Jump to content
IGNORED

Blogovanje kapitalizma


Buck Naked

Recommended Posts

Mislim da je razlika u tome što zapadni CEO to ne bi smeo tako otvoreno da napiše, ali odnos prema radnicima se ne razlikuje značajno.
Zapadni CEO je sirok pojam. Edited by bergasa19
Link to comment
  • Replies 253
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    43

  • Аврам Гојић

    27

  • kim_philby

    25

  • rajka

    23

Mislim da se zakuvalo nešto vrlo slično kao i 365 lepih dana, sa sličnim (ako ne i istim) akterima. Vreme je objavilo tekst..Blogov kolac za radničku klasu..a ja naučio da se ta tviteraško/blogeraška zajednica počela obračunavati ne samo sa nagrizajućim pesimizmom, nego i sa ružnim, prljavim i zlim radnicima. Koji, izgleda, rade za njih, dok oni bloguju, tvituju i retvituju. Ne znam, jebiga, da li je to ovde ispraćeno, ali je neki Mađar uzeo da piše o tome da nikad ne bi uposlio ženskinju u blaženom stanju, pa se ovdašnja blogerska zajednica nadovezala. Pre svega izvesni Minić, osnivač dobro znanog Bureka:Zašto ne vredite onoliko koliko mislite?Greatest shits su gadosti poput:A ima i oldschool eugenike:Poenta je da tekst valja pročitati, sablazniti se, okupiti ruralnu gerilu i razbucati mu njušku, što je Vreme valjda pokušalo na svoj način. A sada po socijalnim mrežama vidim njihovo sablažnjivanje nad commie style tekstom u Vremetu. Mogla bi i integracija topića sa 365 lepih dana, jer mislim da su to isti ljudi, ili sjedinjavanje na neko od mnogobrojnih mesta gde se bistri taj kapitalizam u shvatanju ovdašnjih kreatura sa viškom novca i blogosfernog vremena, al to je već do moderacije. Poenta je da ja stvarno nisam znao da postoji ta dobro uvezana zajednica PRova, malih preduzetnika, najbeljih okovratnika, koji će braniti kapitalizam do poslednje kapi radničke krvi, jerbo sam iz provincije pa to ovde ili nije stiglo ili se to samo ja bavim jebavanjem studenata u slonovoj kuli od naučne kosti. Za one katalaksičare sam znao, a ovo je valjda neka druga ekipa, a sve me je to nekako dubinski isfrustriralo, pa delim.
sve je covek u pravu: proleteri bi trebalo da uzmu sudbinu u svoje ruke.
Link to comment

Ovakvi stavovi su rasireni gotovo svuda gde se pokusava sa uvodjenjem kapitalizma bez pravne drzave i jednakih prava za sve a to je uglavnom slucaj sa zemljama koje nemaju dovoljnu tradiciju na kojoj valja graditi drustvo. I tako se onda opet vracaju iz propalog socijalizma u gotovo neo-feudalni odnos gde prava pojedinacnog radnika ne znace nista jer nikad nisu nista ni znacila. Mislim da je Rusija jos jedan ekstreman primer pored Kine, Indije i slicnih "tigrova" koji postaju izuzetno nestabilna drustva cim se privredni rast spusti ispod 5%. Srbija je specificna jer je jako puno mladih ljudi otislo tako da prosto demografski nema dovoljno mase da se nesto znacajnije promeni iako bi neke masovne demonstracije po pitanju prava i korupcije bile prekopotrebne da se probude malo ovi preduzetnicki lavovi i shvate da zakoni dzungle jednog dana mogu da se okrenu i protiv njih.

