Jump to content
IGNORED

southland


ducca

Recommended Posts

Ne znam, ja sam odgledao tek 2 sezone, treću ću verovatno odgledati za vikend. Što se tiče Shielda, iako kvalitet pada pred kraj, 5. i 6. sezona su sasvim korektne jer ih je izvukao Vitaker sa bruka ulogom. Na kraju krajeva, adrenalin kojim je potkovan Shield se retko sreće, iako je to pred kraj bilo jedino što vuče seriju (možda i glavni krivac pada, jer takav intenzitet akcije je nemoguće održati na tako visokom nivou na duže staze, nešto kao što i ona medicinska sestra kaže Kuperu, "mogu da ti dam jače lekove, ali i to će da ti postane slabo, čim razviješ rezistenciju")Vik i Šejn su likovi kakve Southland nema ni u pokušaju, a sumnjam da se tu nešto menja, mada videću kad sustignem seriju.

Link to comment
  • Replies 149
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Lrd

    35

  • mustang

    30

  • ducca

    19

  • MiddleClass

    13

Top Posters In This Topic

nijedna od voljenih pobrojanih pandurskih drama u stvari i ne može da se poredi međusobno jer svaka ima drugačije namere i potpuno drugačiji fokus. i u tom smislu je southland nešto što nije rađeno, to da gledaš 'nebitne' slučajeve od scene-dve i pratiš prašinare u patroli.

 

ali mene je southland već naučio da se SVAKI PUT USEREM od strepnje kadgod neki par u blek-en-vajt primi poziv. ta fizika pandurskog posla, da ti moraš da se pojaviš petnaest puta dnevno na petnaest mesta gde očekuješ i očekuje te neka nasilna i redovno fizički opasna situacija koju moraš da razrešiš intervencijom u stvarnosti, meni je to horor totalni kako oni to prikazuju.

 

verovatno paničim što se stalno bojim za budućnost jedne od najdražih mi serija trenutno na programu jer ljudi misle panduraska drama i onda hoće ili shield ili homicide (ili wire, svako bi ponovo wire *smoreni uzdah*) ili vide blagi dokumentaristički stil i odma se zgade kao da je šejki kem iz battle: los angeles, a ono jebačka serija sa nekim od najhumanijih tihih legendi ikada prikazanih na televiziji koju bi svako mogao da gleda a nikom da ne vređa intelekt.

 

imam takav men-kraš na ofisera kupera, to je nehumano, i mnogo mi je prijala promena sa lusi liu (sve fenomenalnija glumica, a ovde kida u tom džanin garofalo fazonu) i njim kao suverenim carom sveta. a on je tek jedan od pet likova koji su kroz četiri sezone akumulisali takvu patinu da svake godine sad već imam osećaj ko bre sa kingovim knjigama, kao da sam došo kući.

 

jebote samo zbog onih manijakalnih scena kadgod se pojavi tomas si hauel to zaslužuje da se religiozno prati. jako me nervira što je southland tiha voda koja breg kida već četr puta i i dalje svi američki teve kritičari imaju vremena da opljuju po riveru (koji zaslužuje da gori u paklu, zaista, but why bother, and it's gone already) i da pišu po pet tekstova o GoT, i o kako su zonbiji šit, ali ih i dalje prate i pišu, pa onda nisu šit od osme epizode, e baš divno, ali vremena nemaju da nešto prozbore o southland.

 

samo teve kritičar salon.coma je godinama konzistentno govorio: "ljudi, ovo mora da se gleda, organizujte svoje prioritete u životu, aman", i čak i dan-danas kad je isti čovek prešao da radi za internecki deo new york magazinea jedino on priča: "alo, ljudi, što ne gledate southland, southland je keva!" ludilo mi je što mi se čini da seriju mogu da smaknu bilo kad, a nešto je što je preživelo i otkazivanje nakon prve sezone, i prebacivanje na drugu mrežu, i štrajk scenarista, i postajalo iz godine u godinu sve bolje i bolje.kapiram da ako im se da oni ne mogu da imaju ikakav pad kvaliteta najmanje još tri-četri godine. ja bi to uvek mogo da gledam.

