Jump to content
IGNORED

Čile


hazard

Recommended Posts

Ima li forumasa koji borave u Juznoj Americi ili su tamo boravili na duze/radili?Ja cu za par meseci (nadam se!) biti dr. (da kucnem u drvo da ne ureknem) i zanima me da odem negde daleeeeko na par meseci - da radim, ako je to moguce, i to nesto u struci.Nosim se mislju da nadjem neki kratkotrajni post-doc ili mesto "gostujuceg istrazivaca" (visiting researcher) na nekom univerzitetu negde, trenutno gledam Juznu Ameriku, narocito Cile (ali moze i Argentina, Brazil).Je li bio neko negde u Cileu tako (kao postdoc, visiting researcher), ili mozda u Brazilu ili Argentini? Ako da, kakvi su bili uslovi? Je su li vas platili i koliko? Kako ste nasli mesto? Bilo kakva informacija je korisna.E sad, gornji deo price je generalno laksi (ja sam cak vec pricao sa jednim profesorom iz Santijaga - nije bilo nista od toga, ali sam saznao da mogucnost gostujuceg istrazivaca postoji), nego je stvar sledeca: kada bi ja nasao nesto, lepsa polovina moja bi posla sa mnom, pod uslovom da i ona moze da nadje nesto da radi tamo na kratko.Dakle pitanje je: ode se u Cile (ili recimo Argentinu, Brazil) - je li moguce naci nekakav posao na 6 meseci? (skoro pa bilo kakav, samo da placa neku kintu). Iskustva? Saveti?Do sada sam nasao samo sajtove nekih agencija koje za prilicno masne pare (par hiljada dolara) nude da vam nadju neku praksu u Argentini ili Cileu (i to uglavnom neplacenu), i da u Cileu narocito postoji potraznja za TEFL sertifikovanim nastavnicima engleskog ali da se placa oko 400-500 dolara mesecno (a koliko cujem "minimalac" za neko osnovno prezivljavanje tamo je 500-600$). Postoji li jos neka varijanta?Bilo kakva informacija je od koristi...hvala.

Link to comment

Gomila Evropljana ide da radi u Južnu Ameriku, pogotovo Brazil. Bila je skoro neka priča na TVu o portugalcu, preko čije firme možete naći posao u Brazilu. Sigurno ima tih firmi, koje ne uzimaju tako velike pare.

Link to comment
Hazarde, da li si siguran da predavač engleskog ne mora da bude native speaker?
Ako i nije, a ima drzavljanstvo US/UK/CAN/AUS/NZ i diplome iz tih zemalja on se smatra native speaker-om.Jer pri nudjenju posla i davanja vize samo se to trazi: drzavljanstvo i diploma na tercijarnom nivou obrazovanja.U nekim zemljama se i priznaju papiri iz Irske i Juzne Afrike, ali je to na `case-by-case basis` posto oni em sto imaju nezgodan akcenat em sto engleski ne mora nuzno biti njihov `native` jezik. Edited by noskich
Link to comment
Ako i nije, a ima drzavljanstvo US/UK/CAN/AUS/NZ i diplome iz tih zemalja on se smatra native speaker-om.Jer pri nudjenju posla i davanja vize samo se to trazi: drzavljanstvo i diploma na tercijarnom nivou obrazovanja.U nekim zemljama se i priznaju papiri iz Irske i Juzne Afrike, ali je to na `case-by-case basis` posto oni em sto imaju nezgodan akcenat em sto engleski ne mora nuzno biti njihov `native` jezik.
Znam, ali ja nemam državljanstvo, pa mi je zato bitan taj podatak. :)Npr. u Tajlandu, Kini, Meksiku se ne traži da budeš native speaker, dok je za Japan i Koreju to obavezno. Za Čile ne znam.
Link to comment

ne daj nokšiču da te obeshrabri. u japanu svakako nije neophodno da budeš nejtiv spiker, i nokšič to zna, ali mrači jer mu to manir.samo probaj, ne slušaj one koji kažu "ne može" bez da su sami probali.

