Jump to content
Host

Prag

Recommended Posts

dranata

Ajmo poznavaoci, I need help. U nedelju krećem put češke prestonice, boravak traje pet dana. samo izorganizovala put, dakle bez agencije tako da nemam obezbeđen sightseeing. šta je ono što je must see za nekoga ko je prvi put u Pragu?Koji je kurs evra?Kakvo je vreme planirano za narednu nedelju?šta se još preporučuje, od mesta za izlaske, butika...žHotel je smešten na 15 minutaod centra. Prevoz, šta je najbolje koristiti...

čekmeže

Koliko će te izaći put i smeštaj? Klopa? Ja planiram za Uskrs...

dranata
Koliko će te izaći put i smeštaj? Klopa? Ja planiram za Uskrs...
Sve ukupno, prevoz, četiri noćenja sa doručkom, viza i osiguranje oko 200 jura... E sad, njima slede uskršnji praznici, a smeštaj ne košta uvek isto, mi smo izbegli poskupljenje za Uskrs...

OK Computer

Prag je divan, zaista...Međutim, zrtvovati i propustiti zbog njega veliki spektakl i pravi praznik koji nas ocekuje naredne srede u Pioniru je, bez uvrede, nepromisljena i ishitrena odluka :rolleyes:

alberto.ascari
Ajmo poznavaoci, I need help. U nedelju krećem put češke prestonice, boravak traje pet dana. samo izorganizovala put, dakle bez agencije tako da nemam obezbeđen sightseeing. šta je ono što je must see za nekoga ko je prvi put u Pragu?Koji je kurs evra?Kakvo je vreme planirano za narednu nedelju?šta se još preporučuje, od mesta za izlaske, butika...žHotel je smešten na 15 minutaod centra. Prevoz, šta je najbolje koristiti...
Potraži ovde i tamo© na putovanju i na emigraciji topike Prag, Češka i sl. Ima dosta informacija, da ne pišem ponovo, mrzi me sad.

Host
Ajmo poznavaoci, I need help. U nedelju krećem put češke prestonice, boravak traje pet dana. samo izorganizovala put, dakle bez agencije tako da nemam obezbeđen sightseeing. Šta je ono što je must see za nekoga ko je prvi put u Pragu?Koji je kurs evra?Kakvo je vreme planirano za narednu nedelju?Šta se još preporučuje, od mesta za izlaske, butika...žHotel je smešten na 15 minutaod centra. Prevoz, šta je najbolje koristiti...
Pogledaj ovaj post, tu sam napisao neke servisne™ informacije - kurs, prevoz, menjacnice isl. Imam relativno nov Lonely Planetov bedeker, mogu to da ti dobacim pre puta ako hoces, sazet je i ima opisa nekoliko predlozenih ruta za obilazak.Moze li neko od lokalaca da napise ovde adrese onih sajtova sa prevozom i mapama? Bilo bi dobro ako mozete da objasnite Dranati kako da pronadje Huseinovu menjacnicu. Napisacu jos nesto o Pragu ako stignem do nedelje. Edited by BGhost

alberto.ascari
Ovde ima svašta, samo Huseina tu nema. Ja ne znam za šemu, lovu menjam u svojoj banci. Najbolji kurs ti je da sve staviš u BG na račun i da plaćaš kartom u Pragu, a krune uzmeš iz bankomata.

čekmeže

Ok je plaćanje karticom, ali podizanje keša na ATMu bi moglo biti i 5 jura po transakciji.

alberto.ascari
Ok je plaćanje karticom, ali podizanje keša na ATMu bi moglo biti i 5 jura po transakciji.
To može da bude, mene košta gotovinska transakcija u inostranstvu 100CZK = 4EUR. Banka je KB (Societe General), verovatno nema velikih razlika u tim taksama.

Krampa

aj javite kad budete isli pa da posaljem huji paket.

Paul Gompitz

Vidim da ima IMAX kino u Pragu. Jel pustaju filmove u originalu ili sinhronizuju na ceski?

