Jump to content
IGNORED

Uspon neonacizma u Mađarskoj


anantaram

Recommended Posts

Забрањени протести у Будимпешти
Prema novom ustavu, zemlja se više neće zvati Republika Mađarska, već samo Mađarska. U tekstu ustava izričito se spominje Bog, a brak se definiše kao zajednica između muškarca i žene i propisuje se da život počinje začećem.
:Hail:
Izvod iz junske rasprave EP na temu novog ustava Mađarske:
Fundamental Rights Commissioner Viviane Reding stressed that the Commission does not intervene in the constitutional processes of Member States, although it could do so "when the constitution is translated into legislative practice". She would "not hesitate a moment to intervene" if fundamental EU values or principles were infringed by national legislation.
EU je odvratna, beskorisna, birokratska karakondžula.
Link to comment

Osvrćeš se na ovo što je navedeno u isječku (Bog & Mađarska)? Oko čega bi tu EU trebala intervenirati? Mogla bi onda komotno raspustiti i bar jednu skupinu u EP.

Link to comment

Seva mi patka za "boga", no mi je heteroseksualna isključivost braka i definisanje početka života začećem u ustavu anahroni i opresivni gest koji bi da je, igrom slučaja, u našem ili bašem ustavu nas i (do skora) vas udaljio od ulaska u EU na neodređeno vreme.

Link to comment

Ne bi baš rekao. Heteroseksualna isključivost braka je na snazi u Hrvatskoj, a legalizacija inoseksualnosti u Sloveniji (nakon koliko godina članstva?) presječena je uspješnim raspisivanjem referenduma mada je Pahorova vlada tvrdila da se radi o temeljnom pravu koje ne može biti propitivano referendumom.Ista stvar je i sa začećem, niti Irska niti Poljska nisu kažnjavane za žestoke stejtmente po tom pitanju, niti će biti kažnjena Španjolska gdje će mnoge stvari uskoro biti vraćene na staro.Budući da živiš u Briselu, začuđen sam tim tvojim kalimerisanjem u stilu 'a što bi nama eextraponižavanim Srbima radile EU domine da smo kao ovi ili oni?'. Unija još (zasada) nema nikakav smoking gun za Mađarsku, a EU nije ni kršćansko-totalitarna ni sekularno-totalitarna zajednica da svim svojim članicama propisuje vrijednosti koje ti impliciraš da bi trebala. So, cut the crap, phleaaase. Tek kad Orban popuši prvi spor na Europskom sudu za LJP, počet će nekakva prava igra.

Link to comment

Ne znam da li je vec bilo, izvinjavam se ako jeste, tekst novog ustava predvidja i poreske olaksice za bracne parove sa puno dece, kao i pravo roditelja da glasaju u ime svoje maloletne dece (:ph34r:) cime se prakticno narusava princip jedan covek-jedan glas.Sto se tice heteroseksualne iskljucivosti braka i zabrane abortusa, mislim da to (nazalost) ne moze biti povod za intervenciju EU, jer ni jedan obavezujuci dokument Unije ne garantuje pravo na gej brak i pravo na abortus, bar ne eksplicitno. Molim, ispravite me ako gresim.

