Jump to content
IGNORED

Roditelji u otadzbinama a vi u novim domovinama


msmodesty

Recommended Posts

Na svu srecu ovo pitanje mi jos uvek nije aktuelno ali jednog dana - bice.Ja sam ovde, oni su tamo, za sada u punoj snazi i dobrog zdravlja.Gledam komsinicu ovde, roditelji joj zive nekoliko kuca dalje niz ulicu ali se o njima brine firma za negu (jedna od... ima ih u Luxembourg-u oko 10-ak) - donosi kroasane za dorucak, daje lekove ujutru, vozi na terapiju, donosi topao rucak, i obidje pred spavanje. Usluge koje ovakve firme nude su-pomoc u kuci (ciscenje, pranje, pomoc pri obavljanju licne higijene) -strucna medicinska pomoc - davanje injekcija, promena zavoja....-obavljanje kupovine ili organizovanje prevoza i pomoc pri kupovini ili pri izlasku-organizovanje prevoza prilikom posete prijateljima, odlazak u setnju-nocna dezurstva-organizovanje pregleda kod doktora i specijaliste-pomoc pri kuvanju ili donosonje spremljenih obroka-automatski alarm u slucaju iznenadnih problema.-organozovanje dolaska frizera, kozmeticarke - pedikir, manikir-kontakt sa administracijom, poreske deklaracije, kontakt sa admonistracijom socijalnog osiguranja-pomoc u basti, popravke po kuci, setnja psa...car-help.gif ovakvih malih automobila po ulicama srecem svakih 15 minuta.Pitam se sad - ko ce da se brine o mojim roditeljima kada zatreba?Da li takvi servisi vec postoje u nasim "otadzbinama" i da li znate za njih?Da li mislite da bi takva firma pomogla vasim roditeljima da bolje zive i vama da se manje brinete?Ili, nema nista do *SNAJKE* u kuci :s_d: ?

Edited by msmodesty
Link to comment

Kuma koja zivi u Americi a majka joj je u Beogradu je imala srecu da napravi sjajan deal sa porodicom (zrtvom tranzicije) koja zivi u istoj zgradi sa njenom majkom. Ona im placa mesecno (+ obasipa poklonima iz zahvalnosti) a oni se na sve moguce nacine brinu o njenoj majci i kuma je veoma zadovoljna aranzmanom. Oni su tu da kucnu na vrata i vide kako stvari stoje, odlaze u nabavke, voze je u crkvu (njoj je to jako vazno) i lekarske posete, pomazu oko administrativnih stvari, pronasli su zenu koja dodje jednom nedeljno da ocisti i nesto skuva (pa zamrzne da se ima u toku nedelje). Cula sam za jos par takvih slucajeva te me ne bi cudilo da ta vrsta aranzmana postane redovna praksa. Ja imam sestru koja je na licu mesta i HOCE (uvredi se kad joj se pomene nesto drugo) da se nadje pri ruci roditeljima. Mada se ja svojski trudim da je ubedim da ona nece moci da odradi bas sve kad vreme dodje. Znam da lekari i medicinske sestre dolaze u kucne posete (plati pa klati). Onako preliminarno sam razgovarala sa sestrom a u vezi mogucnosti da (kad zagusti) pronadjemo nekog ko bi dolazio po potrebi i pomagao oko prakticnih stvari. Za pocetak imamo zenu koja dolazi da cisti. Automatski alarm je sjajna stvar no ja nisam sigurna da kod nas to postoji. Ovde to funkcionise o-ha-ha.edit: Da dodam, u Svedskoj taj servis postoji pod okriljem drzave. Ne privatne firme. Sve sto si nabrojala se i ovde radi.

Edited by cyberwor/L/d
Link to comment

J abih radije da sa nekim potpisem ugovor, Terms and Conditions pa da znamo koliko placamo i sta placamo.ti *aranzmani* sa prijateljima i rodjacima, komsilukom i sl. to mi se cini kao kockanje. a tu nemam srece...Vise bih volela da postoji firma koja to radi.

edit: Da dodam, u Svedskoj taj servis postoji pod okriljem drzave. Ne privatne firme. Sve sto si nabrojala se i ovde radi.
ovo poziva na otvaranje posebne teme - kakva je situacija sa socijalnim osiguranjem u vasoj drzavi i da li je bolje da drzava outsource-ije takve servise nego da placa drzavno zaposlene koje posle tesko moze da otpusti a mora da ih stalno placa?Ovi servisi su, bez obzira sto ih obavlja privatna firma, ovde pokriveni socijalnim osiguranjem. Edited by msmodesty
Link to comment

