Jump to content
IGNORED

Kako se kola uopste prave?


Yoyogi

Recommended Posts

Toyota, ima 6 fabrika u 30km radijusu oko mog ofisa.One prave kola, ne jedna jedina, nego vise njih, kako koji dodje, na istoj proizvodnoj traci.Na primer, Corolla, Rav-4, Crown, Vitz (poznatiji kao yaris kod vas) svi sa iste trake.Da se jedan auto napravi, treba 22 sata, kroz robotske linije. Stampanje karoserije, farbanje delova, cuda ziva sta se tu automatski desava.Kako to radi: kada kupac plati auto, diler unese te podatke i zna tacno minut i sekund kada ce auto biti proizveden. Nista se ne pravi za garaze i show rooms. Maltene kao "namenska proizvodnja" gde se zna kupac.Roboti dobijaju delove sa specifikacije (diler uneo) i tako prave auto, bez greske.Ceo eco-system postoji, oni su povezani i donose delove tacno na vreme, kada su potrebni.Malo je poznato (ni meni nije bilo) kako to da ima nekoliko stotina modela Toyote za koje niko nije cuo. Moze, dileri mogu da prave modele koje oni hoce i koji se prodaju, unesu podatke, Toyota design to uradi, i na ulici imas kola za koja niko nije cuo. Kao omoti za mobilne telefone.

Link to comment
Fantasticno. Ali molio bih moderatora da ovo ipak prebaci na PDF Tehnika i ako je moguce sjedini s temom "Kako se proizvode 3 zidna sata".
Bolje jos, kako mi nismo ni doterali satove na zidu (Djindjic, negde, u nekoj fabrici) da rade a kamoli napravili auto, sami.Istina, jesmo, keshanje na talijanski know-how pa se vucemo po svetu kao najgora kola koja je covecanstvo ikada videlo (Yugo).Tu je negde nasa pamet zakazala i napravila nas buranijom. Nasa nauka i tehnika. Da je Tita (sada bi bio 120 godina star) moglo bi da nas boli doope.A ljudi prave kola, mi ne. Ne znamo kako, mora neko da dodje i da nas vodi za ruku.
Link to comment

realno, kola su tesko njesra.za par godina kad ova zapadna(istocna i sve druge) civilizacija sa sve dosadnom tehnologijom ode u kurac, ljudi ce se vratiti nekim tradicionalnijim prevoznim sredstvima. siromasi ce izaci iz autobusa i zajahati svoje tabane a bogatuni ce zajahati te sirotane a oni humaniji ce preci na stare dobre magarce. a mi ovde u srbiji ako nesto znamo to je da proizvedemo kvalitetno magare.ne treba mu beznin, ne kvari se, ne ide kod automehanicara, ne osigurava se, ne trebaju mu nove tablice, samo jedan fini plast sena i malo ljubavi.