Link to comment
Ovakvi stavovi su rasireni gotovo svuda gde se pokusava sa uvodjenjem kapitalizma bez pravne drzave i jednakih prava za sve a to je uglavnom slucaj sa zemljama koje nemaju dovoljnu tradiciju na kojoj valja graditi drustvo. I tako se onda opet vracaju iz propalog socijalizma u gotovo neo-feudalni odnos gde prava pojedinacnog radnika ne znace nista jer nikad nisu nista ni znacila. Mislim da je Rusija jos jedan ekstreman primer pored Kine, Indije i slicnih "tigrova" koji postaju izuzetno nestabilna drustva cim se privredni rast spusti ispod 5%. Srbija je specificna jer je jako puno mladih ljudi otislo tako da prosto demografski nema dovoljno mase da se nesto znacajnije promeni iako bi neke masovne demonstracije po pitanju prava i korupcije bile prekopotrebne da se probude malo ovi preduzetnicki lavovi i shvate da zakoni dzungle jednog dana mogu da se okrenu i protiv njih.
andurile, da li ti mislis da je lose otpustiti trudnicu ili da poslodavac nema prava da diskriminise (slobodna raspolaze svojom imovinom) prilikom zaposljavanja?ili da li mislis da su pisanija ayn rend (prime movers specificno) rasisticki hohstapleraj?zelis da pozovemo doktora? da li se dobro osecas od jutros?
Link to comment
andurile, da li ti mislis da je lose otpustiti trudnicu ili da poslodavac nema prava da diskriminise (slobodna raspolaze svojom imovinom) prilikom zaposljavanja?ili da li mislis da su pisanija ayn rend (prime movers specificno) rasisticki hohstapleraj?zelis da pozovemo doktora? da li se dobro osecas od jutros?
Ako neko otpusti trudnicu zato sto je trudnica ili zato sto je neko stariji, mladji, Kinez ili nesto trece, naravno da je to diskriminacija. Poslodavac ima pravo da slobodno raspolaze svojom imovinom dok god ne ugrozava prava drugih a diskriminacija jeste osnovno ugrozavanje (negativnih) prava. Ayn Rand je pre svega pisac novela i saj-faj-a bez nekog narocitog doprinosa ili znanja o filozofskoj tradiciji na koju se poziva tako da ne znam zasto stalno nju pominjes jer je za ovu temu i uopste teme o kojima diskutujemo u potpunosti irelevantna. Ono sto meni kod katalaksicara (bio je tu ili na FB92 jedan po nikom mises, pa zatim je i nik Rastko bio iz te price) i ovih novopecenih "bizmismena" upada u oci da uvek traze maksimalnu slobodu za sebe da rade sta god im se prohte (pre svega u ekonomskom smislu) ali su zato socijalno cesto konzervativni i tu bi svima i svakome da naredjuju sta moze a sta ne moze da se radi. I tu dolazi do glavne hipokrizije naseg vremena - ljudi misle da su nekako socijalna prava odvojena od ekonomskih pa ih mozes tretirati razlicito. Mozes, ali to onda nije princip nego cista arbitrarnost i zakon jaceg ili vecine u zavisnosti od sistema. Edited by Anduril
Link to comment

jel neko od vas može da iz prve ruke da lična iskustva s upošljavanjem fertilnih tuđina u srbiji i neku računicu koja bi ponukala privrednike da zapošljavaju trudnice i starce ili ćete samo da iznosite vaše štreberske hipoteze o nemoralnim kapitalistima koji, o užasa, vode računa o sopstvenim interesima, umesto da, kao moralni radnici, vode računa o sopstvenim interesima. i zbog čega je interes radnika lepši, bolji i pravedniji od interesa poslodavca?

Link to comment

minic je moron na 100 razlicitih nacina.daj boze da neko napravi dobar blog ili u kojoj drugoj formi napise nesto smisleno o, s jedne strane, zastiti prava iz radnog odnosa, a s druge i o kreiranju ambijenta u kom preduzetnik moze da radi bez viska drzave na grbaci, posto drzava gleda da je dobra samo u prvoj instanci i jebe joj se za dalje posljedice ambijenta kojeg stvara.

