Jump to content
IGNORED

Криза на вратима Јапана


Yoyogi

Recommended Posts

Neko bi pomislio, Japanci za godinu dana izgubili kompas i naglo propali.Kako neko ko izdvaja za istrazivanje i razvoj 3 puta vise nego Apple moze tako naglo da propadne.Javnost jos misli da su Kinezi i Koreanci dostigli kvalitet i da je to razlog.Razlog je mnogo ocigledniji i jednostavniji , neverovatno da se niko nije prvo njega setio: jak Yen.Posle zemljotresa, svetski investitori su, u ocekivanju privrednih aktinosti oko obnove Japana, nagrnuli na Yen i podigli mu cenu.Za 1 dolar je trebalo 120 Yena. Danas treba 80. To unistava sav izvoz iz Japana, ne samo TV aparate.Svaki japanski proizvod je 40% skuplji nego pre zemljotresa.Sada, u radnji stoje 2 TV aparata, Samsung i Sharp, Sharp 50% skuplji, ko ce da ga kupi? Iako je Sharp bolji, nije bolji 50%.Stvarno, 100,000 dinara Samsung i 150,000 dinara Sharp, istih dimenzija, slicnih funcionalnosti...ko dobije kupca?Nista to nema sa kvalitetom i nesnalazenjem japanskih proizvodjaca.Da "pobegnu" iz Japana, gde? To rade decenijama, otvaranjem fabrika u Tajlandu. Thai valuta je uvek bila jaka sada pogotovo, to ovaj put ne spasava.Za automobile za izvoz u Koreju, Japan ih pravi u Americi, sa svim troskovima prevoza (3 nedelje) to je opet jeftinije nego praviti ih u Japanu i slati jedan dan brodom u Koreju.
Ovaj komentar je sa mog sajta, Yoyogijev sajt www.srbijadotokija.com.Hvala na popularizaciji! Kol'ko kosta?
Link to comment
  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    33

  • dekss

    12

  • dig_chohano

    8

  • brusli

    7

ja sam 5 puta dok sam čitao taj post, proveravao da li sam dobro video ime autora - siguran sam da je yoyogi, a piše noskich :Da zašto ne obore vrednost yena?
Kako? Da kazu svetu "Ne verujte nam, mi smo buranija koja veruje sta joj Tanjug i RTS kazu, koji qrac cenite nas novac, begajte dok mozete!".Ko je oborio vrednost valute 40%? Cak je i Mugabe doveo svog Deda Avrama i inflacija mu je 5%.Ako je ukupan uvoz Japana 1 trilion $ godisnje (kanadski nacionalni dohodak je 1.3 triliona) to bi znacilo extra 400 milijardi dolara da stanovnistvo plati.Sa ugasenim nuklearkama i uvoznom strujom i gorivom, to bi slomilo drzavu.
Link to comment
Kako? Da kazu svetu "Ne verujte nam, mi smo buranija koja veruje sta joj Tanjug i RTS kazu, koji qrac cenite nas novac, begajte dok mozete!".Ko je oborio vrednost valute 40%? Cak je i Mugabe doveo svog Deda Avrama i inflacija mu je 5%.Ako je ukupan uvoz Japana 1 trilion $ godisnje (kanadski nacionalni dohodak je 1.3 triliona) to bi znacilo extra 400 milijardi dolara da stanovnistvo plati.Sa ugasenim nuklearkama i uvoznom strujom i gorivom, to bi slomilo drzavu.
pa to ti govorim - ne mogu ništa da urade. zato će (izmedju ostalog) i pući. Edited by dekss
Link to comment
pa to ti govorim - ne mogu ništa da urade. zato će (izmedju ostalog) i pući.
Ako zanemarimo da Japan nema nikakve resurse i da sve mora da uveze. Sve sto te firme prave je od uvoznih materijala ...pa tako je i njima ulaz, osim rada, 40% jeftiniji.Crno-belo "puci" nije tako jednostavno.Glupost koja dominira clankom je da nevolja dolazi zbog njihovog zaostajanja za Kinom ili Korejom i to odjednom, za samo godinu dana.Pazi molim te.Koliko neko treba da bude glup (pri tome i da ima posao kao novinar) da nema predstave o 40% skoku Yena?2006. kada je Airbus bio na pragu da obustavi proizvodnju, otkaze A380 i raspusti sve radnike.Ne sto je Boeing postao bolji nego sto je EURO bio 1.5$, troskovi u EUR a cene u US$, u startu 50% gubitak pa i da su prefektni. Ista situacija (Airbus je otplike velicine i prihoda kao sam Sharp). Edited by Yoyogi
Link to comment
Ako zanemarimo da Japan nema nikakve resurse i da sve mora da uveze. Sve sto te firme prave je od uvoznih materijala ...pa tako je i njima ulaz, osim rada, 40% jeftiniji.Crno-belo "puci" nije tako jednostavno.Glupost koja dominira clankom je da nevolja dolazi zbog njihovog zaostajanja za Kinom ili Korejom i to odjednom, za samo godinu dana.Pazi molim te.Koliko neko treba da bude glup (pri tome i da ima posao kao novinar) da nema predstave o 40% skoku Yena?2006. kada je Airbus bio na pragu da obustavi proizvodnju, otkaze A380 i raspusti sve radnike.Ne sto je Boeing postao bolji nego sto je EURO bio 1.5$, troskovi u EUR a cene u US$. Ista situacija (istina Airbus je nista porema Sharp, Panasonic, Sony).
pa nećemo da zanemarimo. što bi zanemarivali. treba sve uzimati u obzir. to da japan nema resurse a ima takvu privredu je za :Hail: alisad je stanje takvo kakvo je. imaju jak jen i uvoz im je jeftiniji, ali ipak imaju probleme i ne mogu ništa da urade u vezi s tim. to neče da izadje na dobro za japan. slažem se ja da to ni bilo šta drugo nije crno belo. samo sam malo skratio. kao što su skratili i novinari u članku.
Link to comment
.... kao što su skratili i novinari u članku.
Nisu novinari nista skratili. Oni pojma nemaju o cemi se radi, ko moze da previdi 40% prednosti u ceni koju imaju pa makar im proizvodi bili istog kvaliteta?Mislili su da su sve japanske firme odjednom izgubile kompas (za samo godinu dana). Pa Robinzon Kruso bi cuo za 40% skok yena a ko god je pisao clanak - nije.Vid na B92 kometare, skoro svi su u tom duhu.
Link to comment