smijesa-funy-pozadina-magarac-donky.jpg

Link to comment
Koliko zemalja na svetu samostalno prave svoj automobil?¿
Ko ne pravi, ne znam, bas me i briga. Ko pravi, znam.Oni koji ne znaju da naprave kola, ne znaju ni da imaju sat na zidu koji radi.
Link to comment
Ko ne pravi, ne znam, bas me i briga. Ko pravi, znam.Oni koji ne znaju da naprave kola, ne znaju ni da imaju sat na zidu koji radi.
Nisam ni pitao ko ne pravi, vec ko pravi. Verovatno i Shermanovo magare zna koliki su troskovi i znanje potrebni za samostalno lansiranje novog modela automobila i to bez icije pomoci.Ako hoces da nastavis pricu o zidnom satu, pitaj da prebace temu na Automibili za Decu.
Link to comment
a mi ovde u srbiji ako nesto znamo to je da proizvedemo kvalitetno magare.ne treba mu beznin, ne kvari se, ne ide kod automehanicara, ne osigurava se, ne trebaju mu nove tablice, samo jedan fini plast sena i malo ljubavi.
Pardon, nama tu eventualno može da pripadne drugo mesto.Jer ako je neko na svetu svestan značaja ove životinje, i ume da je štancuje kvalitetno, to su Grci odnosno Krićani.
Bez magarca se na Kritu jednostavno NE MOŽE! On je domaćinu najbolji, ponekad i JEDINI prijatelj. Moj komšija Leonidas ima magarca i često mu se obraća sa: "File" ili "Filaraki" što znači prijatelj. Ja se trgnem, jer mislim da se obraća meni, a on me svaki put spusti na zemlju i kaže da ja JOŠ nisam zaslužio da mi se tako lepo i umiljato obraća. Možda, jednog dana...
Edited by beowl
Link to comment
Malo je poznato (ni meni nije bilo) kako to da ima nekoliko stotina modela Toyote za koje niko nije cuo. Moze, dileri mogu da prave modele koje oni hoce i koji se prodaju, unesu podatke, Toyota design to uradi, i na ulici imas kola za koja niko nije cuo. Kao omoti za mobilne telefone.
Istina, i ja sam ta ovo skoro saznao. U Belgiji, npr, može da se kupi Toyota Pedo, koja ima vending machine sa čokoladicama ugrađen u suvozačka vrata, GPS sa svim obdaništima bez grade i minijaturni gepek u gepeku za plen.
Link to comment
Istina, i ja sam ta ovo skoro saznao. U Belgiji, npr, može da se kupi Toyota Pedo, koja ima vending machine sa čokoladicama ugrađen u suvozačka vrata, GPS sa svim obdaništima bez grade i minijaturni gepek u gepeku za plen.
sta da ih pitam?¿
Link to comment
Pio si puno vrućeg sakea za doček srpske?
Napraviste me da se osecam kao onaj bivsi vojnik, kreten....u filmu "Idiocracy". Tako da mi pocne dan. Edited by Yoyogi
Link to comment

nisam bas siguran za ovo (mada je moguce da je skoro pa takotm):"Kako to radi: kada kupac plati auto, diler unese te podatke i zna tacno minut i sekund kada ce auto biti proizveden. Nista se ne pravi za garaze i show rooms. Maltene kao "namenska proizvodnja" gde se zna kupac." ali JIT supply/production chain management i cela lean/mean ideja jeste potekla od njih. u stvari, JIT se i zove Toyota Production System. u nasem slucaju, po mom skromnom misljenju, ovo postici je prosto nemoguce. obzirom da se tehnologija i know how mozda i moze kupiti, ali korporativna kultura malo teze.

Edited by urkozamanje
Link to comment

Bitno je da se razlicita kola prave na istoj traci: Corolla, Crown, Estima (minivan), Rav 4. I to ne jedan dan (ili nedelju) ova, pa onda ona...nego sva razlicita odjednom, idu po traci jedna za drugima i roboti imaju program koji tacno zna koje delove i sa koje palete da uzmu i ugrade. Cak i za isti model tacno se zna koja masina da se ugradi (1100 kubika, 1300, tamna stakla, koja boja enterijera).Mislim da Toyota ima 200 modela kola za koje niko van Japana nije cuo, pa i ovde dok ne vidim znacku (pozadi) ne znam koji je auto niti ko je proizvodjac.Na prednjoj strani je znacka prodajne mreze koja je zahtevala takav model.Prvo sam mislio kako im se do vraga isplati da prave toliki asortiman, medjutim to nije tesko, koristi se postavka osnovnog modela a karoserija i unutrasnjost mogu da budu i drugaciji.Tu su i skenjali GM i Detroit: Toyota je vlasnik dela (treba da plati dobavljacu) tek kada se on ugradi. A auto je vec placen (poznati kupac ga je vec platio) tako da nema finansijske izlozenosti (financial exposure).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...