Jump to content
IGNORED

Blogovanje kapitalizma


Buck Naked

Recommended Posts

  • Replies 253
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    43

  • Аврам Гојић

    27

  • kim_philby

    25

  • rajka

    23

za zapošljavanje? koliko znam, postoji pozitivna diskriminacija osoba sa invaliditetom (imam u svojoj firmi najvedriji mogući primer ove prakse), a ostalo možeš bukvalno kako hoćeš. mlade udate žene uglavnom imaju nula šanse da se zaposle i u CV stavljaš "neudata" ako planiraš da te uzmu u obzir.što se tiče onog navoda da se dugo čeka na refundaciju plate koju si, kako vole da gazde kažu kod nas, "dao" (isuse.gif ej, dao si nekome nešto što je njegovo po ugovoru) ženi na porodiljskom: ako ti se brate ne sviđa tretman države, idi brate na pijacu prodaj čarape, jaja ili tako nešto. niko te nije bio po ušima da ulaziš u posao, i možda je zakon na tvojoj strani ali ja i dalje smatram da je svesna diskriminacija mladih majki pri zapošljavanju nešto što radi samo šljam.
Postoje poslodavci i poslodavci. Poslodavac može da bude i neprofitno udruženje. Ja radim u 1 takvom. Finansiramo se putem grantova. Znaš vrlo dobro kako to ide; budžetom predvidiš na primer tri plate, pa tako imaš asistenta, menadzera i koordinatora projekta.I onda menadžer projekta ode na trudničko. I šta se dešava? Ti si od donatora dobio 12 x 900€ bruto za 12 mesečnih plata za menadžera projekta. Kul, ali ti si dužan da za vreme trudničkog i porodiljskog bolovanja isplatiš praktično duplu sumu, za trudnicu i za novog menadžera projekta koji je tu došao na zamenu. Fora je da poslodavac (udruženje građana!, ne Baja Patak koji skače u bazen sa zlatnicima) mora da nađe dve plate nekako i da ih isplati, iako nema toliki priliv novca! To je čest problem. Naša koleginica je tako otišla na trudničko. Naravno, sve vreme joj je isplaćivana plata i skoro se vratila na posao i sve je u savršenom redu što se tiče toga jer nikome u kancelariji nije palo na pamet da oštri patku na trudnici. Ali objektivno, izgubili smo neke resurse. Ako ništa drugo, išao sam 10 puta dole u 27.marta i uvek je dolazilo do FT1P situacija. I to para što je refundirano više nije vredelo kao kada je isplaćeno zbog običaja da inflacija bude dvocifrena. A da ga jebem, ja uopšte ne razumem zašto je država uopšte uredila da poslodavac isplaćuje tu platu pa da se to onda refundira godinu dana kasnije. Zar nije jednostavno bolje da se kaže - država će uplaćivati sve plate odmah i u roku, poslodavac ne treba da ima bilo šta sa tim. I onda, kada bude tako, da se masno kažnjava svako kome padne na pamet da nejednako tretira jednake.
Link to comment
... odakle ovde dobro uvezana ekipa 30-something likova koji se svi međusobno razumevaju u stavu da su (njihovi) radnici jedna stoka neopevana i, ako nisu uspeli, ko ih jebe, treba ih satirati?Da li je to univerzalna stvar? Sebe vide u ulozi mrava koji kenja cvrčku što je tamburao? Osveta štrebera sa "zašto nisi više učio?" stavom?
Lokalna govna su posebna prica. Recimo da oni koje poznajem nemaju dodir sa srpskom stvarnoscu, njima je fenomen srpskog siromastva i neobrazovanosti na nivou elementarne nepogode - obuku kabanicu, cizme i gaze dalje (preko mrtvih i ranjenih). Odatle i ovakvi neempaticni tekstovi - simplifikuj i generalizuj, bez truda da se problem razume.sirotinja smeta, jer mu kvari pogled na kapitalizam.Iskompleksirana stoka koja je do pozicija dosla preko dobrog klupskog zezanja, drustvo koje se u srpskim kvaziadvertajzerskim/PR firmama okuplja i zaposljava na osnovu sudova "kul je lik" i "dobro se zeza". Sve to zajedno nema dve zdrave mozdane celije, sve sagoreno brendiranom stvarnoscu i potpuno pogresnom slikom sveta.Na zalost, ta govna po prirodi stvari drze megafon i u njega mogu da izliju najgore budalastine i kvalifikacije, sve da bi pomenuto proslo kao "tekst", "misljenje o"... Paralelni svet. Taj tumor ima veze sa Srbijom tek utoliko sto je Srbija kao slab organizam podlozna bolestinama svakakve vrste. Edited by CowBoy
