Jump to content
IGNORED

Blogovanje kapitalizma


Buck Naked

Recommended Posts

  • Replies 253
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    43

  • Аврам Гојић

    27

  • kim_philby

    25

  • rajka

    23

Čekaj, Daboviću, zar to nije regulisano zakonom? Ili može ko kako hoće?
za zapošljavanje? koliko znam, postoji pozitivna diskriminacija osoba sa invaliditetom (imam u svojoj firmi najvedriji mogući primer ove prakse), a ostalo možeš bukvalno kako hoćeš. mlade udate žene uglavnom imaju nula šanse da se zaposle i u CV stavljaš "neudata" ako planiraš da te uzmu u obzir.što se tiče onog navoda da se dugo čeka na refundaciju plate koju si, kako vole da gazde kažu kod nas, "dao" (isuse.gif ej, dao si nekome nešto što je njegovo po ugovoru) ženi na porodiljskom: ako ti se brate ne sviđa tretman države, idi brate na pijacu prodaj čarape, jaja ili tako nešto. niko te nije bio po ušima da ulaziš u posao, i možda je zakon na tvojoj strani ali ja i dalje smatram da je svesna diskriminacija mladih majki pri zapošljavanju nešto što radi samo šljam. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Kapiram da je to praksa, samo mi je neverovatno da to nije pokriveno zakonom o radnim odnosima (i/ili da se baš do te mere zakon ignoriše).
Pa dobro, i da jeste pokriveno, nece objasnjenje biti 'nismo vas primili jer ste udati ili stagod slicno', vec ce biti odbijena na intervjuu jer ne ispunjava uslove kojigod to bili. To je najmanji problem izmisliti.edit: kad je vec topik kapitalizam, onda valja i dodati da je to problem sistema, a ne zakona. Edited by casperbgd
Link to comment
Pa dobro, i da jeste pokriveno, nece objasnjenje biti 'nismo vas primili jer ste udati ili stagod slicno', vec ce biti odbijena na intervjuu jer ne ispunjava uslove kojigod to bili. To je najmanji problem izmisliti.edit: kad je vec topik kapitalizam, onda valja i dodati da je to problem sistema, a ne zakona.
Pa upravo se radi o tome što nije tako. Jeste problem zakona. Tamo gde se zakon sprovodi ovakvi problemi ne postoje, a kapitalizam je u dobrom zdravlju, hvala na pitanju.Otkud poslodavac zna da li je žena koja se prijavila udata?
Link to comment
Kapiram da je to praksa, samo mi je neverovatno da to nije pokriveno zakonom o radnim odnosima (i/ili da se baš do te mere zakon ignoriše).
MI imamo Zakon o zabrani diskriminacije, ali ovaj zakon ni u jednom jedinom slučaju nije primenjen na diskriminaciju pri zapošljavanju jer je opšti stav da su ovakvi slučajevi nedokazivi. Nisam ja tebe odbio zato što si Cigan, nego zato što je kandidat Pera Perić pokazao da brže pravi tabele u Excelu.edit: pa kod nas se savetuje ženama da sakrivaju svoje bračno stanje od šefova. što onda dovodi do drugih problema. mlade neudate žene u kolektivima bivaju izložene neverovatnom broju seksualnih nasrtaja, što se smanjuje ako kažeš da imaš muža. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Nisam ja tebe odbio zato što si Cigan, nego zato što je kandidat Pera Perić pokazao da brže pravi tabele u Excelu.
Okej, rasa se već vidi. To može da bude problem i ovde kod mene. Ali ovo za bračno stanje, planiranje porodice (osim odmakle trudnoće), to se ne vidi, a ako zakon kaže da ne sme da si pita, onda ne sme da se pita.
Link to comment
Okej, rasa se već vidi. To može da bude problem i ovde kod mene. Ali ovo za bračno stanje, planiranje porodice (osim odmakle trudnoće), to se ne vidi, a ako zakon kaže da ne sme da si pita, onda ne sme da se pita.
ne sme da se pita ali poslodavci ipak pitaju, i ljudi im odgovaraju zato što ne znaju apsolutno ništa o svojim pravima, tj. ogroman broj ljudi u Srbiji (trebalo bi uraditi anketu, mislim da bi rezultati bili porazni) misli da privatni poslodavci imaju pravo da otpuste radnika bez obrazloženja.
Link to comment

Pa da... očito nešto nije u redu sa sprovođenjem zakona (nisu krivi ljudi što ne znaju, posao države je da ih obavesti o njihovim pravima).U SFRJ je nekad bilo obratno, imali smo više prava u odnosu na upošljivača u poređenju sa zapadom. Recimo, ako nisi izabran na konkursu, mogao si da tražiš (i dobiješ!) detalje o tome ko je umesto tebe primljen i po kom osnovu. Barem u državnom sektoru, tj. onda je sve manje-više i bilo u državnom (tj. "društvenom") sektoru.

Link to comment

evo koga zanima, ovde je vodic kroz zakonhttp://upravusi.rs/poglavlje/posao/ovde je procedura otkaza, dakle, po zakonu, "privatnici" nemaju pravo da otpuste radnika bez obrazlozenjahttp://upravusi.rs/posao/prestanak-radnog-odnosa/otkaz-od-strane-poslodavca-procedura/

Link to comment
pa dobro, obrazloženje može biti bilo šta i ne mora da ima ikakve veze sa razlogom
naravno, ali ovo je dobar sajt, gde je jednostavnim jezikom objasnjen zakon i koja prava imas, tako da treba sto vise ljudi da zna za njega. siri dalje. jer, za pocetak je dobro znati koja su tvoja zakonska prava.
Link to comment
naravno, ali ovo je dobar sajt, gde je jednostavnim jezikom objasnjen zakon i koja prava imas, tako da treba sto vise ljudi da zna za njega. siri dalje. jer, za pocetak je dobro znati koja su tvoja zakonska prava.
ne bi ja ljude zamlaćivao za sada sa tim, nemaju oni prava da ostvare svoja zakonska prava
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...