Jump to content
IGNORED

Ideologija & Arhitektura


MayDay

Recommended Posts

Ovo je bolja slika rumunskog parlamenta da se vidi u pravoj perspektivi. Trebalo je jesenas da idem da je posetim kad sam isao do Bukuresta ali nismo stigli :(Da ne pricamo koliko jos ima pod zemljom.
ja sam bio unutra. čudovište. sravnejno je pola staaarog bukurešta da bi legla.i nije na kraju grada. tu im je šanzelize. strogi centar.
Jel ovo bivša Čauševa palata u Centru Ćiviku ? Ne pamtim da je bila toliko ogromna....
Link to comment

Arhitektura u funkciji budjenja nacionalne svesti (katalonski "modernisme"):barcelonasunset.jpgJedan od najboljih nerealizovanih projekata u post-WW2 Beogradu, Richterov Muzej Revolucije:maketa.jpg

Link to comment
(zenska s macem, statua, volgograd)
Mother Russia ne priznaje Volgograd vec samo Staljingrad :P Mother-Motherland.jpgthe-motherland-calls.jpgVecna vatra :P u Volgogradu, posvecen svim braniocima Staljingrada800px-Vechnii_ogon-1.jpg :)
Link to comment
Prosle godine je izasla jedna knjiga sa slikama sovjetske arhitekture : CCCP, Cosmic Communist Constructions Photographedevo naslovne stranice. Amerikanci su mislili da je ovo neki kosmodrom :Dimage_67497403.jpg
taman sam hteo da napisem kako sam video fenomenalnu kolekciju slicnih fotografija, koje je uradio izvesni francuz pre nekoliko godina... kad' ono, on je autor te knjige. taschen, odmah ide na wish listu. sleep.gifteaser_fo_chaubin_communist_constructions_top_1202021502_id_537910.jpg “Roads Ministry” (Tbilisi, Georgia, 1975)

page_fo_chaubin_communist_constructions_08_1105061221_id_402348.jpg

Polytechnic University (Minsk, Belarus, 1981)

Link to comment
meni su radnik i poljoprivrednica mnogo smesni. :Da za religiozne objekte se jos nisam odlucila da li da dozvolim. mislim, meni je npr isto interesantno da gledam i u njih. pogotovo u dzamije. jednom sam isla i gledala po internetu slike najvecih 20 dzamija, jer nisam nesto putovala po islamskom svetu, nazalost. isto mi je spooky bazilika u briselu. sto se mene tice, ne bi bilo lose da imamo topik i za to...otvoricu ja cim pre, pa i tu da lepimo slike. :D
Ex SSSR/Uzbekistan ima svasta nesto i za to:Gur-emir mauzolej u Samarkandu, posvecen Tamerlanusamarkand_gur_emir_mausoleum.jpgsamarkand_gur_emir_mausoleum_front.jpgAmir Terum muzej u Taskentutashkent_amir_temur_museum.jpg
Link to comment

Je l' sam ja jedini koga ove Staljinove sestre po Rusiji i van nje podsecaju na pravoslavne hramove (ono tipa Aja Sofija, Hram Sv.Save, taj rad) sa centralnom velikom kupolom i cetiri manje oko nje? :D

Link to comment

Ишао сам пре пар година из знатижеље на предавања Сретена Вујовића о вези архитектуре и тоталитарних режима... занимљиво.Има и списак литературе кога занима (додуше, углавно домаћи аутори).

Link to comment
Harisovom krimi romanu "Fatherland"
I film je sjajan, Rudžer Hauer glumi policajca u alternativnoj valjda 1964. godini.
It's the Ryugyong Hotel
Egipćani ga dovršavaju.Ryugyeong_Hotel_on_February_2011.jpg
ako ne mozemo da slozimo da su staljinove lepotice jedan lep supstitut za versku dogmu?
Upravo tako, ako bacite pogled na sliku unutrašnjosti nesagrađene palate sovjeta koju sam postovao videćete velike sličnosti sa dizajnom pravoslavnih crkava.
Gagarinov Trg u Moskvi
Meni najlepši kip u moskvi, ne bih se bunio da u Jurija Gagarina imamo jedan takav ali manji.
Nego, izgleda da je svaki monumentalizam sam po sebi ideologija.
Čim se za par meseci završi izgradnja novog sabirnog centra pošte ovoj lepoj zgradi će biti vraćen izgled iz 1940.
RLS The Don
Ovo nema veze ni sa ideologijom ni sa religijom, ogroman radar kao deo sistema odbrane od balističkih raketa.
livada sigurno moze da se proda za neke novce. no da ne trolujem.
srećom zgrade su pod zaštitom tako da od livada scenarija neće biti ništa iako su pokušali da ih skinu sa spiska zaštićenih zgrada. Kada bude bilo para obnoviće se i GŠ i stari dvor.
Jedan od najboljih nerealizovanih projekata u post-WW2 Beogradu, Richterov Muzej Revolucije:
Tu zgradu treba izgraditi, da smo imali muzej NOB-a ne bi bilo toliko mladih neonacista. Još jedan projekat na čekanju, kao i memorijalni centar na starom sajmištu. Pre par godina sam na beobuildu pričao sa Jovanom Bajfordom o tome, pokušaću da iskopam slike predlaganog rešenja za sajmište. Srećom, temelji muzeja su izgrađeni (tamo sam se igrao kao klinac) tako da ne mora da se kreće od nule.
Još jedna slika planiranog nacističkog Berlina, iz malo drugačije perspektive
berlin3ke.jpgovo ne znam šta jegerimage001214.jpgdom vojnikagersoldiershall1.jpgnemački stadionstadio1m.jpgGermanija nije bila vrhunac ludila, titulu ipak nosi projekat SS-a pod Hajnrihom Himlerom (u slobodno vreme odgajivač pilića), zamak Wewelsburg, planirano sedište SS kulta. Inspiracija za Black Sun dimenziju u igri Wolfenstein.79040412.jpg49big.jpg68443331.gifbh12410.jpg  
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...