Link to comment
Vik i Šejn su likovi kakve Southland nema ni u pokušaju...

Nema ih ni u pokušaju jer su iz potpuno različitih romana. Vik i Šejn su kakav napucani Džejms Elroj, Kuper i Šerman su down-to-earth Džozef Vambau. Isti grad, preklapajući senzibilitet, dva različita sveta. Isto tako bi se moglo reći:

 

Bojd i Rejlan su likovi kakve Shield nema ni u pokušaju.

ili

 

Bank i Omar su likovi kakve Shield nema ni u pokušaju.

ili, što da ne i to:

 

Kuper i Šerman su likovi kakve Shield nema ni u pokušaju.

 

I?A ja i dalje mislim da će ti se do kraja treće desiti ono što se desilo sigurno svakom na ovom topiku, samo niko da lepo objasni: ni ne osetiš, samo te jednog dana nebombastično strefi uvid da ti se pretty rich boy a u stvari the strong silent type Šerman strašno zavukao pod kožu, da se diviš humanosti detektivke lidije adams čiji lik igra na ivici brijača sa čije jedne strane se nalazi osećajnost a sa druge patetika i da nikad ne skrene na pogrešnu, da gledaš kako semi izrasta u čoveka i da se raduješ ko uskrsu svaki put kad psihotični tomas si hauel uleti u kadar.

 

O pozorniku Šermanu da ne pričam, zasuzim i kad pomislim na tu ljudsku gromadu, volem ga ko Šeparda. Zavole se vremenom, kao i cela serija. To ne znači da se nešto naglo digne, takvo je kakvo je, niti znači da su epizode iz tipa prve sezone slabe jer nipošto nisu.

 

Jedna od najplemenitijih osobina Southlanda jeste taj kumulativni aspekt, i onda su HBO-style dramaturške vratolomije - da ti na primer lik koji ti je najviše išao na nerve u drugoj postaje omiljeni u trećoj - par for the course.

 

Druga omiljeta osobina, bar meni, jeste to što od Southlanda uvek najmanje očekujem, a redovno dobijem najkvalitetniji, najsamouvereniji, najzaokruženiji sat televizije. Ne gledam ga zbog ludačkog saspensa a la Shield koliko ne gledam Game of Thrones zbog epskih bitaka, već ga gledam zbog nekih stvari koje četiri decenije dobrih pandurskih serija nikad nisu radile, namely, neglamurozne svakodnevice tih anti-network-television, anti-procedural, anti-whodunit pandura.

 

Panduri koji nikako ne mogu biti Vik Meki, jer bi to štrčalo kao Švarceneger u filmu Ang Lija. Prevashodno je socijalna drama, nego je smeštena među pandure pa je zato pandurska drama koja vrlo mnogo mora da zna o tim pandurima i čime se oni actually bave. I zbog konstantnih genijalnih vinjeta kakva je ona kad se dva seta prašinara iz različitih jurisdikcija šacuje i smeje preko voznih šina na čijim obema stranama leže razbacani ostaci pregaženog nesrećnika pa sad ti vidi u kojoj je opštini zaginuo (ako liči na meknaltijeve vragolije sa jurisdikcijom oko mrtvog belog roblja iz Wire, to je zato što dolazi iz istog izvora: anegdota pravih pandura).

 

Meni je prva sezona bila tek da se nešto gleda (naložilo me zapravo s koliko je žara o seriji pisao omiljeti teve kritičar) pa je finale malo iznenadilo al aj ko reko otkazuju ih pa da odu bombastično, pa me je povezo u vožnju tokom druge (mislio sam da se uozbiljila serija, ne, nije, nego se uozbiljio moj odnos prema njoj) i nijednom nije bio slab i svaki kliše je uradio kao da je prvi put, da bih do treće shvatio da gledam nešto jako vredno i jako drago, gde je prava milina da jednom ne moram da brinem šta su pisci smućkali, te sam naknadno i zaboravio koliko je ta serija definicija slow-burnera (mnogo više nego Wire, koji prosto ne može da te kupi posle samo tri epizode).