Link to comment
živo me zabole za jade poslodavaca...zabole me baš kurac za takve ambicije i takve ljude.
dakle, nemaš nikakvu računicu. hvala na učešću. sledeći?edit:australija tržišno utiče na pejsija. :thumbsup: Edited by Hella
Link to comment
dakle, nemaš nikakvu računicu.
ne očekujem od tebe da ispadaš ovako glup. imam računicu da mogu da i posle 45 godine mogu da pronađem posao, a ne da budem škartiran sa ostalim starcima. na mojoj strani je zakon, a na tvojoj nije. ako ti se ne sviđaju zakoni, radi na tome da ih menjaš, ili idi pored puta da prodaješ paprike, sasvim sigurno neću polemisati sa argumentima na nivou taksista sa aerodroma koji će ti uvek rado reći "a jel će meni zakon da hrani decu".
Link to comment
minic je moron na 100 razlicitih nacina.
jes vala. burek je jedna kloaka od sajta i foruma.izgleda profitabilna kloaka.a propo trudnoće, tu negde 2006. jedna "ugledna" vlasnica vrtića i šatro-pedagog(inja) je od moje supruge tražila da potpiše da 5 godina neće imati poroda.u redu je da guska može raspolagati svojom imovinom ali ne i mojim pravom na reprodukciju.100ka neopevana.a Ayn Rand je skončala na what goes around comes around način, ako me pamćenje ne vara.
Link to comment
e, ja sam tražio nekog ko u realnom sektoru zapošljava mlade žene i stare muškarce da mi objasni benefite takve poslovne politike, a ne da obeća solidarisanje poslodavaca s tuđim radnicima :isuse: svakom ko se ne povinuje pravedničkom gnevu teoretičara.
Hoces CV? Da, zaposljavamo jednu stariju gospodju u 65. koja je pre 3 godine publicirala u NATURE-u (moze detalje na PM) kao first author na istrazivackom polju koje je jedno od najkompetitivnijih trenutno uopste u nauci. Druga koleginica je upravo sada u 8. mesecu cime se na celu grupu znacajno povecava kompetitivni pritisak jer je postdoc na jednom od najbolja 4 univerziteta na svetu. Ako redovno ne publiciramo vrhunski (impact factor iznad 10-15) jednostavno nema para pa ce industrija, privatni donatori, fondacije i drzavne agencije dati pare jednostavno nekom drugom a mi mozemo da zatvorimo radnju dok ne napisem par novih grantova ili ce nase mesto preuzeti neka od 10 grupa koje cekaju u redu da dodju ovde. Jos pitanja?
slab pokušaj. poslodavac nije uzeo ništa od žene ili starca, pa im nije dužan.
Poslodavac ih diskriminise zbog necega na sta nemaju uticaj i time im uzima slobodu izbora koju drugi imaju. Ako ne razumes, zamisli da tvoju firmu diskriminisu tako (nece da saradjuju uopste, ne mozes da pobedis na tenderu itd.) eksplicitno zato sto si Madjar. I oni ti nisu nista duzni a cenim da ti se ne bi svidelo - pogotovo ako poslujes u okolini gde ne vole Madjare, Srbe, upisi po potrebi.Inace, ovde je naveden primer da poslodavac mora da placa trudnicko. Mislim da je upravo tu i jedan od problema. Trudnicko treba da plati osiguranje (cime se rizik raslojava i smanjuje) a ne poslodavac. Takodje, jedan od razloga zasto se stariji ljudi teze zaposljavaju je zbog rasta plate iako ne raste produktivnost. To nema uopste smisla - firme mogu itekako da profitiraju od iskustva starijih na vise nacina ali je za to potrebna i fleksibilnost sto se tice regulacije radnog vremena, staza, visine plate itd.
Link to comment