Link to comment
jel neko od vas može da iz prve ruke da lična iskustva s upošljavanjem fertilnih tuđina u srbiji i neku računicu koja bi ponukala privrednike da zapošljavaju trudnice i starce ili ćete samo da iznosite vaše štreberske hipoteze o nemoralnim kapitalistima koji, o užasa, vode računa o sopstvenim interesima, umesto da, kao moralni radnici, vode računa o sopstvenim interesima. i zbog čega je interes radnika lepši, bolji i pravedniji od interesa poslodavca?
Pa mogli bi onda da pocnemo bojkot recimo raznih vrsta poslodavaca i pre svega njihovih proizvoda. Kao sto bi neki poslodavci ali i radnici profitirali od otpustanja trudnica tako bi onda i neki drugi poslodavci profitirali od bojkotovanja svojih kolega. Recimo, moze bojkot ili jos bolje blokada poslodavaca koji su recimo u pogresnoj partiji, pogresne nacionalnosti, itd. I to je diskriminacija koja takodje moze postati realnost. Sta kazes na zakon da jednostavno ne moras vise da platis racun nekome jer je recimo Madjar? Edited by Anduril
Link to comment
jel neko od vas može da iz prve ruke da lična iskustva s upošljavanjem fertilnih tuđina u srbiji i neku računicu koja bi ponukala privrednike da zapošljavaju trudnice i starce ili ćete samo da iznosite vaše štreberske hipoteze o nemoralnim kapitalistima koji, o užasa, vode računa o sopstvenim interesima, umesto da, kao moralni radnici, vode računa o sopstvenim interesima. i zbog čega je interes radnika lepši, bolji i pravedniji od interesa poslodavca?
ja jako cenim tvoj specifican nacin za humor, ali uopste ne razumem zasto si izgubio 2 minuta svog zivota da nakucas ovaj post. ako hoces da se pretvoris u interesantnu dekoraciju foruma i u bota, ok, ali u meni to izaziva beskonacnu dosadu.
Link to comment

Ne razumem mu ništa ono sa tuđinima i trudnicama, ali ostatak je zaobilazno na mestu utoliko što ili zakon o radnim odnosima u Srbiji ne valja, ili ne sprovodi (što mi je verovatnije)... pošto je njegova poenta da uskladi upravo te interese koje spominje.

Link to comment
...
e, ja sam tražio nekog ko u realnom sektoru zapošljava mlade žene i stare muškarce da mi objasni benefite takve poslovne politike, a ne da obeća solidarisanje poslodavaca s tuđim radnicima :isuse: svakom ko se ne povinuje pravedničkom gnevu teoretičara.jesi možda ti, daboviću, u skorije vreme pozitivno performirao na tržištu zaposlivši radnike s životnim skilovima "trudnoća" ili "starost"?
Sta kazes na zakon da jednostavno ne moras vise da platis racun nekome jer je recimo Madjar?
slab pokušaj. poslodavac nije uzeo ništa od žene ili starca, pa im nije dužan. Edited by Hella
Link to comment
jesi možda ti, daboviću, u skorije vreme pozitivno performirao na tržištu zaposlivši radnike s životnim skilovima "trudnoća" ili "starost"?
ja ne zapošljavam nikoga jer nisam poslodavac i živo me zabole za jade poslodavaca, i nemam nikakvo razumevanje za modu da se puževi iz kubikula zanimaju za finansijske brige svojih vlasnika.s druge strane, radio sam HR u jednoj nevladinoj organizaciji i ušao u ozbiljan konflikt sa šeficom kada je rekla da ne želi da zapošljava taze udatu devojku jer će, kako je rekla, rađati. pitao sam je da li da, kao koordinator projekta, smem da pošaljem pismo centrali organizacije (van Srbije) sa upitom da li su pol i porodične prilike dozvoljeni kriterijumi pri odlučivanju o kandidatima. naravno da nisam stigao da napišem pismo, cura je ipak ušla u uži izbor i pukla zato što se realno nije dobro pokazala na intervjuu.sa jedne strane, poslodavci ne žele da zapošljavaju starije ljude, a sa druge strane im smetaju mlade žene zato što će rađati. izgleda da je za srpskog gazdu idealno HR rešenje - jalova žena, ali da ima dobra usta za pušenje.nije problem ni u trudnicama ni u starijim ljudima nego je problem u nezamislivoj alavosti gazda kojima su današnji idoli bubuljičavi klinci koji su prvu milijardu zaradili pre 30 godina. svi bi da posluju sa divovskom profitnom marginom i da se penzionišu sa 45 godina i potom žive na ekološki održivom imanju u Polineziji, gde će učiti da voze helikopter i spremati se da turistički putuju u kosmos. e pa zabole me baš kurac za takve ambicije i takve ljude. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...