Ako je problem jak jen, to onda i nije problem.Nek dovedu recimo Bena B. i nek pocnu QE 1,2,3,... Ima jen da se vuce po podu...Evo im ideja besplatno :)Posto Japan duguje 200 % BDP, nek CBJ pocne da kupuje dugove i to tako masovno da im i Ben pozavidi.Jen oslabi, dugovi se smanje, ma milina...

Edited by brusli
Link to comment
Ako je problem jak jen, to onda i nije problem.Nek dovedu recimo Bena B. i nek pocnu QE 1,2,3,... Ima jen da se vuce po podu...Evo im ideja besplatno :)Posto Japan duguje 200 % BDP, nek CBJ pocne da kupuje dugove i to tako masovno da im i Ben pozavidi.Jen oslabi, dugovi se smanje, ma milina...
Milina...samo pucnes prstom. Da bi se to deslio, Japan treba da bude ono sto Putin rece za Ameriku , "parazit na grbachi covecanstva". A nije. Yen niko ne drzi kao rezervnu valutu.Imas to i ovde na Forumu, ovde cak imas i graf, nacrtano.
Link to comment

Cek, ne razumem, ti kazes da u slucaju da Japan zapocne QE, jen nece pasti ili sta ?Ili nek primene Svajcarski model, kazu branice nivo 80 jena za $ svim raspolozivim sredstvima (citaj stampanjem).

Edited by brusli
Link to comment
Milina...samo pucnes prstom. Da bi se to deslio, Japan treba da bude ono sto Putin rece za Ameriku , "parazit na grbachi covecanstva". A nije. Yen niko ne drzi kao rezervnu valutu.Imas to i ovde na Forumu, ovde cak imas i graf, nacrtano.
nema graf (a ja baš volim grafove :wub: )stvarno zašto ne naštampaju jene i tako reše (sve) probleme.ne dozvoljava im moral? cool.gif
Link to comment
Cek, ne razumem, ti kazes da u slucaju da Japan zapocne QE, jen nece pasti ili sta ?Ili nek primene Svajcarski model, kazu branice nivo 80 jena za $ svim raspolozivim sredstvima (citaj stampanjem).
Ko drzi yen vestacki jakim?Kriminalci sa Wall Streeta. Oni su to izazvali.Po tebi, kada se kriminalcimam (sa blekberijima ) digne i daju se u stampedo, drzava treba da stampa novac i igra kako oni i njihove spekulacije sviraju? Pa ne znam da li bi to radila i Crna Gora (da ima svoj novac). Njihov stampedo prodje a ozbiljna drzava ostaje ozbiljna upravo ako im ne podilazi.Probali su to Tajland, Koreja, Indonezija, Malezija...da im pariraju kada su Soros i njegova banda napali i razorili jugoistocnu Aziju 1997. Ne ide to tako lako a ostaje utisak o miki maus drzavi kada se izgubi trka.Nemajuci svet da na njega strovali trosak i rizik, vlast koja bi tome pribegla bi visestruko ugrozila standard obicnog stanovnistva (ogroman broj penzionera) i sigurno izgubila vlast.Amerika je moglada uradi QE, pri cemu je prakticno devalvirala dolar. A nije devalvirala cenu nafte i svega sto se obracunava u dolarima tako da joj je super. Cena nafte nije mrdnula navise zbog 30% manje vrednog dolara. Ostala je ista. Jos, pri tome je Amerika ucinila svoj izvoz jeftinim a uvoz skupljim. Zato sto je to mogla (lepo joj Putin i nadenu ime).Nili Japan niti ko drugi to moze.
Link to comment
nema graf (a ja baš volim grafove :wub: )stvarno zašto ne naštampaju jene i tako reše (sve) probleme.ne dozvoljava im moral? cool.gif
Dobro, nije graf, trabela je. Treba samo da vidis 1. i 4. red. Budala koja je pisala clanak za RTS je uporedjivala Japan i Grcku. Ta 2 reda tabele pokazuku kolosalnost te budalastine. Yebo ih Komrakov.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...