Andurile, ja sam tvoj liberalizam izgleda shvatio malo pogrešno. Inače, trudničko i plaća država, ali poslodavcima valjda smeta što te pare kasne (dočim im ostale uplate ne kasne, jelte laugh.gif).

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
...A da ga jebem, ja uopšte ne razumem zašto je država uopšte uredila da poslodavac isplaćuje tu platu pa da se to onda refundira godinu dana kasnije. Zar nije jednostavno bolje da se kaže - država će uplaćivati sve plate odmah i u roku, poslodavac ne treba da ima bilo šta sa tim. ...
Ako vrate sve pare to je još uvek bolje od bolovanja. Vraćaju 2/3 para u roku od par meseci. Mala radnja gde rade vlasnica i jedna radnica ode pod led kada radnica ode na jednogodišnje lečenje od raka (uspešno, rano otkriven jer je rizična grupa, pohvala za zdravstvo). Nema bogaćenja za odvratne poslodavce angry.gif Dobro, mnogi, većina čak jesu odvratni.
Link to comment

Devojka koju poznajem rukovodi finansijskim poslovima u jednoj domacoj firmi od 50ak zaposlenih. Ona ima par ljudi koji rade u njenom odeljenju i svako ima svoj deo posla. Jedna od njih je devojka/zena koja obavlja neke poslove koji nisu preterano komplikovani ali su vazni za funkcionisanje celog sistema. Nisu preterano zadovoljni njom i planiraju da je zamene ako se ne popravi ali to nece raditi bar jos par meseci koliko joj daju sansu. Ta zena ima malo dete od par godina koje je ove zime pocelo da se razboljeva. Nista ozbiljno, prehlade itd ali mama svako malo ide na bolovanje.Prica mi ova devojka da im je sada skoro otisla na 2 nedelje i da su oni bili u fazonu, OK desava se, ajde, jesu rokovi tu, jeste da imamo svi ionako posla preko glave, ali cemo njen posao raspodeliti. I nekako su se skrpili te dve nedelje i ostajali duze. Nju je naravno sacekala hrpa manje vaznog posla kada se vratila sa bolovanja. Medjutim par dana nakon povratka mali se opet razboleo i ona je opet otvorila bolovanje na par nedelja. Nakon toga sam pricao sa devojkom koja vodi to odeljenje i ona mi kaze da se razmislja da kada budu zaposljavali nekog novog trazi da to bude neko bez dece. Pri tome je i ona sama u godinama da moze otici na trudnicko vrlo lako. Kaze da nikada nije tako razmisljala ali da su u velikom problemu jer ako oni ne zavrse svoj posao na vreme nemas plata za 50 ljudi, ako ga ne odrade kako valja dobice kazne od poreske uprave itd. Nisu ljudi koji donose takve odluke uvek zli kapitalisti koji se kupaju u parama i onda hoce da se kupaju u malo vise para.

Link to comment
... Kaze da nikada nije tako razmisljala ali da su u velikom problemu jer ako oni ne zavrse svoj posao na vreme nemas plata za 50 ljudi, ako ga ne odrade kako valja dobice kazne od poreske uprave itd. Nisu ljudi koji donose takve odluke uvek zli kapitalisti koji se kupaju u parama i onda hoce da se kupaju u malo vise para.
Jes vala, tvoja prijateljica radi kao pedeset ljudi odjednom, te ce svi ostati bez plata ako im ona ne zaradi.Carobna rec za ovakve zgode: frilenser.Ovaj ofarban tekst je netacan: tacno je zapravo da hoce da se kupaju u malo vise para.
Link to comment
i ona mi kaze da se razmislja da kada budu zaposljavali nekog novog trazi da to bude neko bez dece.
moze ona da razmislja sta hoce ali to je direktno krsenje zakona o diskriminaciji. znaci prvo da se dogovorimo da li hocemo pravnu drzavu ili ne, pa onda da razgovaramo o finansijskim nedacama poslodavaca.
Link to comment
Jes vala, tvoja prijateljica radi kao pedeset ljudi odjednom, te ce svi ostati bez plata ako im ona ne zaradi.Carobna rec za ovakve zgode: frilenser.Ovaj ofarban tekst je netacan: tacno je zapravo da hoce da se kupaju u malo vise para.
izgleda da nisi skontao, ne radi se o tome da nece biti para za plate, vec one nece biti isplacene (kasnice) zato sto neko u finansijama (racunovodstvu) nije odradio svoj deo posla.
Link to comment

I ovde stvari nisu crno-bele koliko god voleli da zauzimamo srane u polemici.Moja firma je onomad od preko 100 kandidata zaposlila devojku sa biroa pred udajom.Pre dve godine još jednu.Supruga mi dobila samo čestitke i podršku u fimi kada je saopštila da je trudna.A opet, znam za slučaj devojke koja je trei meseca nakon dobijanja posla otišla na trudničko.I ona od strane firme dobila samo podršku. Plata redovna i neumanjena. Par dana pre nego što bi se vratila sa porodiljskog došla i saopštila im da je opet trudna.Opet formalna podrška, ali malo neveseli pogledi. Plata naravno i daljje redovna i neumanjena.Sad, pošto se radi o velikoj i uspešnoj firmi to oni mogu nekako da podnesu.Pitanje je kako bi to podnela firma od 3-5 zaposlenih.Zakon ne dozvoljava da otpustite ženu zato što je trudna, morate debelo da dokažete da postoje drugi razlozi.Al kod zapošljavanja poslodavac ima pravo da zada kriterijume kakve hoće, tj. onakve da ih ona ne ispunjava a da to nisu godine, bračno stanje...Ne mislim da se to može zakonom regulisati.

Link to comment
Prica mi ova devojka da im je sada skoro otisla na 2 nedelje i da su oni bili u fazonu, OK desava se, ajde, jesu rokovi tu, jeste da imamo svi ionako posla preko glave, ali cemo njen posao raspodeliti. I nekako su se skrpili te dve nedelje i ostajali duze. Nju je naravno sacekala hrpa manje vaznog posla kada se vratila sa bolovanja. Medjutim par dana nakon povratka mali se opet razboleo i ona je opet otvorila bolovanje na par nedelja. Nakon toga sam pricao sa devojkom koja vodi to odeljenje i ona mi kaze da se razmislja da kada budu zaposljavali nekog novog trazi da to bude neko bez dece. Pri tome je i ona sama u godinama da moze otici na trudnicko vrlo lako. Kaze da nikada nije tako razmisljala ali da su u velikom problemu jer ako oni ne zavrse svoj posao na vreme nemas plata za 50 ljudi, ako ga ne odrade kako valja dobice kazne od poreske uprave itd.
srce mi se cepa.mali šmrkavac s eumešao u prosperitet jedne kompanije sa hrpom poslova, moš misliti.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...