Jump to content
IGNORED

Bilje i to


Elmer

Recommended Posts

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Elmer

    29

  • Anonymous

    8

  • hoffnung

    7

  • morgana

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

A vrijesak?

 

Najbolji čaj (kod nas poznat kao rtanjski čaj, bleda kopija onog što se može ubrati u CG), najbolji med, najbolji sok, odličan začin.

 

Elemere, imaš ga pored doma gde si bila nedavno i to onog retkog sa crvenkastim cvetićima, beli cvetići su standardni.

 

ROGAČ

 

Ali rakija sa rogačem, to je apsolutno vrhunska stvar.

Edited by Anonymous
Link to comment

 

Elemere, imaš ga pored doma gde si bila nedavno i to onog retkog sa crvenkastim cvetićima, beli cvetići su standardni.

Ali rakija sa rogačem, to je apsolutno vrhunska stvar.

Ka onom domu cu negde opet kasnije, super mesto i okolina ;) imacu u vidu za vrijesak.

 

A tu rakiju hmmm nikad nisam probala. Inace u prirodi mi samo nekad prija pivo, a i to bas retko :D

Link to comment

Ima i kantariona, majčine dušice, hajdučke trave, ive (od mrtva pravi živa), nađe se i po neki cvet šafrana i ko zna čega još što ne umem da prepoznam, a na putu do gore ima žalfije u neshvatljivim količinama.

 

edit: evo kantariona i hajdučice koje sam sušio gore:

 

qHcRvFK.jpg

Edited by Anonymous
Link to comment

Malo vise o vrijesku:

 

"Vrijes (Calluna vulgaris) koristi se za čišćenje krvi, protiv reume, artritisa i gihta te infekcija bubrega, mokraćnog mjehura i mokraćnih kanala.

 

U narodnoj medicini najviše se cijeni njegova moć otapanja svih vrsta kamenaca. No da bi bio učinkovit, čaj treba svakodnevno piti tijekom nekoliko mjeseci. Djelovanje vrijesa protiv žučnih kamenaca, bubrežnih kamenaca i kamenaca mokraćnog mjehura mnogo je jače ako se uzima čaj od cvjetova vrijesa ubranih u jesen. Budući da pospješuje izlučivanje mokraće i vode iz tijela te potiče izmjenu tvari, vrijes pomaže protiv reume, artritisa i gihta.

 

Također je od pomoći kod upale bubrega, mokraćnog mjehura i mokraćnih kanala, prostate, jajovoda i jajnika. Vrijes pospješuje cirkulaciju krvi, smanjuje razinu šećera i masnoće u krvi. Učinkovit je i kad se primjenjuje izvana – kupkom od vrijesa liječe se kožni osipi, razni ekcemi, prištevi, lišajevi i gljivice, a oblozi od vrijesa primjenjuju se kod upala oka, glaukoma i konjunktivitisa.

 

Vrlo ljekovit je i med od vrijesa. Žute je do tamnožute boje, slaba mirisa i ugodna, specifična okusa, a posebno se preporučuje uzimati kod reumatičnih oboljenja, bolesti mokraćnih puteva i bubrega. Vrijes kod nas najčešće samoniklo raste u primorskim krajevima, a često se susreće i u Lici, osobito na Velebitu.

 

Najbolje uspijeva na kiselom tlu, a nalazimo ga na suhim livadama, poljima te šumskim pašnjacima i obroncima. Cijela polja vrijesa karakteristična su za vrištine nastale uništavanjem šuma, pri čemu vrijes svojim razvijenim korijenskim sustavom čuva tlo od ispiranja oborinama.

 

Vrijes se bere u vrijeme cvatnje – najčešće se beru samo cvjetovi, no brati se mogu i cijeli cvatući vrhovi. Cvjetovi vrijesa suše se u tankom sloju na sjenovitom i dobro prozračenome mjestu, a čuvaju se u dobro zatvorenim kartonskim kutijama. Ne smiju se sušiti predugo inače mogu izlapiti njegova eterična ulja, što će smanjiti ljekovitost. Znak da je vrijes dobro osušen je prirodna ružičasta boja cvjetova, koju oni i nakon sušenja moraju zadržati."

Link to comment

Ima i kantariona, majčine dušice, hajdučke trave, ive (od mrtva pravi živa), nađe se i po neki cvet šafrana i ko zna čega još što ne umem da prepoznam, a na putu do gore ima žalfije u neshvatljivim količinama.

