Jump to content
IGNORED

Crna knjiga fudbala


teacher

Recommended Posts

ne vidim kakva je ekskluzivnost ovog štiva. niti će izazvati nekakve efekte jer se dokazuju notorne činjenice, one koje su svima poznate. ekskluzivitet bi bio kada bi anomalije počele da se otklanjaju, kada bi se neko od nadležnih umilostivio da preduzme korake koje je mogao da preduzme i pre 10 godina, i pre 15. ovako, sve će se završiti tako što će ova knjiga, sa hiljadu sličnih, polako da ode u zaborav.
Da, pošto niko nije napisao ovo pre 10, 15 godina, ne bi trebalo ni sada. Sve je super. Možeš li mi navesti jednu sličnu knjigu kao što je ova, pošto kažeš da ih ima hiljadu sličnih?
Link to comment
  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • teacher

    21

  • Ted

    15

  • henrik larsson

    13

  • kralj

    12

Da, pošto niko nije napisao ovo pre 10, 15 godina, ne bi trebalo ni sada. Sve je super. Možeš li mi navesti jednu sličnu knjigu kao što je ova, pošto kažeš da ih ima hiljadu sličnih?
Pa sve ovo sto si citirao u uvodu bilo je i po novinama. Onaj ko je trebalo da reaguje, mogao je i tada. Jedino ako se uzdas u autoritet Unije fudbalera.
Link to comment
Da, pošto niko nije napisao ovo pre 10, 15 godina, ne bi trebalo ni sada. Sve je super. Možeš li mi navesti jednu sličnu knjigu kao što je ova, pošto kažeš da ih ima hiljadu sličnih?
nisam rekao da ne bi trebalo da se piše već samo da se radi o činjenicama koje su dobro poznate široj javnosti tako da izostaje saznajni efekat i sve se svodi na deskripciju različitih načina na koji se pojava, za koju svi znamo da postoji, menifestuje. dakle, pisanje kao pisanje je ok. ali o ovim i sličnim slučajevima se već pisalo, pa ništa. ako treba da posluži kao polazna tačka nadležnima da otvore istragu, pa takvih polaznih tačaka je bilo do sada koliko hoćeš, pa opet ništa. da se ne lažemo, radi se samo o jednoj od hiljadu manifestacija opšte kriminalizacije svega, promocije principa i prava jačeg i rata svih protiv svih. to nije samo problem fudbala, to je aktuelni problem ljudske civilizacije i logična posledica promocije izvesnih sumnjivih vrednosti. leševi se gomilaju širom planete, ljudi bivaju maltretirani, pljačkani, ponižavani i tretirani kao potrošna roba, dokaza na sve strane, izveštaja, knjiga, istraživanja, analiza, video i audio snimaka, i opet ništa. zašto, to je pravo pitanje.zašto oni koji imaju formalnu obavezu ne osećaju nikakvu potrebu da preduzmu bilo šta? šta ili ko im omogućava tako nešto? Edited by Ted
Link to comment
Možete je skinuti ovde.Ko još uvek ne zna, radi se o anketi više fudbalera i tzv fudbalskih (ne)radnika o nameštanju utakmica, neplaćanju igrača, pranju para kroz fudbal, nasilju na utakmicama, rasizmu, itd. Ova knjiga se odnosi na istočni deo Evrope, uključujući i Srbiju.
Mene je neugodno iznenadilo da je BiH potpuno preskočena u ovom nabrajanju što je smijurija. Ili o našem tzv. fudbalu i mafijašima kontroverznim sportskim djelatnicima pišu posebnu knjigu.
Link to comment