Potpuno se slazem sa tobom. I ja bih radje da sa nekim (autorizovanim) potpisem ugovor. Navela sam primer koji sticajem srecnih okolnosti sjajno funkcionise u praksi. No, u takvim slucajevima se na srecu nikako ne moze i ne treba oslanjati. Istovremeno, u nedostatku organizovane mogucnosti za negu o starima nije cudno sto su ljudi pepusteni iznalazenju alternativnih resenja. Jer kad dodjes u tu situaciju ti moras da je resis. Ako ne postoji sluzba onda se snalazis kako znas. Steta. Sto se outsourcevanja tice ovde se raspravlja o tome no politicke stranke ne mogu jos uvek da se sloze oko toga. Jedna od stvari koja ide u prilog outsource resenju je i taj da je stanovnistvo sve starije i potreba je sve veca.

Link to comment
Da, da...A sta sa babom kojoj treba pomoc a ona je odbija jer "zna se ko o meni treba da vodi racuna"?Ili je ovo za treci topik?
definitivno nije za ovaj topic.na prethodnom se pokusalo da ti se kaze sta i kako s babcem krvopijom, al tebi izgledanije ni potrebno resenje nego samo da se s vremena na vreme izjadas i olaksas si dushu :wink:
Link to comment
Da, da...A sta sa babom kojoj treba pomoc a ona je odbija jer "zna se ko o meni treba da vodi racuna"?
Nista! Evo u Svedskoj nasa prijateljica ima majku kojoj je zdravstveno stanje katastrofa a godine o-ha-ha poodmakle. Zainatila se i nece da mrdne iz svoje kuce u neku bolje adaptiranu stambenu formu. Nece cak ni da joj premeste spavacu sobu u prizemlje da bi joj bilo lakse da se krece. Nece ni pomoc. Skoro je pala i tako se unakaradila da joj je zivot na koncu bio. I nece i dalje itch da odstupi od principa, uspomena koje je vezuju za mesto boravka ...
Link to comment
Nista! Evo u Svedskoj nasa prijateljica ima majku kojoj je zdravstveno stanje katastrofa a godine o-ha-ha poodmakle. Zainatila se i nece da mrdne iz svoje kuce u neku bolje adaptiranu stambenu formu. Nece cak ni da joj premeste spavacu sobu u prizemlje da bi joj bilo lakse da se krece. Nece ni pomoc. Skoro je pala i tako se unakaradila da joj je zivot na koncu bio. I nece i dalje itch da odstupi od principa, uspomena koje je vezuju za mesto boravka ...
i ovde isto - deda koji nije hteo nigde da se seli ali ga je ova sluzba opsluzivala tako 4-5 godina... ono gde takve sluzbe cak i pokusavaju ovde da pomognu je pomoc psihologa. U njegovom slucaju jako je tesko podne smrt svoje supruge. Psiholog jeste dolazio da mu pomogne ali ga nije utesio... neke stvari ne mogu da se izlece ali mogu da se zalece i tako je trajalo, kao sto rekoh godinama..
Link to comment
Da, da...A sta sa babom kojoj treba pomoc a ona je odbija jer "zna se ko o meni treba da vodi racuna"?Ili je ovo za treci topik?
onda je odgovor na moje pitanje:
Ili, nema nista do *SNAJKE* u kuci :s_d: ?
da :D samo snajka/zet mogu da pomognu :(
Link to comment
na prethodnom se pokusalo da ti se kaze sta i kako s babcem krvopijom, al tebi izgledanije ni potrebno resenje nego samo da se s vremena na vreme izjadas i olaksas si dushu :wink:
Kao prvo, zenama nije ni potrebno resenje koliko im treba bas prica o problemu. Po tome se razlikujemo od muskaraca koji retko ili nikako ne pricaju o problemima. Nego ih resavaju (ili ne resavaju, ali ga definitivno ne prezvakavaju danima).Drugo, baba koju sam spomenula je umrla pre 5-6 godina. Isterivala je iz kuce sve zene koje smo slali da joj pomognu ko da su joj najcrnji neprijatelji. I mogu ti reci da je to zaista bio veliki problem.I kao trece posto nadzak-babizam runs in the family, jedva cekam svoj red... Da JA malo nadzakbabishem.
Link to comment
Nista! Evo u Svedskoj nasa prijateljica ima majku kojoj je zdravstveno stanje katastrofa a godine o-ha-ha poodmakle. Zainatila se i nece da mrdne iz svoje kuce u neku bolje adaptiranu stambenu formu. Nece cak ni da joj premeste spavacu sobu u prizemlje da bi joj bilo lakse da se krece. Nece ni pomoc. Skoro je pala i tako se unakaradila da joj je zivot na koncu bio. I nece i dalje itch da odstupi od principa, uspomena koje je vezuju za mesto boravka ...
Da, a tu se postavlja pitanje sta je bitnije - da se baba zbrine ili da se otrgne iz okruzenja koje joj odgovara. Niko od nas ovde ne zna kako je pri kraju zivota pa tako ne mozemo da sudimo o postupcima starih lica. Ja bih zapravo postavila stvar malo drugacije: ako je ponasanje kao kod ove babe logicno (a da njoj nije logicno nebi se opirala) mora da je strasno biti tako star i u tom stanju da tvoj mentalni sklop iznedri takve sacuvajmeboze zakljucke i postupke.
Link to comment
Kao prvo, zenama nije ni potrebno resenje koliko im treba bas prica o problemu. Po tome se razlikujemo od muskaraca koji retko ili nikako ne pricaju o problemima. Nego ih resavaju (ili ne resavaju, ali ga definitivno ne prezvakavaju danima).
jebiga ja davno zakljucih da u stvari i nisam zena.barem tako kazu svi self-help prirucnici
Drugo, baba koju sam spomenula je umrla pre 5-6 godina. Isterivala je iz kuce sve zene koje smo slali da joj pomognu ko da su joj najcrnji neprijatelji. I mogu ti reci da je to zaista bio veliki problem.
ma cool, takva je bila i moja baba. jel vam nekad palo na pamet da je stvarno ostavite na miru, mozda joj je zbilja tako bolje?zasto nekom uvaljivati pomoc ako je nije ni trazio.osim ako tvoja gorespomenuta baba nije bila stvarno tesko bolesna i nepokretna itd.doduse kad god bih ovako nesto spomenula kevi, ona je padala u fras od moje sebicnosti :huh:
I kao trece posto nadzak-babizam runs in the family, jedva cekam svoj red... Da JA malo nadzakbabishem.
ee vilotichi... cudna ste vi sorta :D Edited by Leia
Link to comment