Link to comment
ne daj nokšiču da te obeshrabri. u japanu svakako nije neophodno da budeš nejtiv spiker, i nokšič to zna, ali mrači jer mu to manir.samo probaj, ne slušaj one koji kažu "ne može" bez da su sami probali.
Kakvo mracenje? Pitanje je bilo moras li biti native, a moj odgovor je bio da ne moras, jer ako imas drzavljanstvo i diplomu tebe tretiraju kao native iako to nisi.
Link to comment
Npr. u Tajlandu, Kini, Meksiku se ne traži da budeš native speaker, dok je za Japan i Koreju to obavezno. Za Čile ne znam.
Sve je to ponuda i potraznja. Tamo gde se najvise placa i gde time ima dosta ponude od strane native speakera, a to je danas Koreja, moras zadovoljiti ta dva uslova da bi dobio vizu.I tamo gde to nije formalni uslov native ce uvek biti trazeniji od non-native ako su ostale karakteristike predavaca uporedive.Tamo gde se ne placa mnogo nema mnogo ni ponude i time skole ne mogu biti izbirljive nego je daj sta das sve dok si evropskog porekla i makar solidno govoris engleski. Cesto se desava da lazu roditelje koje te casove placaju iako dobro znaju da ucitelj nije native.
Link to comment

Radi se o tome da je u Koreji zakonom zabranjeno da engleski predaje neko ko nema jedan od pomenutih pasoša. Zanima me kakva je situacija u Čileu što se toga tiče.

Edited by Bakemono
Link to comment
Kakvo mracenje? Pitanje je bilo moras li biti native, a moj odgovor je bio da ne moras, jer ako imas drzavljanstvo i diplomu tebe tretiraju kao native iako to nisi.
okej, za koreju ako je zakonom zabranjeno onda ne može. ali za japan znam da može sa srpskim pasošem da se ode i predaje engleski, i to bez diplome profesora engleskog. za čile nisam sigurna (ali post na koji sam se nadovezala govori o japanu i koreji)
Link to comment

Znao sam jednog Hrvata iz Bosne, emigrirao u Kanadu (odneli ga kao dete) i sa kanadskim pasosem dosao da predaje engleski u Japan.Kaze da je bila zackoljica da ko nije rodjen u zemlji (jednoj od 7 zemalja engleskog govornog podrucja) morao je da pokaze da je tamo zavrsio srednju skolu i fakultet, ne secam se tacno, ili srednja skola + ziveo 15 godina. Bilo je nesto, nije mogao samo da dodje sa pasosem.I meni u Oz pasosu stoji mesto rodjenja Beograd i kada sam sa njime pricao mislim da se nisam nikako kvalifikovao da dobijem vizu da predajem engleski (ne da sam hteo ali cisto kao primer) jer u Oz nisam isao ni u kakvu skolu, sve je bilo gotovo, tako su me i primili na useljenje.Skole u provinciji ne insistiraju na tome ali u velikim gradovima i velike skole su rigorozne. Stvar je da velike skole regrutuju za provinciju pa onda isto ispadne. Ima po bekpekerskim sajtovima (skoro svi nastavnici engleskog koje sam video su bili ispod 27-28 godina) tamo se razmenjuje gde moze i bez svih uslova koje veliki traze.Mislim da u svakom trenutku u Japanu ima 250-300 hiljada nastavnika engleskog, nemoguce da su svi sa fakultetom i rodjeni u jednoj od 7 zemalja.