nisam rekao da ne bi trebalo da se piše već samo da se radi o činjenicama koje su dobro poznate široj javnosti tako da izostaje saznajni efekat i sve se svodi na deskripciju različitih načina na koji se pojava, za koju svi znamo da postoji, menifestuje. dakle, pisanje kao pisanje je ok. ali o ovim i sličnim slučajevima se već pisalo, pa ništa. ako treba da posluži kao polazna tačka nadležnima da otvore istragu, pa takvih polaznih tačaka je bilo do sada koliko hoćeš, pa opet ništa. da se ne lažemo, radi se samo o jednoj od hiljadu manifestacija opšte kriminalizacije svega, promocije principa i prava jačeg i rata svih protiv svih. to nije samo problem fudbala, to je aktuelni problem ljudske civilizacije i logična posledica promocije izvesnih sumnjivih vrednosti. leševi se gomilaju širom planete, ljudi bivaju maltretirani, pljačkani, ponižavani i tretirani kao potrošna roba, dokaza na sve strane, izveštaja, knjiga, istraživanja, analiza, video i audio snimaka, i opet ništa. zašto, to je pravo pitanje.zašto oni koji imaju formalnu obavezu ne osećaju nikakvu potrebu da preduzmu bilo šta? šta ili ko im omogućava tako nešto?
Izvanredna nacelna diskusija, ali Rodoljub Marjanovic je sasvim konkretan momak koji pokusava da se bavi fudbalom, a neka bagra ga zajebava. I ovo je ocigledno jedini nacin da se zacuje vapaj raznih rodoljuba, pa se mozda i povede neka sira kampanja. Treba informisati javnost sta se desava, a i mobsteri, vlasnici klubova, makar ce se osecati neprijatno dok budu citali o sebi kakva su govna, i znati da ne moze bas svaka bedastoca da im prodje neprimeceno, i da ce neki mucenici i progovoriti. Za pocetak, a mozda se iz svega nekad izrodi i nesto konkretnije. Iako apsolutna pravda verovatno nece biti zadovoljena.
Link to comment
nisam rekao da ne bi trebalo da se piše već samo da se radi o činjenicama koje su dobro poznate široj javnosti tako da izostaje saznajni efekat i sve se svodi na deskripciju različitih načina na koji se pojava, za koju svi znamo da postoji, menifestuje. dakle, pisanje kao pisanje je ok. ali o ovim i sličnim slučajevima se već pisalo, pa ništa. ako treba da posluži kao polazna tačka nadležnima da otvore istragu, pa takvih polaznih tačaka je bilo do sada koliko hoćeš, pa opet ništa. da se ne lažemo, radi se samo o jednoj od hiljadu manifestacija opšte kriminalizacije svega, promocije principa i prava jačeg i rata svih protiv svih. to nije samo problem fudbala, to je aktuelni problem ljudske civilizacije i logična posledica promocije izvesnih sumnjivih vrednosti. leševi se gomilaju širom planete, ljudi bivaju maltretirani, pljačkani, ponižavani i tretirani kao potrošna roba, dokaza na sve strane, izveštaja, knjiga, istraživanja, analiza, video i audio snimaka, i opet ništa. zašto, to je pravo pitanje.zašto oni koji imaju formalnu obavezu ne osećaju nikakvu potrebu da preduzmu bilo šta? šta ili ko im omogućava tako nešto?
Tebi bi valjda trebalo da bude jasno, da nije baš najvažnije "da to svi sve već znaju", već mora ta situacija da bude i konkretizovana, da li u formi pisanog teksta ili na nekom snimku u vidu emisije kakva je bila npr Insajder.Prvi utisak je da se banda malo zaplašila, evo Džomba se javlja iz svog bunkera da će opet da tuži Marjanovića, Zvezdaši su se malo zabrinuli za Bombinu izjavu, itd. U Žurnalu svakodnevno ide burekjogurt članak o tome kako je to smešna knjiga i kako ništa nije tačno. @arlekino, mislim da je u BiH takvo stanje da niko nije hteo ni da priča ni da daje odgovore na anketu, ma koliko ona bila anonimna.
Link to comment
@arlekino, mislim da je u BiH takvo stanje da niko nije hteo ni da priča ni da daje odgovore na anketu, ma koliko ona bila anonimna.