Link to comment
Ne bi baš rekao. Heteroseksualna isključivost braka je na snazi u Hrvatskoj, a legalizacija inoseksualnosti u Sloveniji (nakon koliko godina članstva?) presječena je uspješnim raspisivanjem referenduma mada je Pahorova vlada tvrdila da se radi o temeljnom pravu koje ne može biti propitivano referendumom.Ista stvar je i sa začećem, niti Irska niti Poljska nisu kažnjavane za žestoke stejtmente po tom pitanju, niti će biti kažnjena Španjolska gdje će mnoge stvari uskoro biti vraćene na staro.Budući da živiš u Briselu, začuđen sam tim tvojim kalimerisanjem u stilu 'a što bi nama eextraponižavanim Srbima radile EU domine da smo kao ovi ili oni?'. Unija još (zasada) nema nikakav smoking gun za Mađarsku, a EU nije ni kršćansko-totalitarna ni sekularno-totalitarna zajednica da svim svojim članicama propisuje vrijednosti koje ti impliciraš da bi trebala. So, cut the crap, phleaaase. Tek kad Orban popuši prvi spor na Europskom sudu za LJP, počet će nekakva prava igra.
Kalimerisanje? :isuse: Samo me živo zanima kakva bi bila reakcija EU na ovakav ustav u nekoj zemlji koja bi da uđe u EU, bez te žalosne i zakaljužene nacionalne prizme koju svaki put pokušavaš da nametneš. Ustav nije problematičan samo zbog nametanja tog zatucanog stava skupine zvane hrišćani svim građanima jedne države članice EU, nego i zbog još mnoštva stavki, pre svega vezanih za pravosuđe.To gde ja živim nema nikakve veze sa ovim, iako je prilično malouman argument u svakoj raspravi potezanje nečije geografske lokacije, kao i nacionalne pripadnosti, kao i pola, al znam sa kim pričam pa se neću jediti.
Link to comment
Kalimerisanje? :isuse: Samo me živo zanima kakva bi bila reakcija EU na ovakav ustav u nekoj zemlji koja bi da uđe u EU, bez te žalosne i zakaljužene nacionalne prizme koju svaki put pokušavaš da nametneš. Ustav nije problematičan samo zbog nametanja tog zatucanog stava skupine zvane hrišćani svim građanima jedne države članice EU, nego i zbog još mnoštva stavki, pre svega vezanih za pravosuđe.To gde ja živim nema nikakve veze sa ovim, iako je prilično malouman argument u svakoj raspravi potezanje nečije geografske lokacije, kao i nacionalne pripadnosti, kao i pola, al znam sa kim pričam pa se neću jediti.
Znaš s kim pričaš? unsure.gif To ti je vrlo malouman argument nakon što si ti prvi potegao naš i vaš ustav biggrin.gif bez nekog imanja pojma što je u njima problematično, ili nije, ne? Znam i ja s kim pričam pa neću ulaziti u bilo kakve detalje budući da je tebi svaka finesa problematična tematika, ti samo znaš da se nad nama™, bili to mi™ ili vi™, iživljavaju. O jadni mi, ne daju nam ni da dišemo, a fašist Orban raspašoj..
Link to comment
Rogere, premda si tehnicki u pravu, tvojih zadnjih par postova nisu mnogo vise od seirenja.
Tehnički sam u pravu? Moji postovi su pravolinijski izvučeni iz onog na koji repliciram, u stilu i sadržaju, argumentaciji i tonu. Neefikasna Unija ne šilji patku na Mađarskoj nego nad nama, nama bi već svašta radili a njima niš, EU je zakurac jer ne propisuje isključivanje Boga iz premabule? Koji je to kurac? To je neki post na kojeg ja trebam oprezno i odmjereno reagirati? Edited by Idioteque
Link to comment
Hvala, shvaćam tvoje dijagnoze ozbiljno.™Tehnički sam u pravu? Moji postovi su pravolinijski izvučeni iz onog na koji repliciram, u stilu i sadržaju, argumentaciji i tonu. Neefikasna Unija ne šilji patku na Mađarskoj nego nad nama, nama bi već svašta radili a njima niš, EU je zakurac jer ne propisuje isključivanje Boga iz premabule? Koji je to kurac? To je neki post na kojeg ja trebam oprezno i odmjereno reagirati?
neefikasna eu tolerise stvaranje jednopartijskog sistema u jednoj od zemalja clanica, kao sto vama tolerise legalizaciju etnickog ciscenja kroz uskracivanje stanarskog prava i prava na otkup ljudima koji su pobegli pred metkom i nozem. Edited by Idioteque
Link to comment
To je neki post na kojeg ja trebam oprezno i odmjereno reagirati?
Ne vidim zasto bi to bilo nesto lose. Ljudi kao dig ni krivi ni duzni omatorese cekajuci da 'zadovoljimo uslove', pa mislim da je sasvim ljudski razumeti tu frustraciju... posebno u kontekstu ove teme (premda nisam do kraja upucen sta se tacno dogadja u Madjarskoj, ne sumnjam da bi drugaciji tretman imali da kojim slucajem treba tek da postanu kandidat - pri svim drugim istim uslovima). To dinamicko shvatanje ispunjavanja uslova sasvim razumljivo iritira.
Link to comment
premda nisam do kraja upucen sta se tacno dogadja u Madjarskoj, ne sumnjam da bi drugaciji tretman imali da kojim slucajem treba tek da postanu kandidat - pri svim drugim istim uslovima
Procitaj ovo, npr, pa zamisli da neka zemlja koja je kandidat za ulazak u EU donese isti ustav. Kakva bi bila njena perspektiva za članstvo?
Link to comment
neefikasna eu tolerise stvaranje jednopartijskog sistema u jednoj od zemalja clanica, kao sto vama tolerise legalizaciju etnickog ciscenja kroz uskracivanje stanarskog prava i prava na otkup ljudima koji su pobegli pred metkom i nozem.
...
Ne vidim zasto bi to bilo nesto lose. Ljudi kao dig ni krivi ni duzni omatorese cekajuci da 'zadovoljimo uslove', pa mislim da je sasvim ljudski razumeti tu frustraciju... posebno u kontekstu ove teme (premda nisam do kraja upucen sta se tacno dogadja u Madjarskoj, ne sumnjam da bi drugaciji tretman imali da kojim slucajem treba tek da postanu kandidat - pri svim drugim istim uslovima). To dinamicko shvatanje ispunjavanja uslova sasvim razumljivo iritira.
U Mađarskoj se EU suočava sa situacijom da su građani u jednoj zemlji dali jednoj stranci dvotrećinsku većinu u parlamentu. Sve dok Orban migolji oko kardinalnih (pun intended) kršenja europskog prava, mogu mu samo dijeliti packe. Za suspenziju i izbacivanje iz EU sada postoji procedura, ali to nije nešto što će se potezati olako i nabrzinu - iz razumljivih razloga.Nezavisnost pravosuđa, medijske slobode i nezavisnost središnje banke bi itekako bile problem za zemlju koja je tek kandidat, ali to nije to što je kalimero dig naveo kao razlog za EU intervenciju sa rotirkom na krovu. Edited by Idioteque
Link to comment
Procitaj ovo, npr, pa zamisli da neka zemlja koja je kandidat za ulazak u EU donese isti ustav. Kakva bi bila njena perspektiva za članstvo?
Loša, naravno. Međutim, ti si naveo (OK) citirao derepublikizaciju, Boga i senktity braka, što su dijelovi koji su samo kulturno neprihvatljivi, vjerojatno se, pretpostavljam, eto, pozivajući na neke diktate? Ili, zašto, uopće? Zbog površnosti, za koju te gore optužujem? Problematični dijelovi koji će povući eventualnu suspenziju Mađarske ako se cijelo E-Vijeće složi su neki drugi - pravosuđe i financije.FIDESZ će ionako u sljedećih pola godine doći u situaciju da se pokaže da proračun nije moguće ispuniti parlamentarnim preseravanjima s kojima se sada tako vrijedno bave.Možda ih i njihov vlastiti propis o dopuštenom deficitu izvrgne ruglu. biggrin.gif Edited by Roger Sanchez
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...