Well, skoro sam pricala sa prijateljima koji zive u Kanadi. Dosli smo do zakljucka da je vreme da se drzava pobrine o starim licima. Blizi se vreme da se svedu neki racuni. Mnogo je mladih ljudi otislo iz zemlje 90-tih. Mnogi od njih pomazu (ekonomski) svojim roditeljima koji od svojih penzija jedva da mogu dostojanstveno da prezive. Dolazi vreme kada ce svi ti ljudi onemocati. Drzava bi trebala da iznadje resenja (toliko valjda mogu da urade). Toliko se valjda sme ocekivati?

Link to comment
Well, skoro sam pricala sa prijateljima koji zive u Kanadi. Dosli smo do zakljucka da je vreme da se drzava pobrine o starim licima. Blizi se vreme da se svedu neki racuni. Mnogo je mladih ljudi otislo iz zemlje 90-tih. Mnogi od njih pomazu (ekonomski) svojim roditeljima koji od svojih penzija jedva da mogu dostojanstveno da prezive. Dolazi vreme kada ce svi ti ljudi onemocati. Drzava bi trebala da iznadje resenja (toliko valjda mogu da urade). Toliko se valjda sme ocekivati?
Da, da. Mi zbrisali i sada Kostunicina/Tadiceva drzava treba da brine o nasim starima. Od kojih para?Znas kada ce to da se desi?Zvanicni podaci iz banaka koje prenose novac iz inostranstva u Srbiju kazu da je 15 nacionalnog dohotka ono sto mi posaljemo (kao Filipini). Mislim, verovatno je jos toliko ako ne i vise kada se dolazi i donese licno.Porez na te pare smo mi platili tamo gde smo ih zaradili. Plativsi to, uz sve ostale, mi doprinosimo izdrzavanju socijalnih servisa, i cak jako dobrih - ali tamo gde su pare nastale.Sada, te (vec oporezovane) pare koje saljemo/donosimo, po mo misljenju cine 50-60% posto para koje se u Srbiji vrte. Za lokace, one su slatke samo su nezaradjene, neoporezovane, niko ne zna.I onda sta? Sto socijalno nema para?To sto mladi koji su otisli (i vise nisu mladi i imaju svoje porodice i svoje brige) pomazu je jedino sto daje okret tockovima ekonomije tamo. Prodaja bele tehnike ili bilo cega ne dolazi od para uciteljica u penziji nego od nas.I oni puni kafici i "zezanje" dolaze isto od nas.Sad, traziti da oni zbrinu nase starce, je traziti previse.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...