Moguće je i to. Ipak imamo 50-ak registrovanih tipova sa licencom da pucaju u noge i trguju ljudima menadžera, moralo bi biti materijala za "Matrioshke", "Sašinu ekipu" i "Oz" zajedno.
Link to comment
Tebi bi valjda trebalo da bude jasno, da nije baš najvažnije "da to svi sve već znaju", već mora ta situacija da bude i konkretizovana, da li u formi pisanog teksta ili na nekom snimku u vidu emisije kakva je bila npr Insajder.
konkretizovano je koliko je moguće, ima tekstova ima i snimaka i raznih materijala. dalje konkretizacija podrazumeva angažovanje onih o kojima pričamo, a to angažovanje izostaje. šta više, postoje i još konkretnije informacije od ovih koje se pojave u javnosti s vremena na vreme, u formi ovog istraživanja ili Insajdera. za širu akciju je očito potreban nekakav okidač, kao što je nesretni Zoran "morao" biti ubijen ne bi li, u roku od 3 sata bili identifikovani, pohapšeni i pojureni svi pripadnici zločinačkog klana. a svi oni su identifikovani davno pre toga i mogli su biti pohapšeni i eliminisani. izgleda da treba da se dogode najgrozomornije stvari ne bi li neko mrdnuo guzicu i "otkrio" ono što je davno otkriveno.
Link to comment
konkretizovano je koliko je moguće, ima tekstova ima i snimaka i raznih materijala. dalje konkretizacija podrazumeva angažovanje onih o kojima pričamo, a to angažovanje izostaje. šta više, postoje i još konkretnije informacije od ovih koje se pojave u javnosti s vremena na vreme, u formi ovog istraživanja ili Insajdera. za širu akciju je očito potreban nekakav okidač, kao što je nesretni Zoran "morao" biti ubijen ne bi li, u roku od 3 sata bili identifikovani, pohapšeni i pojureni svi pripadnici zločinačkog klana. a svi oni su identifikovani davno pre toga i mogli su biti pohapšeni i eliminisani. izgleda da treba da se dogode najgrozomornije stvari ne bi li neko mrdnuo guzicu i "otkrio" ono što je davno otkriveno.
Drugim riječima, mora se desiti...šta? Da igrači odbiju igrati jer im klub ne isplaćuje obećano? Ili da ne isplati igračima ono na šta su ugovorom imali pravo? Ili misliš na nešto krupnije, tipa ubistvo nekog fudbalera zbog toga što je odbio poslušati menadžera ili se zamjerio klupskom bossu?Meni je fascinantno da se uopšte igra klupski fudbal u, recimo, Hrvatskoj gdje svoje obaveze spram igrača izmiruje jedan ili dva kluba, a propisi predviđaju da igrači plaćaju svoje doprinose (obzirom da imaju status samostalnih obrtnika, a ne zaposlenika). Tek odnedavno se digla medijska buka otkako se Dario Šimić pojavio sa sindikatom. Ovakve publikacije/knjige/whatever bi morali natjerati države da reaguju. U Hrvatskoj se nešto uradili nedavno, u slučaju "Offside".
Link to comment
Pejović: Borac je pustio Partizan!Direktor kluba Slobodan Ilić mi je tražio da se ne zalažem i napravim penal ako treba. Davio me je pred 20 igrača – tvrdi nekadašnji fudbaler ČačanaNEKADAŠNjI levi bek Borca Dragiša Pejović jedini je fudbaler iz "FIFPro Crne knjige Istočne Evrope" koji se pojavio u Briselu i govorio o problemima sa kojim se susretao igrajući za klub iz Čačka.Pomenuo je slučaj rasizma i napada na Majka Tamvanjeru, da su mu čelnici Borca pretili i da su ga maltretirali, ali i da je bio primoravan da igra nameštene utakmice.Nije naveo konkretne utakmice, kao ni njihov broj, pa smo ga pozvali da malo pojasni navode iz "Crne knjige".