 

Ako ti se gleda Shield gledaj Shield, ako ti se radije gleda i najgora kopija Shielda muči se Chicago Codeom, šta da ti kažem. Ko stvarno voli Shield (ili Wire... ili Homicide... ili Southland) ne treba ni sa čim da ga upoređuje, nego da 'jaše pumparicu' i prepusti i nekom drugom da ga lagano vozi, jer da vozi i te kako zna. Samo te vozi ne preko grada, već nenametljivim zaobilaznim uličicama u kojima ima štošta da se vidi. Ljudima nije urođeno već moraju da nauče da uživaju u hrani, drozi i piću. Samo se opusti, pažljivo gledaj šta je njima bitno da prikažu u sceni, jednom kad se prikačiš za frekvenciju svaki minut postaje najbolji. A Šejna ni Bojd neće da ti dira ;)

Link to comment

Heh, teško je nešto da odgovorim na tvoj post, kad se sad posle odgledanih 7 epizoda iz četvrte slažem sa 99 posto napisanog. Tj. slažem se sa svim, osim što bih objasnio da celo poredjenje, barem u mom slučaju, nije zbog toga što više volim jednu ili drugu seriju, nego samo pogled na različitosti u datom trenutku (posle 2 sezone).Ja sam već spominjao da mnogo volim kad serija napreduje na bolje, u odnosu na većinu serija koje regresiraju posle spektakularne prve ili dve sezone.Ono što mi se svidja je što su smanjili detektivski deo u smislu bavljenja širim, krupnijim slučajevima, jer bi tu upadali na teren već pomenutih serija koje je jako teško nadamašiti.Verovatno je to svesna odluka scenarista i dobro je što je tako ispalo.Sve ostalo, što čini Southland odličnom serijom, si jako lepo objasnio i da, vredi da se gleda.Ima dosta tih fenomenalnih scena, poput te sa jurisdikcijom oko voznih šina, odlična je cela epizoda sa ubistvom one neke Holivudske zvezde, al ajd da ne spojlerišem, ima ljudi koji tek treba da odgledaju.Ako je LA upola ludnica kao u seriji, onda :ph34r: Usput, da li neko zna, zašto postoji, barem u snimcima koje sam ja našao, cenzura psovki?Ne smeta mnogo, ali malo oduzima na autentičnosti i užitku.

Link to comment
Usput, da li neko zna, zašto postoji, barem u snimcima koje sam ja našao, cenzura psovki?Ne smeta mnogo, ali malo oduzima na autentičnosti i užitku.
U ovim "zemaljskim serijama" psovanje je cenzurisano, a u kablovskim je dozvoljeno. Dakle, ako seriju možeš da vidiš čim uključiš televizor bilo gde, onda nema psovanja. Ako moraš da platiš kanal da bi gledao seriju, onda ima. Ili tako nekako. Valjda.
Link to comment

Hvala.Pomislio sam i sam da je to u pitanju, mada mi to onako smešno, pogotovu u ovakvoj seriji gde ima grdjih stvari od psovki, ihaaa...No dobro, njihova stvar.

Link to comment

zero :Hail:odgledala sve do sada snimljeno, a i nastavku se radujem. mada su mi shield, a naročito wire draži.sada gledam nešto potpuno drugačije: this is england '86

Link to comment

joooj :wub: ..ko ce ovo da doceka ....a secate se kada kuper zaustavi onog pedercica iz priusa, sto je bacio koru od banane na ulicu? a onda mu vozac kaze da je banana biodegradable...joj ...do tada nisam mogla da smislim ove sto voze priuse jer stvarno ne znaju da voze, a od tog trenutka su moj broj 1 neprijatelj na asfaltu. i tipicno je za njih da se prave pametni (vozace priusa)

Edited by mustang
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...