filipenko, meni je samo žao što nemam ni talenta kao ti, ni volje za pisanjem (jako me umara kucanje), ali mi je drago što si ono o čemu odavno razmišljam pretvorio u razborit tekst. :) Povod jeste bio LOGH, ali do tih zaključaka sam došao sam mnogo pre nego što sam počeo da gledam seriju. Međutim, zanima me postoji li neka greška u mom rezonovanju, pa sam zato otvorio temu. Još nisam glasao. :)

Edited by Bakemono
Link to comment
Pa ovo je vec tema drugog topika o apstinenciji.
Pa kad ovo već nije topik, zašto onda pokrećeš tu temu? A onda bežiš od odgovora.
Zasto dozvoljavas onima koji ce da biraju kretene da budu krivi za situaciju? Ne zeleti, i zaista nemati nista sa glasanjem su dve razlicite stvari. Ali to je opet za onaj drugi kilometarski topic.
Zašto im ja dozvoljavam? Recimo zato što nisam Zevs.
Pa to mi i nije jasno, kako to da je pametnih malo a naroda mnogo, a ko god zine na temu naroda vs pametnih ispada da je on taj pametni. Mozda ne bi bilo lose neki pool da se napravi na forumu, jeste li pametni ili ste narod? (A nesto mi govori da bi rezultat takvog pula ukazivao na to da se clan foruma postaje nakon zahtevnog i rigoroznog IQ testa).
Pametnih jeste malo, ali svako za sebe misli da je pametan, otud sve to. Zašto ja moram da ti objašnjavam azbučne istine? Kao ti se pitaš, a u stvari dobro znaš odgovor. Cilj ti je, naravno, da ja glasno i jasno kažem, "da, ja sam pametan, a većina je glupa". Čestitam, uspela si. Edited by Bakemono
Link to comment
Upravo. Carski. Osnovna greška i egomanija takvog argumenta.I ja to uvek ponavljam (da, jesam gore napisao "naravno da je narod glup...", ali to beše ironično)
Kako da ne. Ironično. Ma daj...Neka, vala, neka sam egomanijak, ali odbijam da prihvatim da 99% forumaša ne misli "kad bi većina mislila kao ja, sve bi bilo drugačije". Ako to znači biti egomanijak, onda...
Link to comment

Ovde se zaboravlja jedno - i demokratija moze biti diktatura, tj.recimo partokratija sto je i razloga opste krize demokratije danas jer se neke druge forme diktature cine efikasnijim.Svuda tamo gde je demokratija donela neki napredak to nije bilo zbog opsteg prava glasa (koji je relativno kasna dekoratorska tekovina) nego zbog procesa koji je prethodio tome - konstitucionalnoj garanciji prava gradjana.

Edited by Anduril
Link to comment

Oko pametnih i glupih - to je sve relativno, ali je fakat da većina ljudi jednostavno nije zainteresovano niti za politiku, niti za produhovljenje (ne mislim crkveno), niti da saznaju nešto što je korisno. To ostavlja prostora onima koji se bave inženjeringom društva, bilo u demokratiji, bilo u diktaturi, bilo u svim ostalim oblicima vladavine, da vrše manipulaciju kako hoće. To je prosto tako. I ne treba anatemisati onoga ko to konstatuje, niti je on elitista, niti zlonameran, niti razočaran u pućanstvo™, već vidi činjenicu. Mislim, pođite od bilo čega u šta se objektivno razumete i poslušajte ljude oko sebe kako pričaju o tome - u najboljem slučaju, prepričavaće vam novinske naslove o tome. U gorem...Zapravo, dno tu ne postoji.