- U Briselu sam govorio uglavnom o onome što je sadržano u "Crnoj knjizi". Iznenadio sam se podrškom koju sam dobio, čak mi je lično čestitala i predsednica Evropskog parlamenta. I u petak me je zvala, a postoji preporuka da za sada ne iznosimo druge detalje u javnost - kaže Dragiša.Možete li da nam kažete bar jednu konkretnu nameštenu utakmicu koju ste igrali?- Borac - Partizan 0:1, pre četiri godine! Tada me je direktor kluba Sloba Ilić vozio na zadnjem sedištu automobila i pretnjom me prisilio da se sutradan "ne zalažem" protiv crno-belih. Čak su mi nalagali da napravim penal ako do 70. minuta bude nerešeno.Da li su vam nudili novac za to?- Ne, nikad nisam dobio novac da pustim utakmicu.Imate li svedoka da potvrdi vaše navode?- Saigrači iz tog vremena su sve znali jer su i oni učestvovali. Ma, direktor Sloba Ilić me je pred 20 saigrača davio rukama!Osim vaših tvrdnji, drugih dokaza nema?- Svestan sam ja da se to nikad neće dokazati.Zar se ne plašite tužbe za klevetu?- Ne, jer govorim istinu i spreman sam da sve ovo posvedočim na poligrafu. Voleo bih i da druga strana sedne i na isti način da iskaz.Zašto tek sada pričate o tome, a ne pre četiri godine?- Nisam smeo iz straha, imam porodicu, stizale su pretnje. Živeo sam od fudbala. Nisam imao ni kome da se obratim, nisam verovao nadležnim organima.Danas se ne bojite?- Nije mi prijatno, ali danas se osećam sigurnije jer iza mene stoji FIFPro, Sindikat fudbalera. Na ovaj korak se nisam odlučio da bih isterivao neku pravdu, jer već tri godine nisam profesionalac, već da budem primer za budućnost. Hoću da igrači u sličnim situacijama ne čekaju već da odmah reaguju, da moj slučaj bude opomena rukovodiocima klubova da više ne rade ispod žita. Nadam se da ćemo ovakve stvari iskoreniti iz našeg fudbala - zaključuje Pejović.
Link to comment
Изнуда у покушају и мобинг према Ивановићу у Јагодини!Полуписмено, комично срочено и надасве правно неутемељено Образложење руководства Јагодине, прецизније: генералног секретара Славка Гајина, од 4. фебруара у вези са одбијањем тамошњег првотимца Милутина Ивановића да продужи уговор (истиче 31. децембра) прети да изазове скандал енормних, да буде црње, међународних размера.Председник Јагодине Горан Милановић руком првог клупског оперативца, сходно тумачењу председника Синдиката професионалних фудбалера „Независност“ Мирка Поледице и адвоката Владимира Бојовића, учинили су кривично дело „изнуда у покушају“ Члан 214. КЗ РС.– Реч је о првој кривичној пријави за уцену у покушају и мобинг, у српском фудбалу – упознаје са „случајем Ивановић“, нажалост, усамљени борац за права овдашњих фудбалера Мирко Поледица: – Синдикат ће заштити Ивановића, поднети захтев Арбитражној комисији ФСС за раскид уговора. Учинити да налогодавци буду кажњени.Поледица је пре три дана у Бриселу представницу европског парламента Емине боз Курт упознао са егзистенцијалним проблемима млађаног нападача:– Госпођа је била шокирана, благо речено. Казала: да је ово урађено у Европској унији, челници Јагодине не би могли на стадион да уђу камоли да кадрују у клубу. Емине је понудила помоћ, такође и ФИФпро који ће обавестити Етички комитет УЕФА, пружити логистичку подршку Ивановићу.Зашто ФСС не охрабри играче да упознају надлежне институције, јавност са сопственим проблемима?– Убеђен сам да ће ФСС подржати играча, у овом случају. Било би морално, поштено.Мислили смо, уопштено:– Дискриминацију би требало пријавити да би Савез реаговао.