Link to comment
Ima li forumasa koji borave u Juznoj Americi ili su tamo boravili na duze/radili?Ja cu za par meseci (nadam se!) biti dr. (da kucnem u drvo da ne ureknem) i zanima me da odem negde daleeeeko na par meseci - da radim, ako je to moguce, i to nesto u struci.Nosim se mislju da nadjem neki kratkotrajni post-doc ili mesto "gostujuceg istrazivaca" (visiting researcher) na nekom univerzitetu negde, trenutno gledam Juznu Ameriku, narocito Cile (ali moze i Argentina, Brazil).Je li bio neko negde u Cileu tako (kao postdoc, visiting researcher), ili mozda u Brazilu ili Argentini? Ako da, kakvi su bili uslovi? Je su li vas platili i koliko? Kako ste nasli mesto? Bilo kakva informacija je korisna.E sad, gornji deo price je generalno laksi (ja sam cak vec pricao sa jednim profesorom iz Santijaga - nije bilo nista od toga, ali sam saznao da mogucnost gostujuceg istrazivaca postoji), nego je stvar sledeca: kada bi ja nasao nesto, lepsa polovina moja bi posla sa mnom, pod uslovom da i ona moze da nadje nesto da radi tamo na kratko.Dakle pitanje je: ode se u Cile (ili recimo Argentinu, Brazil) - je li moguce naci nekakav posao na 6 meseci? (skoro pa bilo kakav, samo da placa neku kintu). Iskustva? Saveti?Do sada sam nasao samo sajtove nekih agencija koje za prilicno masne pare (par hiljada dolara) nude da vam nadju neku praksu u Argentini ili Cileu (i to uglavnom neplacenu), i da u Cileu narocito postoji potraznja za TEFL sertifikovanim nastavnicima engleskog ali da se placa oko 400-500 dolara mesecno (a koliko cujem "minimalac" za neko osnovno prezivljavanje tamo je 500-600$). Postoji li jos neka varijanta?Bilo kakva informacija je od koristi...hvala.
Razmisljao sam da se preselim u Cile.Poslao par mejlova na par univerziteta. Dva nisu odgovorila, jedan rekao hvala lepo, jedan mozda, videcemo, stay in touch i tako godinu dana.Jedan me pozvao na razgovor (Universidad de Chile). Platili put, sedam dana u hotelu (sve iz Evrope), razgovarao sa dekanom, prodekanom, sefom katedre, odradio seminar, sve po propisu. Vratio se kuci, posle toga ni na jedan mejl nisu odgovorili :lol: Pricali su o nekoj mogucnosti Visiting Researcher-a za koji su objavili oglas, ali ja sam bio zainteresovan za selidbu, mozda su se zato oladili.Dakle za akademske poslove:1. El Mercurio (vodeci dnevni list) je objavljivao oglase za svasta (no mislim da se sada pristup placa).2. Gledaj po sajtovima univerziteta (UC, PUC, Diego Portales, Andres Bello, itd. ... wiki radi pos'o...). Pisi emejlove direktno dekanu ili osobi zaduzenoj za research. Govore engleski i to nije problem.
Link to comment
Znao sam jednog Hrvata iz Bosne, emigrirao u Kanadu (odneli ga kao dete) i sa kanadskim pasosem dosao da predaje engleski u Japan.Kaze da je bila zackoljica da ko nije rodjen u zemlji (jednoj od 7 zemalja engleskog govornog podrucja) morao je da pokaze da je tamo zavrsio srednju skolu i fakultet, ne secam se tacno, ili srednja skola + ziveo 15 godina. Bilo je nesto, nije mogao samo da dodje sa pasosem.I meni u Oz pasosu stoji mesto rodjenja Beograd i kada sam sa njime pricao mislim da se nisam nikako kvalifikovao da dobijem vizu da predajem engleski (ne da sam hteo ali cisto kao primer) jer u Oz nisam isao ni u kakvu skolu, sve je bilo gotovo, tako su me i primili na useljenje.Skole u provinciji ne insistiraju na tome ali u velikim gradovima i velike skole su rigorozne. Stvar je da velike skole regrutuju za provinciju pa onda isto ispadne. Ima po bekpekerskim sajtovima (skoro svi nastavnici engleskog koje sam video su bili ispod 27-28 godina) tamo se razmenjuje gde moze i bez svih uslova koje veliki traze.Mislim da u svakom trenutku u Japanu ima 250-300 hiljada nastavnika engleskog, nemoguce da su svi sa fakultetom i rodjeni u jednoj od 7 zemalja.
To se poklapa s onim što sam čuo o predavanju u Japanu. Čuo sam da i u Koreji i Japanu ima dosta non-native ljudi koji predaju engleski, ali to je ilegala. Međutim, sudeći po svemu što sam pročitao, u Tajlandu je to skroz opuštenije i posao se može naći čak i preko interneta, uslov je jedino fluent English, bachelor degree, a ne bi bilo zgoreg ni da si belac/belkinja.
Link to comment
To se poklapa s onim što sam čuo o predavanju u Japanu. Čuo sam da i u Koreji i Japanu ima dosta non-native ljudi koji predaju engleski, ali to je ilegala. Međutim, sudeći po svemu što sam pročitao, u Tajlandu je to skroz opuštenije i posao se može naći čak i preko interneta, uslov je jedino fluent English, bachelor degree, a ne bi bilo zgoreg ni da si belac/belkinja.
Pa mogu da ti kazem i za Tajland i za Japan samo nije tema.U Thai ima oko 80,000 English teachers. Vecina nije kvalifikovana (fakultet za predavanje jezika, ako i ikakav fakultet). Dosta ih je matorih (50+ godina). Tacno je da moze da se nadje posao, minimum je TEFL sertifikat za ozbiljne poslodavce. To su mi pricali moze da se uradi za 2-3 nedelje.U Thai ima Filipinaca koji predaju engleski, ima i Indusa. Daleko nizi kriterijumi nego Japan i Koreja.
Link to comment

do pre godinu dana sigurno, za sada verovatno, polozen cpe vredi vise nego univerzitetska diploma u juznoj americi. u turskoj sam radila kao predavac sa cpeom, takodje vredi u arapskom svetu.mrzim nastavu, pa nisam isla dalje na celtu, ali je to pravi i verovatno najbolji nacin da ne-englez predaje engleski u svetu. u moje vreme je vazilo da sa polozenim cpe moze tzv ubrzani celta koji manje kosta, ali ne znam da li to i danas vazi.prijateljica predaje engleski u privatnoj srednjoj skoli u kostariki sa cpeom, ali joj plata nije spektakularna, doduse ni troskovi nisu previsoki.

Edited by luba
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...