Link to comment
Oko pametnih i glupih - to je sve relativno, ali je fakat da većina ljudi jednostavno nije zainteresovano niti za politiku, niti za produhovljenje (ne mislim crkveno), niti da saznaju nešto što je korisno. To ostavlja prostora onima koji se bave inženjeringom društva, bilo u demokratiji, bilo u diktaturi, bilo u svim ostalim oblicima vladavine, da vrše manipulaciju kako hoće. To je prosto tako. I ne treba anatemisati onoga ko to konstatuje, niti je on elitista, niti zlonameran, niti razočaran u pućanstvo™, već vidi činjenicu. Mislim, pođite od bilo čega u šta se objektivno razumete i poslušajte ljude oko sebe kako pričaju o tome - u najboljem slučaju, prepričavaće vam novinske naslove o tome. U gorem...Zapravo, dno tu ne postoji.
Mislim da je ovo tacno i to su jos davno oci americke demokratije nazvali "mob rule". Vecina razvijenih demokratskih sistema se sastoji danas upravo od toga - vladavina mesavine lidera-populista, poslanika/biraca-neznalica i lobi-manipulatora sa ostatkom liberalne konstitucionalne tradicije i kulture. Ovo poslednje velikim delom nedostaje u zemljama gde je demokratija prosto nakalemljena i redukovana na opste pravo glasa pa su zato takve drzave po pravilu i propali "demokratski" modeli. Edited by Anduril
Link to comment
Oko pametnih i glupih - to je sve relativno, ali je fakat da većina ljudi jednostavno nije zainteresovano niti za politiku, niti za produhovljenje (ne mislim crkveno), niti da saznaju nešto što je korisno. To ostavlja prostora onima koji se bave inženjeringom društva, bilo u demokratiji, bilo u diktaturi, bilo u svim ostalim oblicima vladavine, da vrše manipulaciju kako hoće. To je prosto tako. I ne treba anatemisati onoga ko to konstatuje, niti je on elitista, niti zlonameran, niti razočaran u pućanstvo™, već vidi činjenicu. Mislim, pođite od bilo čega u šta se objektivno razumete i poslušajte ljude oko sebe kako pričaju o tome - u najboljem slučaju, prepričavaće vam novinske naslove o tome. U gorem...Zapravo, dno tu ne postoji.
Konkurentnost je ono sto izdvaja demokratiju iznad svih ostalih sistema. To demokratiji dugorocno obezbedjuje prednost nad svim ostalim sistemima. Ti mozes imati dobrog autokratu ali sledeci ce biti dileje i oni ce dovoljno dugo da vladaju i tako sruse drzavu. U demokratiji mozda se nece pojaviti najsjajni ali ce konkuretnost i sukob, pre svega, interesa i borba za moc iznedriti dugorocno solidne vladare. Ovde govorim o sistemima koji nisu kvazi-demokratski poput Srbije. To znaci da dva pola imaju koliko toliko jednak uticaj na drustvu da mogu da vodu borbu i da se pljuju cime se stvara korekcija sistema. Ali, kao sto sam rekao to ne znaci da ce na povrsinu isplivati najposteniji. Medjutim, covek najbolje funkcionise u konkuretnom sistemu i to je tako. Velika masa nema svest, kao sto si primetio, za nekakvim napredovanjem i zato mora postojati sukob i konkurencija.Nisu sve zemlje pretvorene u novi feudalizam. Tu se slazem sa tobom, mi ulazimo u novi feudalizam, nacioanlne drzave se ruse a korporacije tj. bogati vladaju svojim drzavama-feudima. Primer je Svajacarska gde direktna demokratija ima veliki uticaj i gde svi stanovnici dosta odlucuju. Licno mislim da sa napretkom tehnologije(elektronski potpis itd.) direktna demokratija dobija na znacaju i ko se tome prvi prilagodi mogao bi da zavlada jer bi imao najnapredniji sistem. Za mene je predsednicki sistem gde jedan covek ima veliku moc sa svojih par savetnika proslost i raritet, isto kao sto je i monarh nestao ka znacajan faktor.A, sto se tice Ataturka: koliko stotina hiljada Jermena je trebalo da ubiju Kemalisti da bi bio veci reformator?
Link to comment
  • 1 month later...
Tito je bio bezgrešan.
Tito i Vicarius Filii Dei.Sto se pseudodileme iz naslova topica tice, stvari stoje ovako:Demokratija fercera uzasno traljavo, puna je mana i rupa ali fercera uvek tj. bar nam ostavlja takav privid.Oslanja se na moc prosudjivanja individue pa tako imamo da "glasovi 10 budala vrede vise od glasova 5 pametnih"Diktatura moze da bude blistava ali isto tako i mracna, tj. sadrzi mnogo "ako".Oslanja se na strah i/ili poverenje u jednog coveka, par ili manju grupu ljudi pa tako imamo da "glas 1,2 ili vise (ali ne mnogo) budala/pametnih vredi vise od glasova citavog stanovnistvaPosto u poslu primenjujem pravilo "nikada se ne oslanjaj na savest saradnika", prinudjen sam da moj glas na ovom bizarnom poolu dam Diktaturi.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...