 

A koliko dugo koristiš osušene biljke, dok ne potrošiš ili imaš određeni rok?

Link to comment

Ma evo stoji mi puna kujna toga (moram da napravim masakr), šta ne potrošim bacim u rakiju i napravim travaricu, kažu da sve to sušeno traje dve godine maksimalno, a povodom vrijeska je tragedija, pošto je prošla godina bila loša, istrulio u prirodi od kiše i sad je ovaj moj dve godine star, a sledeći se bere tek u oktobru.

Edited by Anonymous
Link to comment

ŠIPAK

U 100 grama sušenog šipka ima oko 1700 mg vitamina C, a takođe sadrži vitamine A, D, E, kao I  voćne kiseline, tanine, pektin i karotenoide. Ublažava i sprečava infekciju bešike, glavobolju i vrtoglavicu. Otklanja umor, malaksalost i sklonost oboljenjima. Voćne kiseline iz šipka povoljno deluju na izlučivanje mokraće, pa sprečavaju stvaranje kamenca u mokraćnim kanalima i bubregu. Šipak se koristi u slušaju gastritisa, dijareje, avitaminoze I dehidratacije.

Čaj od šipka može se praviti od plodova, sjemena, cvijetnih latica, te od koštica. Naravno ljekovita svojstva čaja ovise o ovome, ali i o načinu pripreme.

 

sipurak.jpg

 

Aj' zdra'o :)

Link to comment

iskopaću ga već negde, da probam...

 

 

Mumio ili shilajit ima da se kupi i u našim apotekama, videla sam u vidu tableta (oko 500 din. pakovanje od 30 tab.), 

a čula sam da ima i na Banovom brdu, kod Meka, u radnji gde prodaju suplemente iz Rusije.

Link to comment

Mumio ili shilajit ima da se kupi i u našim apotekama, videla sam u vidu tableta (oko 500 din. pakovanje od 30 tab.), 

a čula sam da ima i na Banovom brdu, kod Meka, u radnji gde prodaju suplemente iz Rusije.

 

Proveriću negde kad budem u BG-u. Hvala :)

Link to comment

KANTARION

 

Poseduje brojene lekovite I delotvorne supstance : etersko ulje, ugljenohidrate, belančevine, pektinsku i miristinsku kiselina, vitamin C,  tanin I dr.Fenolski spojevi u kantarionu imaju višestruko dejstvo, a najvažnija su antibakterijsko i antiparazitno . Kantarion smiruju upalne procese, otekline kod povreda (udarci, uganuća, iščašenja…), hematome, ublažava bolove i grčevite spazme unutrašnjih organa, čisti rane i krv, steže rane, štiti organizam od štetne radioaktivnosti, a ukoliko je organizam već ozračen tada radioaktivnost uklanjaja.Koristan je kod lečenja zapaljenja disajnog, probavnog, mokraćnog i reprodukcijskog sistema, glavobolja, nesanice i funkcionalnih srčanih smetnji.

 

kantarion.jpg

 

Jednom sam kao mala greškom popila čaj od kantariona, bar su mislili da je kantarion, jer je jako slično izgledalo, ali se ispostavilo da nije. Uglavnom ta je druga biljka bila otrovna i kroz pola sata su mi iskočili nekakvi plihovi po telu,gubila sam ravnotežu i padala. Eto dejstva biljaka...Kako potenciram ovu temu hihihi, k'o baba o uštipcima :D 

Link to comment

E da, prošle godine sam prvi put u životu pravio kantarionovo ulje i rezultat je ispao spektakularan: nabrao veliku količinu kantariona na vrhu Subre (na samom vrhu u julu ima kantariona i ive u neverovatnim količinama), kupio pravo barsko maslinovo ulje (luštičko, na žalost, ne uspevam da nađem), ostrigao biljke i ostavio samo cvetiće i listiće, i sve to ostavio u tegli na sunčanoj strani terase u HN-u, gde je stajalo tri meseca.

 

Ove godine ću praviti veću količinu, razgrabiše mi sve ovde u Beogradu.

Link to comment

lustickog ulja nema jer nema lustickih maslina, napao ih je neki insekt.

 

jel te uspavljuje vrijesak? jednom prilikom sam ga ostavila na stolu u sobi odmah po povratku sa subre i legla da spavam. e pa spavala sam mnogo dugo i duboko :D

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...