Ивановић: Уцењивали и претилиОхрабрен подршком синдиката, ушетао је у редакцију Милутин Ивановић у пратњи чувара достојанства српских фудбалера, агилног председника Синдиката Мирка Поледице и, готово, с улазних врата започео тугаљиву беседу о бесаним ноћима и данима без крова над главом.– Све се збило минуле недеље, тачније три дана уочи пута у Анталију – крши руке испод стола да болно пуцкетају, Ивановић: – Шеф Симо Крунић ме је упутио на председника Милановића како бисмо решили мој статус. Овај, захтевао да продужим уговор за дупло мању суму и опростим дуговања. Нисам, наравно, пристао да играм само за плату и кренула су уцењивања.Милановић, како тврди Ивановић, запретио је неодласком на припреме у Анталију и тренирањем с омладинским тимом.Сутрадан је добио писмено образложење о прекоманди у омладински погон и да „исти се лишава становања у стану пошто му исто није регулисано Анексом“!?Народски речено, момак је на минус 17 Целзијуса избачен на улицу! Клуб је, истовремено, инсистирао на „придржавању плану и терминима“. У супротном, „биће санкционисани сходно Дисциплинском правилнику ФК „Јагодина“ из Јагодине“?!
Link to comment
ne vidim kakva je ekskluzivnost ovog štiva. niti će izazvati nekakve efekte jer se dokazuju notorne činjenice, one koje su svima poznate. ekskluzivitet bi bio kada bi anomalije počele da se otklanjaju, kada bi se neko od nadležnih umilostivio da preduzme korake koje je mogao da preduzme i pre 10 godina, i pre 15. ovako, sve će se završiti tako što će ova knjiga, sa hiljadu sličnih, polako da ode u zaborav.
To je sve tacno, ali daj nas malo podseti na tvoje hvalospeve Zeki i Bjeki do pre koju nedelju. Kako ono bese: jeste da su lopovi i kriminalci, ali su sacuvali Partizan.Naravno, nisi ti za to odgovoran, reci ces, za to postoje valjda nadlezne ustanove, na tebi je da navijas. Policija ce reci da je to posao za tuzilastvo, tuzilastvo ce reci kako je to posao za policiju, a Ministarstvo ce reci da oni ne mogu nista, ali ce eto dati jos koji milion za napredak naseg fudbala i produbljenje dzepa odredjenih ljudi.I svi srecni i zadovoljni, ne previse zamaranja za nadlezne, jos para za kriminalce, a tebi jos jedna pobeda i titula, kao i ekskluzivno pravo da lamentiras nad opstom kriminalizacijom svega, nestajanjem drustvenih vrednosti itsl. Bez ikakve zelje da bar na neki nacin mrdnes dupe i nesto uradis. Makar necinjenjem, tj. bojkotom kriminalne grupe zvane JSL. Bedno, sve u svemu.
Link to comment

nemam nameru da bojkotujem jer nema nikakvog smisla. po istom principu mogao bih da bojkotujem zdravstvo, školstvo, trgovinu, državu....sve....koja je logika bojkotovati jednu "kriminalnu" organizaciju a ne i sve ostale. jedino ću izbore da bojkotujem.pored toga, jedna organizacija nije kriminalna zato što je Venom ili Ted takvom označe.

Link to comment

Naravno da za tebe nema nikakvog smisla, vec sam rekao da si ti trenutnim stanjem iz vise razloga srecan i zadovoljan.A za ovo drugo, dobro, slazem se. Jos nisu poceli da ubijaju generalne sekretare saveza u mafijaskim obracunima, bivsi predsednici saveza nisu nikad bili u bekstvu ili se skrivali, ne objavljuju se nikakve 'crne knjige' o svim malverzacijama u fudbalu, raznorazne osobe s nadimcma kao sto su "od ranije poznat organima gonjenja" nisu vlasnici, tj. menadzeri igraca itd. itd. Kad se to desi, hoces li mi dozvoliti da ono na sta sumnjam nazovem tim imenom? Ne znam zasto, ali javlja mi se da neces.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...