Redridinghood

Znam da su CEsi hteli da me, zajedno sa povecom grupom stranaca, vode tamo tako da pretpostavljam da su sinhronizovani :)A opet odlazak smo otkazali tako da ne mogu da potvrdim (koliko se secam zbog opsteg umora ali nadam se da nije jer su ukapirali da je sve sinhronizovano :D )

alberto.ascari
Vidim da ima IMAX kino u Pragu. Jel pustaju filmove u originalu ili sinhronizuju na ceski?
Sinhronizuju.

čekmeže

Bio u Pragu 4 dana. Sjajan grad. S obzirom da nisam u prilici da nešto često putujem, rekao sam sebi da neću ići dvaput u isto mesto/državu, ali bih definitivno posle ovog putovanja mogao da promenim to razmišljanje.Išao sam kao klasični turista preko agencije, busom, noćenje i doručak included. Put je laganica, allway highway, najveći napor su krivine preko Venca. Stiže se za 12-13 sati neto+carina.Ono što Prag čini toliko privlačnim turistima je njegova arhitektura. Za fanove K und K zgrada Prag je nepresušan izvor. Zgrade su očuvane i uređene a kao šlag na torti dolazi par građevina u gotskom stilu. Ima toliko lepih zgrada da ti pamet stane. Svojom lepotom prosto guše jedna drugu pa neke ne mogu ni da dođu do izražaja. Nisu ni na turističkim mapama a da su takve zgrade kod nas, bile bi minimum rezidencija predsednika ili parlament.Druga stvar koja mi se svidela su ljudi. Prag je svet u malom - beli, crni, žuti na svakom koraku, jezika koliko hoćeš. Nisu svi turisti, dosta nijh i živi i radi tu. Baš dok smo stajali kod astronomskog sata bilo je venčanje neposredno pored (tu je valjda matičar) stopostotne Čehinje i Arapina. Ima svašta nešto dešavanja, nisam propustio svoju dozu kulture kroz Dalijevu izložbu.Treća stvar koja se svidela pogotovu mom džepu su cene. Cene su tu negde kao kod nas što u kombinaciji sa njihovim standardom objašnjava zašto većina Čeha nasmejano ide ulicom. Dovoljno je izbeći pravac koji ide od Vaclavskih do Staromestskih Namesti (PPP Česi neka me izvinu ako grešim u pisanju naziva) i lupanje po ušima reke turista i skrenuti 1-2 ćoška u sporedne ulice. Ima stotine restorana u kojima možete normalno pojesti i popiti za 500-600 dinara. što se tiče garderobe i tehnike ima svih robnih marki i za svačiji džep. Sigurno veći izbor nego kod nas a cene tu ili niže od naših. Nisam šoping turista ali sam se obukao za sve pare.Javni prevoz je dobro organizovan i tačan. Karte važe za određeno vreme, a ne po vožnji. Moja karta je bila oko 60 dinara i za te pare sam menjao 2 prevoza i sa centra stizao u hotel na periferiji za 20-25 minuta. Čini mi se da metro pogotovu apsorbuje veliki broj putnika pa je i automobila relativno malo i gužve nisu strašne. Manje automobila je i manje zagađenje pa mi se nisu dešavala akutna trovanja ugljen monoksidom kao u Beogradu.što se tiče menjačnica nisam našao Huseina ali sam našao Ahmeda, on je na ulazu u Mustek stanicu odmah iza Njujorkera i jedan je od retkih sa povoljnim kursom. 95 posto menjačnica su klasične prevare sa krupno ispisanim prodajnim kursom. Bilo mi je neverovatno da gledam koliko odraslih ljudi pada na tu foru i onda mlatara rukama (Talijani), verovatno nisu navikli na te fore. Dođe mi da otvorim menjačnicu u Pragu.O noćnom životu ne znam, legao sam u 11 sati ali gradom tumaraju horde mladunaca pa oni valjda znaju zašto su tu.Bio sam i u Karlovim Varima iliti Karlsbadu, takođe ne propustiti jednodnevni izlet. Utisci se još sležu kao i prvomajska prasetina, samo da okačim i par fotki...