Jump to content
IGNORED

Uspon neonacizma u Mađarskoj


anantaram

Recommended Posts

Preliminarni rezultati

Fidesz 49.2%

Jobbik 19.9%

Mszp-Párbeszéd 12%

Lmp 6.6%

Dk 5.4%

 

Fidesz vodi u 91 od 106 izbornih jedinica po većinskom sistemu.

 

 

 

Link to comment

Gore je nego što sam zamišljao. Koliko sam shvatio jobik se okrenuo centru, a ima isti rezultat kao ranije. O čemu se radi? Nije bitna politika, nego se glasa za predsednika partije?

Link to comment

Uglavnom mlađa raja glasa za Jobbik (najbolje stoje po internet anketama) i radnička klasa sa istoka koja se razočarala u levicu. Solidno stoje i u nekim delovima zapadne Mađarske. Uglavnom mi se čini da imaju stabilno glasačko telo, razočarano i u levicu i desnicu. Deluje i meni da glasanje za lidera postoji, Orban, Vona i Đurčanj su neprikosnoveni lideri svojih partija, kod ostalih partija smenljivost predsednika, odnosno vođstva funkcioniše. Socijalisti sada godišnje menjaju predsednika.

Edited by Facundo Orellana
Link to comment

Izgleda 133 poslanika (od 199) za Fides

 

Jebe kevu ovaj kombinovani sistem, sa 48% glasova imaće 67% poslanika 

 

Većinski sistem ima smisla kad su poslanici "svoji", kad glasaju po savjesti i odgovornosti svojoj bazi, ovako, idealan sistem za čvrstu stranačku ruku

 

mandatum108-20180409.png?w=600

Edited by James Marshall
Link to comment
2 hours ago, Eraserhead said:

Cek dok Vucic vidi ovo.

 

+1 Ne bi me iznenadilo da pokuša ovako nešto da progura kod promene Ustava (ovaj madžarski izborni sistem)

Link to comment
4 hours ago, James Marshall said:

Izgleda 133 poslanika (od 199) za Fides

 

Jebe kevu ovaj kombinovani sistem, sa 48% glasova imaće 67% poslanika 

 

Većinski sistem ima smisla kad su poslanici "svoji", kad glasaju po savjesti i odgovornosti svojoj bazi, ovako, idealan sistem za čvrstu stranačku ruku

 

 

ja odavno tvrdim da je većinski sistem zlo za srbiju na parlamentarnom nivou. ovde o zaokruživanju na listiću odlučuje "duplerica". videlo se na lokanim izborima neki dan. a da će to vučić da progura, hoće.

 

mađarima želim ........ sa ovakvim izborom.

Link to comment
24 minutes ago, palikaris said:

Ma nema, to kad se udje u EU demokratija procveta institucije se izgrade stvori se ambijent :fantom:

 

sad ih nikad neće primiti u EU ni u NATO!!!

Link to comment

Zar nemaju nemci ovakav sistem, vrlo sličan?

 

Nije Staljin izmislio jednokružni većinski nego je to britanski, tj vestminsterski sistem.

Link to comment
2 hours ago, palikaris said:

Ma nema, to kad se udje u EU demokratija procveta institucije se izgrade stvori se ambijent :fantom:

 

To je u principu tacno. Kod svih zemalja istocne evrope pristup EU je pratio izgradnju institucija i stvaranje demokratskig ambijenta. Ovo sa autokratama koje manipulisu tim institucijana i razgradjuju ih radi ostanka na vlasti je noviji fenomen. Takodje je noviji fenomen i to da se zemlje sa autikratama poput Srbije ili CG pustaju da napreduju u pregovorima. Ali s drugevstrane niste hteli da se “uteruje demokratija” i evo ne uteruje se. 

Link to comment

Kao što nije ista britanska politička i parlamentarna tradicija i sovjetska. I pištolj može da služi i za odbranu od agresora i za pljačku sirotinje.

Link to comment

Pa naravno. Nije problem u izbornom sistemu, nego u drugim stvarima. Čini mi se da je glavni prpblem što je orban dobio 50% od izašlih 70%. I jobik još 20%

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...